• Вивчаємо цифру 0 з дошкільнятами. Вчимо цифри з дитиною. Створення проблемної ситуації

    23.11.2019

    Зошит для занять з дітьми 5 - 7 років

    «Вчимо цифри»

    Шановні батьки та педагоги!

    Цей зошит призначена для занять з дітьми 5-6 років. Завдання допоможуть сформувати у дитини старшого дошкільного віку увагу і пам'ять, познайомлять маленького учня з цифрами.

    При роботі з зошитом знадобиться ваша допомога, тому обов'язково прочитайте пояснення до завдань:

      Спочатку прочитайте дитині вірш про цифру. Воно допоможе малюкові зв'язати цифру з певним чином. Це дуже важливо для дошкільника, адже найкраще діти запам'ятовують те, що відчули. Потім попросіть маленького математика розфарбувати цифру будь-яким кольором.

      Завдання з розфарбуванням кілець пірамідки допоможе дошкільнику стати більш уважним і розвине його пам'ять: кожен раз розфарбовувати колечка потрібно тими ж квітами, що і на попередній картинці. Нехай малюк спочатку постарається згадати, які кольори він уже використовував на минулому занятті, а потім перевірить себе, заглянувши на попередню сторінку.

      Наступне завдання важке, майже шкільне. Дитина повинна сама писати цифри. Щоб малюку було цікаво, попросіть його оцінити результати своєї роботи: для цього треба порахувати, скільки цифр написано красиво, і порівняти з кількістю невдалих. Від заняття до заняття вдалих цифр у юного математика буде все більше, і це вселить у нього впевненість у власні сили.

      У завданні з картками «доміно» маленькому учневі потрібно змальовувати з зразка візерунок з декількох точок. Ця копітка робота навчить дошкільника орієнтуватися в просторі, акуратності і навику володіння олівцем.

      Завдання з розфарбуванням різних предметів допоможе дитині засвоїти склад числа «десять». Це завдання не є традиційним і тому вимагає від малюка вдумливого ставлення до його виконання.

      Малюнок-плутанина з цифр зажадає від маляти концентрації уваги. Але, як правило, дітям подобаються подібні завдання.

      В кінці кожного заняття не забувайте показувати юному учневі цифровий ряд, розташований на краю сторінки; вказуючи на кожну цифру, називайте її.

    Успіхів вам і вашому малюкові!












    Конспект заняття з математики

    Знайомство з 0.

    мета: Ознайомити з числом і цифрою 0.

    Завдання.

    освітні: Освіта числа 0, його місце в числовому ряду.

    Розвиваючі: Розвиток логіки мислення, математичної кмітливості.

    виховні: Прищеплювати любов до математики.

    устаткування: площинні персонажі казки «Колобок»; цифра 0. Роздатковий матеріал: на столах у дітей великі насіння гарбуза, квасоля, кольорові палички.

    Хід заняття.

      дидактична гра "Що змінилося?"

    Ціль гри: розвивати довільну увагу і короткочасну пам'ять; виховувати чесність.

    матеріал: кілька невеликих іграшок або інших предметів, знайомих дітям.

    Хід гри: на стіл ставиться кілька невеликих іграшок або інших предметів, добре знайомих дітям. Вибирається ведучий, який пропонує граючим запам'ятати, що і в якому порядку варто на столі. Потім ведучий пропонується учасникам відвернутися, а сам в цей час змінює місцями кілька іграшок і пропонує хлопцям відгадати, що змінилося на столі. За кожну правильну відповідь ведучий вручає фішку. Виграє той, хто збере більше всіх фішок.

      - Хлопці, скажіть, що таке казка? (Це коли, щось чарівне).

    - А вам хотілося б потрапити в математичну казку? Тоді давайте вирушимо в подорож.

    Хлопці, ну-ка візьміть в руки бінокль (руками зобразити бінокль), що ж ви бачите? (На дошці з'являється зображення колобка). (Колобок втік від бабусі).

    Давайте згадаємо початок казки. (Діти разом з вихователем згадують).

    - ... Котиться, котиться Колобок, а назустріч йому Заєць (на дошці з'являється зображення зайця).

    Колобок, Колобок я тебе з'їм!

    Не їж мене Зайка, краще дай мені завдання вирішити.

    Давайте допоможемо Колобку вирішити складні завдання, інакше Заєць його з'їсть! (Діти вирішують завдання: картка з картотеки «Свято числа», «Думай, вважай, відгадувати!» Завдання на кмітливість -0-:

    Варто в поле дуб. На дубі 3 гілки. На кожній гілці по 3 яблука. Скільки всього яблук?

    (Ніскільки).

    На груші росло 10 груш, а на вербі на 2 менше. Скільки груш росло на вербі?

    (Ніскільки, так як на вербі груші не ростуть).

    Заєць відпустив Колобка.

    А, ви, хлопці, здогадалися, з якою цифрою ми сьогодні познайомимося?

    Правильно, нуль!

    Ну чому ми потрапили саме в цю казку?

    Як ви думаєте? (Колобок схожий на 0).

    На що ще схожа цифра 0? (Картка «на що схожа цифра?»).

    Не їж мене, Вовк, краще питання важкі і завдання цікаві задавай!

    (Картка. Завдання у віршах -0-). Питання про гусей.

    Сім розсерджених гусей,
    Сім відчайдушних друзів
    Ходять-бродять: «Га-га-га!»
    Тут господиня покликала їх: -
    Є хочете? - Так Так Так!
    І пішли гуртом всій
    Сім розсерджених гусей.
    Сім гусей пішли годуватися,
    Скільки ж залишилося птиці?

    (Ніскільки).

    Діти під час завдання викладають у себе на столі насіння гарбуза, квасоля. Покажіть відповідь, викладіть цифру 0 з паличок. Давайте покажемо в повітрі як правильно написати цифру 0.

    А тепер виведіть пальчиком на долоньці один одного цю цифру, тепер на спинах одне одного.

    Ви і Колобок впоралися із завданням. Вовк відпустив колобка.

    Колобок, Колобок, я тебе з'їм!

    Не їж мене, Ведмідь, краще завдання мені і дітям давай. (Картка. Завдання у віршах -0- ... Пощастило знову Єгорка ..., барсучіха - ...)

    Пощастило знову Єгорка,
    Біля річки сидить не дарма.
    Два карасика в відерці
    І чотири пічкура.
    Але дивіться - у відерця
    З'явився хитрий кіт ...
    Скільки риб додому Єгорка
    На юшку нам принесе?

    (Ніскільки)

    Барсучіха-бабуся
    Спекла оладків.
    Пригостила двох внучат -
    Двох забіякуватих барсучат.
    А внучата НЕ наїлися,
    З ревом блюдцями стукають.
    Ну-ка, скільки барсучат
    Чекають добавки і мовчать?

    (Мовчки не чекає ніхто, а з ревом чекають двоє)

    Діти вирішують завдання.

    Відпустив Ведмідь Колобка.

    Котиться, котиться, Колобок, а на зустріч йому Лиса.

    Колобок, Колобок, я тебе з'їм!

    Не їж мене, Лиса, скажи, що хлопцям зробити, щоб ти мене не з'їла.

    Лиса пропонує дітям відкрити прописи і виконати завдання. Самостійна робота дітей. Лиса відпускає колобка.

    Аналіз, підсумок заняття:

    Хлопці, якби Лиса з'їла Колобка, то, що б від нього залишилося? (Нічого, нуль).

    З якою цифрою ми сьогодні познайомилися?

    На що схожа ця цифра?

    Якщо вам сподобалося заняття то покажіть великий палець догори, а якщо вам було нудно то покажіть великий палець до низу.

    Ми з вами вже знайомі, пора познайомити свого малюка з цифрами. Цифровий ряд починається з цифри 0. Малюка слід відразу знайомити з числом і цифрою 0. Як це зробити? Почніть із знайомства з поняттям багато і жодного.

    В дитячому садку заняття з математики починаються з трьох років.

    І так, як познайомити малюка з безліччю? Як показано на малюнку, запитайте у малюка:

    Скільки ведмедиків в прямокутнику зліва? (Багато)

    А скільки ведмедиків в прямокутнику справа? (ні одного)

    Поясніть малюкові, що коли немає жодного, позначають цифрою 0. І покажіть малюкові цифру нуль. Запитайте, на що схожа цифра?

    Для закріплення цифри ви можете використовувати дидактичний матеріал з математики - це і художнє слово, і ребуси, і веселі завдання, і загадки.

    Дидактичний матеріал з математики. Цифра «0


    веселі вірші

    Повернути її ти можеш, Головою поставити вниз, Цифра буде все такий же,

    Правда, адже, скажи?

    Цифра ніби літери «О» -

    Це нуль иль нічого.

    Круглий нуль такий гарненький,

    Але це не означає нічогісінько.

    С. Маршак

    Нуль - як обруч. захочу -

    По дорозі покочуся.

    Де тут верх і де тут низ?

    Бублик в повітрі повисло.

    Якщо нуль - порожнє місце,

    Значить, бублик не з тіста.

    У цій цифрі немає кута -Оттого вона кругла.До того вона кругла -

    Покотитися б могла.

    Чи не схожий він на п'ятак,

    Чи не схожий на бублик,

    Круглий він, та не дурень,

    З діркою, та не бублик!

    З. Александрова

    Можемо говорити ми сміливо -

    У нуля велику справу:

    Тільки до цифр він підходить,

    Відразу чудо відбувається.

    Нуль встає за одиницею -

    Число десять на сторінці!

    веселі завдання

    На гілці сидить 4 горобця. Підкрався кіт, схопив одного. Відгадай, скільки горобців залишилося на гілці?

    (Ніскільки, всі полетіли.)

    На дубі три гілки, на кожній гілці по 2 груші. Відгадай, скільки всього груш на дубі? (Ніскільки.)

    ребус

    Про т в е т: на-тя-нулі.

    загадки

    давньоруські афоризми

    • · Навчання має корінь гіркий, а плід солодкий.
    • · Краще ногами спіткнутися, ніж мовою.
    • · Розум - велике багатство для людини.
    • · Меч ранить тіло, а зле слово - розум.
    • · Давай тілу лише стільки, скільки воно вимагає, а не скільки захоче.

    Тема уроку: Число і цифра 0

    цілі:

    Сформувати уявлення про число 0, оволодіти вмінням знаходити властивості нуля за допомогою наочних моделей; писати цифру 0; закріплювати навички рахунку в межах 9;

    розвивати творчі здібності учнів, увагу, розумові операції;

    Виховувати вміння аналізувати свою діяльність;

    устаткування: набір цифр від 0 до 9, ялина, різнорівневі картки для індивідуальної роботи

    Хід уроку.

      Організаційний момент.

    Ми - розумні!

    Ми - дружні!

    Ми - уважні!

    Ми - старанні!

    Ми - відмінно вчимося!

    Все у нас вийде!

    Подивіться на свого сусіда по парті і подаруйте один одному посмішку, налаштуйтеся на роботу. Перевірте посадку.

    II . Актуалізація знань.

    Сьогодні математика запрошує в своє царство всіх, хто не боїться цифр і обчислень. Ми з вами намагаємося пізнати цю цікаву науку, долаючи труднощі, адже наш девіз: «У мене все вийде".

      Робота з числовим рядом (віяло цифр)

    Назвіть число, яке стоїть за числом 4 (5)

    Назвіть число, яке стоїть перед числом 7. (6)

    Яке число стоїть між числами 7 і 9? (8)

    Назви сусідів числа 3 (2,4)

    Знайди суму чисел 4 і 5 (9)

    Знайди різницю чисел 8 і 1 (7)

    На дошці записані числа (набір цифр):

    3 6 1 4 7 9 2 5 8

    Які завдання можна запропонувати?

    Розташувати числа в порядку збільшення, зменшення, порівняти, скласти рівності і нерівності.

    2. Числові рівності і нерівності.

    Наш друг Незнайка постарався за вас і склав рівність. Перевірте, чи все він правильно зробив?

    Як допомогти Незнайку, нічого не закреслюючи і не виправляючи числа?

    4=5 (4=5-1) (1+4=5)

    3. Склад числа 9.

    2+...=9 ...+2=9

    2=7 9-...= 2

    III . Постановка теми уроку.

    Починаємо ми знову

    Вирішувати, відгадувати, метикує!

    Росли 2 сосни, на кожній сосні по 2 гілки, на кожній гілці по 2 яблука.

    Скільки всього яблук?

    Анітрохи, на соснах яблука не ростуть.

    Подумайте, як можна по-іншому сказати? (ні однієї)

    Здогадалися, яка у нас тема уроку?

    Число 0. Цифра 0. Це слово прийшло до нас з латинської мови. Чи означає «ніщо».

    IV . Відкриття нових знань.

    1.Вступ числа і цифри 0. Співвідношення числа з кількістю предметів.

    У Маші було 9 цукерок. 4 цукерки вона дала молодшому брату, 4 з'їла сама і 1 пригостила тата. Скільки цукерок залишилося у Маші?

    Що ж означає число 0? (Немає предметів, порожнечу, анітрохи, жодної не залишилося)

    Якою цифрою будемо записувати число 0?

    Физкультминутка (рухлива)

    Буратіно потянулся-

    Раз нагнувся, два нагнувся,

    Руки в сторони развёл-

    Видно ключик не знайшов:

    Щоб ключик нам достать-

    Потрібно на носочки встати.

    Буратіно вище встав,

    Поглядіте- ка, дістав.

    2. Написання цифри за зразком. Робота за підручником с.31

    Цифра 0 складається з одного елемента - великого овалу. Починаємо писати трохи нижче вершини правого боку клітинки в ліву сторону, округляємо, торкаємося верхньої лінії клітинки, округляємо, вниз, округляємо вправо, торкаємося нижньої лінії клітинки, округляємо, вгору і з'єднуємо.

    Згадуємо правила посадки при листі, вчитель показує зразок написання нуля.

    3. Визначення місця 0 на числовому відрізку с. 30

    Число 0 не знає, де його місце. Яке місце йому зайняти на відрізку. Чому ви так думаєте?

    У народі часто кажуть: «Почнемо з нуля ...», коли так кажуть?

    (Починають спочатку, на порожньому місці).

    Порівняйте 0 з іншими числами відрізка.

    На скільки 0 менше 1? На скільки 1 більше 0?

    4. Властивості нуля:

    Цифра ніби літери 0 -

    Це 0 иль нічого.

    Про його особливі властивості

    Ми поведемо зараз розповідь.

    Що значить цей запис:а + 0 \u003d .... (А - будь-яке число, якщо до будь-якого числа додати 0, то вийде те ж саме число а + 0 \u003d а) Також встановлюються інші властивості:0 + а \u003d а, а-0 \u003d а, а-а \u003d 0

    Завдання №2.

    Отже, хлопці, ми познайомилися з властивостями 0.

    Ще раз прокоментуйте їх

    .5. Робота по зошити на друкованій основі.

    завдання №1

    Як його проілюстрували? Хто міг квіточки зрізати і для кого?

    Що вийшло в результаті?

    Физкультминутка (для очей)

    Завдання №5.

    1 стовпчик колективно;

    2 стовпчик - 1ряд;

    3 стовпчик - 2ряд;

    4 стовпчик - 3ряд

    V . Первинне закріплення.

    Диференційована робота.

    1.Рішення прикладів на основі властивостей 0.

    5-0=5 7-7=0 2+0=2

    2. індивідуальні картки . Вибираємо для себе завдання (за складністю) на картці червоний гурток - найскладніше, синій - 2 рівень, зелений - 1 рівень (просте).

    3. Гра «Подумай, де ти зустрічав 0, в якій службі працює число нуль?»

    Пожежна -01, міліція -02, швидка допомога -03

    Запишіть в зошити ці номери.

    VI . Підсумок урок.

    - Що ви дізналися на нашому уроці?

    Ми познайомилися з новим цікавим числом. Що ви можете розповісти про нього? (Його не можна використовувати при рахунку, але без нього не можна обійтися в математиці. Воно менше будь-якого відомого нам числа. Ми не можемо показати відповідне йому кількість предметів.)

    Які властивості нуля тепер знаєте?

    Яке завдання вам здалося цікавим? Складним?

    Розкажіть за схемою:

    Я запам'ятав …

    Я знаю…

    Я зміг…

    Я навчився....

    Як би ви оцінили свою роботу? (Пропонується три смайлика для оцінки)

    VII . Дом.заданіе.

    Знайти символ числа нуль і з'ясувати, яку важливу роль в математиці виконує нуль. Дякую за урок.

    Вчиться рахувати малюк з малих років. Уже в рік розумна мама, Подаючи дитині іграшку, промовляє: "Один м'ячик", "Два кульки" ... Дитина все це запам'ятовує і, як правило, вміє рахувати до десяти вже років до п'яти точно. Але зовсім інша справа - цифри. Малюк поки не асоціює кількість предметів з їх зображенням, і цього дитину треба вчити. Не варто забивати в голову цифри раніше п'яти років, а ось з п'яти-шести вже можна, а в сім перед самою школою - навіть потрібно.

    Якщо етап навчання рахунку пропущений, тобто дитина вважати ще не вміє, не дивлячись на старший дошкільний вік, Доведеться вчитися рахувати і вчити цифри одночасно. Почати найцікавіше з віршів про цифри. Відмінне, що запам'ятовується вірш є у С. Маршака: Веселий рахунок (прочитати вірш \u003e\u003e)

    Найбільшу результативність у навчанні дітей показують комплексні завдання. На одному аркуші зібрані завдання, що стосуються досліджуваної цифри і її попередників (тобто повторення вивченого). Один лист йде на два заняття. Перше - безпосередньо вивчення цифри. Дитина дивиться, як вона виглядає, розфарбовує, асоціює з кількістю предметів на зображенні. 20 хвилин на одне заняття цілком вистачить. Після того, як цифру вивчили, рекомендуємо роздрукувати і розташувати на видному місці в кімнаті відповідну картку з цифрою.

    Друге заняття - закріплення вивченого. Дитина дізнається склад числа, виконує найпростіші маніпуляції з числами.

    Завантажити та роздрукувати завдання "Вчимо цифри з дитиною"

    Щоб завантажити лист, для початку клікніть на нього лівою кнопкою миші і відкрийте в повному розмірі. Далі клік правою кнопкою миші, вибираємо "Зберегти зображення як ..." і зберігаємо собі на комп'ютер, а з нього роздруковуємо.

    Отже, лист роздрукували. Текст завдань читає батько або викладач. Найперше завдання при знайомстві з цифрою - заштрихувати її. Чи не розфарбувати, а саме заштрихувати. Таке завдання, як штрихування, відмінно готує руку до листа, дитина вчиться володіти своїми пальчиками, це позитивно позначиться і на почерку.

    Потім з ланцюжка цифр вибираємо ту, яку вивчили, промовляємо, розфарбовуємо.

    Наступне завдання - розфарбування. Розфарбовуємо однаково помічені області одним кольором.

    Схожі статті