• Մենք նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ ուսումնասիրում ենք 0 թիվը: Երեխայի հետ թվեր սովորելը: Խնդրահարույց իրավիճակի ստեղծում

    23.11.2019

    Նոթատետր 5 - 7 տարեկան երեխաների հետ դասերի համար

    «Սովորող թվեր»

    Հարգելի ծնողներ և ուսուցիչներ:

    Այս տետրը նախատեսված է 5-6 տարեկան երեխաների համար: Առաջադրանքները կօգնեն ձեւավորել ուշադրություն և հիշողություն ավագ նախադպրոցական տարիքի երեխայի մոտ, փոքր ուսանողին ներկայացնել թվեր:

    Նոթբուքի հետ աշխատելիս ձեր օգնության կարիքը կունենաք, այնպես որ անպայման կարդացեք առաջադրանքների բացատրությունները.

      Նախ ձեր երեխային կարդացեք համարի մասին բանաստեղծություն: Դա կօգնի երեխային կապել համարը որոշակի պատկերի հետ: Նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար դա շատ կարևոր է, քանի որ ամենից լավ երեխաները հիշում են իրենց զգացածը: Դրանից հետո խնդրեք փոքրիկ մաթեմատիկոսին ցանկացած գույնի համարը գունավորել:

      Բուրգի օղակները գունավորելու հետ կապված խնդիրը նախադպրոցական տարիքի երեխան ավելի ուշադիր կդարձնի և կզարգացնի իր հիշողությունը. Ամեն անգամ անհրաժեշտ է օղակները ներկել նույն գույներով, ինչպես նախորդ նկարում: Թող երեխան նախ փորձի հիշել, թե ինչ գույներ է նա օգտագործել արդեն վերջին դասին, ապա ստուգել իրեն ՝ նայելով նախորդ էջը:

      Հաջորդ խնդիրը դժվար է, համարյա դպրոցական: Երեխան ինքը պետք է գրի թվերը: Երեխային հետաքրքիր դարձնելու համար խնդրեք նրան գնահատել իր աշխատանքի արդյունքները. Դրա համար անհրաժեշտ է հաշվել, թե որքան թվեր են գեղեցիկ գրված և համեմատեք ձախողվածների քանակի հետ: Դասից դաս երիտասարդ մաթեմատիկոսը կունենա ավելի ու ավելի հաջող թվեր, և դա նրա մեջ կխթանի վստահություն սեփական ուժերի նկատմամբ:

      Դոմինոյի քարտերով առաջադրանքի մեջ մի փոքր ուսանողի անհրաժեշտ է օրինակից մի օրինակ վերցնել մի քանի կետից: Այս քրտնաջան աշխատանքը նախադպրոցական տարիքի երեխաներին կսովորեցնի տեղաշարժվել տարածության մեջ, ճշգրտություն և մատիտի հմտություններ:

      Տարբեր առարկաների գունազարդման հետ կապված խնդիրը կօգնի երեխային սովորել «տասը» համարի կազմը: Այս առաջադրանքը ավանդական չէ և, հետևաբար, երեխայից պահանջում է մտածված վերաբերմունք այն ավարտին հասցնելու համար:

      Թվերի խառնաշփոթ նկարը կպահանջի երեխայի ուշադրության կենտրոնացումը: Բայց, որպես կանոն, երեխաները սիրում են այդ առաջադրանքները:

      Յուրաքանչյուր դասի վերջում հիշեք, որ երիտասարդ ուսանողին ցույց տվեք համարի շարքը էջի եզրին. մատնացույց անելով յուրաքանչյուր համարը, անվանիր այն:

    Հաջողություն ձեզ և ձեր փոքրիկին:












    Մաթեմատիկայի դասի ամփոփագիր

    0անոթանալ 0-ին:

    Նպատակը. Ներկայացրե՛ք 0 թիվը և թվանշանը:

    Առաջադրանքներ

    Ուսումնական: 0 թվի ձևավորում, նրա տեղը համարի շարքում:

    Developարգացող Մտածողության տրամաբանության զարգացում, մաթեմատիկական հնարամտություն:

    Ուսումնական: Սերմանեք սեր մաթեմատիկայի նկատմամբ:

    Սարքավորումներ: «Կոլոբոկ» հեքիաթի ինքնաթիռային հերոսներ; թիվ 0. Ձեռքբերման նյութ ՝ մեծ դդմի սերմեր, լոբի, մանկական սեղանների գունավոր ձողիկներ:

    Դասի ընթացքը:

      Դիդակտիկ խաղ «Ի՞նչը փոխվեց»:

    Խաղի նպատակը. զարգացնել կամավոր ուշադրություն և կարճաժամկետ հիշողություն. մշակել ազնվություն:

    Նյութ: մի քանի փոքրիկ խաղալիքներ կամ երեխաներին ծանոթ այլ առարկաներ:

    Խաղի առաջընթաց: սեղանին դրված են մի քանի փոքր խաղալիքներ կամ երեխաներին ծանոթ այլ առարկաներ: Ընտրվում է հաղորդավար, որը խաղացողներին հրավիրում է հիշել, թե ինչ է սեղանի վրա և ինչ կարգով: Այնուհետև հաղորդավարը հրավիրում է մասնակիցներին շրջվել, մինչդեռ այս պահին նա փոխում է մի քանի խաղալիքների տեղերը և երեխաներին հրավիրում գուշակելու, թե ինչ է փոխվել սեղանի վրա: Յուրաքանչյուր ճիշտ պատասխանի համար հաղորդավարը ներկայացնում է մի չիպ: Հաղթում է նա, ով ամենաշատ չիպսերն է հավաքում:

      - Տղաներ, ասեք, ի՞նչ է հեքիաթը: (Սա երբ է, ինչ-որ կախարդական բան):

    - Youանկանում եք մտնել մաթեմատիկական հեքիաթ? Հետո եկեք ճանապարհորդության գնանք:

    Տղերք, արի, ձեր ձեռքում հեռադիտակ վերցրու (ձեռքերով պատկերիր հեռադիտակը), ի՞նչ ես տեսնում: (Տախտակին հայտնվում է կոլոբոկի պատկեր): (Մեղրաբլիթը փախավ տատիկից):

    Հիշենք հեքիաթի սկիզբը: (Երեխաները հիշում են իրենց ուսուցչի հետ):

    - ... Կոլոբոկը գլորվում է, գլորվում է, իսկ Նապաստակը հանդիպում է նրան (տախտակին հայտնվում է նապաստակի պատկեր):

    Կոլոբոկ, Կոլոբոկ Ես քեզ կուտեմ:

    Մի՛ կերեք ինձ Նապաստակին, ավելի լավ է ՝ թող խնդիրներ լուծեմ:

    Եկեք օգնենք Կոլոբոկին լուծել բարդ խնդիրներ, այլապես Նապաստակը կուտի նրան: (Երեխաները խնդիրներ են լուծում. «Թվի արձակուրդ», «Մտածիր, հաշվի՛ր, կռահի՛ր» քարտի ցուցիչից քարտ. Առաջադրանքներ արագ խելքի համար -0-.

    Դաշտում կանգնած է կաղնին: Կաղնու վրա կա 3 ճյուղ: Յուրաքանչյուր ճյուղ ունի 3 խնձոր: Քանի՞ խնձոր կա:

    (Ընդհանրապես.)

    Տանձի վրա աճեց 10 տանձ, իսկ ուռենի վրա ՝ 2 պակաս: Քանի՞ տանձ կար ուռենի վրա:

    (Բացարձակապես, քանի որ տանձը ուռենու վրա չի աճում):

    Նապաստակը բաց թողեց Կոլոբոկին:

    Տղաներ, գուշակե՞լ եք, թե այսօր ինչ ցուցանիշով կիմանանք:

    Rightիշտ է, զրո՛:

    Ինչու՞ մտանք այս հեքիաթի մեջ:

    Ինչ ես կարծում? (Մեղրաբլիթի մարդը կարծես 0 լինի):

    Էլ ի՞նչ է 0 թիվը: (քարտ «Ինչպիսի՞ն է համարը»):

    Ինձ մի կեր, Գայլ, ավելի լավ է բարդ հարցեր ու հետաքրքիր առաջադրանքներ տաս:

    (Քարտ. Առաջադրանքները հատվածներում -0-): Սագերի խնդիր.

    Յոթ զայրացած սագ
    Յոթ հուսահատ ընկերներ
    Նրանք քայլում և թափառում են. «Հա-հա-հա»:
    Հետո տանտիրուհին նրանց կանչեց. -
    Ուտել կուզեք? - Այո այո այո!
    Եվ գնա ամբողջ ավազակախմբի հետ միասին
    Յոթ զայրացած սագ:
    Յոթ սագ մնաց կերակրելու համար
    Քանի՞ թռչուն է մնացել:

    (Ընդհանրապես.)

    Առաջադրանքի ընթացքում երեխաները իրենց սեղանին դնում են դդմի սերմեր և լոբի: Showույց տուր պատասխանը, ձողերից շարիր 0 թիվը: Եկեք օդում ցույց տանք, թե ինչպես ճիշտ գրել 0 թիվը:

    Այժմ ձեր մատով տպեք այս թիվը միմյանց ափի վրա, այժմ միմյանց մեջքի վրա:

    Դուք և Կոլոբոկը կատարել եք առաջադրանքը: Գայլը բաց թողեց կոլոբոկը:

    Կոլոբոկ, Կոլոբոկ, ես քեզ կուտեմ:

    Ինձ մի կեր, Արջ, ավելի լավ է ինձ ու երեխաներին առաջադրանք տուր: (Քարտ. Խնդիրներ հատվածում -0- ... Եգորկան կրկին բախտավոր էր ..., Badger - ...)

    Եգորկան կրկին բախտավոր էր,
    Նա ինչ-որ պատճառով նստում է գետի ափին:
    Երկու խաչքար դույլի մեջ
    Եվ չորս մանրուք:
    Բայց նայեք `դույլին
    Խորամանկ կատու հայտնվեց ...
    Քանի ձուկ է տանը Egorka
    Դա մեզ մեր ականջի՞ն կբերի:

    (Ընդհանրապես)

    Badger- տատիկ
    Նրբաբլիթ եմ թխել:
    Ես երկու թոռների եմ բուժել
    Երկու կոպիտ բեյջ:
    Եվ թոռները կուշտ չէին
    Համտեսիչները թնդում են մռնչյունով:
    Դե ինչքան նշաններ
    Սպասու՞մ են հավելումներ և լռո՞ւմ են:

    (Ոչ ոք լուռ չի սպասում, բայց երկուսը մռնչյունով են սպասում)

    Երեխաները խնդիրներ են լուծում:

    Բաց թողեք «Կոլոբոկ արջը»:

    Գլորում, գլորում, Կոլոբոկ և դիմավորելու նրան Աղվեսը:

    Կոլոբոկ, Կոլոբոկ, ես քեզ կուտեմ:

    Ինձ մի կեր, Լիզա, տղաներին ասա ինչ անեն, որ ինձ չուտես:

    Fox- ը երեխաներին հրավիրում է բացելու բաղադրատոմսերը և կատարելու առաջադրանքները: Երեխաների անկախ աշխատանք: Աղվեսը բաց է թողնում բուլկին:

    Վերլուծություն, դասի ամփոփում.

    Տղաներ, եթե Ֆոքսը ուներ Կոլոբոկ, ի՞նչ կմնա նրանից: (ոչինչ, զրո):

    Ի՞նչ գործչի հանդիպեցինք այսօր:

    Ինչպիսի՞ն է այս ցուցանիշը:

    Եթե \u200b\u200bձեզ դուր է եկել գործունեությունը, ապա ցույց տվեք ձեր բութ մատը վերև, իսկ եթե ձանձրացել եք, ապա ցույց տվեք ձեր բութ մատը ներքև:

    Մենք արդեն ծանոթ ենք միմյանց, ժամանակն է ձեր երեխային ներկայացնել թվեր: Թվային շարքը սկսվում է 0 թվից: Երեխային պետք է անհապաղ ներկայացնել 0 թիվը և թիվը: Ինչպե՞ս դա անել: Սկսեք ծանոթանալ շատերի և ոչ մեկի հայեցակարգին:

    ԻՆ մանկապարտեզ մաթեմատիկայի դասերը սկսվում են երեք տարեկան հասակում:

    Եվ այսպես, ինչպե՞ս երեխային ներկայացնել բազմությանը: Ինչպես ցույց է տրված նկարում, ձեր երեխային հարցրեք.

    Քանի՞ արջ կա ձախ կողմում գտնվող ուղղանկյան մեջ: (շատ)

    Քանի՞ արջ կա աջ կողմում գտնվող ուղղանկյան մեջ: (ոչ մեկ)

    Երեխային բացատրեք, որ երբ չկա, դրանք նշում են 0 թիվը: Եվ ցույց տվեք երեխային զրո թիվը: Հարցրեք ՝ ինչ տեսք ունի:

    Թիվը շտկելու համար կարող եք դիդակտիկ նյութ օգտագործել մաթեմատիկայի վերաբերյալ. Սա գեղարվեստական \u200b\u200bբառ է, հանելուկներ, զվարճալի առաջադրանքներ և հանելուկներ:

    Դիդակտիկ նյութը մաթեմատիկայում: «0


    Funnyվարճալի բանաստեղծություններ

    Կարող ես շրջել, գլուխդ ցած դնել, համարը նույնն է լինելու

    Trueի՞շտ չէ, ասա ինձ:

    «Ո» տառի նման մի շարք -

    Սա զրո է կամ ոչինչ:

    Zeroրո կլորն այնքան գեղեցիկ է

    Բայց դա ոչինչ չի նշանակում:

    Ս.Մարշակ

    Eroրո նման է օղակի: Ես ուզում եմ -

    I'llանապարհին ճոճելու եմ:

    Որտե՞ղ է վերին մասը, իսկ ո՞ւր է հատակը:

    Թխվածքը կախված էր օդում:

    Եթե \u200b\u200bզրոն դատարկ տեղ է,

    Այսպիսով, բլիթը խմորից չի պատրաստվում:

    Այս ցուցանիշի մեջ անկյուն չկա. Դրա համար այն կլոր է: Դրանից առաջ կլոր է -

    Ես կարող էի գլորվել:

    Այն նման չէ նիկի,

    Թխվածքի նման չէ

    Նա կլոր է, բայց ոչ հիմար,

    Փոսով, բայց ոչ բլիթ:

    Ալեքսանդրովա

    Մենք կարող ենք համարձակորեն խոսել -

    Zero- ն մեծ խնդիր ունի.

    Նա տեղավորվում է միայն թվեր,

    Միանգամից հրաշք է պատահում:

    Eroրոն կանգնած է մեկի ետևում -

    Էջի տասը համարը:

    Funվարճալի առաջադրանքներ

    Մասնաճյուղի վրա նստած է 4 ճնճղուկ: Մի կատու սողաց, բռնեց մեկին: Գուշակե՛ք, թե քանի ճնճղուկ է մնացել ճյուղի վրա:

    (Բացարձակապես, բոլորը թռան):

    Կաղնու վրա կա երեք ճյուղ, յուրաքանչյուր ճյուղի վրա ՝ 2 տանձ: Գուշակեք, թե քանի տանձ կա կաղնու մեջ: (Ընդհանրապես.)

    Ռեբուս

    Պատասխան ՝ նա-չա-զրոներ:

    հանելուկներ

    Հին ռուսական աֆորիզմներ

    • · Սովորելը ունի դառը արմատ և քաղցր պտուղ:
    • · Ավելի լավ է սայթաքել ոտքերով, քան լեզվով:
    • · Միտքը մեծ հարստություն է մարդու համար:
    • · Սուրը վիրավորում է մարմինը, իսկ չար խոսքը `միտքը:
    • · Տվեք մարմնին միայն այնքան, որքան պահանջում է, և ոչ այնքան, որքան ուզում է:

    Դասի թեման. Թիվ և նիշ 0

    Նպատակները.

    0 թվի մասին գաղափար կազմելու համար տիրապետեք զրոյի հատկությունները նույնացնելու ունակությանը ՝ օգտագործելով տեսողական մոդելներ: գրել 0 թիվը; համախմբել հաշվարկի հմտությունները 9-ի ընթացքում;

    Արգացնել Ստեղծագործական հմտություններ աշակերտներ, ուշադրություն, մտավոր գործողություններ;

    Զարգացնել ձեր գործունեությունը վերլուծելու ունակություն;

    Սարքավորումներ: 0-ից 9 թվերի հավաքածու, զուգված, բազմամակարդակ բացիկներ `անհատական \u200b\u200bաշխատանքի համար

    Դասընթացների ժամանակ:

      Izingամանակի կազմակերպում:

    Մենք խելացի ենք:

    Մենք ընկերասեր ենք:

    Մենք ուշադիր ենք:

    Մենք ջանասեր ենք:

    Մենք գերազանց ուսանողներ ենք:

    Մենք հաջողության կհասնենք:

    Նայեք ձեր աշխատակցին և միմյանց ժպիտ պարգևեք, համակերպվեք գործի: Ստուգեք պիտանիությունը:

    II ... Գիտելիքների թարմացում:

    Այսօր մաթեմատիկան իր թագավորություն է հրավիրում յուրաքանչյուրին, ով չի վախենում թվերից և հաշվարկներից: Մենք փորձում ենք սովորել այս հետաքրքիր գիտությունը ՝ հաղթահարելով դժվարությունները, քանի որ մեր կարգախոսն է. «Ես հաջողության կհասնեմ »:

      Մի շարք շարքերի հետ աշխատանք (թվերի երկրպագու)

    Ո՞րն է թիվ 4-ի (5) թիկունքում կանգնած թիվը:

    Ո՞րն է այն թիվը, որը գալիս է թիվ 7-ից առաջ: (6)

    Ո՞րն է թիվը 7-ի և 9-ի միջև: (ութ)

    Որո՞նք են 3-րդ համարի հարեւանները (2,4):

    Գտեք 4-ի և 5-ի (9) գումարը

    Գտեք 8-ի և 1-ի (7) թվերի տարբերությունը

    Թվերը (թվերի ամբողջություն) գրված են գրատախտակին.

    3 6 1 4 7 9 2 5 8

    Ի՞նչ առաջադրանքներ կարող եք առաջարկել:

    Կազմիր թվեր ըստ ավելացման, նվազման, համեմատության, հավասարությունների և անհավասարությունների կազմման:

    2. Թվային հավասարություններ և անհավասարություններ:

    Մեր ընկերը Dunno- ն արեց հնարավորը ձեզ համար և հավասարություն հաստատեց: Ստուգե՞ք, արդյոք նա ամեն ինչ ճիշտ արեց:

    Ինչպե՞ս օգնել Dunno- ին ՝ առանց որևէ բան հատելու և առանց թվերը շտկելու:

    4=5 (4=5-1) (1+4=5)

    3. 9 թվի կազմը:

    2+...=9 ...+2=9

    2=7 9-...= 2

    III ... Դասի թեմայի հայտարարություն:

    Մենք նորից ենք սկսում

    Որոշեք, կռահեք, համարձակվեք:

    2 սոճի ծառ աճեց, յուրաքանչյուր սոճին ուներ 2 ճյուղ, յուրաքանչյուր ճյուղ ՝ 2 խնձոր:

    Քանի՞ խնձոր կա:

    Բացարձակապես, խնձորները չեն աճում սոճիների վրա:

    Մտածեք, թե ինչպես կարող եք դա այլ կերպ դնել: (ոչ ոք)

    Գուշակեք, թե որն է դասի թեման:

    Թիվ 0. Թիվ 0. Այս բառը մեզ է եկել լատիներենից: Նշանակում է «ոչինչ»:

    IV ... Նոր գիտելիքների հայտնաբերում:

    1. Թվերի և թվերի ներածություն 0. Թվերի հարաբերակցությունն օբյեկտների քանակի հետ:

    Մաշան ուներ 9 քաղցրավենիք: 4 քաղցրավենիք, որը նա տվեց կրտսեր եղբայր, 4-ը ես եմ կերել այն, իսկ 1-ը բուժել հայրիկս: Քանի՞ քաղցրավենիք է մնացել Մաշային:

    Ի՞նչ է նշանակում 0 թիվը: (ոչ մի առարկա, դատարկություն, ամենևին, ոչ ոք չի մնացել)

    Ո՞ր թվանշանը կգրենք 0 թիվը:

    Ֆիզիկական դաստիարակություն (շարժական)

    Pinocchio- ն ձգվեց-

    Մեկ անգամ կռացավ, երկու անգամ կռացավ,

    Ձեռքերը տարածվում են կողմերին

    Ըստ ամենայնի, ես չգտա բանալին.

    Բանալին մեզ համար-

    Դուք պետք է կանգնեք ձեր մատների վրա:

    Պինոկիոն բարձրացավ ավելի բարձր

    Ահա հասկացա:

    2. Գծապատկեր գրել ըստ նմուշի: Աշխատեք ըստ էջ 31 դասագրքի

    0 թիվը բաղկացած է մեկ տարրից `մեծ օվալ: Մենք սկսում ենք գրել հենց վերևից ներքև աջ կողմ բջիջները ձախից, կլորից, շոշափեք բջիջի վերին գիծը, կլոր, ներքև, կլոր աջով, հպեք բջիջի ներքևի գծին, կլորացրեք, վերև և միացեք:

    Մենք գրելիս հիշում ենք վայրէջքի կանոնները, ուսուցիչը ցույց է տալիս զրո գրելու նմուշ:

    3. 0-ի տեղանքի որոշում թվային հատվածի հետ: երեսուն

    0 թիվը չգիտի, թե որտեղ է պատկանում: Ինչ տեղ պետք է նա գրավի հատվածի վրա: Ինչու ես այդպես կարծում?

    Մարդիկ հաճախ ասում են. «Եկեք զրոյից սկսենք ...», երբ նրանք դա ասում են:

    (սկսեք զրոյից):

    Համեմատեք 0-ը հատվածի մյուս թվերի հետ:

    Որքա՞ն է 0-ը 1-ից պակաս: Որքա՞ն է 1-ը 0-ից մեծ:

    4. zeroրոյի հատկությունները.

    0 տառի նման մի թիվ -

    Սա 0 է կամ ոչինչ:

    Իր հատուկ հատկությունների մասին

    Այժմ մենք կպատմենք պատմությունը:

    Ի՞նչ է նշանակում այս գրառումը.ա + 0 \u003d .... (a- ն ցանկացած թիվ է, եթե ցանկացած թվին 0 ես ավելացնում, ստանում ես նույն թիվը a + 0 \u003d a) Այլ հատկություններ էլ են դրված.0 + a \u003d a, a-0 \u003d a, a-a \u003d 0

    Առաջադրանք թիվ 2:

    Այսպիսով, տղաներ, մենք ծանոթացանք 0 հատկությունների հետ:

    Նորից մեկնաբանեք դրանք

    .հինգ Նոթբուքի վրա աշխատել տպագիր հիմքի վրա:

    Առաջադրանք թիվ 1

    Ինչպե՞ս է այն նկարազարդվել: Ո՞վ կարող էր կտրել ծաղիկները և ում համար:

    Ի՞նչ է տեղի ունեցել արդյունքում:

    Ֆիզիկական դաստիարակություն (աչքերի համար)

    Առաջադրանք թիվ 5:

    1 սյունակ հավաքականորեն;

    2 սյունակ - 1 տող;

    3 սյունակ - 2 տող;

    4 սյունակ - 3 տող

    Վ ... Առաջնային խարիսխ:

    Տարբերակված աշխատանք:

    1. 0 հատկությունների հիման վրա լուծվող օրինակներ:

    5-0=5 7-7=0 2+0=2

    2. Անհատական \u200b\u200bքարտեր ... Մենք քարտի վրա (դժվարությամբ) առաջադրանք ենք ընտրում մեզ համար, կարմիր օղակը ամենադժվարն է, կապույտը ՝ մակարդակ 2, կանաչը ՝ մակարդակ 1 (պարզ):

    3. «Մտածեք, որտե՞ղ եք հանդիպել 0-ը, ո՞ր ծառայության մեջ է գործում զրո թիվը» խաղը:

    Հրշեջ վարչություն -01, ոստիկանություն -02, շտապօգնություն -03

    Գրեք այս թվերը տետրում:

    VI ... Դասի ամփոփում:

    - Ի՞նչ սովորեցիք մեր դասին:

    Մենք հանդիպեցինք մի հետաքրքիր նոր համարի: Ի՞նչ կարող եք ասել նրա մասին: (Այն չի կարող օգտագործվել հաշվելու համար, բայց առանց դրա չի կարող արվել մաթեմատիկայում: Այն պակաս է, քան մեզ հայտնի ցանկացած թիվ:... Մենք չենք կարող ցույց տալ համապատասխան քանակի իրեր:)

    Zeroրոյի ի՞նչ հատկություններ գիտեք հիմա:

    Ի՞նչ առաջադրանք եք համարել հետաքրքիր: Դժվա՞ր է:

    Ասացեք մեզ ըստ սխեմայի.

    Ես հիշեցի …

    Ես գիտեմ…

    Ես կարողացա ...

    Ես սովորեցի ....

    Ինչպե՞ս կգնահատեք ձեր աշխատանքը: (գնահատման համար առաջարկվում է երեք զմայլիկ)

    Vii ... Տուն. Աշխատանք

    Գտեք զրոյի թվի խորհրդանիշը և պարզեք, թե ինչ կարևոր դեր է խաղում զրոյը մաթեմատիկայում: Շնորհակալություն դասի համար:

    Փոքրիկը սովորում է հաշվել վաղ տարիքից: Արդեն մեկ տարի անց խելացի մայրիկտալով երեխային խաղալիք, նա ասում է. «Մեկ գնդակ», «Երկու գնդակ» ... Երեխան հիշում է այս ամենը և, որպես կանոն, հինգ տարեկան հասակում կարող է հաստատ հաշվել տասը: Բայց թվերը բոլորովին այլ են: Փոքրիկը առարկաների քանակը դեռ չի կապում իրենց պատկերի հետ, և այս երեխային պետք է սովորեցնել: Պետք չէ հինգ տարի առաջ թվեր մտցնել ձեր գլխին, բայց հինգից վեցից դա արդեն հնարավոր է, իսկ դպրոցի յոթի դիմաց `նույնիսկ անհրաժեշտ:

    Եթե \u200b\u200bհաշվել սովորելու փուլը բաց է թողնվել, այսինքն ՝ երեխան դեռ հաշվել չգիտի, չնայած ավելի մեծին նախադպրոցական տարիքը, դուք ստիպված կլինեք միաժամանակ սովորել թվեր հաշվել և սովորել: Սկսելու ամենահետաքրքիր վայրը թվերի մասին համարներով է: Ս. Մարշակը հոյակապ, հիշարժան բանաստեղծություն ունի. Ուրախ պատմություն (կարդա բանաստեղծությունը \u003e\u003e)

    Բարդ առաջադրանքները ցույց են տալիս ամենամեծ արդյունավետությունը երեխաներին ուսուցանելու գործում: Մեկ թերթը պարունակում է ուսումնասիրված գործչի և դրա նախորդների հետ կապված առաջադրանքներ (այսինքն `ուսումնասիրվածի կրկնություն): Մեկ թերթիկը մտնում է երկու դասի մեջ: Առաջինը ուղղակիորեն ուսումնասիրում է թվերը: Երեխան նայում է, թե ինչպես է նա նայում, նկարում, ասոցացվում նկարում պատկերված օբյեկտների քանակի հետ: Մեկ դասի համար 20 րոպեն բավական է: Համարը սովորելուց հետո խորհուրդ ենք տալիս տպել և սենյակի հայտնի տեղում տեղադրել համարի հետ համապատասխան քարտը:

    Երկրորդ դասը ՝ սովորածը համախմբելն է: Երեխան սովորում է համարի կազմը, կատարում թվերի հետ ամենապարզ մանիպուլյացիաները:

    Ներբեռնեք և տպեք առաջադրանքներ «Թվերի ուսուցում երեխայի հետ»

    Մի թերթիկ ներբեռնելու համար նախ մկնիկի ձախ կոճակով կտտացրեք այն և բացեք այն ամբողջ չափով: Դրանից հետո աջ կտտացրեք, ընտրեք «Պահպանել պատկերը որպես ...» և պահպանել այն ձեր համակարգչում և տպել դրանից:

    Այսպիսով, թերթը տպվեց: Առաջադրանքների տեքստը կարդում է ծնողը կամ ուսուցիչը: Մի շարք հանդիպելիս առաջին իսկ խնդիրն այն ստվերելն է: Ոչ թե գունավորելու, այլ ստվերելու համար: Նման առաջադրանքը, ինչպիսին է ստվերը, հիանալի կերպով պատրաստում է ձեռքը գրելու համար, երեխան սովորում է կառավարել մատները, սա դրական ազդեցություն կունենա ձեռագրերի վրա:

    Դրանից հետո թվերի շղթայից ընտրեք այն մեկը, որն ուսումնասիրել ենք, արտասանել, նկարել:

    Հաջորդ խնդիրը գունավորումն է: Նույն գույնի նույն գունանշված տարածքների գունավորում:

    Նմանատիպ հոդվածներ
     
    Կատեգորիաներ