• Sažetak časa crtanja „Naša zimska zabava. Sedmica igre “Zimska zabava” u 2. juniorskoj grupi. materijal (mlađa grupa) na temu Winter fun 2 junior group

    27.11.2023

    Scenarij zimskog slobodnog vremena za djecu osnovnog predškolskog uzrasta

    Scenario za zimsku zabavu “Zimska zabava”

    Černikova Natalija Valentinovna, učiteljica MBDOU d/s br. 24 kombinovanog tipa „Poljanka“, Kstovo, oblast Nižnji Novgorod
    Opis materijala: Materijal će biti od koristi nastavnicima i roditeljima u svrhu organizovanja zimske zabave sa djecom osnovnog predškolskog uzrasta. Preporučuje se da slobodno vrijeme provedete na otvorenom tokom zimske šetnje. Dan ranije možete napraviti snjegovića sa svojom djecom. Ponudite da naučite pjesme o zimi. Pesme se mogu predavati u grupi ili se mogu dati kući da roditelji uče zajedno sa svojom decom.
    Cilj: stvaranje povoljnog emocionalnog stanja kroz igre i vežbe igre na svežem vazduhu
    Zadaci:
    -poboljšati motoričke vještine i sposobnosti;
    - razvijaju spretnost, sposobnost djelovanja na signal nastavnika, pažnju, domišljatost;
    - budite interesovanje za zabavne igre zimi.
    Sadržaji:
    grudve snijega ili bijele punjene kuglice (prema broju djece),
    velika rukavica,
    bombone (prema broju dece),
    kasetofon sa snimcima muzike na zimsku temu.
    Metode: igre na otvorenom, takmičenje, korištenje zagonetki i pjesama o zimi, trenutak iznenađenja.
    Učesnici: voditelj, Snješko, djeca.
    Napredak zabave:
    /djeca idu u šetnju sa učiteljicom i okupljaju se oko učiteljice/
    Vodeći
    Tako je hladno, tako je hladno
    Čak mi je i nos pocrveneo.
    Snijeg je zabijelio kuće,
    Stiglo je...
    (zima)

    Vodeći
    Ljudi, da li volite zimsku sezonu? (da)
    Vodeći
    Podijeliti šta? (možete igrati grudve, praviti snjegoviće, voziti se niz ledenu planinu)
    Vodeći
    Nevaljala zima
    Eh, nestašna djevojko,
    Ona nas smrzava
    On takođe zadirkuje.
    Nevaljala zima
    snježni kaput,
    Iako izgleda hladno,
    Nežna u srcu.

    E. Shalamonova

    I odrasli i djeca vole zimu. Ruska zima je poznata po svojim mrazevima i niskim temperaturama. Kada hodate zimi, morate se kretati kako biste izbjegli smrzavanje. Predlažem da igraš.
    /u to vreme na scenu stupa Sneško uz pesmu iz filma „Tajna snežne kraljice“ „Pesma o snežnom čoveku“ tekst V. Korostiljev, muzika M. Minkov/
    Snjegović
    Čekaj čekaj. Kakve igre mogu biti bez mene? Zaslijepio si me i zaboravio na mene.
    Vodeći
    Ljudi, stvarno smo zaboravili na Snješka. Izvini nas, Snješko. Biće nam drago da se igramo sa vama.

    Igra na otvorenom "Smrznut ću se"

    / djeca se poređaju u 2 reda jedan naspram drugog, Snjegović stoji između njih u sredini. Na znak vođe: „Nemojte, momci, ili ćete se smrznuti“, djeca počinju trčati s jedne strane na drugu. U ovom trenutku, Snjegović sa riječima "Zamrznut ću te!" hvata djecu koja pretrčavaju. Vođa okuplja svu uhvaćenu djecu oko sebe. Zatim voditelj i Snješko pomažu djeci da se „odmrznu“. Djeca čitaju pjesme o zimi, dok ih Snješko miluje po glavi. Djeca se smatraju „odmrznutom“ i vraćaju se ostalim učesnicima/

    Pjesme o zimi

    1
    Došla je vesela zima.
    Sa klizaljkama i sankama,
    Sa skijama u prahu,
    Sa magičnom starom bajkom.

    I. Chernetskaya
    2
    Maslačak od pahuljica
    Zima će ga dovesti do svojih usana,
    Samo dašak i tu je pahuljica
    Sjeme će se raspršiti.

    T. Shorygina
    3
    Snežna gruda leprša, vrti se,
    Napolju je belo.
    I lokve su se okretale
    U hladnom staklu.

    3. Alexandrova
    4
    Bijeli snijeg, pahuljast,
    Vrti se u vazduhu
    I tlo je tiho
    Padne, legne.

    I. Surikov

    Snjegović
    Dobro urađeno! Znaš mnogo pjesama o zimi. Ali sada ću vidjeti možete li riješiti zagonetke.
    1
    Ako svuda okolo ima snijega,
    Ako je reka pod ledom,
    Stoga nas posjetite i sami
    Ko je došao, reci mi?

    (zima)
    2
    Ako postoji stub dima,
    Snijeg škripi pod nogama,
    Ako su ti obrazi, nos hladni,
    Šta je na ulici?

    (smrzavanje)
    3
    Ako u kućama ima božićnih drvca
    U jarkim perlama i svjetlima,
    Ako plešemo u krugu,
    Šta se sastajemo?

    (Nova godina)
    T. Gusarova

    Snjegović
    Dobro urađeno! I pogodili su zimske zagonetke. Šta bih drugo mogao da igram sa tobom?
    Vodeći
    Snješko, igrajmo se u snijegu.

    Zabavna igra "Borba grudvama"

    /Djeca stoje u krugu i svako drži po jednu grudvu snijega. Na znak voditelja: „Jedan-dva! Nemojte odlagati! I brzo bacajte snježne grudve!” djeca počinju da gađaju grude snijega jedno na drugo. Možete koristiti ritmičku muziku/
    Snjegović
    Zabavite se igrajući! Čak mi je bilo vruće.
    Vodeći
    Zar se nećeš istopiti, Snješko?
    Snjegović
    Ne baš. Napolju je mraz.
    Vodeći
    Očekuje nas sljedeći zadatak./ Voditelj poziva po 2 djece. Na znak: „Jedan-dva-tri! Sakupite što je moguće više snježnih gruda!” djeca počinju skupljati grudve snijega u naručju. Zatim sumiraju rezultate: zajedno prebrojite grudve snijega. Ko ima više je pobednik. Takmičenje se može ponoviti 2-3 puta/
    Snjegović
    Bravo momci! Ti si pametan!
    Vodeći
    Hajdemo se svi zajedno provozati na snježnom vrtuljku.

    Igra na otvorenom "Vrtuljak"

    /svi zajedno stanu u krug, drže se za ruke i izgovaraju riječi:
    Jedva, jedva
    Vrteška se počela okretati.
    I onda, onda, onda
    Svi trčite, trčite, trčite.
    Tiho tiše
    Ne žuri.
    Zaustavite vrtuljak.

    Izvodite pokrete u skladu s tekstom: najprije hodaju polako, zatim sve brže, zatim zastaju. Igra se može ponoviti. Istovremeno, možete se kretati u drugom smjeru/

    /tokom igre Snješko krije jednu od rukavica u njedra/
    Snjegović
    Zabavite se na snježnom vrtuljku! Jako mi se svidjelo.
    Vodeći
    Snješko, gdje si izgubio rukavicu? Je li to zaista bilo dok se vozio na vrtuljku?
    Snjegović
    I, zaista, izgubio sam ga. ne znam gdje.
    Vodeći
    Ne ljuti se. Momci i ja ćemo ti pomoći da nađeš rukavicu.
    /trčite okolo, pronađite veliku rukavicu/
    Snjegović
    Hvala što ste pronašli rukavicu. Ali rukavica nije obična. Sa iznenađenjem.
    /pogledaj u rukavicu, pronađi bombone, pozdravi se sa snješkom i idi u grupu/

    Nadezhda Myasnikova
    Sažetak časa za mlađu grupu 2 “Zimska zabava”

    Izvedeno: Mjasnikova N.P. nastavnik Kamensky DS MADOU "pčela"

    Sažetak opsežnog časa u drugoj mlađoj grupi« Zimska zabava» (kognitivni razvoj, fizički razvoj, razvoj govora).

    Target:

    konsolidovati znanje djece o zimi, zimskim pojavama;

    razjasniti znanje o zimski praznici, zabava;

    proširiti i aktivirati vokabular na temu "Zima, zimska zabava» ;

    razvijati spretnost, brzinu reakcije, koordinaciju pokreta, prostorne koncepte;

    Materijal: prezentacija « zimska zabava» , multi-sredina, pjenaste grudve snijega, plasticne skije - 2 para, kugle - 2 kom., pjesma "Zimushka-kristal".

    Napredak lekcije.

    Klasa Preporučljivo je držati ga u muzičkoj sobi.

    Djeca idu u salu uz muziku. Sjednite u polukrug nasuprot multimedijalne opreme (unaprijed pripremljen).

    Educator: Momci, pogodite zagonetka:

    Pada snijeg,

    Ispod bijele vune

    Ulice i kuće su nestale.

    Svi momci su srećni zbog snega -

    Došao nam je ponovo... (zima)

    Djeca odgovaraju. Tako je momci. Ko voli zimu? (odgovor djece). Zašto voliš zimu, zašto? (odgovori djece). Da momci, tako je. Zimi ima mnogo različitih zabava, naime skijanje spust, možete oblikovati snjegovića, skijanje, klizanje. Da li svi vole da igraju grudve? Hajde da se igramo sa našim čarobnim grudvama.

    Učitelj uzima korpu grudva i kaže riječi: Baciću visoko snežne grudve, leteće daleko, deca će ih sve skupiti i doneti mi u korpu. (igra se ponavlja 2-3 puta). Djeca sjede na stolicama.

    A sada ćemo razgovarati i upoznati se zimska zabava. Učitelj uključuje prezentaciju i razgovara s djecom o svakom slajdu.

    Nakon odgledane prezentacije, djeci se nudi igra na otvorenom "Zabavna skijaška staza"

    (Organizuju se 2 ekipe od po 5-7 ljudi, timovi su raspoređeni u 2 kolone. Deca se naizmjenično stavljaju na skije, klizaju duž palate, trče do igle, trče oko nje i vraćaju se na svoje mjesto, dodaju skije do sljedeći igrač, itd.)

    Bravo, prijateljstvo je pobedilo! Djeca sede na stolicama, sledeća deca koja nisu učestvovala ulaze u igru.

    Nakon završetka igre, svi momci sjedaju u palatu. Svira pesma "Kristalna zima"

    IN: Ljudi, o čemu je ova pjesma? (odgovori djece) Tako je, ova pjesma govori o tome zimska zabava, upravo ono o čemu smo danas pričali. Prisjetimo se još jednom šta ima zimska zabava(odgovori djece). Danas ćemo ići u šetnju, igrati se na snijegu, sanjkati se i spuštati se nizbrdo.

    Ići u šetnju!

    Ciljevi:

    1. Učenje sastavljanja zapleta na osnovu slike: savladavanje normi za konstruisanje kreativnog iskaza.
    2. Učvršćivanje i proširenje znanja o zimskim zabavama.
    3. Razvijanje koherentnog, gramatički ispravnog govora, vokabulara, govorno-mislećih aktivnosti, vizuelne percepcije.
    4. Podsticanje želje za korištenjem „zimske zabave“ tokom hodanja.

    Oprema: slike koje prikazuju djecu koja se igraju u različito doba godine; slika „Zima. Igre na otvorenom” (Zimska zabava); nacrt za pripovijedanje; listovi papira s dvije nacrtane linije; olovka.

    GCD potez:

    I. Org moment.

    Rad sa slikama.

    Zadatak: Ostavite slike koje prikazuju zimsku zabavu. Zašto si ostavio ovu sliku?

    Samomasaža jezika

    — Danas ćemo napisati priču o tome kako se djeca zabavljaju zimi.

    II. Uvodni dio.

    Pogađanje zagonetki

    Sjedam na njih i ljuljam se niz planinu...

    Vjetar u ušima, sjaj u očima (sanke).

    Dva drvena brata trčala su negdje po skijaškoj stazi (skije).

    Jurim napred kao metak, samo led škripi,

    Neka svjetla trepere! Šta me vodi?.. (klizaljke)

    Priča nastavnika:

    — Deca veoma vole zimu, jer... Zimi se mogu igrati različite igre, tj. zabavi se. To uključuje sanjkanje, skijanje, klizanje, grudve snijega, snježnu ženu, snježne utvrde i divljenje čarobnoj zimskoj prirodi. Djeca se jako zabavljaju zimi.

    — Šta voliš da radiš da se zabavljaš i zabavljaš zimi?

    Leksička vježba "Spoji radnju s objektom"

    Šta možete na klizaljkama, skijama; od snega?

    "klizaljke", "skije"

    jaši, idi

    letjeti, spustiti se iz

    sustići, penjati se

    klizi, trči

    "sanke", "snijeg"

    ići dolje s, vajati

    penjati se, voziti se

    nositi, baciti

    žuriti, udariti

    III. Fizičke vježbe.

    — Pokažite kako se skijaš kreće; kako klizaju i klize po ledu; “zaslijepiti” grudvu snijega i baciti loptu uvis; baci na stranu.

    IV. Gledajući sliku „Zima. Igre na otvorenom." Slika 1

    - Koje doba godine i zašto? Ko je na slici? Dajmo djeci imena. Šta Saša radi? Kako se zove mjesto gdje možete klizati? Kakvo je Sašino raspoloženje? Zbog čega je Saša srećan? Šta nosiš? Zašto se Zhenya osvrnula? O čemu razmišlja? Zašto vuče konopac? Zašto Ženji trebaju sanke? Šta nosiš? Šta Maša radi? Kakav je njen izraz lica? Šta je na lijevoj strani? Ko ga je oslijepio i kada? Kakav je snijeg pogodan za pravljenje snjegovića? Kako su ga djeca ukrasila? Šta je prikazano u pozadini? Šta mislite da će deca raditi kada im je dosta igre?

    V. Fizička vježba “Prikaži junaka slike”

    - Svaka osoba izabere lik sa slike i prikaže ga.

    “Nemojte nam ga reći, pogodićemo ko će koga glumiti.”

    VI. Sastavljanje priče

    Planiranje sekvence

    — O čemu bi nam prvo trebalo reći? O tome kako su djeca napravila snjegovića.

    U skladu sa planom priče, postavlja se prateća plan-šema (predmetne slike). Slika 2

    Nastavnik daje početak priče. Jedno dijete počinje, drugo nastavlja.

    Uopštavajuća priča jednog ili dvoje djece.

    VII. Vježba igre "Nacrtaj put do kuće"

    — Prvo, ispružimo prste:

    Stiskanje - otpuštanje šaka. Naizmjence "Kamen" (šaka), "Rebro" (dlan.

    - Nacrtajte ravnu liniju između dvije linije.

    VIII. Zaključak.

    -O čemu su pričali?

    — Šta ste radili danas u šetnji?

    Uzorak priče

    Po toplom zimskom danu djeca su izašla napolje. Snijeg je bio ljepljiv, pa su Saša, Ženja i Maša počele da vajaju Snjegovića. Zarolali su tri snježne kugle i stavili ih jednu na drugu. Napravili su mu oči od kamenja; šargarepa - nos; grane - kosa, ruke. Tijelo su ukrašavali kamenjem, poput dugmadi na odjeći.

    Zatim su djeca otišla kući. Saša je obukao klizaljke, Maša je uzela skije, Ženja je uzeo sanke. Saša kliza na ledu. Drago mu je i zadovoljan što može tako vješto klizati i nikada nije pao. Saša nosi ljubičasti šešir sa zelenim pomponom, zeleni sako i plave pantalone. Oko vrata mu je vezan prugasti šal.

    Zhenya se osvrnula oko sebe i iznenađeno pogledala Sašu, misleći: "Bravo, ali još uvijek ne znam kako klizati." Ženja je već skliznula niz planinu i ponovo vuče konopac saonica i penje se na planinu. Nosi zeleni šešir sa vizirom i pomponom, žutu jaknu, tamnocrvene pantalone i filcane čizme.

    Maša skija niz planinu, maše štapovima i viče: "Pazi se!" Maša nosi zeleni šešir sa žutim pomponom, lila jaknu i plave pantalone.

    U pozadini je plava pruga drveća i višespratnica. Djeca će se prošetati i otići kući.

    Integracija obrazovnih oblasti:“Komunikacija”, “Razvoj govora”, “Umjetnička kreativnost”, “Spoznaja”.

    Vrste dečijih aktivnosti: igrica, komunikativna, edukativna, produktivna, čitalačka.

    Cilj:

    • Razvijati aktivnost i radoznalost djece osnovnog predškolskog uzrasta u procesu kognitivne aktivnosti.
    • Potaknite zanimanje za rad nekonvencionalnom tehnikom crtanja "zgužvanim papirom" i stvaranje kompozicije tehnikom kolaža.

    Zadaci:

    edukativni:

    Proširiti znanje djece o godišnjem dobu - zimi.

    Pojačajte koncept da su zimske aktivnosti jedinstvene za zimu.

    Naučite da pogađate zagonetke.

    Aktivirajte dječji govor kroz likovno izražavanje.

    Nastavite učiti odgovarati na pitanja.

    edukativni:

    Razviti fine motoričke sposobnosti ruku;

    Razviti i poboljšati komunikacijske vještine.

    Nastavnici:

    Negujte urednost;

    Razvijajte samostalnost u izvršavanju zadataka.

    Rad sa vokabularom: mraz, hladno, vjetrovito, snježno.

    Oprema: Pahuljica, slike umjetnika o zimi, ilustracije sportske opreme i zimske zabave, albumski listovi za crtanje, te listovi za grudvice - marke, tanjiri sa bojama, izrezane ilustracije djece koja se igraju zimske zabave, ljepilo, salvete.

    Pripremni radovi: gledajući slike i ilustracije o zimi. Čitanje fikcije. Razgovori o zimskim zabavama. Pravljenje zagonetki. Crtež "Zima-Zima".

    Napredak direktnih obrazovnih aktivnosti

    Djeca ulaze u grupu i sjedaju na stolice. Nakon toga, pahulja uleti u grupu.

    Ja sam bela pahulja

    Letim, letim, letim.

    Put i staze

    Sve pometem.

    Ljudi, u koje doba godine napolju lete pahulje? (odgovori djece)

    Tačno zimi.

    Gledajte, pahulja nam je donijela slike umjetnika. Djeca gledaju slike o zimi.

    Šta je prikazano na slikama? (Odgovori djece.)

    Da, slike prikazuju godišnje doba „zimu“.

    Recite nam šta se dešava s prirodom zimi; drveće, biljke, ptice? (Odgovori djece.)

    Reci mi kakva je zima ako je napolju:

    puno snijega - snježna zima;

    mraz - mrazna zima;

    vjetar – vjetrovita zima;

    hladno - hladna zima.

    Dobro urađeno! Ljudi, pahuljica želi da se igra sa našim snovima. Spreman si?

    Minut fizičkog vaspitanja

    Djeca izvode imitativne pokrete prema tekstu.

    Djeca sjede na stolicama.

    Ljudi, pita pahulja, znate li kakvu zimsku zabavu možete igrati napolju zimi? (Odgovori djece.)

    Sada pogodite zagonetke koje će vam pahulja reći. Dok se zagonetke rješavaju, nastavnik postavlja ilustracije na štafelaj.

    Dva breza konja

    Nose me kroz snijeg.

    Ovi crveni konji

    A njihova imena su...

    Jurim napred kao metak,

    Led samo škripi

    Neka svjetla trepere.

    Ko me nosi? ...

    Odvukli su ih na brdo

    Da organizujemo trku.

    Napravili smo grudvu snijega

    Napravili su mu šešir,

    Nos je bio pričvršćen, i to u trenu

    Ispostavilo se... (Snješko.)

    Zimi postoji samo jedna zabava.

    U tome je svima potrebna tačnost i spretnost.

    Šta zovete "školjke"?

    Šta praviš i dobacuješ prijateljima?

    Ljudi, naša pahulja će uskoro odletjeti. Nacrtajmo joj snježnu mećavu i zalijepimo ilustracije djece koja se igraju zimske zabave. Djeca uzimaju obojene listove za crtanje i bijele listove papira da naprave grudvu - pečat. Bijeli list se zgužva u grudvicu i dobije se grudvica - pečat. Umočite grudice papira u tanjire sa bojom i nacrtajte snježnu mećavu, praveći otiske na toniranom papiru. Nakon toga djeca biraju svoje omiljene izrezane ilustracije djece koja se igraju zimskih zabava. I zalijepite ga na svoj pejzaž. Na kraju rada, učitelj nudi da položi rad na tepihu i divi mu se.

    Pahuljica: Oh, kakva lepota!!! Usrećili su me! Ali vrijeme je da se oprostim, djeco!

    Djeca se opraštaju od pahuljice. Pahulja odleti.

    Refleksija: Djeco, da li vam se svidjelo putovanje pahuljice da nas posjeti?

    Šta nam je donijela pahulja?

    Kakva je zima?

    Koje zimske zabave pamtite?

    Šta smo poklonili pahuljicama?

    Sedmica igre “Zimska zabava” u 2. juniorskoj grupi.

    ponedjeljak. "Dan ruske narodne igre"

    JUTRO

    Didaktička igra "Pronađi matrjošku"

    Cilj: naučiti djecu da određuju i imenuju gdje se nalazi u odnosu na druge predmete, da koriste odgovarajuće prijedloge u govoru.

    Jutarnje vježbe sa vašim igračkama

    Cilj: razviti koordinaciju pokreta, povećati emocionalni i mišićni tonus.

    Pisanje priče o vašoj igrački

    Cilj: naučiti djecu da napišu priču o svojoj omiljenoj igrački, proširiti svoj vokabular emocionalnim i evaluativnim vokabularom, te naučiti uskladiti imenice s pridjevima.

    Samostalne aktivnosti igre sa omiljenim igračkama

    Cilj: obogatiti dječje igračko iskustvo, pokazati primjer radnji zasnovanih na pričama sa raznim igračkama.

    WALK

    Sneg je pahuljast, ulica bela,

    I snježna mećava leti, stigla nam je... (zima).

    Ljudi, danas ćemo pričati o godišnjem dobu napolju. Ovo je zima. Napolju je hladno, obučeni smo u bunde, jakne, tople kape, marame, rukavice.

    I ko može reći kakav je bijeli pokrivač prekrio zemlju? (snijeg).

    Koje je boje? (bijeli).

    Uzmimo snijeg u ruke. Sta osjecas? (hladno).

    Je li snijeg čist ili prljav? (čisto).

    Snijeg pada i velika gomila snijega se zove snježni nanos. Ima li snježnih nanosa na našem igralištu? (Tu je).

    Pa hajde da se igramo. Uskačemo u snježni nanos. Ko je sledeći? (skakanje).

    Ljudi, obratite pažnju, snijeg u snježnom nanosu je pahuljast i mekan.

    Pada sa neba zimi

    I kruže iznad mene

    Lagano pahuljice

    Bijela... (pahulje).

    Pokušajmo uhvatiti pahuljicu na našem dlanu. Ko ga uhvati pretvara se u pahuljicu (učitelj dijeli papirnate pahulje). Igrači se kreću u gomili oko snježne zgrade, okrećući se oko sebe. Nakon nekog vremena, smjer kretanja se mijenja, kolo kruži u drugom smjeru.

    Igre na otvorenom: "Mi smo konji Dimkovo"

    VEČE

    Organizacija prazničnog koncerta za igračke:recitovanje pjesama A. Barta iz serije “Igračke”, ples malih pačića.

    Cilj: razviti kreativne sposobnosti i izražajan govor djece.

    Didaktička igra:

    "Dymkovo igračka".

    Cilj: naučiti djecu da koriste sposobnost pronalaženja igračke prema opisu u igri; razvijaju sposobnost navigacije u prostoru.

    Dizajn izložbe je „Dimkovske šare“.

    WALK

    Pahuljice - male pahuljice su umorne u letu -

    Prestali su da se vrte i seli da se odmore.

    Igrači zastaju, sjedaju i ponovo nastavljaju igru. Igrali smo se malo, a sada ćemo pokušati da remiziramo. Imam magične markere, ne crtaju po papiru, ali crtaju po snijegu. Hoćemo li pokušati? Učitelj pokazuje kako se nacrta pahulja na snijegu (samostalni rad). Nacrtao sam jednu veliku pahulju, koliko si ti nacrtao? (puno).

    Vidite koliko je pahuljica palo na naše igralište, ali zec sjedi pod grmom, ne može doći do našeg igrališta jer ovdje ima puno snijega. Predlažem da uzmete lopate i skupite snijeg, napravite staze po kojima će zeko pronaći naše igralište i igrati se sa nama. (dječije radne aktivnosti).

    Kako smo dobro radili, a evo i zečića, hajde da složimo opremu za rad i da se igramo sa drugaricom na igralištu.

    Igra na otvorenom "Mali bijeli zeko sjedi"

    Bijeli zeka sjedi

    I migolji ušima

    Ovako, ovako.

    Zecu je hladno da sjedi

    Moramo zagrijati šape.

    Ovako, ovako.

    Zecu je hladno da stoji

    Zeko treba da skoči.

    Ovako, ovako.

    utorak. "Šareni led"

    JUTRO

    Razgovor o zimi

    Koje doba godine? (Zima)

    Cilj: razmotriti različite vrste zimske zabave (sankanje, modeliranje snijega, skijanje, klizanje, itd.)

    Jutarnje vježbe

    Cilj: razviti fine motoričke sposobnosti i koordinaciju pokreta

    Kluponogi medvjed šeta šumom
    Skuplja čunjeve i pjeva pjesmu.

    (Djeca gegaju se).

    Zečići raštrkani po šumskoj čistini
    Skok - skok, skok - skok.
    Ovo su zečići.

    (Djeca skok na dvije noge).

    Nestašna vjeverica skače,
    Cepanje šišara u borovim granama,
    Spretno ga stišće šapama
    I nosi ga u svoj ormar.

    (Djeca čučnite i čvrsto držite kvrgu)

    Tiho, tiho snijeg pada,
    Pahuljice padaju
    Bijelo, čupavo, lagano pahuljasto.

    (djeca izvode pokrete za učiteljem)

    Crtež "Pada snijeg"

    Cilj: nastaviti učiti djecu da crtaju metodom „poniranja“, da pravilno drže kist

    WALK

    Igra “Hladno je zečiću da sjedi”:

    Zecu je hladno da sjedi

    Moramo zagrijati šape.

    Šape gore, šape dole,

    Podigni se na prste,

    Stavili smo šape sa strane,

    Na prstima, skok-skok-skok.

    I onda čučni,

    Da vam se šape ne smrznu.

    Zeko je dobar u skakanju,

    Skočio je 10 puta.

    Elementarni eksperiment sa decom "Pretvaranje vode u šarene komade leda"

    Slobodna aktivnost djece sa vanjskim materijalima

    VEČE

    Didaktička igra Loto “Životinje”

    Cilj: konsolidirati sposobnost razlikovanja i imenovanja životinja; razvijaju pamćenje i pažnju.

    Didaktička igra Domino "Igračke"

    Cilj: ojačati sposobnost djece da se pridržavaju pravila igre; razviti vizuelnu percepciju i pažnju.

    Didaktičke igre po želji djece(„Veliki i mali“, „Mozaik“ itd.)

    WALK

    Poslušajte jednu veoma lepu pesmu o zimi:


    Bijeli pahuljasti snijeg
    Vrti se u vazduhu
    I tlo je tiho
    Padne, legne.
    A ujutro snijeg
    Polje je postalo bijelo
    Kao veo
    Sve ga je obuklo.


    -Da li ti se svidela ova pesma?
    O čemu govori ova pjesma? (o snijegu, o zimi) Kako snijeg izgleda? (na ćebetu koji pokriva zemlju i sva živa bića). Tako je, djeco!
    Kao što vas majka pokriva toplim pokrivačem prije spavanja, tako snijeg pokriva biljke, drveće i žbunje. Za njih je pahuljasti snijeg zimi pravi spas od mraza i vjetra. Što je više snijega zimi, toplije je za sve biljke i drveće.


    -A u šumi, pod snegom, u jazbini, celu zimu spava nespretni medved.
    Hajde da probudimo medveda da se divi lepoti zimi!


    Igra male pokretljivosti "Medvjed".
    Djeca stoje u krugu. Odabra se medvjed, sjedne u krug i zatvori oči.
    - Kao sneg ispod drveta, sneg,
    - A na drvetu je snijeg, snijeg,
    - A ispod brda je snijeg, snijeg,
    - A na brdu je snijeg, snijeg,
    - A medved spava pod snegom
    - Tiho, tiho, ne pravi buku!

    srijeda "Muzički Kaledoskop"

    JUTRO

    Koliko je snijega palo

    Sve okolo je belo - belo!

    Snijeg pada na kuće

    Ponovo nam je stigla zima!

    Svake godine nam u goste dolazi zima-zima.

    Ako pogledate kroz prozor, možete je vidjeti.

    (Poziva djecu da pogledaju kroz prozor)

    Šta vidiš van prozora? (odgovori djece)

    Tako je, sve van prozora je belo, jer

    Snega ima svuda. Kakav snijeg?

    (odgovori dece - belo, pahuljasto, svetlo, sjajno...)

    Idemo na izlet u zimsku šumu? Ići ćemo tamo vozom.

    Lisa će biti voz, a vi ćete svi biti vagoni.

    Zauzmite svoja mjesta. Naša lokomotiva kreće!

    (Djeca ustaju jedno za drugim, kreću se uz topajući korak uz pjesmu „Lokomotiva-Bukaška“, muzika A. Ermolova)

    Vježba "Vlak"

    Muzika ruke: Stigli smo! Tako smo se ti i ja našli u zimskoj šumi. Gledajte, djeco, šta vidimo ovdje? Šta ima puno ovde? (drveće, snijeg) Zapjevajmo našu omiljenu pjesmu o zimi zimskoj šumi.

    Pesma “Zima” (muzika i tekst Z. Kačaeva)

    Muzika ruku: Da li čujete kako lepa muzika zvuči? Ovo

    pahulje plešu. Da li želiš da plešeš sa

    njih?

    (djeca uzimaju pahulje)

    Aktivno slušanje “Valcer” (muzika A. Grečaninov)

    Muz.ruk: Bilo je toliko snijega. Hajde da se igramo na snegu!

    "igra grudve" (stihovi i muzika M. Kartushina)

    Cilj: zabaviti se, emocionalno odgovoriti na igru, uskladiti pokrete s tekstom. Develop

    sposobnost navigacije u prostoru.

    Muz.ruk: Nastavljamo hodati kroz zimsku šumu, ali kako da prođemo, sve je prekriveno snijegom. A ti i ja ćemo napraviti put u snijegu.

    Pesma sa pokretima "Zimska šetnja"

    Na putu su snježni nanosi - dižu ruke uvis.

    Djeca ne mogu proći ovdje! - odmahuju glavom.

    Da nam naprave put, oponašaju

    Malo ćemo kopati. - rad sa lopatama.

    Oh, umorni smo od kopanja. - obrišite "znoj" sa čela,

    Put se mora pregaziti - gazećim korakom prate učitelja.

    (Učiteljica i djeca prilaze snježnom nanosu)

    Vaspitač: Šta je to? Na putu nam je snježni nanos!

    Šta je u njemu? Moramo pogledati.

    Didaktička igra "Šta leži u snježnom nanosu?"

    Cilj: - poboljšati slušnu percepciju, sposobnost razlikovanja zvuka muzičkih instrumenata i imenovanja. Naučite ih svirati u ansamblu.

    Muzička ruka:

    Ti i ja ćemo organizovati neverovatan koncert, Svi ćemo zajedno svirati neverovatno!

    Orkestar "Oj ti, baldahin" (ruska narodna melodija)

    Muz.ruk: Kakav nevjerovatan snježni nanos naišli smo na putu.

    (Učitelj se približava drugom snježnom nanosu, on se pomjera))

    Muzička ruka: Gledajte djeco, snježni nanos se miče. Neko je tamo.

    (Učiteljica vadi medveda i izlazi sa njim)

    Medvjed: Zdravo djeco! Zaista mi se svidjelo kako ste se igrali! Za ovo želim da vam pokažem magično muzičko božićno drvce. Obožava da sluša pesme! I ako joj se pjesma sviđa, počinje rasti. Otpjevaj pjesmu jelki, pa će do novogodišnjih praznika porasti veća od tate i veća od mame!

    Muzika ruke: Stanimo oko jelke i ugodimo joj

    pjesma.

    Okrugli ples "Božićno drvce"(muzika i tekst L. Vakhrusheva)

    Medo: Zaista mi se svidela tvoja pesma! A sada ću ići spavati u svoju jazbinu. Medvedi moraju da spavaju zimi. Zbogom djeco.

    (deca se opraštaju od medveda, on odlazi)

    Muzika ruk: Ljudi, čujete li mećavu kako pjeva svoju pjesmu: „Oooh! Primetiću - ooo!" . Pokaži kako peva mećava.

    Cilj: -razvijanje visine i dinamičkog sluha.

    Fonopedska vježba "Blizzard"

    Iza prozora bjesni mećava: - rukuju se na vrhu,

    "Uh oh! Oooh!” - kažu glasno "Oooh!"

    Tiho se šunja: - lupaju dlanovima po koljenima.

    "Uh oh! Oooh!” - tiho kažu "Oooh!"

    Mećava se kovitla, mećava zavija: - gore se rukuju,

    "Uh oh! Oooh!” - recite glasno "Oooh!"

    "Ne idi u šetnju po šumi", prijete prstom,

    Poneću ga sa sobom!” - tiho kažu "Oooh!"

    Vaspitačica: Vrijeme je da se vratimo u vrtić. Idemo

    Mi smo na sankama.

    Vježba "Saonice"

    Muz.ruk: Stigli smo! Da li vam se svidelo naše putovanje? Koga ste tamo upoznali? Koje ste zanimljive stvari vidjeli?(Sreli smo medveda, muzičku jelku. Videli smo muzički snežni nanos.)

    WALK.

    Vaspitač: Djeco, pogledajte kako je lijepo napolju.

    Na drveću, na livadi

    Padalo je malo bijelog snijega.

    Ljudi, gdje je snijeg?

    Djeca: Na drveću, na krovovima, na ogradi.

    Vaspitač: Tako je, bravo momci! Svuda je belo, belo, pahulje svetlucaju na suncu.

    (Nastavnik imitira pokret)

    Volim pahuljasti snijeg

    I uhvatim ga na dlan

    Evo pahuljice

    I sjela je na moju rukavicu.

    Naći ću joj djevojku

    Biće zabavnije zajedno.

    Ovo je snježni nanos! Koja je to veličina? Veliki ili mali?

    Djeca: Velika.

    Vaspitač: Dodirni, reci mi kakav je osjećaj?

    Djeca: Hladno.

    Vaspitač: Pa od čega je napravljen?

    Djeca: Od snijega.

    Vaspitač: Šta možete napraviti od snijega?

    Odgovori djece

    Igra na otvorenom “Trči do mene”

    Slobodna aktivnost djece sa vanjskim materijalima

    VEČE

    Priprema za igru ​​uloga "Bolnica":gledajući slike, pričajući o radu stomatologa, čitajući A. Garfa "Ovo su naše ruke."

    Igra uloga "Bolnica"- na pregledu kod zubara.

    Cilj: naučiti djecu da odigraju situacije vezane za lično iskustvo; razviti sposobnost preuzimanja određene uloge.

    RAD SA RODITELJIMA

    Informativni štand - “Igra u životu djeteta”

    WALK

    Vježba igre:

    Jedan dva tri četiri pet-

    idemo u šetnju:

    Na našim bebama

    Obucimo pantalone. (pokaži nam kako ćemo obući pantalone)

    Noga - jedna, a noga - dvije.

    Da vam se uši ne smrznu,

    Hajde da stavimo šešir.

    (pokažite nam kako ćemo staviti šešir. Ovako).

    Topla i lepršava marama

    Zagrijmo vrat.

    (Pokažite nam kako ćemo vezati toplu maramu. Ovako.)

    Sakrijmo ruke u rukavice

    Raznobojne sestre.

    Ručka - jedan, a ručka - dva.

    (jesi li sakrio ruke u rukavice?)

    Jakna je uvek topla

    Zagrejaće nas na hladnoći

    (Pokažite nam kako ćemo obući jaknu. Ovako.)

    Ulaze u rukave

    Recite mi, kako se djeca igraju tokom šetnje zimi?

    Odgovori djece

    Slobodna aktivnost djece sa vanjskim materijalima

    Sanjkanje, klizanje nizbrdo

    Petak “Pozorišne igre”

    JUTRO

    Razgovor o pozorištu

    Cilj: razjasniti i obogatiti znanje djece o pozorištu, vrstama pozorišta, pravilima ponašanja u pozorištu.

    Jutarnje vježbe "Repa"

    Cilj: razviti koordinaciju pokreta, podići emocionalni i mišićni tonus djece.

    Pozorišna predstava lutaka po bajci "Repa"

    Cilj: stvoriti pozitivno emocionalno raspoloženje, razviti interes za pozorišne aktivnosti i bajkovite likove.

    WALK

    Gledanje pahuljica. Cilj: razjašnjavanje znanja djece o snježnim padavinama, razvijanje mišljenja i govora, njegovanje estetskih osjećaja i želje da se dive ljepoti snježnih pahulja.

    pitanja:

    Kako danas pada snijeg?

    Kako izgledaju pahulje?

    Gledanje i divljenje pahuljama (koristite lupu).

    Učitelj poziva djecu da uhvate pahuljicu na rukavicu, a zatim na dlan.

    pitanja:

    Gdje možemo duže gledati pahulju: na rukavici ili na dlanu?

    Zašto je pahulja nestala na mom dlanu?

    Šta je ostalo od pahuljice?

    Baza igra "Pahulje" (izvođenje pokreta prema tekstu)

    V.: - Jedan-dva-tri, okreni se,

    I pretvorite se u pahulje!

    Vjetar puše, puše, (šetanje i trčanje po lokaciji)

    Duva, duva,

    Bijele pahulje

    Rasuto je po polju.

    Pahulje, pahulje lete na vjetru.

    Pahulje, pahulje žele da padnu na zemlju. (Lako trčanje u različitim smjerovima)

    I vjetar duva sve jače i jače,

    Pahulje se vrte sve brže i brže. (okrene se oko sebe)

    Odjednom je vjetar utihnuo, utihnulo je svuda okolo,

    Pahulje su uletele u veliku snežnu grudvu. (Sedite pored odrasle osobe)

    Ind. Posao.

    Djeca sa visokom pokretljivošću aktivnost: vježbanje skijanja.

    Djeca sa slabom pokretljivošću aktivnost: vježba "Sanke"

    V.: - Ima bijelih snježnih nanosa,

    Pa, nije nas briga za njih.

    Ko zna da se zabavi

    Ne boji se mraza!

    Baza igra "Ti, mraz, mraz" (izvođenje pokreta u skladu s tekstom, trčanje, razvijanje mašte, fantazije).

    Ti, Frost, ti, Frost, (Sjedni u krug i "rasti", pokaži "kolica" rukama

    Zarastao hrast, darovi")

    Obrastao hrast

    Donio punu kolica poklona:

    Snijeg je labav, - zamahnite rukama odozgo prema dolje

    Vjetrovi su olujni, - pokreti ruku iznad glave

    Mraz je ljut, - zagrli se oko sebe

    I snježne mećave su prijateljske, - "Vhist" rukama

    Na rijeci ima leda, tako da možete lupati nogama

    Hladno je, hladno je.

    Ti, Frost, sustigni nas,

    Zabavite se igrajući se sa nama! Oni bježe, Frost ih uhvati, zamrzne.

    (Vozač pogađa koju su figuru djeca nacrtala)

    Ponovite 2-3 puta.

    V.: Zima ima svoja milovanja,

    Ima divnih dana

    Tu su skije, klizaljke, sanke,

    Ogledalo led i klizaljke!

    Samostalna aktivnost. Učitelj nudi djeci sanjke i kocke leda.

    Rad (njegovanje želje za brigom o sportskoj opremi): pomozite učitelju da očisti snijeg sa skija, saonica, klizaljki i stavi ih na verandu.

    Vježba disanja "Naduvaj pahuljicu"

    VEČE

    Didaktička igra "Naučimo Petla da se ponaša u pozorištu"

    Cilj: razjasniti i produbiti znanja djece o pravilima ponašanja u pozorištu, podsjetiti da glumcima treba zahvaliti aplauzom.

    “Djeca za roditelje” Dramatizacija bajke “Repa”

    Cilj: stvoriti pozitivno emocionalno raspoloženje, naučiti prikazati bajkovite likove koristeći izraze lica, geste i izražajan govor.

    WALK

    Gledanje snijega. Cilj: razviti zapažanje i radoznalost, nastaviti sa upoznavanjem svojstava snijega, zainteresirati djecu za izvođenje eksperimenata.

    V.: - Bijelo ćebe prekrilo je cijelu zemlju. Šta je ovo?

    pitanja:

    Šta mislite zašto je snijeg prekrio tlo?

    Je li toplo za travu i grmlje pod snijegom? Hajde da proverimo!

    Iskustvo: Jednu čašu (plastičnu) sa vodom ostavimo na stazi, a drugu zakopamo u snijeg. Na kraju šetnje pogledajte gdje se smrzla voda.

    Igre.

    P: - Ne zna se gde živi, ​​srušiće se, saviti drveće,

    Zvižduk će zviždati, reka će zadrhtati, nestašluku, ali nećeš stati! (vjetar)

    V.: - Slušajte kako vjetar zavija: "V-v-v." Ponovi kako duva. Plašite li se vjetra? Zašto? Ljudi kažu: "Mraz nije veliki, ali nije dobro stajati." Čak i da stojimo u toplim jaknama i bundama, i dalje ćemo se smrznuti. Šta trebate učiniti kako biste izbjegli smrzavanje? (kreći se, trči, igraj).

    Baza igra „Ne budi medvjeda“ (trčanje, izbjegavanje predmeta, promjena smjera i tempa kretanja, izbjegavanje vozača, razvijanje osobina jake volje (hrabrost, odlučnost, samopouzdanje).

    Igre vježbe „Šumski gosti“ (naučite izvoditi imitativne pokrete (lisica, zec, vrapci, vuk itd., Razvijte motoričku aktivnost).

    posao: izvršavanje instrukcija nastavnika, sposobnost punjenja kante snijegom do određene mjere.

    V. - Zagrijali smo se, ali su nam se lutke smrzle! Napravimo tobogan za lutke. Oni će jahati i također se zagrijati.

    Djeca snijeg skidaju na jedno mjesto, donose ga u kantama i na lopatama i zbijaju.

    Kotrljanje lutaka niz tobogan.

    Ind. Posao.

    Djeca sa slabom pokretljivošću aktivnost: “Trči do mene” (vježba trčanje)

    Djeca sa visokom pokretljivošću aktivnost: „Pogodi metu“ (bacanje snježnih lopti na metu).

    Samostalna aktivnost: igranje sa snijegom (koristite lopate, kante, daske itd.).

    četvrtak “Dan zdravlja”

    JUTRO

    Razgovor “Da budem zdrav”

    Cilj: formirati dječje ideje o značenju pokreta u ljudskom životu.

    Igra na otvorenom “Na ravnoj stazi” i “Od neravnine do neravnine”

    Cilj: podići emocionalni i mišićni tonus, razviti koordinaciju pokreta, uvježbati hodanje u koloni i skakanje na dvije noge.

    Fizičko vaspitanje

    "Zimska avantura"

    Svrha: Uvježbavanje općih razvojnih vježbi (hodanje, trčanje, puzanje, penjanje, bacanje). Razvijati spretnost, pažnju, brzinu reakcije, koordinaciju pokreta. Pružite djeci radost igre sa likovima.

    Materijal i oprema:

    Božićno drvce;

    Stalci;

    Cords;

    Kostimi zeca i vuka;

    Bell;

    Snježne grudve u korpi.

    Slobodne aktivnosti

    Djeca ulaze u salu uz veselu muziku

    edukator:

    Ovdje je proletjela svraka

    Donio sam vijesti

    U dalekoj šumi je božićno drvce

    Ima jedan uređen.

    Požurimo tamo, prijatelji.

    Ne smemo zakasniti.

    (Djeca hodaju u krugu jedno za drugim)

    Evo snježnih nanosa-

    Visoko podižemo koljena.

    (Podignite koljena visoko, držeći ruke na pojasu)

    Uz ledenu stazu

    Hodamo polako

    (Hodajte na prstima, ruke podignute)

    Da ne padne u snijeg

    Moramo da požurimo

    (Utrčavaju na slobodu)

    Stavićemo skije na noge

    I vozit ćemo se kroz snijeg

    (čučanj na savijenim nogama, imitirajući pokrete skijaša)

    Obići ćemo drveće

    Nećemo otresati snijeg sa njihovih grana.

    (trče kao zmija, obilaze postavljene police)

    Na snježnoj čistini

    Naći ćemo elegantnu smreku.

    Učitelj postavlja božićno drvce ukrašeno igračkama u centar sobe.

    Izvode se opće razvojne vježbe. (Sporo, tiho, mirno zvuči muzika).

    Lampe.

    Na proplanku je vitka jelka

    I sjajna svetla veselo svetlucaju

    IP: stavite ruke iza leđa. 1-4 - rotirajući ruke, podignite ruke kroz bokove, podignite se na prste. 5-8 - vratite se u početni položaj. (4 puta)

    Snijeg.

    Na pahuljastim granama

    Bijeli snijeg leži

    Povjetarac će puhati

    I snijeg će odletjeti.

    IP: sjedite na petama, ruke dolje

    1-Kleknite na koljena, podignite ruke, pogledajte svoje ruke;

    2-4 Polako sjednite na pete, spustite ruke (4 puta)

    Ljepljive igle.

    Šta raste na božićnom drvcu?

    Ljepljive igle.

    I.p.: sjedenje, noge ispružene, ruke oslonjene pozadi.

    1-2 - dodirnite pod prstom desne noge desno i lijevo od koljena lijeve noge;

    3-4 lijevom nogom (po 4 puta)

    Vaspitač: Ljudi, za koji praznik nam je došla okićena jelka?

    Djeca: Srećna Nova godina!

    Vaspitač: tačno, gdje živi jelka? Ko još živi u šumi?

    Djeca: vukovi, medvjedi, zečevi.

    Čuje se kucanje na vratima i Zeka ulazi. (Starije dijete nosi šešir za zeku). Igra se igra na otvorenom „Zec dojurio do djece“ („Dijete u vrtiću br. 6, 2007. str. 55“).

    Vaspitač: Hvala zeko, doviđenja. Momci, zeko je galopirao u svoju šumu, a sad, momci, imam magično zvonce “Zvono, zvoni djeci medvjede”, djeca hodaju kao medvedi. “Bell, pozvoni djecu i pretvori ih u zečiće.”

    Muzika svira. Uleti Vuk (ulogu igra školarac).

    Vuk.

    Oh, i hladno mi je!

    Oh, i gladan sam!

    Miriše kao zec na rubu šume,

    Postaviću zamke ovde.

    Ležaću kraj jelke -

    Ući ću u trag glupim zečevima!

    Zamke neće raditi -

    Uhvatiću ih za uši.

    Pomiče drvo na centralni zid. Postavlja stalke sa vrpcom razvučenom na visini od 40 cm.

    Osnovna vrsta pokreta koji se izvodi je puzanje ispod vrpce.

    Vuk. Kako su pametni i oprezni. Nisam uhvatio ni jednog zeca.

    Educator. Vuk samo želi da uhvati zečeve. Pa, otjerajmo ga, uzmimo grudve snijega i bacimo ih na vuka.

    Vuk baca grudve snijega na djecu i na kraju bježi.

    Educator. Sada idemo stazom kući.

    Osnovni tip pokreta koji se izvodi su hodanje i trčanje između dvije linije.

    (udaljenost 25 cm). (Penzulaeva strana, 38).

    Educator. Bravo momci!

    Spretan, vješt

    Prijateljski i hrabri!

    Svi ste dali sve od sebe, djeco.

    Uzmi slatkiše.

    WALK

    Igraćemo igru ​​sa tobom

    "Snijeg se vrti"

    Sneg, sneg kovitla, ulica je sva bela! (djeca se vrte i trče)

    Svi smo se okupili u krug. Okreće se kao grudva snijega (spin)

    Zapuhao jak vjetar, naš snijeg razbacan, (djeca duvaju i bježe) Ljudi, kako da idemo dalje, toliko snijega je palo na sve staze?

    Očistimo im puteve. Učitelj čita pjesmu:

    Puno snijega, nema mjesta za trčanje

    Na stazi ima i snijega

    Evo metle i lopatice

    Radimo za sve (kolektivni rad)

    Vježba igre “Klizanje po ledenim stazama”

    VEČE

    Sportsko slobodno vrijeme: “Mi smo spretni i hrabri”

    (P.I.: “Vlak”, “Mačka i miš”, “Semafor”, “Trči do mene”)

    Cilj: razviti agilnost, brzinu, domišljatost, koordinaciju pokreta

    RAD SA RODITELJIMA

    Zajedničke igre roditelja i djece

    WALK

    Igre na otvorenom

    "Vrapci i lisica" (trčanje u različitim smjerovima bez naletanja jedan na drugog)

    “Zečevi i vuk” (skakanje na dvije noge s kretanjem naprijed, trčanje)

    Ind. posao:

    Djeca slabo i srednje pokretljivosti. aktivnost: vježba "Ko je sljedeći" (bacanje snježnih gruda na daljinu).

    Djeca sa visokom pokretljivošću aktivnost: vježba “Pogodi metu” (bacanje snježnih lopti na horizontalnu metu).

    Rad ( podsticanje želje da se pomogne likovima iz igre): Pjega traži od djece da pomognu u čišćenju snijega sa ledenog tobogana.

    Samostalna aktivnost. (Razvoj motoričke samostalnosti.)

    Klizanje niz tobogan.

    "Sanjkanje" - sanjkanje.


    Slični članci