• Otevřená hodina matematiky ve skupině seniorů „cesta do země matematiky“. Poznámky k hodině matematiky ve skupině seniorů „Cesta do země matematiky“ Poznámky k hodině matematiky ve skupině seniorů

    19.12.2023

    Cílová: Seznamte děti s oválem.

    Obsah programu.

    Vzdělávací cíle:

    • Seznamte děti s oválem na základě porovnávání s kruhem a obdélníkem, překrýváním (protáhlý, plochý, tenký, nestabilní, bez rohů);
    • Naučte se najít ovál mezi jinými tvary;
    • Upevnit dovednosti v ordinálním počítání do pěti;
    • Posílit schopnost orientace vůči sobě (rozlišujte mezi levou a pravou rukou, levou a pravou nohou);
    • Procvičte si určování aktuálního ročního období a dne v týdnu.

    Vývojové úkoly:

    • Rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou;
    • Rozvíjet mentální operace: srovnání, pozornost.

    Vzdělávací úkoly:

    • Pěstovat vytrvalost, schopnost naslouchat a slyšet učitele;
    • Pěstovat zájem o matematické činnosti.

    Práce se slovní zásobou: jeden, dva, tři, čtyři, pět, celkem pět oválů, ovál, obdélník, kruh, podlouhlý, podlouhlý, bez rohů, plochý, neroluje se, není stabilní, tenký.

    Výhody:

    D: ovál, obdélník, kruh.
    R: zásobník, 5 oválů, 4 obdélníky, karta se dvěma pruhy.

    Průběh lekce:

    V: Vytvořte kruh. Kluci, víte, jaké je roční období?
    D.: Podzim.
    Otázka: Který den v týdnu?
    D.: úterý.
    V.: A naše prsty jdou do podzimního lesa. A co tam najdou, teď poslouchej a pak mi řekni. Připravte si celou pravou ruku. Začneme provádět cvičení na pravé ruce a opakujeme slova:

    Tento malíček šel do lesa,
    Tento prst našel houbu,
    Vyčistil jsem tento prst - houbu,
    Tento prst je smažená houba,
    A tenhle prst snědl houbu,
    Proto jsem ztloustla!

    Nyní si připravte levou ruku, začněme cvičit a opakovat slova. Co tedy naše prsty našly v podzimním lese?

    D.: Houby.

    Navštívili jsme podzimní les a teď vám navrhuji jít do lesa, ale tento les je neobvyklý, žijí tam geometrické tvary. Ale než tam pojedu, chci se podívat, jestli jsou všechny naše děti pozorné. Teď dupu nohou a můžeš mi říct, kolikrát jsem dupl?

    D.: čtyři.

    V.: Je to tak, myslím, že teď můžeme jít do našeho kouzelného lesa, je tam spousta zajímavých věcí. Pojďme do kouzelného lesa jen tiše, tiše. Ach, naše židle se proměnily v pahýly, pojďme si na ně sednout. Udržujte rovná záda a dejte nohy k sobě.

    Kluci, poslouchejte, musíme vyřešit jednu hádanku:

    Vypadá jako vejce
    Nebo na obličeji.
    Toto je kruh -
    Velmi zvláštní vzhled:
    Kruh se zploštil
    Najednou se ukázalo... (ovál)

    V.: Přesně tak, dnes jsme na návštěvě na oválu. ( Pověsím na desku ovál)

    Podívejte se na tabuli - je to ovál. Vše společně zopakujeme – oválné.

    Už jsme se naučili mluvit o různých geometrických tvarech, možná si o tom někdo z vás bude chtít povídat a ovál bude poslouchat, zda o něm mluvíte správně.

    D.: To je ovál, ovál nemá rohy

    Q: Souhlasí všichni s tím, že ovál nemá rohy? Podívejte, náš ovál je plochý, když ovál položíte na pahýl, není téměř vidět. Zkontrolujeme to všechno dohromady (já jsem na tabuli položil plochou figurku). Pojďme si to všechno společně zopakovat – na rovinu. Co kdybychom to zkusili dát na stůl? (Snažím se udělat ovál s okrajem). Kluci, ten za to nestojí. Jaké vlastnosti oválu naznačují naše zkušenosti?

    D: Je nestabilní

    Podívejte se pozorně na ovál a řekněte mi, jaké geometrické postavě se ovál podobá?

    D.: Kruh. (Pověsím na tabuli kruh)

    Otázka: Jak je to podobné kruhu?

    D.: Ovál, jako kruh, nemá rohy, je plochý, tenký a nestabilní. Kruh a ovál mají zaoblený tvar.

    Q: Jak se tedy od sebe liší?

    D.: Protáhlý ovál.

    V.: Výborně, všimli jste si rozdílu. Správně je protáhlý, podlouhlý. Zopakujme si to společně – podlouhlé, podlouhlé.

    Zkontrolujeme překrytím, jak moc se ovál roztáhne? Vezměte kruh a položte jej na ovál. Podívejte se, jak dlouho je ovál natažený. Co myslíte, kutálí se ovál stejně jako kruh? Pojďme to zkontrolovat. Co brání tomu, aby se ovál kutálel?

    D.: Je to podlouhlé, proto se to neroluje.

    Otázka: Jakému jinému geometrickému útvaru se podobá ovál?

    D.: Obdélník . (na tabuli pověsím obdélník)

    V.: Proč si to myslíš?

    D.: Obdélník, jako ovál, je protáhlý.

    V.: Zkontrolujeme superpozicí. v čem jsou si podobní?

    D.: Obdélník a ovál jsou protáhlé, ploché postavy, tenké, nestabilní, nerolují se

    Q: Jak se tedy liší?

    D: Obdélník má rohy, ale ovál ne.

    V.: Oval byl rád, že jsi pojmenoval všechny jeho vlastnosti a nespletl se. A ovál nabízí, že vymyslí ještě jeden úkol, pomůžeme mu?

    Každý má na stole karty, 5 oválů, 4 obdélníky.

    Kluci, na stole před vámi jsou karty se dvěma pruhy a geometrickými tvary. Který? Vyjmenuj je.

    D.: Ovály a obdélníky.

    Otázka: Spočítejte, kolik je oválů? Kolja teď bude počítat nahlas a zbytek si to zkontroluje sám.

    V.: Je to tak, teď si Dáša nahlas spočítá, kolik obdélníků, a zbytek si zkontroluje sama.

    D: Raz, dva, tři, čtyři. Jen čtyři obdélníky

    V.: Kluci, ukažte mi prstem horní pruh, podívejte se na sebe, jestli je vše správně zobrazeno, pak spodní pruh.

    Umístěte ovály na horní pás. Zleva doprava. Umístěte ovály do svislé polohy, ve stoje, podívejte se, jak to dělám já. Postujte pravou rukou.

    Kolik oválů poslala Vova? Spočítejte si to.

    D: Raz, dva, tři, čtyři, pět. Oválů je celkem pět.

    Otázka: Kolik oválů rozložila Sonya?

    D: Raz, dva, tři, čtyři, pět. Oválů je celkem pět.

    V.: Nyní položte všechny obdélníky na spodní pás, stejně svisle, ve stoje, jako ovály.

    Kolik obdélníků? Pojďme vše spočítat dohromady.

    Q: Kterých geometrických tvarů je více?

    D: Je více oválů než obdélníků.

    Otázka: Jak jste uhodli, že je více oválů než obdélníků?

    D.: Počítali jsme; jeden ovál chybí pár.

    Otázka: Kolik oválů?

    D: Jeden, dva, tři, čtyři, pět oválů. Oválů je celkem pět.

    Otázka: A co obdélníky?

    D: Jeden, dva, tři, čtyři obdélníky. Celkem jsou čtyři obdélníky.

    V.: Jací jste skvělí hoši! Pomohl oválu vyřešit tento obtížný úkol. Nasbírejte všechny geometrické tvary na tác a umístěte je na okraj stolu. Podívej, ovál je unavený, možná si můžeme zahrát hru s názvem „Funny Toys“

    Buď opatrný:

    • Ukaž všem svou pravou ruku
    • Ukažte všem svou levou ruku
    • Dupněte pravou nohou, dupněte 2x levou nohou
    • Dotkněte se pravou rukou nosu
    • Levou rukou se dotkněte levého ucha
    • Držte se za ruce, jděte doprava, jděte doleva. Kluci, školka už na nás čeká, je čas, abychom se vrátili. Vždyť tam máme ještě co dělat. Řekněme oválu "Sbohem, příště se určitě vrátíme!"

    V.: Tak jsme se vrátili k naší skupině. Kdo může říct, koho jsme právě navštívili?

    D.: Návštěva oválu.

    Otázka: Jaké vlastnosti oválu jsme se dnes naučili?


    cíle: Rozvíjení zájmu o matematiku na základě kognitivní činnosti a zvídavosti.
    úkoly:
    - Zlepšit mentální dovednosti počítání do 10 v různých oblastech;
    - Zlepšit schopnost řešit logická cvičení na pozornost;
    - Procvičit schopnost rozpoznávat tvar geometrických obrazců v okolních předmětech;
    - rozvinout schopnost izolovat liché z prezentované řady podle charakteristického znaku;
    - rozvíjet pozornost a schopnost navigace v prostoru;
    - rozvíjet jemné motorické dovednosti, zvídavost a schopnosti sebeúcty;
    - pěstovat k sobě přátelský vztah.

    Zařízení:
    - Magický koberec; karty s čísly; 2 domy; míč; korálky z geometrických tvarů; geometrické obrazce; obrázky; hudební doprovod; labyrinty a knoflíky; hvězdy.
    Metody a techniky: verbální (vysvětlení, příběh) a vizuálně efektivní (ukázka, ilustrace).

    Průběh lekce.

    Úvodní část.
    - Kluci, přišli k nám hosté, pojďme se pozdravit!!
    Děti a jejich učitel stojí v kruhu.
    V širokém kruhu vidím,
    Všichni moji přátelé vstali.
    Půjdeme hned
    Teď pojďme doleva
    Shromáždíme se ve středu kruhu,
    A všichni se vrátíme na své místo.
    Pojďme se usmívat, mrknout,
    A začneme hrát znovu.
    Děti provádějí cvičení v souladu s textem.
    Didaktická hra „Definujte své místo“
    Dítě si určuje své místo v kruhu vůči ostatním dětem.
    - Mášo, kdo je po tvé pravici?
    - Egore, kdo je po tvé levici?
    - Dáša K, kdo stojí před tebou? A zezadu?
    - Výborně.
    Kluci, vezmeme vás na cestu do království matematiky. (Odpovědi dětí)
    - Jak můžeme jet na výlet? (Odpovědi dětí)
    - Navrhuji, abyste se vydali na výlet do království matematiky na kouzelném koberci.
    Zazní kouzelná melodie, na kterou se děti sedící na koberci ocitnou v království.
    Náš kouzelný koberec stoupá výš a výš.
    Vánek nás hladí a kolem plují mraky.
    - Ocitli jsme se v království matematiky. Ale kdo žije v tomto království? pojďme se seznámit

    Hlavní část.

    Zde je první dům obyvatel matematického království. V tomto domě žijí čísla. Na setkání s vámi se připravovali tak dlouho, že si úplně zamíchali místa v číselné řadě. Pomozte jim najít jejich místo.
    Didaktická hra „Najdi místo v řadě“
    Děti jdou střídavě do domu a plní úkol. Poté jsou děti vyzvány, aby napočítaly do deseti počítáním dopředu a dozadu.
    -Kluci, počítejme do 10 a teď v opačném pořadí. Výborně.

    Didaktická hra „Čísla – sousedé“
    - Ale následující obyvatelé ztratili své sousedy, pomozme jim je najít. Do prázdných okének je potřeba vložit čísla s kartami.
    Děti vkládají kartičky s čísly do prázdných okének.
    - Nyní se všichni postavte do kruhu, pojďme hrát míč. Dám ti slovo a ty mi řekneš opak.
    Didaktické hry „Řekni opak“
    Hra se hraje s míčem. Učitel hodí míček dítěti a pojmenuje jeden z matematických pojmů a dítě hodí míček zpět a pojmenuje opak pojmenovaného pojmu.
    Dlouhý krátký;
    Velký malý;
    Vysoký nízký;
    Široký úzký;
    Fat slim;
    Daleko blízko;
    Nahoře dole;
    Levá, pravá;
    Sem a tam;
    Lehký těžký;
    Silný slabý;
    Rychle pomalu.
    - Tady je druhý dům matematických obyvatel. Jen vám neřeknu, kdo bydlí v tomto domě. Chci, abyste hádali sami. Naučil se??
    Mášo, jaký geometrický obrazec vidíš?
    Dášo, jakou postavu vidíš?
    Geometrické postavy jsou velcí neplechy a rádi si hrají. A chtějí si s vámi hrát. Souhlasíš?
    Nyní uvidíme, kdo z vás dokáže správně uspořádat geometrické korálky.

    Didaktická hra "Korálky"
    Děti přicházejí ke stolu a plní úkoly. logický řetězec geometrických tvarů.
    - Nyní spojte objekty s geometrickými tvary, které jsou jim podobné.
    - Jaký geometrický obrazec vypadá televizor? (na čtverec) Egor?
    - Jakému geometrickému útvaru se pyramida podobá? (na trojúhelníku) Mášo?
    - A slunce? (v kruhu) Dáša K?
    - A míč? (na oválu) Dáša Ch?
    - A stůl (na obdélníku) Anya Ch?
    - A jaká postava vypadá dívčí sukně? (na hrazdě) Vika A?
    Výborně, to se ti povedlo!!!
    (pojď ke mně, krátká pauza)
    Tělesná výchova minuta
    1, 2, 3, 4, 5, (skákání)
    Všichni umíme počítat
    Víme, jak relaxovat stejným způsobem:
    Dáme ruce za záda,
    Zvedněme hlavu výš
    A dýchejme snadno, snadno. (dechové cvičení)

    Kluci, v tomhle království je ulice, kde žijí Logická cvičení pro pozornost.
    Jejich úkoly jsou nejtěžší. Nyní se vás budou snažit zmást, buďte obzvláště opatrní.

    Didaktická hra „Najdi toho lichého“
    Děti musí najít něco navíc z nabízených.
    1. Zima, jaro, březen, léto? (Masha, co je tady špatně?)
    2. prosinec, duben, podzim, červenec? (Dasha K. je tady něco navíc?)
    3. Středa, noc, čtvrtek, sobota? (Dasha Ch. Odpovězte, co je zde zbytečné?)
    4. Pět, osm, ráno, sedm? (Egor Co je zde zbytečné?)
    Výborně!!

    Nyní pojďme hrát hru, rychle odpovězte!
    1. Kolik měsíců má rok? Anya?
    2. Řekni mi zimní měsíce Vika?
    3. Kterým dnem Dasha Ch. Začínají dny v týdnu?
    4. Kolik dní v týdnu má Máša?
    Jaký jsi skvělý člověk!!

    Je čas, abychom se vrátili do školky. Zpět se můžete vrátit pouze tím, že projdete labyrintem.
    Pojďme ke stolům. Pohodlněji se posaďme, připravme si paže na zahřátí
    "prstová gymnastika"
    Spočítejme si prsty 1, 2, 3, 4, 5
    A pojmenujte postavy
    Tady je čtverec a tady kruh
    Trojúhelník a kosočtverec
    A také obdélník
    A není těžké to spočítat
    Je jich přesně pět.
    -Ty a já musíme projít Labyrintem pomocí tlačítek.
    Hledejte správnou cestu a vydláždějte cestu pomocí tlačítek...
    Grafické cvičení "Labyrint"
    Děti pomocí tlačítek vytvářejí „labyrintovou“ cestu.
    - Všichni jste skvělí, splnili jste úkoly, teď můžeme jít domů.
    Závěrečná část.
    Zvu všechny na koberec letadla, aby letěli do naší školky. (1,2,3,4,5 můžete otevřít oči)
    Zazní kouzelná melodie, na kterou se děti sedící na koberci ocitnou ve školce.
    Dnes jsme podnikli vzrušující cestu do Království matematiky. Který úkol byl nejtěžší? Jaký úkol jste rychle dokončili? Užili jste si výlet? Navrhuji, abyste o našem výletu večer řekl vašim rodičům.
    A nyní vás vyzývám, abyste zhodnotili svou práci. Ten, kdo si myslí, že úkoly plně splnil – ať si vezme červenou hvězdičku, a ten, kdo si myslí, že se mu dnes všechno nepovedlo – ať si vezme hvězdičku modrou.
    Děti se hodnotí samy!!

    Předškolní vzdělávací instituce

    kombinovaný typ

    mateřská škola školka №83 „Medvídek Pú“

    Abstraktní

    Hodina matematiky

    se staršími dětmi

    K TÉMATU: Cesta do matematické země.

    Vychovatel

    Seniorská skupina č. 6

    Trescheva Taťána Valerievna

    Simferopol

    úkoly:

    1. Upevnit představy dětí o geometrických tvarech: schopnost rozlišovat geometrické tvary, schopnost porovnávat je podle vlastností (barva, tvar a velikost).

    2.Upevnit znalosti o sledu dnů v týdnu a ročních období.

    3. Posilte schopnost porovnávat 2 sousední čísla pomocí znamének větší než, menší než a rovnítko.

    4. Posílit schopnost rozlišovat mezi pojmy dlouhý a krátký.

    5. Rozvoj jemné motoriky a koordinace rukou.

    6.Vytvářet podmínky pro rozvoj logického myšlení, inteligence a pozornosti.

    7. Přispívat k formování mentálních operací, rozvoji řeči a schopnosti zdůvodňovat svá tvrzení.

    8. Rozvíjet samostatnost, schopnost porozumět učebnímu úkolu a samostatně jej provádět.

    Vybavení a materiál: magnetická tabule; písmeno zdobené čísly a geometrickými tvary; karty s úkoly z dopisu; geometrické tvary různých barev a velikostí; míč; obrázek „Čísla jsou skryta!“; číselné karty od 1 do 10 (2 sady); znaky VÍCE, MÉNĚ, ROVNO; puzzle (7ya, 100g, 100lb, 2l, 100yu); obrázky s úkoly, dvě stuhy různých barev, 2 a 4 metry dlouhé; počítací tyčinky pro každé dítě; medailí.

    Průběh lekce:

    Ahoj lidi, jsem moc ráda, že vás vidím. Pozdravme se s úsměvem.

    Chlapi, podívejte se a řekněte mi, co mám v rukou? (Dopis)

    Ano vpravo.

    Ptáte se, od koho je tento dopis?

    Ano.

    Teď to otevřu a přečtu.

    „Ahoj přátelé, v našem matematickém království nastal zmatek. Všechna čísla se pomíchala v číselné řadě, geometrické obrazce zapomněly svá jména a dny v týdnu zapomněly, v jakém mají být pořadí. Dlouho jsem tě sledoval, jak si zajímavě hraješ v hodinách matematiky a chci tě požádat, abys mi pomohl. Královna země matematiky."

    Kluci, proč souhlasíte s tím, že pomůžete královně matematické země?

    Ano.

    Pak se vydáme na cestu do matematické země.

    Kluci, mám 9 obálek a každá z nich obsahuje úkol.

    Takže úkol 1:

    Herní úkol s počítáním tyčinek.

    Materiál: počítací tyčinky.

    Postup: učitel zadá dětem úkol:

    1. Sestrojte obrazec, který má 3 úhly a 3 strany (trojúhelník).

    2. Sestrojte obrazec se všemi stranami stejnými (čtverec).

    3. Sestrojte obrázek se 2 dlouhými a 2 krátkými stranami (obdélník).

    4. Sestrojte figuru, která má 5 rohů a 5 stran (pětiúhelník).

    5. Postav figurku ze tří tyčinek. Co se stalo? (trojúhelník).

    6. Položte na něj 2 tyčinky, abyste vytvořili 2 trojúhelníky. Jakou postavu jste získali? (kosočtverec).

    2. úkol:

    Chlapi, podívejte se na tabuli, všechna čísla v číselné řadě jsou pomíchaná. Udělejme v nich pořádek.

    Skvělé, teď vyjmenuj sousedy čísel 5, 7, 8,9.

    3. úkol:

    Matematické znaky žádají o pomoc. Zapomněli, proč jsou potřeba? Řekni mi, co tyto znaky ukazují? Jak se jmenují? (potřebné k porovnání čísel a znaménka se nazývají větší než, menší než, rovno). Matematické znaky si pamatovaly svůj účel - porovnejte a ukažte, které číslo je větší, které je menší, a uveďte rovnost.

    Fizminutka

    Jdeme, jdeme, nikdy se neunavíme!

    Můžeme snadno překonat všechny překážky na cestě! (opakujte 4x)

    4. úkol:

    Hádanky od královny matematiky. 7., 100 lb, 100 g, 2 l.

    5. úkol

    Řekněte opak. Míčová hra. Den noc.

    Zima-…

    Studený-…

    Hodně-…

    Start-…

    Dobrý-…

    Radost-…

    Daleko-…

    6. úkol:

    Kluci, pojďme si hrát. Toto je hra pravda-nepravda.

    Pokud uslyšíte něco, co si myslíte, že je správné, tleskněte, pokud uslyšíte něco, co není správné, zatřeste hlavou

    Ráno vychází slunce;

    Musíte cvičit ráno

    - ráno si nemůžete umýt obličej

    - měsíc ve dne jasně svítí

    Ráno DĚTI JDOU DO ŠKOLKY

    - lidé večer večeří

    VEČER SE CELÁ RODINA DOSTANE DOMŮ

    Týden má 7 dní

    - Po pondělí následuje středa

    Po sobotě přijde neděle

    Čtvrtek je před pátkem

    - pouze 5 sezón

    Po létě přichází jaro.

    Fyzické cvičení: Jaké číslo ukážu, tolikrát úkol a udělat to: 5 kroků doleva

    3 skoky zpět

    4x zatleskat

    Stoupni 7krát.

    7. úkol:

    Nyní pojďme vyřešit několik zábavných hádanek, jste připraveni? (odpovědi dětí)

    1.Kolik uší mají tři myši?

    2. Kolik tlapek mají dvě medvíďata?

    3. Ježek dal do vázy 3 žluté listy a 2 červené. Kolik listů je ve váze?

    4. Zajíček měl 6 mrkev, 1 mrkev dal medvědovi. Kolik mrkve zbývá?

    5. U mostu je 5 bříz a 2 lípy. Kolik stromů je u mostu?

    6. Tři myši seděly v řadě,

    2 stále sedí poblíž.

    Na kolik myší se zeptáme?

    Samozřejmě je jich více…… (5).

    8. úkol:

    Na desce jsou geometrické tvary (kruh, ovál, čtverec, trojúhelník, obdélník, kosočtverec, lichoběžník.) Kluci, jak se tyto tvary jmenují? Výborně!

    9. úkol:

    "Čísla jsou skrytá!" Chlapi, v zemi matematiky jsou všechna čísla někde schovaná. Pomozme je najít! (děti vycházejí jedno po druhém a ukazují číslo, které našly.) Výborně!

    Naše lekce a cesta matematickou zemí tedy skončila. Přátelé, líbilo se vám to? (odpovědi dětí). No a teď se vraťme do naší školky. Chlapi, máme dvě cesty zpět - přímá cesta a zvlněná. Jakou cestou půjdeme, abychom se dostali domů rychleji? Která cesta je kratší?

    A jako vděčnost od královny matematiky vám chci předat medaile (nejaktivnější, nejpozornější, nejzvídavější, nejrychlejší, nejodvážnější atd.)

    „Dopisy od královny matematiky“

    Diriguje učitelka seniorské skupiny Nina Viktorovna Vishnyakova, Moskva

    MŠ GBOU č. 797

    cíle:

    1. Pokračujte v představování celku a částí, naučte se rozdělit předmět na dvě nebo čtyři části; objasnit znalosti o dopředném a zpětném počítání; znalosti o geometrických tvarech, dále se učit řešit příklady sčítání a odčítání.

    2. Stimulovat rozvoj schopností myšlení, zvídavosti a poznávání. Rozvíjet schopnost jasně a rychle odpovídat na položené otázky. Rozvíjejte schopnost navigace ve vesmíru.

    3. Vychovat přátelské vztahy mezi dětmi, touhu potěšit seniory svými úspěchy a pěstovat zájem o hodiny matematiky.

    Práce se slovní zásobou: celek, části, polovina, čtvrtina, počítání dopředu a dozadu, věda, pošťák, plán.

    Přípravné práceta: řešení příkladů sčítání a odčítání; didaktické hry s čísly, čísly, geometrickými tvary, samostatná práce.

    Materiál na lekci:

    demonstrace -výkresy geometrických tvarů, plán.

    výdej – jednoduché tužky, červená pera, obálky pěti barev (červená, žlutá, bílá, modrá, zelená)

    Průběh lekce.

    vychovatel: Kluci, pojďte ke mně, postavte se do kruhu. Dnes ráno k nám přišel pošťák a zanechal nám dopis od královny všech věd – matematiky. Asi nás chce pozvat do svého království. Ale než tam pojedu, chci otestovat vaše znalosti. Budu se ptát a vy rychle odpovídáte.

    1 ZAHŘÁTÍ

    Vychovatel : Jaké je teď roční období?

    Děti: Podzim

    vychovatel: Uveďte všechny podzimní měsíce.

    Děti : září říjen listopad.

    vychovatel: Je ráno nebo večer?

    Děti: Ráno

    vychovatel: Kolik prstů je na jedné ruce?

    Děti: Pět

    vychovatel: Kolik úhlů má trojúhelník?

    Děti: Pět

    vychovatel: Kolikrát do roka se slaví narozeniny?

    Děti: Jedna

    Vychovatel : Kolik nosů mají tři kočky?

    vychovatel: Kolik uší mají dvě myši?

    vychovatel: Výborně, jste velmi pozorní a správně jste odpověděli na všechny otázky. Nyní se posaďte ke stolu a podívejme se na dopisy, které poslala královna matematiky.

    (Dejte obálky před děti.)

    vychovatel: Kolik písmen přinesla královna matematiky?

    Děti: 5

    Učitel: Správně – 5.

    vychovatel: Otevřeme první obálku. jakou má barvu?

    Děti: červená.

    Pojďme to otevřít.

    vychovatel: koho tady vidíš?

    Děti: Obdélník

    vychovatel: Jakou má podle tebe náladu?

    Děti: smutné, smutné

    vychovatel: Proč byl smutný?

    Děti: protože je sám, nejsou poblíž žádní přátelé

    vychovatel: A s kým se kamarádí náš obdélník?

    Děti: s kruhem, čtverečky, oválem, trojúhelníkem

    vychovatel: Najděte jeho přátele v předmětech, které nás obklopují. Pojmenuji vám předmět a vy jej musíte znázornit jako geometrický obrazec.

    TALÍŘ, DVEŘE, STŘECHA DOMU, OKURK, HRANA KOSTKY.

    Na proužku s červenou ikonou pracujeme jednoduchou tužkou.

    vychovatel: Jaké tvary jsi dostal? Vyjmenuj je.

    Děti: trojúhelník, čtverec, obdélník, ovál, kruh

    vychovatel: Jak je lze nazvat jedním slovem?

    Děti: Geometrické obrazce.

    vychovatel: Kolik čísel je celkem?

    Děti: 5

    vychovatel: Výborně, tento úkol jste splnili bez problémů.

    Gymnastika pro oči. Děti sedí.

    vychovatel: Narovnali se v zádech, spustili ruce, rychle zamrkali očima, zavřeli oči, otevřeli je a podívali se do dálky. Natáhněte pravou ruku dopředu, postupujte podle pomalých pohybů ukazováčku: doprava-doleva, nahoru-dolů.

    Vychovatel : A teď navrhuji přesunout všechny geometrické obrazce do jednoho domu, pak budou sousedé a nikdy se navzájem neztratí. Uprostřed listu bude obdélník, nad obdélníkem kruh, pod obdélníkem ovál, vpravo od obdélníku čtverec a vlevo trojúhelník. Aby byl váš domov útulný, světlý a elegantní, musíte ho vyzdobit. Do levého horního rohu umístěte sluníčko, do pravého horního obláček, levý dolní roh ozdobte motýlem a pravý dolní roh ozdobte květinou. Zdá se mi, že se nálada obdélníku změnila. A vidím, že ses začal usmívat. Kluci, měl jsem nápad nazvat tento dům "Dům přátelství".

    vychovatel: Dá se vašemu domovu, vaší školce říkat „dům přátelství“? Mám z toho velkou radost. Musíme být mezi sebou přátelé, respektovat se, milovat se.

    vychovatel: Rádi fantazírujete?

    Děti: Ano

    vychovatel: Kde podle vás ten obdélník žije?

    odkud se vzal?

    Co bude dělat v budoucnu? (odpovědi dětí)

    Vychovatel : Zajímá vás, co je v ostatních obálkách?

    Děti: Ano

    vychovatel: Poté otevřete obálku umístěnou mezi modrou a bílou. jakou má barvu?

    Děti: žluté.

    vychovatel: A tady jsou čísla. Víte, co jsou čísla? To jsou znaky, které používáme k označení čísel. Existuje pouze 10 čísel, ale je jich hodně. Nyní si pohrajeme s těmito čísly.

    Hra "Dej si pořádek." Pravidla hry: zatímco hraje hudba, děti si berou jedno číslo po druhém. Na povel „seřaď se“ se děti musí seřadit v pořadí.

    vychovatel: Číslo 3, pojmenujte své sousedy.

    Děti: 2,4…

    vychovatel: A nyní vám nabízím hru „Naopak“. K tomu musíme opakovat odpočítávání. Musíte spojit čísla v opačném směru od 10 do 1 a uvidíte něco zajímavého.

    Děti: Počítání

    vychovatel: Výborně, s čísly jsi odvedl velmi dobrou práci.

    (Sbírejte splněné úkoly a vložte je do obálky).

    Pedagog: A teď Doporučuji ti odpočívat.

    FYZMINUTA.

    V pondělí jsem plaval (předstírám plavání)

    A v úterý jsem maloval. (předstírat, že kreslíš)

    Ve středu mi trvalo dlouho, než jsem si umyl obličej, („pojď se umýt“)

    A ve čtvrtek jsem hrál fotbal. (běží na místě)

    V pátek jsem skákal, běžel, (skákal)

    Tančil jsem velmi dlouho. (otáčení na místě)

    A v sobotu, neděli (tleská rukama)

    Celý den jsem odpočíval.

    (děti si dřepnou, ruce pod tváře, usnou)

    vychovatel: Kolik obálek nám zbývá?

    Děti: 3

    Vychovatel : Neotevírejme ani modrou, ani zelenou obálku. Který?

    Děti: bílé

    Vychovatel : Když rozdělím sušenky napůl, kolika dětem mohu sloužit?

    Děti: 2. –

    vychovatel: Jak se tyto části jmenují?

    Děti: Půlky.

    vychovatel: Kolik hostů mohu obsloužit, když rozdělím 2 jablka napůl?

    Děti: 4 (Pokud mají děti potíže, pomůžu)

    vychovatel: Nyní si poslechněte úkol a nakreslete odpověď na proužek papíru. Posaďte se ke stolu.

    KOLIK HOSTŮ MŮŽETE LÉČIT, KDYŽ JE JEDNA HRUŠKA ROZDĚLENÁ NA 4 ČÁSTI?

    Děti: 4

    vychovatel: JAK SE JMENUJÍ TYTO ČÁSTI?

    Děti: Doli

    vychovatel: Musíte nakreslit tolik kruhů, kolik můžete zacházet s hosty.

    (Děti dokončí úkol)

    vychovatel: Kolik obálek zbývá?

    Děti: 2

    vychovatel: Nyní otevřeme bílou obálku. Včera jsem byla na návštěvě v jiné školce, jsou tam také tak hodné, úžasné děti, dělaly to samé jako ty, řešily příklady a prosím tě, abys mi pomohl zkontrolovat, zda vyřešily příklady správně. Pomůžeš mi?

    Děti: Ano

    (Pro kontrolu příkladů rozdejte červená pera).

    vychovatel: Zbývá nám jeden dopis. Jak o tom můžete říct, jaké to je? (pátý, poslední). V tomto dopise jsem pro vás skryl překvapení.

    vychovatel: Nyní shrňme naši lekci. Co jsme dneska ty a já dělali? (mluvil o geometrických tvarech, číslech, řešil příklady, rozděloval celek na části)

    Vychovatel : Nyní se každý sám sebe ptá: „Zvládl jsem dnes úkoly, nebo jsem měl nějaké potíže? “ (odpovědi dětí)

    Shrnutí herní lekce matematiky ve starší skupině

    Diriguje N. V. Vishnyakova





















    Zpět dopředu

    Pozornost! Náhledy snímků mají pouze informativní charakter a nemusí představovat všechny funkce prezentace. Pokud vás tato práce zaujala, stáhněte si prosím plnou verzi.

    Integrace vzdělávacích oblastí: poznávání, komunikace, zdraví, hra.

    Typy dětských aktivit: herní, kognitivně-výzkumné, komunikativní.

    1. Rozvíjejte řeč zařazením výrazů do aktivní slovní zásoby (vlevo, vpravo, méně, více).
    2. Schopnost snížit a zvýšit čísla o jednu.
    3. Opakujte složení čísla 5.
    4. Pokračujte v navigaci na listu papíru, opravte názvy postav.
    5. Upevnit znalosti o dnech v týdnu, ročních obdobích, měsících.
    6. Rozvíjet inteligenci, pozornost, paměť a logické myšlení.
    7. Pěstovat zájem o matematiku a chuť studovat.

    Plánované výsledky: počítejte objekty do 5; má základní povědomí o složení čísla 5; ví, jak snížit a zvýšit číslo o jednu; orientuje se na listu papíru, chápe význam prostorových vztahů (levý a pravý horní roh atd.); aktivně a laskavě spolupracuje s učitelem a vrstevníky při řešení herních a kognitivních problémů; rozvíjí myšlení; Při provádění matematických operací trvá požadovaná kondice a koncentrace 15-20 minut.

    Materiály a vybavení:

    demonstrační materiál: schéma-mapa s geometrickými obrazci, „dům“ čísla 5, číselné karty, rovinný obraz „hradu“, kartonová čísla - kameny;

    letáky: čísla, kousky papíru, barevné tužky, „dům“ s číslem 5, klíč rozřezaný na tři části.

    1. Organizační moment.

    Děti vstupují do skupiny na hudbu.

    Kluci, podívejte, přišli k nám hosté. Dovolte nám pozdravit vás a dát hostům dobrou náladu (děti jim dobrou náladu sfouknou z dlaní)

    2. Pohádka.

    Pedagog: Děti, posloucháte rády pohádky? Nechcete se dostat do pohádky a pomoci našim hrdinům? Pokuta. Dnes vám chci vyprávět pohádku, ne obyčejnou pohádku, kouzelnou, s matematickými úkoly. A abyste se dostali do pohádky, musíte zavřít oči a říct kouzelná slova „1, 2, 3 otočte se, ocitněte se v pohádce“. Otevíráme oči. My děti stojíme poblíž paláce. Pohádka začíná. Žil jednou jeden král. A měl krásnou dceru. Jednou král odešel za svou královskou záležitostí, ale jeho dcera zůstala doma. Vyšla do zahrady na procházku a pak přišel vítr, zvedl princeznu a odnesl ji do vzdáleného království. Ivan carevič ji šel hledat. Trvá to den, trvá to dva. Přijíždí k chatě na kuřecích stehýnkách. A žije tam Baba Yaga. Ivan Tsarevich vyprávěl o svém neštěstí. Baba Yaga slíbila pomoc, pokud Ivan Carevič odpoví na její otázky.

    Pozorně poslouchejte otázky Baba Yaga:

    • Jaký je dnes den v týdnu?
    • Jaký den v týdnu byl včera?
    • Jaký den v týdnu bude zítra?
    • Jaká roční období znáš?
    • Vyjmenuj podzimní měsíce.
    • Vyjmenuj jarní měsíce.
    • Vyjmenuj zimní měsíce.
    • Pojmenujte třetí stín týdne.
    • Pojmenujte pátý den v týdnu.
    • Pojmenujte druhý den v týdnu.

    Pedagog: Dokončili jsme úkol Baba Yaga.

    Baba Yaga dala ples a poslala prince za svou sestrou Kikimorou. Má mapu. Míč se kutálel a princ následoval míč. Míč se kutálel směrem k bažině. A najednou se před princem objevila Kikimora. Poslechla prince a rozhodla se pomoci. Abyste ale kartu získali, musíte splnit úkol.

    Pedagog: Pomozme Ivanu Carevičovi splnit úkol. Před vámi jsou tužky a papír. Připravte se poslouchat úkol a kreslit:

    • nakreslete červený trojúhelník v levém horním rohu;
    • nakreslete zelený čtverec v pravém dolním rohu;
    • uprostřed nakreslete černý ovál;
    • nakreslete modrý obdélník v levém dolním rohu;
    • Nakreslete žlutý čtverec v pravém horním rohu.

    Pedagog: Teď to zkontrolujeme.

    Jaký geometrický obrazec nakreslil Dima v pravém dolním rohu? Kde Tanya nakreslila žlutý kruh?

    Do kterého rohu nakreslila Stasya ovál?

    Splnili jsme úkol a Kikimora dala mapu careviči Ivanovi, může jít dál. Míč se kutálel dále a přivedl Ivana Careviče do pohádkového lesa.

    Tak jsme se s Ivanem carevičem ocitli v pohádkovém lese. V lese se dějí zázraky. Obyvatelé lesa si připravili úkol.

    Vystaveno dům s číslem 5.

    Podívejte se na tento dům, jaké číslo bydlí v tomto domě? Potřebujeme přiřadit obyvatele podle podlaží tak, aby dvě čísla dohromady tvořila číslo 5. Začněme nejvyšším podlažím. Číslo 4 již v tomto patře žije, ale jaké číslo by mělo bydlet vedle něj? 1. Výborně, i tento úkol jste zvládli.

    Obyvatelé domu mi radili, abych nabral sílu jít dál.

    Tělesná výchova minuta

    Ivan carevič jednou - sklonil se, narovnal se,

    Dva - sklonil se , napřímit se, paže na stranu, roztáhnout , a šel ,

    šel, následoval princeznu do pustiny lesa,

    Najednou uviděl pařez, tiše se posadil a podřimoval.

    Vychovatel: Děti, otevřete oči, vidíte, před námi je zámek. Zde je vchod do hradu. Dveře do hradu, za kterými se skrývá princezna, jsou zasypané kameny. Pro vstup do hradu musíte rozebrat kameny. Arthur to vyřeší u tabule a my mu pomůžeme u stolů. Otevřete krabice a rozložte číselnou řadu od 1 do 10 zleva doprava. Všichni se připravili a začali pracovat.

    • ukázat číslo větší než 5 x 1 (6);
    • malé číslo (1):
    • číslo, které je menší než 7 x 1 (6);
    • číslo udávající den v týdnu - úterý (2);
    • číslo následující za číslem 4(5).

    Pedagog: Výborně, vyčistili jsme dveře do hradu od kamenů. Ale nemůžeme vstoupit, musíme dokončit ještě jeden úkol, pokud vše uděláme správně, dveře se otevřou. Ivan carevič upustil křišťálový klíč na zem, rozbil se na kusy a ztratil se.

    Kluci, abychom mohli sebrat klíč, musíme najít všechny kousky. (Seberte klíč)

    Pedagog: Dobře. A teď ty a já vložíme klíč do zámku a osvobodíme princeznu.

    Děti vloží klíč do zámku a otevřou bránu. Ukáže se, že princezna děkuje dětem za pomoc Ivanu Carevičovi při hledání a osvobození a dává dětem hádanky s pohádkou. S dětmi se loučí pohádkové postavy.

    vychovatel:

    A teď je čas, abychom se vrátili do školky. Zavřete oči a začněte počítat od 1 do 5.

    (Děti se počítají ve sboru)

    Tady jsme ve školce.
    Byli jsme v pohádce
    Hodně jsme se naučili
    Vrátili jsme se zpět
    Školka má z nás velkou radost.

    a) Kde jsme dnes byli, lidi?

    b) Co se ti líbilo?

    c) Co byste popřál našim hostům?

    Podobné články