• Matematyczna bajka „Gęsi-łabędzie. Podsumowanie lekcji matematyki „Bajka matematyczna Gęsi-łabędzie” Shuny kotep utyram

    10.10.2019

    Lekcja została przeprowadzona przy metodycznym stowarzyszeniu nauczycieli przedmiotów

    Yoshkar-Ola

    cel: - Przekazanie dzieciom treści baśni „Gęsi-łabędzie”;

    poprawić umiejętność porównywania obiektów;

    odtworzyć „niedokończony rysunek”;

    Korekta koncentracji uwagi na obiekcie poprzez wykonywanie ćwiczeń mających na celu znalezienie ruchów w prostych labiryntach;

    Wspieraj adekwatność emocjonalną zachowania

    Plan lekcji.

    Rytuał rozpoczęcia lekcji.

    Chłopaki, zapraszam was wszystkich do stania w kręgu. Uśmiecham się do Pavlika. (Dzieci przekazują kolejno swój uśmiech.) Chłopaki, uśmiecham się nie tylko do Pavlika, ale do was wszystkich. Proszę wszystkich, aby usiedli przy swoich biurkach.

    Wystąpienie wprowadzające nauczyciela.

    Widzę, że jesteście wszyscy gotowi do drogi. Bardzo się cieszę, że jesteście ubrani i jestem pewien, że wszyscy jesteście w dobrym nastroju.

    Kochacie bajki. Dziś na zajęciach udamy się w podróż do baśni. Podczas naszej wyprawy czekają nas nie tylko ciekawe spotkania, ale też będziemy musieli pokonywać trudności i przekonamy się, czy chłopaki z naszej klasy są przyjaźni, czy potrafią pomóc w trudnych chwilach. A więc chodźmy!

    Był sobie kiedyś mąż i żona. Mieli córkę Mashenkę i syna Wanyuszkę. Zebrali się, ponieważ ojciec i matka są w mieście i mówią do Mashenki: - Cóż, córko, bądź mądra: nigdzie nie idź, zajmij się swoim bratem. A my przywieziemy ci prezenty.

    Ojciec i matka wyszli, a Mashenka położyła brata na trawie pod oknem i pobiegła na ulicę do przyjaciół.

    Liczba „hałaśliwych ptaków według tabeli.

    Nagle, znikąd, przyleciały gęsi łabędzie, chwyciły Wanyuszkę, położyły go na skrzydłach i poniosły. - Chłopaki, policzmy, ile było gęsi łabędzi?

    Masza wróciła, oto i oto: nie ma brata!

    Sapnęła, biegała tam iz powrotem, Wanyuszki nigdzie nie widać. Zadzwoniła, ona - mój brat nie odpowiada. Mashenka zaczął płakać, ale łzy nie mogą powstrzymać żalu. To jej wina, sama musi znaleźć brata.

    Mashenka wybiegł na otwarte pole, rozejrzał się. Widzi, gęsi-łabędzie przemknęły w oddali i zniknęły za ciemnym lasem. Mashenka domyśliła się, że zabrali jej brata i rzuciła się, by ich dogonić.

    Składane geometryczne kształty z patyczków.

    Biegła, biegła, widziała: na polu był piec. Mashenka podbiegł do niej i powiedział: - Piec, powiedz mi, gdzie latały gęsi łabędzie?

    A piec mówi: - Złóż kwadrat i dwa trójkąty z drewna, a potem ci powiem. Chłopaki, macie patyki na swoich biurkach. Policz pięć patyków i ułóż z nich kwadrat i dwa trójkąty. Zastanów się, jak komponować? (Wzywam jednego z uczniów, który jako pierwszy dokona zadania przy tablicy, naszkicuje i podam kolejność rysowania). - Co zrobiłeś najpierw, co potem? Z ilu patyków zrobiłeś kwadrat? Jak później zdobyłeś dwa trójkąty? Ile patyków potrzebowaliśmy, aby zrobić jeden kwadrat i dwa trójkąty? Dobra robota, wykonali dobrą robotę z zadaniem Peczki. W tym pomogłeś Mashence, a Pechka powiedział jej, w którym kierunku ma biec.

    „Niedokończony rysunek»

    Mashenka biegł dalej. Zobaczył, że Yablonka stoi, cała obwieszona rumianymi jabłkami, z gałęziami pochylonymi do ziemi. Masza do niej: - Jabłoń, Jabłoń, gdzie latały łabędzie-gęsi? Yablonka mówi: - Narysuj mój magiczny rysunek, a potem ci powiem. Oto taki rysunek, który zaoferował nam Yablonka. Jak myślisz, jak to wygląda? (Do jabłka). Zakończ to w swoich notatnikach. Pomyśl, jak jeszcze wygląda ten rysunek? (Piłka, obręcz, twarz, suszenie, kwiatek, budzik, kula ziemska itp.) Chłopaki, wymyślcie i dokończcie rysowanie kolejnych 5 rysunków.

    Chłopaki, powiedzcie nam, jakie rysunki narysowaliście? (Wszyscy uczniowie wymieniają swoje rysunki w kolejności).

    Wszyscy wykonaliście robotę. Jabłoń uniosła gałęzie, wyprostowała liście, wskazała Maszy drogę.

    Porównanie ryb.

    Mashenka biegnie dalej i widzi, płynie Mleczna rzeka - galaretowate brzegi. Mashenka do niej: - Mleczna rzeka - galaretowate brzegi, gdzie latały łabędzie-gęsi? A rzeka mówi: - Ryby pływają w rzece, jeśli możesz, a znajdziesz dwie identyczne. Gdzie latały gęsi łabędzie? Chłopaki, czy możemy pomóc Maszy znaleźć tę samą rybę w rzece? Masz karty na swoich biurkach. Przyjrzyj się uważnie rybom. Znajdź dwa takie same i pokoloruj je żółtym ołówkiem.

    Chłopaki, Mashenka jest wam bardzo wdzięczna, bo rzeka dudniła, gdzie latały łabędzie-gęsi?

    Minuta fizyki "Gęsi-łabędzie".

    "Labirynt".

    Mashenka biegł, biegł i biegł do gęstego lasu. Stoi na krawędzi i nie wie, gdzie teraz iść, co robić. Wygląda na to, że ścieżką idzie jeż. - Jeż, Jeż, - pyta Masza, - Czy nie widzieliście, dokąd latały łabędzie-gęsi? A Jeż mówi: - Gdzie ja huśtam się, tam jesteś! Chłopaki, macie na biurkach karty Labiryntu. Przejdźmy przez labirynt i dowiedzmy się, gdzie jest brat Vanyusha.

    Zwinął się w kłębek i przeturlał między drzewami, między brzozami. Toczenia i toczenia i toczenia do chaty na udkach kurczaka. Mashenka patrzy, Baba Jaga siedzi w tej chacie i przędza włóczkę. A w pobliżu werandy Vanyushka bawi się złotym jabłkiem. Masza złapała brata i pobiegła do domu.

    Podsumowanie lekcji.

    Nieco później Baba-Jaga wyjrzał przez okno, nie było chłopca. Wysłała w pościg gęsi łabędzie. - Chłopaki, pomogliście Mashence wykonać wszystkie zadania. A jak myślisz, kto pomógł dzieciom wrócić do domu, ukrył je przed gęsiami. Kogo spotkali w drodze powrotnej? ( Rysunki rzeki, jabłoni, piece). Zgadza się, chłopaki, a rzeka pomogła ukryć się pod stromym brzegiem. A jabłoń przykryła je gałęziami, przykryła liśćmi i schowała piec, zamknęła go przepustnicą. Gęsi łabędzie wróciły do \u200b\u200bBaby Jagi z niczym.

    Mashenka pobiegła do domu, umyła brata, uczesała mu włosy, położyła go na ławce i usiadła obok niego. Wkrótce mój ojciec i mama wrócili z miasta, przynieśli prezenty.

    To koniec bajki, ale kto słuchał, dobra robota! A wy, chłopaki, chcę pochwalić, że byliście przyjaźni, nie zostawiliście Maszy w kłopotach, pomogliście jej i sobie nawzajem, pokonaliście wszystkie trudności.

    Dziękuję wszystkim za naukę!


    Wydział Edukacji

    Administracja powiatu krasnokuckiego

    Region Saratów

    Podsumowanie lekcji

    (bezpośrednie działania edukacyjne)

    „Podróż po bajce„ Gęsi-łabędzie ”
    (starsza grupa 5-6 lat)

    Pedagog

    MDOU „Przedszkole nr 24

    „Słońce”, Krasniy Kut

    Region Saratów

    Altynbaeva Myakhuzi Fayzievna

    rok 2013

    Widok:zintegrowana podróż-lekcja, aby zapoznać się z otaczającym Cię światem (na podstawie rosyjskiego opowieść ludowa „Gęsi łabędzie”).

    Integracja obszarów: Zdrowie. Poznawanie. Komunikacja. Czytanie fikcji. Kreatywność artystyczna. Socjalizacja. Muzyka.

    Cel:Wychowanie duchowości, uczuć moralnych i patriotycznych u dzieci oraz kształtowanie u dzieci wyobrażeń o uogólniającej koncepcji „Rodzina”.
    Zawartość oprogramowania:

    1. zadanie edukacyjne: wzmacniać wyobrażenia dzieci na temat rodziny, relacji rodzinnych w rodzinie, rozwijać poczucie jedności, wsparcie emocjonalne

    2. Zadanie rozwojowe: utrwalenie umiejętności znajdowania obiektów w najbliższym otoczeniu zgodnie z ustnymi instrukcjami nauczyciela; utrwalenie umiejętności liczenia, stosowanie prawidłowych technik liczenia: nazywanie liczb w celu rozwinięcia logicznego myślenia, pamięci

    3 zadanie edukacyjne: kontynuuj pracę nad tworzeniem życzliwych relacji, rozwijaj poczucie empatii, wzajemną pomoc dla ludzi wokół niego.

    4 wyzwanie wellness: rozwój pozytywnych emocji, naprzemienność ruchów statycznych i aktywnych podczas całej lekcji.

    5. Zadanie mowy: nadal rozwijać dialogiczną mowę dzieci; wzbogacenie doznań sensorycznych dzieci i umiejętność zapisywania odbieranych wrażeń w mowie.
    Technologia: TRIZ, technologia chroniąca zdrowie (fizyczne minuty, gimnastyka palców), ICT, technologia projektowania, technologia gier.
    Techniki metodyczne:
    1. Wizualne(z wykorzystaniem demonstracji i ulotek, pokazując ilustracje, karty,

    2. Werbalne(przysłowia, powiedzenia, pytania mające na celu wzmocnienie aktywności umysłowej, pytania problematyczne, przypomnienia, instrukcje działania, metoda modelowania, zachęta, ocena aktywności dzieci)

    3. Gry(ćwiczenia i zadania w grze)

    4. praktyczne(rzeźbienie ciast z solonego ciasta, wykonywanie tańca)

    Prace wstępne:zapamiętywanie przysłów, powiedzeń, tekstu piosenki „Babka-Yozhka”

    Materiały i ekwipunek:

    Pokaz: piekarnik, jabłoń, 1 świeże jabłko, kosz, drzewo, układ; kwiat, grzyb, dekoracja tematyczna „Rzeka”, „Dom”, blacha do pieczenia,

    Handout: ciasto solone, deski modelarskie, serwetki, zapiekanki, jabłka (płaskie 8 szt.), Kartki do modelowania;

    TSO: centrum muzyczne, nagrywanie dźwięku.

    Przebieg lekcji:

    Czas organizacyjny:

    Dzieci znajdują się w półkolu obok nauczyciela.

    Cześć dzieci. Chcę Cię lepiej poznać. Wyciągnę dłoń i wypowiem moje imię, a ty z kolei połóż dłoń na górze i wypowiedz swoje imię. Więc się poznaliśmy.

    Pedagog b: - Chłopaki, widziałem dziś cud we śnie:

    Przyszli do mnie bohaterowie wszystkich bajek!

    Jakby Malwina i skromny Pierrot, Jaga i Kashchei -

    Wszyscy szli dobrze!

    Siedmiu magicznych krasnoludów i wspaniały Iwan

    Księżniczka jest ratowana z krajów zachodnich.

    Lis, Kubuś - Puchatek i Koń - Garbaty

    Wszyscy razem tańczą, pieczą pyszne ciasto!

    I pyta leżącą na kuchence Emelyę:

    Otwierasz książkę i czytasz wszystkie bajki!

    Pedagog : - Jak myślisz, o czym miałem sen ? (słucha odpowiedzi dzieci: o bajkach) Zgadza się, o bajkach! Pamiętaj, od jakich słów najczęściej zaczynają się bajki? ( odpowiedzi dzieci: „W pewnym królestwie…”, „żyli-byli…” itd.)... Oczywiście, chłopaki, a gdy tylko te słowa zostaną wypowiedziane, ty i ja znajdujemy się w cudownym świecie bajek, w którym zwierzęta mogą mówić, a przedmioty pomagają głównym bohaterom w wykonywaniu dobrych uczynków.

    Chłopaki, chcecie być w bajce? Teraz wszyscy powiemy magiczne i tajemnicze słowa „Dawno, dawno temu ...”, a może przejdziemy do jakiejś bajki.

    Część 1 -4 minuty

    (Dzieci i nauczyciel wypowiadają słowa, w ciszy słychać cichy płacz, ekran się otwiera, dzieci widzą dziewczynkę siedzącą w chacie).

    Pedagog: - Chłopaki, moim zdaniem, skończyliśmy w jakiejś bajce? Dowiedzmy się, jak ma na imię ta dziewczyna i dlaczego płacze?

    (Zapraszam dzieci do dowiedzenia się, co się stało, zachęcam do dialogu z bajkową postacią)

    Dzieci: Cześć dziewczyno!

    Dziecko : Jak masz na imię i dlaczego płaczesz?

    Dziewczyna opowiada :

    Mam na imię Mashenka. Ojciec i matka poszli na bazar, a ja byłem surowo - surowo nakazano opiekować się bratem Vanyushą, położyłem go na trawie, bawiłem się z przyjaciółmi, przyleciały tu gęsi - łabędzie, podniosłem i uniosłem brata Wanię (płacz).

    Pytania do dzieci: Cóż, chłopaki, pamiętaliście, z której bajki pochodzi Mashenka? (Gęsi łabędzie)

    -Kim jest Vanechka? (Brat)

    - Co się z nim stało? (Porwane gęsi - łabędzie)

    _- Co myślisz, kiedy rodzice wrócą i zobaczą, że Wanyuszy nie ma, co poczują? (Zachęcam dzieci do wczucia się w bohaterów baśni)

    Odpowiedzi dzieci: rodzice będą martwić się o Wanieczkę, martwić się, płakać itp.

    Pedagog: Chłopaki, musimy uspokoić Mashenkę i zaoferować naszą pomoc. Jestem pewien, że możesz pomóc Maszy, ponieważ masz dobre serce i nieustraszony charakter.

    Dziecko: - Masza, nie płacz, wszyscy pójdziemy razem szukać twojego brata Wanieczka.

    Pedagog : - Cóż, chłopaki, powodzenia.

    (Biorąc pod uwagę „ślady”)

    Chłopaki, jak myślicie, kim są te utwory? (Dzieci).

    Jak je ułożyć? (W parach)

    Zadanie: dziewczyny rozwijają się z prawa strona - proste.

    Chłopcy - po lewej.

    Pytanie: Ile par śladów zostało rozrzuconych? (pięć).

    (Dzieci idą bezpośrednio śladami. Po drodze napotykają piec)

    Część 26 minut

    Pedagog: -- Chłopaki, po drodze spotkaliśmy piec. Może wie, dokąd latały gęsi łabędzie? (Zachęcam dzieci do dialogu z piecem )

    Witaj, mamo! (wszystkie dzieci)

    Dziecko: -Powiedz nam, gdzie latały gęsi łabędzie? Zabrali Wanieczkę.

    Pieczenie: - Pomogę wam, ale najpierw pomożecie mi: ciasto jest gotowe do pieczenia, ciasta trzeba uformować, położyć na blasze i włożyć do piekarnika.

    Wychowawca: - Czy pomożemy piecowi? (Tak) (zapraszam dzieci do stołu)

    Podnieś rękawy. Wytrzyj ręce wilgotną szmatką. Rzeźb czystymi rękami.

    Gimnastyka palców:

    „Wiem, że mam w domu przyjazną rodzinę.

    To moja mama, to ja, to moja babcia,

    to jest tata, to jest dziadek i nie mamy niezgody.

    (Pokazuje i wyjaśnia technikę rzeźbienia ciasta)

    Pytania do dzieci podczas klejenia:

    Z czego piecze się ciasta? (Z mąki)

    A co sprawia, że \u200b\u200bmąka? (Z ziaren pszenicy)

    Kto w Twojej rodzinie piecze ciasta?

    Z jakim nadzieniem lubisz ciasta?

    (Po zakończeniu modelowania ułóż ciasta na blasze do pieczenia i wstaw do piekarnika. Wytrzyj ręce wilgotną szmatką)

    Piec : - Dziękuję wam za pomoc. Aby zwrócić bracie Iwanuszka, oto plan dla ciebie - schemat, postępuj zgodnie z nim, a doprowadzi cię do miejsca, w którym latały łabędzie-gęsi.

    Pedagog : Chłopaki, podziękujmy piekarnikowi za pomoc.

    Dzieci: - Dziękuję, kuchence.

    (Zgodnie ze schematem znajdujemy kwiatek, grzyb, choinkę, jabłoń)
    Część 3 -8 minut

    (Oferują szukanie pomocy u jabłoni, zwracając uwagę na uprzejmy adres, powitanie).

    Dzieci: -Halo, jabłonko! Powiedz mi, gdzie latały gęsi łabędzie, zabrali Vanyushę. Rodzina tęskni bez niego.

    Jabłoń (rejestrowana):Pomogę wam, a pomożecie mi, proszę. Jabłka nie są dojrzałe na mojej jabłoni. Pomóż im wrócić

    (W koszyku znajdujemy jedno jabłko).

    Pedagog: Czy jabłko to owoc czy warzywo?

    Z czego może wyrosnąć jabłoń? (Z nasion)

    A gdzie jest ziarno jabłka? (W jabłku)

    Zadanie: - Połóż karty - jabłka na sztalugach, z sekwencją wzrostu jabłoni (nasiona --- pędy --- kwitnąca jabłoń --- jabłoń z owocami)

    Pytanie:-Jakie sprzyjające warunki są niezbędne do wzrostu jabłoni? (światło, ciepło, woda).

    A teraz musisz powiesić jabłka na jabłoni (dzieci wiszą jabłka do góry nogami).

    Wychowawca: - Przyjrzymy się teraz jabłkowi (metoda modelowania).

    1. Co pomaga nam zobaczyć jabłko, jego kolor, kształt, rozmiar? (Oczy)

    Spojrzeliśmy i zobaczyliśmy, że był czerwony, okrągły, duży (dzieci znajdują karty odpowiadające oznaczeniu i kładą je na tablicy magnetycznej)

    Wniosek: jabłko - czerwone, okrągłe, duże (2 razy)

    2. „Poklep jabłko ręką. Czego dowiedzieliśmy się o jabłku? Jak to jest? (Smooth) - A jeśli naciśniesz to ręką? Miękkie czy twarde?

    Skąd wiedzieliśmy, że jabłko jest gładkie, twarde?

    (Dzieci kładą karty wskazujące: dłoń i symbole oznaczające znaki: gładkie, twarde.)

    3. Co zrobić, aby dowiedzieć się, jak smakuje jabłko? (Ugryź, spróbuj)

    Jak smakują jabłka? (Kwaśny jak cytryna. Słodki jak cukierek)

    (Dzieci kładą kartki: USTA-CYTRYNA-SŁODKIE --- SOK.

    (Jabłoń wskazuje ścieżkę do rzeki. Daje zdjęcia, z których należy złożyć ścieżkę do rzeki)

    Wychowawca: - Co jest pokazane na obrazku? (Zatoczka)

    W słowie ROOCH, gdzie jest dźwięk P? Na początku, w środku czy na końcu słowa?

    (te same pytania ze słowami JEZIORO, STAW)

    Wniosek: to są zbiorniki wodne.

    Część 4-2 minuty

    Przyjdź do rzeki mlecznej - galaretowate banki.

    Pedagog: - Rzeka po drodze, dokąd idziemy dalej? Czy możemy zapytać rzekę? (Zachęcam do samodzielnego udania się nad rzekę, aby dowiedzieć się, jak znaleźć drogę).

    Dziecko: - Rzeka mleczna - banki galaretek, powiedz nam, proszę, gdzie latały gęsi łabędzie?

    Rzeka (nagranie audio) - powiem ci, ale najpierw chcę posłuchać przysłów i powiedzeń o rodzinie.

    Dzieci: „W mojej rodzinie owsianka jest słodsza”.

    „Rodzina w kupie - chmura nie jest przerażająca”

    „Rodzina jest silna, gdy jest nad nią tylko jeden dach”.

    „Wszędzie jest dobrze, ale w domu jest lepiej”.

    „W przyjaznej rodzinie jest ciepło i zimno”

    „Gdy słońce jest ciepłe, gdy matka jest dobra”

    „Żal swojego ojca i matki - innych nie znajdziesz”

    „Są przyjaciółmi w rodzinie - nie żyją”

    (Rzeka chwali dzieci i wskazuje drogę)

    Rzeka : - Idź wzdłuż wybrzeża i znajdź się w lesie, a tam szukaj Vanechka.

    (Dzieci dziękują rzece i idą wskazaną ścieżką)

    Fizyczne minuty: „Poszliśmy na skraj lasu, unosząc wyżej nogi.

    Przez krzaki i nierówności, przez gałęzie i pnie.

    Chodź na palcach, wyprostuj plecy.

    W lewo - w prawo odwrócił się i uśmiechnął do kwiatów.

    Szliśmy ścieżką i nigdy nie upadliśmy.

    Część 5 - 5 minut: Wychowawca: „Poszliśmy więc do lasu. A jak należy się zachowywać w lesie? " (nie krzycz, nie depcz i nie zrywaj kwiatów, nie łamaj gałęzi drzew, nie rujnuj ptasich gniazd, nie wyciągaj grzybów za korzenie, nie powalaj trujących grzybów)

    Wychowawca: - A oto chata. Pamiętasz, kto mieszka w leśnej chatce? Kto wysłał łabędzie gęsi dla Iwanuszki? (Odpowiedzi dzieci)

    Pedagog: Chłopaki, Baba-Jaga nas wyczuła. Ale nie bój się jej. Jeśli zwrócimy się do niej uprzejmie, pozdrowimy ją, będzie dla nas miła.

    Baba Jaga (wychodzi z chaty): - Czuję, że pachnie ludzkim duchem. Kim oni są? Dlaczego przyszedłeś? Dlaczego przyjechali?

    Pedagog : Chłopaki, musicie uprzejmie poprosić Babę - Jagę, aby zwróciła nam Wańczkę.

    Dziecko: Witaj Baba Jaga, proszę, oddaj nam Iwanuszko. Jego siostra Mashenka płacze, mama i tata wrócą, ale on nie, będą żuć.

    Baba Jaga : - Dać ci Wanię? I dlaczego miałbym to dawać, sam tego potrzebuję!

    Pedagog : Chłopaki, wyjaśnijmy Babie Jadze, dlaczego musisz zwrócić Iwanushkę rodzinie, rodzicom? Jak czują się rodzice, gdy ich dziecka nie ma w pobliżu? A jak się ma siostra Mashenka? A jak sam Iwanuszka będzie żył bez rodziny? ( nauczyciel słucha odpowiedzi).

    Baba Jaga : Rodzina, rodzina, co to jest rodzina?

    Nauczyciel oferuje dzieciom:Chłopaki, wyjaśnijmy Babie Jadze, czym jest rodzina. Vika, powiedz nam proszę, kto mieszka w twojej rodzinie? I jak członkowie rodziny odnoszą się do siebie (proponuję dzieci wyjaśnij Babie Jadze, który jest członkiem rodziny (mama, tata, dzieci, brat, siostra, babcia, dziadek itp.) i jaki rodzaj relacji mają ze sobą (zadaję wiodące pytania, wyjaśniam. Wprowadzam dzieci do uogólniającej koncepcji słowo „rodzina”).

    Baba Jaga (słucha wyjaśnień dzieci, lamentuje):Rodzina! Miłość! I oto jestem, mieszkam sam w lesie, nikt miłe słowo nie powiem ( płacz).

    Pedagog : I tak jest, moja babcia mieszka sama w lesie, nikt nie przyjdzie z wizytą, nikt nie będzie żałował, ale ona naprawdę chce ciepła, miłości. Może pożałujemy, powiemy jej czułe słowo? (zachęca dzieci do współczucia) Mam pomysł i pozwól nam, Baba Jaga, zaprosić nas do nas, w przedszkole... W końcu żyjemy razem, wesoło, jak w jednej wielkiej rodzinie (dzieci zaproś Babę Jagę do odwiedzenia).

    Baba Jaga (radośnie): - Dziękuję dzieciom. Teraz będę miał rodzinę. Odwiedzę cię, a ty przyjdziesz do mnie. Dam ci Wanię, pozwól mu wrócić do domu, wróć do rodziny. W końcu wszyscy go kochają i czekają na niego (wraca chłopca do Iwanuszki, dzieci dziękują jej, jeszcze raz zapraszają do odwiedzenia).

    Pedagog: Baba Jaga, a chłopaki chcą zaśpiewać piosenkę na rozstaniu i zapraszają cię do przyłączenia się do nich. (Piosenka „Babka-Yozhka”)

    Pedagog: Dziękuję Babie Jadze. Czas wracać. Rodzice Masza i Wani wkrótce wrócą.

    (Wracając z bajki tą samą drogą, podsumowujemy lekcję z dziećmi.)

    Wychowawca: Chłopaki, co by się stało, gdybyśmy nie byli grzeczni wobec B. Yagi?

    Czy zwróci Vanechkę?

    Jakie zadanie wykonałeś na prośbę rzeki?

    W jaki sposób nam pokazała? (Dzieci ponownie dziękują River)

    O co prosiła jabłoń? W jaki sposób się pokazała? (dzieci dziękują również jabłoni)

    Jak pomogliśmy Peczce? W jaki sposób się pokazała? (Piec traktuje dzieci ciastami. Dzieci dziękują piekarnikowi. Zwracam uwagę dzieci na fakt, że ciasta będą traktowane w grupie, najpierw myjąc ręce).

    (Mashenka dziękuje dzieciom za pomoc). Wszyscy są szczęśliwi, że rodzina wyzdrowiała.

    Pedagog: Połóż dłonie na mojej dłoni. Dobra robota! Bardzo się cieszę z twojego powodu, wykazałeś się odwagą, ciężką pracą, uwagą i życzliwością,

    Pożegnajmy się z naszą bajką „Do widzenia, bajko!” i machnij do niej ręką.


    strona 1

    Cele Lekcji:
    Przejrzyj i utrwal wiedzę o dźwiękach. Kontynuuj naukę rozróżniania samogłosek i spółgłosek.
    Wzmocnij umiejętność znajdowania miejsca dźwięku. Kontynuuj naukę wykonywania analizy dźwiękowej słowa: dziel słowa na sylaby.
    Promuj rozwój analizy dźwięku i słuchu fonemicznego.
    Rozwijaj mowę ustną, logiczne myślenie, Uwaga, umiejętności motoryczne palce, poznanie.
    Wzbudzaj chęć pomocy słabym, życzliwość, miłość i szacunek dla ptaków.
    Wcześniejsza praca: Czytanie bajki „Gęsi-łabędzie”, odgadywanie zagadek, rozmowa o ptakach.
    Ekwipunek: jabłoń, piec, rzeka, kolorowe frytki, obrazki obiektów, zeszyty, ołówki, jabłko, koszyczek jabłek, obrazek sikorki.

    1 Org. Za chwilę
    2 Przekazanie tematu i celu lekcji.

    Wychowawca: Dzisiaj, chłopaki, będziemy podróżować po bajce na lekcjach czytania i pisania. I zgodnie z którą opowieścią musisz zgadywać.

    W bajce niebo jest niebieskie
    W bajce ptaki są przerażające
    Jabłoń, ocal mnie
    Rechenka, ocal mnie
    (Gęsi łabędzie)

    - Chłopaki, otrzymaliśmy list od Alyonushki, prosi o odnalezienie i uratowanie jej brata Iwanuszki, jego gęsi-łabędzie zabrali go do Baby Jagi. Pomóżmy Alyonushce? Aby rozpocząć podróż po bajce, powiedzmy magiczne słowa.

    Ra-ra-ra - zaczyna się gra.
    Sa-sa - po drodze czekają nas cuda.

    (Baba-Jaga biegnie do muzyki)
    Dlaczego tu przyszedłeś? Nie dam ci Iwanuszki, nie znajdziesz go.
    (Baba-Jaga ucieka)
    Chłopaki, gdzie mieszka Baba-Jaga? (w głębokim lesie)

    3. ładowanie fonetyczne
    Wilki wyją w lesie
    Szelest pozostawia sh-sh-sh
    Czołgaj się i gwizdaj węże s-s-s
    Co powiedzieliśmy? (Odgłosy)
    Co to są dźwięki? (Słyszymy, wymawiamy)
    Jakie są dźwięki? Czym różnią się spółgłoski od samogłosek?
    - Chłopaki, spójrzcie na drzewo? Jakie drzewo? (Jabłoń). Zapytajmy jabłoń, dokąd zabrała łabędź-gęsi Iwanuszka?
    Jabłoń, jabłoń, powiedz mi, gdzie latały gęsi łabędzie?

    1. Graj z jabłkiem. Brzmi zagubiona gra.
    (mijamy jabłko, nazywając słowo)
    ... arelka, ... tul, ... potępienie, ... yba, ... urtka, ... kawiarnia, ... ozhka, ... iraf, ... ilka.
    Dobra robota! Poradził sobie z zadaniem. Pójść dalej.

    Fizminutka
    W ciemnym lesie jest chata (spacer)
    Stoi do tyłu (obrót)
    W tej chacie jest starsza pani (stoki)
    Babcia Yaga żyje (zawróć)
    Szydełkowy nos (pokaż nos)
    Wielkie oczy (pokaż oczy)
    Jak płonące węgle
    Wow, co zły? (potrząsając palcem)
    Włosy stoją nieruchomo.

    2. Chłopaki, spójrzcie, dotarliśmy do rzeki, może rzeka wie, gdzie gęsi-łabędzie Iwanuszka
    Uprowadzony? Zapytajmy. Rzeka, rzeka, dokąd latały gęsi łabędzie? Musimy przejść przez rzekę. Aby przejść przez rzekę, musisz poprawnie zidentyfikować miękkie i twarde dźwięki, od których zaczynają się słowa na kartach.
    Cytrynowy zielony chip
    Rybi niebieski chip
    (Praca z kartami i żetonami)
    Dobra robota! Zrobiliśmy to. Tutaj jesteśmy z tobą za rzeką.

    3. Poznajemy piec
    Piec, gdzie latały łabędzie-gęsi? Określ miejsce dźwięku i w słowach zadania przyleciała do nas sikorka. Chce nam pomóc. Jak w słowie, sikorki mają początkową głowę, środkową część ciała, koniec ogona. Gdzie latem żyją sikorki? A zimą? Czemu?
    Cycki są bardzo korzystne dla lasów, parków i ogrodów.
    Bogatka zjada dziennie tyle owadów, ile waży.
    (Wykonuję zadanie, śmiało.)

    Fizminutka
    Ręce podniesione
    I się trząsł
    To są drzewa w lesie
    Zgięte ramiona
    Potrząsnął cicho
    To są drzewa w lesie
    Ręce uniesione płynnie
    Ptaki lecą do nas
    Jak oni też usiądą
    Pokażmy, odłóż ręce.
    (Baba-Jaga biegnie do muzyki)

    4. Zgadnij zagadkę
    Na krawędzi
    Na torze
    Dom stoi
    Na udach z kurczaka
    (Chata)
    Analiza dźwiękowa słowa izba
    Ile dźwięków w jednym słowie? (4)
    1 gwiazdka? (i) samogłoska
    2 gwiazdki? (h) spółgłoska, solidna, dźwięczna.
    3 gwiazdki? (6) spółgłoskowy, twardy, dźwięczny.
    4 gwiazdki? (samogłoska
    Ile sylab jest w tym słowie? Dobra robota!
    Baba Jaga, nie oddam Iwanuszki, zasłoń moją chatę, a potem pozwolę ci odejść.

    5. Pracuj w zeszycie
    Baba Jaga: Wykonałeś zadania, weź Iwanushkę.
    Ivanushka: Dziękuję wam za uratowanie mnie przed złą Babą Jagą. Jabłoń dała ci jabłka,
    Pomóż sobie

    Stado ptaków leci na południe
    Niebo dookoła jest niebieskie. (Dzieci machają rękami jak skrzydłami.)
    Latać jak najszybciej
    Musimy trzepotać skrzydłami. (Dzieci mocniej machają rękami.)

    Wychowanie fizycznePtaki

    Łabędzie latają, trzepoczą skrzydłami (dzieci machają rękami)
    Pochylony nad wodą, potrząśnij głową (potrząśnij głową)
    Wiedzą, jak trzymać się prosto i dumnie (wyprostuj plecy)
    Siedzą bardzo cicho na wodzie (Usiądź)

    Migrujące ptaki

    Ptaki skaczą, latają (dzieci skaczą)
    Ptaki zbierają okruchy. („Dziobak”)
    Obrane pióra
    Oczyszczone dzioby (zobrazować)
    Ptaki latają, śpiewają (machają rękami)
    Ziarna dziobią (pochyl się)
    Lecieliśmy dalej
    I usiedli na miejscu (odlecieć ", usiąść)

    Fizminutka Rides zwinny cycek

    Zwinny cycek skacze, (skacze w miejscu na dwóch nogach.)
    Ona nie siedzi nieruchomo (wskakuje na lewą nogę).
    Jump-jump, jump-jump, (skacząc w miejscu na prawej stopie.)
    Obrócił się jak top. (Okrążamy w miejscu.)
    Tutaj usiadła na minutę, (usiądź.)
    Podrapała się dziobem w pierś (wstaliśmy, głowa przechyliła się w lewo i prawo).
    A ze ścieżki - do płotu (wskakuje w miejsce na lewej nodze).
    Tiri-tiri, (skacząc w miejscu na prawej nodze.)
    Cień-cień-cień! (Skacząc w miejscu na dwóch nogach.)
    (A. Barto)

    O ptakach

    Zrobiliśmy podajnik.
    Otworzyliśmy jadalnię.
    Wróbel, gil - sąsiad
    Zimą zjesz obiad!
    Odwiedź pierwszy dzień tygodnia
    Przyleciały dwa cycki
    A we wtorek - gile,
    Jaśniejszy niż poranny świt!
    W środę były trzy wrony
    Nie spodziewaliśmy się ich na obiad.
    A w czwartek z całego świata -
    Dziesięć chciwych wróbli.
    W piątek w naszej jadalni
    Gołąb jadł owsiankę.
    A w sobotę na ciasto
    Przybyło siedem czterdzieści

    Physiotka Gimnastyka na oczy

    Ptak poleciał w górę (dzieci patrzą w górę)
    Ptak odleciał w prawo (spójrz w prawo)
    Ptak poleciał w lewo (spójrz w lewo)
    I schowałem się na podłodze (spójrz na podłogę)

    Gimnastyka palców "ptaszki"

    Małe ptaszki
    Małe ptaki
    Lecą przez las
    Nasiona są zbierane
    Wiał gwałtowny wiatr
    Chciałem zabrać ptaki
    Ptaki ukryły się w zagłębieniu
    Tam jest sucho i ciepło
    (dzieci wykonują czynności zgodnie ze słowami)

    Wychowanie fizyczne „gile”

    Gile latają, trzepoczą skrzydłami.
    Nie mogą spokojnie siedzieć
    Obrócił się jak top
    Jump - skok, skok - skok.
    Poleciał na obiad
    Ale dookoła jest tylko śnieg i śnieg.
    Dobrze, że mają podajnik,
    Wykonane przez miłą osobę!

    Wychowanie fizyczne Bocian minutowy
    (Plecy są proste, ręce na pasku. Dzieci płynnie i powoli podnoszą prawą lub lewą nogę, zgięte w kolanie, a także płynnie ją opuszczają. Uważaj na swoje plecy.)
    - bocian, bocian długonogi,
    Pokaż mi drogę do domu. (Bocian odpowiada.)
    - stempluj prawą stopą,
    Stempluj lewą stopą
    Ponownie - prawą stopą,
    Ponownie - lewą stopą.
    Po - prawą stopą,
    Po - lewą stopą.
    A potem wrócisz do domu.

    Kaczki wyszły na łąkę
    Kaczki wyszły na łąkę,
    Quack-quack-quack! (Chodzimy.)
    Obok przeleciał wesoły chrząszcz
    C-w-w! (Machamy skrzydłami.)
    Gęsi wyginają szyje
    Hahahaha! (Okrągły obrót szyi.)
    Pióra są wyprostowane dziobem. (Obraca tułów w lewo w prawo.)
    Czy wiatr kołysał gałęziami? (Unosimy ręce w górę.)
    Piłka również zawarczała
    Rrr! (Ręce na pasku, pochylone do przodu, patrzymy przed siebie.)
    Trzciny szeptały w wodzie,
    Sh-sh-sh! (Podnieśli ręce i wyciągnęli rękę.)
    I znowu było cicho
    Sh-sh-sh. (Usiądź.)

    Czapla

    Czapla szaronosa (ręce przy nosie)
    Stoi jak posąg przez cały dzień (ręce na pasku, łopatki łączą się)
    Stań na jednej nodze (ręce na pasku unieś lewą nogę)
    Jeśli jesteś twardym żołnierzem.
    Teraz stań po swojej prawej stronie (ręce na pasku, unieś prawą nogę)
    Jeśli jesteś odważnym żołnierzem.
    Czapla siwonosa (na dwóch nogach, ręce przy nosie
    Stoi jak posąg przez cały dzień. (ręce na pasku)

    Gawrony

    Tutaj, na gałęziach, gawrony! Nie krzycz! (palec wskazujący na ustach)
    Czarne gawrony siadają (siadają)
    Umieszczony w gnieździe (pokaż rękami gniazdo przed sobą)
    Puszyste pióra (wstań z ramionami na boki)
    Wygrzewaj się na słońcu (poklep swoje ręce)
    Głowa jest odwrócona (obraca głowę w prawo, w lewo)
    Chcą latać. (ramiona po bokach - fala)
    Shoo! Shoo! Odleciał! (klaszcze, ręce na boki, bieganie po palcach)
    Leciałem, leciałem (latałem)
    I znowu wszyscy usiedli w gniazdach. (usiadł)

    Ptaki

    Ptaki zaczęły opadać
    Wszyscy siadają na polanie.
    Mają przed sobą długą drogę
    Ptaki potrzebują odpoczynku. (Dzieci siedzą w głębokich przysiadach i siedzą przez kilka sekund.)
    I znowu czas iść
    Musimy dużo latać. (Dzieci wstają i machają „skrzydłami”.)
    Tu jest południe. Brawo! Brawo!
    Czas wylądować.

    Ptaki w gnieździe siedzą

    Ptaki w gnieździe siedzą
    I patrzą na ulicę.
    Chcą chodzić
    I wszyscy cicho latają. (Dzieci „odlatują”, machają rękami jak skrzydłami.)

    Cóż, ptaki latały

    Cóż, ptaki latały
    Polecieliśmy i usiedliśmy
    Wydziobał ziarna
    Grałem w pole
    Wypiliśmy trochę wody
    Umyte pióra
    Spojrzeli na boki,
    Odlecieliśmy. (Wchodzi w bieganie.)

    Łabędzie Fizminutka

    Tekst wiersza jest recytowany, a towarzyszące mu części wykonywane są w tym samym czasie.

    Lecą łabędzie
    Machają skrzydłami (płynne ruchy rąk o dużej amplitudzie)
    Pochylony nad wodą
    Potrząsając głową (pochylając się do przodu, pochylając się)
    Wiedzą, jak trzymać się prosto i dumnie,
    Cicho usiądź na wodzie (przysiady)

    Agencja rządowa

    „Liceum nr 1 w Pawłodar”

    Mini-centrum „Baldyrgan”

    ABSTRAKCYJNY

    klasa otwarta

    „Podróż po bajce”

    Pedagog:

    Salykova G.F.

    pawłodar

    1. Temat: Podróż przez bajkę „Gęsi-łabędzie” (lekcja wideo).

    Cel: uogólnienie i usystematyzowanie wiedzy dzieci.

    Zadania: Kontynuacja znajomości schematu dźwiękowego słów, wykształcenie umiejętności wymawiania słów przez sylaby, ćwiczenie umiejętności doboru słów do schematu, rozwijanie spójnej mowy, słuchu fonemicznego, uwagi, wyobraźni, rozwijanie aktywności, twórczego myślenia, umiejętności współpracy, inicjatywy, zdolności do logicznych wniosków ...

    b / c pozdrowienie - salemetsizder me, hallow, guten tag., akk kyzdar "gęsi-łabędzie".

    Ekwipunek:

    1. jabłko z literami.

    4. zdjęcia.

    5. karty.

    6. balon powietrzny.

    7. arkusze, marnować materiały.

    8. ołówki są proste, kolorowe.

    9. szczeniaki.

    Przebieg lekcji

      Organizacja / moment (dzieci wchodzą, wstają półkolem)

    Reprezentant. - Trzymajcie ręce razem i uśmiechajcie się do siebie. Mamy gości, uśmiechaj się do nich i przywitaj się.

    Dzieci - Salemetsizderme.

    Powtórka - Chłopaki, dzisiaj nie przyjechałem sam, ze mną balon. Powitał cię, słyszałeś jego słowa?

    Dzieci nie są.

    Reprezentant. - Ale piłka to magia, przywitał cię w niecodzienny sposób. Zwróć uwagę na biały pasek na nim. Co to znaczy?

    - (Słowo)

    Przeczytaj to ( cześć)

    Powtórka - Chodźmy i przywitamy się z piłką w różnych językach

    Ks. - Balon przyleciał od bohatera baśni, który chce nas odwiedzić. I z jakiej bajki się dowiesz, odgadując zagadkę.

    W bajce niebo jest niebieskie

    W bajce ptaki są okropne

    Jabłoń, ocal mnie

    Rechenka, ocal mnie.

    Jak nazywa się ta opowieść? (gęsi-łabędzie, akku kazdar)

    Play - Dzieci przesłały nam film - list (zobacz)

    Co się dzieje?

    Reprezentant. - Jak myślisz co się stało?

    (gęsi łabędzie zabrały Iwanuszkę i zabrały go do Baby Jagi)

    Co zrobimy? (oszczędzaj, pomóż, pomóż ...)

    Gdzie mieszka Baba Jaga? (w głębokim lesie)

    Gimnastyka mowy - jak wyjdą wilki w lesie? - uuuuuu

    Jak szeleszczą liście? - shshshshsh

    Jak węże pełzają i gwizdają? - sssssss

    Jak możemy dostać się do bajki i pomóc ocalić Iwanushkę?

    (Wypowiedz magiczne słowa - ra-ra-ra zaczyna się gra, po drodze czekają na nas cuda sa-sa-sa).

    Więc chodźmy.

    Reveal - Kto pierwszy raz się spotkaliśmy? (Nagraj - zobaczmy)

    Reprezentant. - Yablonka powiedział, że możemy pomóc Mashence, jeśli wykonamy zadanie.

    Zadanie 1. „Magiczne jabłko”.

    W jabłku litery musisz odgadnąć literę dotykiem i nazwać słowo dźwiękiem, który oznacza ta litera.

    Listy pytają, a teraz wy, przyjaciele, nas rozpoznajecie (dzieci nazywają słowa)

    Zobacz, gdzie dotarł Mashenka (Nagranie - Aby znaleźć drogę dalej, musisz przekroczyć rzekę)

    Jak możemy pokonać dzieci? (Aby przejść przez rzekę, musisz złożyć most)

    Zadanie 2. „Twórz słowa z sylab” (według podgrup)

    I p. - (re-ka, woda-tak, moo-ha)

    II p. - (pi-ro-gi, be-re-ga, ho-ro-sho).

    Reprezentant. Piec podał ciasto. (Na cieście - stoję w pobliżu, jestem zmęczona, chcę upiec ciasta i serniki, pomóżcie dzieciom od czego zacząć?)

    Zadanie 3. (podzielimy się na 3 grupy i powiemy piecowi, od czego zacząć)

    Gra „Co najpierw, co potem”

    Ja gr. - pokaż zdjęcia we właściwej kolejności.

    II gr. - ponumerował obwody we właściwej kolejności

    III gr. - wskaż słowa we właściwej kolejności.

    Stół jest zupełnie ciemny, Masza zagubiona, płacząca (dialog wideo między jeżem a Maszą)

    Zobacz, do czego doprowadził jeż Maszy?

    Do chaty Baby Jagi

    A co jeszcze możesz nazwać mieszkaniem Baby Jagi? (domek, domek, chata, chata, zagroda)

    Która z tych nazw pasuje do tego schematu?

    Zadanie 4. Zrób ZAS (ISBA) na kartach, sprawdź na tablicy.

    (pisz litery w odpowiednim kolorze)

    Vsp - Baba Jaga przybyła!

    Reprezentant. - Baba - Jaga jest przebiegła, po prostu nie wyjdzie, trzeba ją jakoś wywabić i dajmy się jej drażnić i zaśpiewać o niej piosenkę.

    Fizminutka - piosenka „W ciemnym lesie ...”

    Podczas gdy odwracaliśmy naszą uwagę Baba Jaga, Mashenka tym razem zabrał Iwanuszkę.

    Baba-Jaga jest zła, bo jej dom jest stary, brzydki, ale zróbmy dla niej modele domów, a ona wybierze ten, który jej się podoba, wtedy wyrośnie milej i wypuści Iwanuszkę i Mashenkę z lasu.

    (praca z odpadami i naturalny materiał)

    Zakończenie wideo

    Reprezentant. - Baba Jaga stał się milszy i wypuścił Mashenkę z Iwanuszką.

    OCENA - Jakie przydatne i przydatne rzeczy zrobiłeś dzisiaj na zajęciach? Co ci w tym pomogło?

    (Pojawia się pukanie do drzwi Iwanuszka)

    Ivanushka - Dziękuję wam, że pomogliście Maszy uratować mnie przed złą Babą Jagą. Podczas pracy piekarnik przygotował dla Ciebie ciasta. Pomóż sobie!!!

    Dziękuję Iwanuszka.

    Podobne artykuły