• Výkres uzlu 2 junior. Shrnutí lekce kreslení ve druhé juniorské skupině „zdobení talíře různými způsoby kreslení“. Nejvhodnější materiály pro výuku

    27.10.2019

    Abstrakt GCD pro kreslení "Pampeliška"

    pro děti druhé mladší skupiny

    Hlavní vzdělávací oblast: "Umělecká tvorba".

    Integrace:

    Sdělení

    Poznání

    Čtení beletrie

    Cíle: Rozšiřte u dětí chápání jara a vzhledu petrklíčů, naučte děti kreslit pampelišku smíšeným způsobem pomocí tradičních i netradičních technik.

    Úkoly:

    Vzdělávací: naučte děti kreslit pampelišku.

    Posílit znalosti základních barev (zelená žlutá).

    Procvičujte děti v technice kreslení kvašovými barvami.

    Chcete-li upevnit schopnost správně držet štětec, nakreslete barvu, namažte listy pampelišky metodou smáčení a květinu bavlněné tampóny (netradičním způsobem).

    Upevnit znalosti dětí o pampelišce, jejích částech (stonek, listy, květ).

    Rozvíjející se: rozvíjet sluchové a barevné vnímání.

    Rozvíjet dětskou řeč, obohatit slovní zásobu: (petrklíč).

    Vzdělávací: podporovat zájem a lásku k přírodě, respekt k ní: nemůžeš trhat květiny.

    Pěstovat přátelský vztah, touhu spolupracovat.

    Zařízení: ilustrace pampelišek, didaktická hra „sbírejte květinu“, košík s pampeliškami, modely motýlů, kvašové barvy žluté a zelené květy, štětce číslo 10, tónovaný papír, bavlněné tampony.

    Přípravné práce:

    1. Sledování pampelišky na procházku.

    2. Prozkoumejte obrázek „Pampelišky“.

    3. Čtení beletrie o petrklíčech.

    4. Hádání hádanek o petrklíčech.

    Pohyb GCD:

    - Pedagog: Dobré ráno usmívajícím se tvářím, dobré ráno zvířata a ptáci!

    Usmívejme se a usmívejme se navzájem!

    Výborně! Dali jste si navzájem úsměv, pohled a slunce se na vás usmálo! Zahřívá nás svým teplem! Máme dobrou jar a radostnou náladu!

    Lidi! Podívejte, jaký je to košík, kdo ho přinesl?

    Myslím, že vím! Toto jaro přineslo koš, teď hádejte moji hádanku:

    Brzy ráno kapka slunce

    Objevil se na mýtině

    Toto je žlutý sarafán

    Oblečený (Pampeliška).

    Výborně! Uhodl jsi to! Pampeliška je jednou z prvních, která se objevuje na loukách, když svítí slunce, zahřívá vše kolem svým teplem a příroda se začíná probouzet, všechno kvete.

    A teď navrhuji, abyste si poslechli báseň o pampelišce:

    Slunce upustilo zlatý paprsek

    Pampeliška se rozrostla - první, mladá,

    Má úžasnou zlatou barvu,

    Je to malý portrét velkého slunce!

    Podívejme se zblízka na pampelišku, jak to vypadá?

    - Děti: na slunce, na kuře, do kruhu.

    Jakou barvu má pampeliška?

    - Děti: žlutá!

    Co má pampeliška? Na čem roste?

    - Děti: na stonku (na noze)

    Jakou barvu má stonek?

    - Děti: zelený!

    Co jiného má květina?

    - Děti: listy!

    Podívejte, děti, listy jsou dlouhé a zvlněné podél okraje a jsou také zelené. Jak je hezký!

    Pojďme si tedy zahrát a z částí vyrobit celou květinu (didaktická hra „sbírejte květinu“).

    Děti sbírají květiny

    Jsi unavený? Pojďme si odpočinout!

    Tělesná výchova:

    Jedna dva tři čtyři pět,

    Půjdeme se projít na louku!

    Podívejte se mezi květiny

    Motýli se třepotají

    barevná křídla blikají kolem,

    jedna-dvě, jedna-dvě, hra skončila!

    Lidi, podívejte, motýli dorazili a my máme tak málo květin! Mýtina je téměř prázdná! Jak pomůžeme motýlům? Máme barvy, štětce.

    - Děti: můžeme nakreslit květinu!

    Výborně! Ale než začneme kreslit, připravme si prsty na práci.

    Prstová gymnastika:

    Naše ruce jsou jako květiny

    prsty jako lístky

    slunce se probouzí, květiny se otevírají,

    ve tmě budou znovu velmi zdravě spát!

    A teď si vzpomeňme, jak správně nakreslit květ: nejprve napíšeme zelenou barvu a nakreslíme stopku, nakreslíme plnou čáru shora dolů, pak také nakreslíme listy, a aby byly načechrané, naneseme štětec po celé délce listu, nyní štětec dobře umyjeme ze zelené barvy. Vysušíme to na ubrousku, vezmeme si do rukou vatový tampon a sebereme barvu žlutá barva, dáváme žluté tečky nad stonku v kruhu, čím více teček - tím je naše květina nadýchanější (děti nastoupí do práce, které potřebují pomoc - já pomáhám).

    Lidi, vezměte si pampelišky a udělejte z nich zábavnou louku (děti zveřejní svou práci).

    Máš rád? Podívejte - a našim motýlům se to líbilo, vesele mávali křídly!

    Jak krásné jsou žluté pampelišky na zelené trávě! I když je jich mnoho, neměli byste je trhat. Pampelišky nebudou stát ve váze, okamžitě zemřou. Postarejme se o květiny, nevybírejme je a zachovávejme krásu přírody a včely, motýli a mravenci nám budou děkovat za to, že jsme jim květiny zachránili!

    Zní melodie písně Jurije Antonova "Nevytahujte květiny", děti tančí kolem veselé pampeliškové louky.

    Plán - výtah GCD

    ve druhém mladší skupina

    (Malování)

    Perník se sjel z cesty

    Integrace vzdělávacích oblastí : 1. Umělecké a estetické

    rozvoj;

    2. Kognitivní vývoj;

    3. Vývoj řeči.

    Úkoly:

      Formovat u dětí zkušenost s kresbou na základě lidová pohádka, vzbudit zájem o vytvoření obrazu housky, která se valí po trati a zpívá píseň. Pokračujte v rozvoji schopnosti malovat barvami: držte štětec správně, sbírejte barvy, dobře je opláchněte při změně barvy barvy. Formujte kompoziční dovednosti umístěním koloboku na trať na začátku, na konci, uprostřed. (Umělecko - estetický vývoj)

      Formovat zážitek, který má být orientován: nejprve na konci uprostřed. (Kognitivní vývoj)

      Formujte zážitek z převyprávění fragmentů pohádky. Rozvíjejte dialogovou řeč s učitelem v procesu odpovídání na otázky. (Vývoj řeči)

    Metody a techniky: slovní (čtení, konverzace)

    praktická metoda (pozorování)

    vizuální

    Materiály a vybavení:

    podlouhlé listy papíru různých barev (bílá, světle zelená, modrá, modré barvy), kvašové barvy, štětce, ubrousky

    Aktivity dětí

    Formy a metody organizace společných aktivit

    Kognitivní výzkum

    Pozorování, exkurze,řešení problémových situací experimentování, sběr, modelování, kognitivní výzkumné projekty.

    Komunikativní

    Konverzace, řečové situace , skládání příběhů a pohádek, kreativní vyprávění, skládání a hádání hádanek, slovní hry, deskové hry s pravidly, dějové hry, situační rozhovory, trénování řeči,otázky.

    Pokuta

    Aplikace,malování , modelování, kreativní projekty, aktivity v uměleckém studiu, workshopy na výrobu dětských výtvarných předmětů

    Vnímání

    (beletrie a folklór )

    Vyprávění příběhů , čtení , diskuse, učení, dramatizace děl, dramatizační hry, divadelní hry, různé druhy divadla (stín, bibabo, prst atd.).

    Logika GCD

    Činnosti učitelů

    Aktivity dětí

    Očekávaný výsledek

    Učitel čte báseň:

    Kolobok - Kolobok

    Má rudou stránku.

    A je dobrý a je hezký,

    A vypadá jako slunce.

    Dejte si buchtu

    Ochlaďte se na okně.

    Perník z okna - skok! -

    Válcoval se po cestě.

    Rolls - rohlíky

    Po neznámých cestách -

    Kolem stromů a horského popela

    Květinami a stébly trávy! ..

    K zvířatům, překvapivě

    Směrem k dobrodružství!

    Děti poslouchají.

    Motivovaný.

    vzbudil zájem o vytvoření obrazu koloboka, který se valí po cestě a zpívá píseň

    Ukazuje ped. vzorek:

    Jaký je tvar drdolu?

    Kde se to nachází? (na začátku, na konci, uprostřed)

    Zobrazuje sekvenci kreslení.

    Všímá si, pomáhá těm, kteří to mají obtížné.

    Děti uvažují.

    Sledování kreslící show nakreslením kruhu ve vzduchu

    Vyberte skladbu a nakreslete kolobok podle složení

    Dokončete trávu smáčením.

    Pokračovali jsme v rozvoji schopnosti malovat barvami: držte štětec správně, sbírejte barvy, dobře je opláchněte při změně barvy barvy. Byly získány zkušenosti s umístěním koloboku na trať na začátku, na konci, uprostřed.

    Odraz:

    Jaký je tvar drdolu?

    Jakou barvu má drdol?

    Kde je houska?

    Kam se ve vaší práci při práci valí drdol? Na začátku, na konci, uprostřed?

    Děti odpovídají.

    Pokračovali jsme v rozvíjení dialogové řeči s učitelem v procesu odpovídání na otázky

    KOLOBOK

    Perník, perník, teplý a rudý. (nakloní se doprava, doleva)

    Skok a skok, skok a skok, náš přítel začal, (skákání, běh na místě)

    Pak se otočil doprava, pak se otočil doleva (otočí se doprava a doleva)

    Potom se točilo listím (rotace o 360 stupňů)

    potom se spřátelil s veverkou. (squat)

    Sjel dolů po trati (běží na místě)

    a udeřil mě do dlaní. (děti se zastaví a posadí se)

    Obsah softwaru.

    Pokračujte v seznamování dětí s kreslením barvami navlhčením prstů na list papíru.

    Rozvíjet zájem o netradiční zobrazení objektů na papíře.

    Posilte schopnost rozpoznávat a pojmenovávat barvy.

    Rozvíjejte jemnou motoriku rukou.

    Obohaťte pasivní slovní zásobu.

    Chcete-li aktivovat řeč dětí, podpořte opakování slov pro učitele a výraz ve formě plných vět.

    Povzbuďte děti, aby v aktivní řeči používaly slova: měkká, nadýchaná.

    Vyvolávejte kognitivní zájem.

    Podporujte odezvu, shovívavost.

    Zobrazit obsah dokumentu
    "Shrnutí GCD pro losování ve druhé juniorské skupině"

    Obecní rozpočtová školka vzdělávací instituce

    « Mateřská školka obecné číslo vývojového typu 113 "

    Obecní formace města Bratsk

    Shrnutí lekce kreslení

    ve skupině mladých č. 6 „Duha“

    Téma: „Koš bobulí“.

    Shatalova Alena Michajlovna

    bratsk

    Obsah softwaru.

    Pokračujte v seznamování dětí s kreslením barvami navlhčením prstů na list papíru.

    Rozvíjet zájem o netradiční zobrazení objektů na papíře.

    Posilte schopnost rozpoznávat a pojmenovávat barvy.

    Rozvíjejte jemnou motoriku rukou.

    Obohaťte pasivní slovní zásobu.

    Chcete-li aktivovat řeč dětí, podpořte opakování slov pro učitele a výraz ve formě plných vět.

    Povzbuďte děti, aby v aktivní řeči používaly slova: měkká, nadýchaná.

    Vyvolávejte kognitivní zájem.

    Podporujte odezvu, shovívavost.

    Materiál:

    Pro učitele: hračky pro veverku a medvěda, strom s prohlubní, košík s bobulemi, kužel pro veverku.

    Zvukový záznam „Zvuky lesa“; zvukový záznam písně „Veselá píseň“ v podání Divadla dětské písně „Talisman“ (hudba A. Ermolova, text V. Borisova)

    Sklenice bobulového džemu (pro moment překvapení) .

    Pro děti: papírové koše, kvaš, ubrousky pro každé dítě.

    Průběh lekce.

    Pedagog.

    Všichni se posaďte v řadě

    Pojďme hrát dobře.

    Připravte si uši, oči,

    Začínáme náš příběh.

    Dnes jsem šel do lesa

    A našel jsem tam košík.

    A v košíku je jen málo bobulí.

    Kdo ji ztratil? Pojďme všichni společně a podívejme se, čí je to košík? Ptáme se, kdo to ztratil?

    Hra „Na rovné cestě“.

    Na ploché cestě

    Na ploché cestě

    Naše nohy chodí

    Naše nohy chodí.

    Skočte přes kaluže. Skrz díru - cval.

    Boo - spadl. Kde jsme skončili?

    Kráčeli jsme, kráčeli jsme. Přišli ke stromu.

    Pedagog.

    Lidi, zeptejme se toho malého zvířete ve zlatém kožichu.

    Kdo je to? (učitel vytáhne veverku z prohlubně).

    Pedagog.

    Ahoj veverko. Cítíte, lidi, ona má kožich.

    Co je kabát veverky? (Veverka má načechraný kožich.)

    Co má veverka? (Má trup, hlavu, nohy, uši, nos a ocas.)

    Veverko, poslouchej říkanku, kterou o tobě víme.

    V košíku sedí veverka

    Prodává ořechy:

    Sestřička liška,

    Vrabec, sýkorka,

    Medvědi s tlustou hlavou

    Zainke knír.

    Někdo v kapesníku, někdo v ústech,

    Komu v medu.

    Veverka prodala ořechy a cválala do domu.

    Kde je doma? (v prohlubni).

    Tam má veverka spíž.

    Co veverka drží ve spíži? (Veverka drží zásoby ve spíži: houby, šišky, ořechy.).

    Pojďme ošetřit naši veverku šiškou. Veverka vzala hrudku a utekla.

    Kdo to pláče?

    (Učitel vytáhne medvěda zpod keře)

    Kdo je to? (dětské odpovědi).

    Medvědi, kvůli čemu pláčeš?

    Bear říká, že přišel o koš. A našli jsme koš s kluky v lese. Ztratili jste tento koš? (připevněte košík na stojan)

    medvěd: Ano.

    Pedagog: A pro koho jste sbíral bobule?

    medvěd: Pro mláďata.

    Pedagog: Lidi, jakou barvu mají bobule? (dětské odpovědi).

    Pedagog: A kolik bobulí je v košíku: hodně nebo málo? (dětské odpovědi).

    Ano, máte pravdu, v košíku je málo bobulí a jsou červené.

    Pedagog. Medvěd, neplač. Chlapi a já vám pomůžeme s výběrem bobulí pro mláďata. Magické barvy nám pomohou. Posaďte se na židle a já vám ukážu, jak budeme prstem kreslit bobule.

    Jakou barvu budeme malovat barvou? Proč? (dětské odpovědi).

    K čemu je ubrousek? (dětské odpovědi).

    Nyní se podívej, jak budu kreslit: Složím prsty do pěsti a ohnu jeden prst a nakreslím na něj barvu. Takže jsem to namočil do barvy a položil prst na papír - ukázalo se to jako bobule. A tak naplníme košík bobulemi. A potom si otřete prst ubrouskem. (dítě se znovu ukazuje)

    Prstová hra.

    Berry od bobulí

    Vložil jsem to do košíku.

    Berry od bobulí

    Zralé maliny.

    (Levou rukou představujeme větev s bobulemi. Prsty pravé ruky „odstraníme“ z větví bobulí).

    1, 2, 3, 4, 5. Rád kreslí prstem.

    Jděte ke stolům, posaďte se vzpřímeně, spojte nohy a začněte kreslit.

    Děti kreslí. Učitel kráčí, hodnotí práci: Jakí dobří chlapi! Každý má plné koše. Jaké šťavnaté červené bobule. Díky hoši! Mláďata budou velmi šťastná.

    Pedagog. Lidi, dejme mláďatům koše s bobulemi.

    Medvěd děkuje dětem a vyzývá všechny, aby se bavili veselou hudbou). Děti s plyšovým medvídkem tančí.

    (Hudba „Merry Song“ Alexandra Ermolova, text Vadima Borisova.)

    Pedagog. Děkujeme, že jste pomohli medvědovi! Všichni odvedli dobrou práci a bavili se! Mishka nám poslala sklenici bobulového džemu, je to léčivé - vypijeme čaj a nikdy nebudeme nemocní!

    Hlavním cílem vzdělávání je formování hluboké, soběstačné, mnohostranné, kreativní osobnosti. Vizuální aktivita stimuluje tvůrčí a kognitivní aktivitu dítěte druhé juniorské skupiny, obohacuje se o nové poznatky o vlastnostech objektivního světa a také seznamuje s přírodou, rozvíjí abstraktní a prostorové myšlení. Chcete-li zaujmout děti vizuálními aktivitami a přeměnit kresbu na zábavnou hru, zatímco budete rozvíjet technické dovednosti, představivost a představivost, pomůže vám kombinace klasických a alternativních technik, které vám umožní svobodně experimentovat s nestandardními materiály a technikami.

    Význam a úkoly vizuální činnosti mladších předškolních dětí

    Účelem vizuální aktivity dítěte je zobrazovat životní dojmy v uměleckém expresivním obrazu. Kurzy kreslení učí obraz předmětů a jevů, pro které si dítě musí utvořit jasné představy o okolním objektivním světě a také dovednosti jejich grafického ztvárnění v rovině listu. V procesu kreslení dítě porovnává a hodnotí grafické obrazy předmětů s vlastní představou o nich.

    Analýza významu kresby pro harmonický a všestranný rozvoj osobnosti dítěte

    • zlepšení tvořivost a schopnost zprostředkovat krásu okolního světa dostupnými způsoby v samostatně provedených dílech;
    • rozvoj emoční sféry dítěte, estetické vnímání, umělecký vkus;
    • seznámení se světem umění, rozvoj základního chápání děl dekorativního a užitého umění, architektury, malířství, sochařství;
    • formování dovedností pro zkoumání objektu, schopnost všímat si a analyzovat tvar, barvu, strukturu objektu;
    • seznámení s vlastnostmi různých materiálů;
    • rozvoj hmatových vjemů, pozorování, ovládání očí, pohybu rukou.

    Úkoly lekcí kreslení ve druhé juniorské skupině

    Metody a techniky kreslení ve druhé juniorské skupině

    Děti je třeba naučit porozumět charakteristickým vlastnostem a schopnostem tužky a štětce, aby si v budoucnu mohly samostatně zvolit nejlepší způsob vytvoření obrazu. V praxi bohužel existuje jasná preference pro jeden nástroj nebo materiál, takže děti ztrácejí zájem o kresbu a práce se stává méně expresivní. Aby děti úspěšně zvládly různé techniky a techniky kreslení, je důležité věnovat dostatečnou pozornost vypracování dovedností používání štětce a tužky ve stejné míře, přičemž je třeba zdůraznit rozdíl mezi nimi, jinak děti nebudou správně rozumět vlastnostem práce s těmito nástroji.

    Problém: Při malování obrazu pomocí barev se děti často pohybují štětcem jako tužkou, aniž by jej odtrhly z papíru, a proto často překračují konturu a malovaný povrch je pokrytý skvrnami.

    Klasické techniky

    • Kreslení barevnými tužkami - pevný nástroj umožňuje provádět vícesměrné pohyby opačné povahy (tam a zpět), navíc skvěle zdůrazňuje obrysy objektu. Změny tlaku vytvářejí různou intenzitu barvy; pro malování po celém povrchu je nutné provádět četné jednotné pohyby. Nástroj má vysoký odpor, proto je účinný při posilování svalstva paže a jeho přípravě na psaní. Po celou dobu školní rok děti pracují s krabičkami naplněnými pastelkami šesti barev. Jednoduchá tužka se objeví v arzenálu výkresových materiálů pouze v starší skupinakdyž se děti učí kreslit. Pravidla pro práci s tužkou, které by se děti měly naučit:
      • Vložte použitou tužku zpět do krabice a nepřenášejte ji do druhé ruky, jinak bude dítě obtížné držet kresbu. Děti často kladou použité tužky na stůl, válejí se, padají na podlahu, což odvádí pozornost dítěte a okolních dětí.
      • Nenechte tužku navlhčit, abyste získali jasnější odstín (děti si tužku často vezmou do úst), měli byste se naučit malovat přes kresbu v režimu jednotného tlaku a pro zvýšení intenzity barvy projít dvakrát na požadované místo.
      • Používejte různé typy stínování, provádějte pohyby v jednom směru, aniž byste zvedali tužku z papíru. Je velmi důležité udržovat správnou polohu ruky, aby nedošlo k zakrytí kresby rukou a ovládání kresby čáry.
      • Velikost papíru pro kreslení tužkou by měla být malá, protože děti se rychle unavují opakováním opakujících se pohybů.
    • Kreslení štětcem je měkký nástroj, který nevyžaduje silný tlak; v průběhu práce je ruka dítěte uvolněná, takže děti nepociťují silnou únavu. Na rozdíl od kresby tužkou ztrácí čára v akvarelové verzi ostrost, stává se rozmazanější, povaha pohybu je slabě vyjádřena. Seznámení se světem barev by mělo začít kvašem. Kvaš má překrývající se vlastnosti, lze jej aplikovat barvu na barvu. Ve druhé mladší skupině jsou dětem na začátku školního roku nabízeny dvě barvy, čímž se postupně zvyšuje paleta barev na čtyři nebo šest. Pomůcky: středně kulaté kartáče (čísla 10-14). Pro tónování velkých ploch (obloha, země, sníh atd.) Je vhodný štětec s plochými štětinami.
    • Kresba pomocí fixek je skvělý materiál pro juniory školní věk, má živou barvu, zatímco kreslení s nimi je snazší než s tužkami. Když je ruka dostatečně silná, můžete přejít k aktivnějšímu používání tužek.

    Nekonvenční techniky

    • Dlaň - základem obrazu nebo koláže jsou otisky dětských rukou, děti jednoduše namáčejí dlaň do širokých talířů barvou nebo dospělý nanáší barvu na dlaň.
    • Svislý úder tvrdým polosuchým kartáčem. Tato technika vytváří výrazný efekt objemu, nadýchanosti povrchu obrazu.
    • Razítko - obraz předmětů nebo přírodních jevů nanesením tisku na papír pomocí razítka (bavlněné podložky, brambory rozřezané na polovinu, díly stavebnice, listy, hotové dřevěné figurky, kousek pěnové gumy atd.).
    • Kresba se svíčkou - na list bílého papíru jsou nakresleny obrysy jednoduchého výkresu nebo vzoru, například sněhové vločky. Poté je list zcela přelakován akvarely.
    • Monotyp - u malých dětí se procvičuje metoda přenosu obrazu z jedné poloviny listu na druhý nebo ze základny (celofán, plastový povrch) na list papíru.
    • Postříkat - účinek rozptýlených kapek, který se získá setřásáním barvy na papíře širokým tvrdým štětcem nebo štětcem.
    • Kresba zmačkaného papíru - obraz je vytvořen tiskem s papírovou koulí.
    • Blotografie - vytváření náhodných tvarů foukáním kapiček barvy brčkem. Výsledek foukání se stává základem uměleckého obrazu.
    • Pointilismus (bodový obrázek) - kresba bodovými tahy pomocí prstů, razítek, vatových tamponů.
    • Kresba mýdlovými bublinami - mýdlové bubliny jsou vyfukovány trubičkou, poté se pěna nanáší na list alba a zanechává barevnou stopu.
    • Scratchboard (v překladu z francouzštiny znamená škrábání, škrábání) - obrysy obrazu jsou škrábány na povrchu opatřeném voskovými pastelkami nebo kvašem. Dětem může být nabídnuta nová hra „od nuly do nuly“.

    Techniky kreslení

    • Čára je základem obrysového výkresu, který obrysuje tvar objektu.
    • Šrafování je nejjednodušší a efektivní metoda barevné ztvárnění a vykreslení textury objektu. Cévní mozková příhoda je nejen nejpopulárnějším a nejdostupnějším způsobem zobrazení objektu, ale také vynikajícím simulátorem rozvoje jemné motoriky a koordinace pohybů. Druhy stínování:
      • horizontální - nejobtížnější typ pohybu zleva doprava, ruka je umístěna ve spodní části čáry, je nutné rozvíjet dovednost zajištění ruky a vizuální kontroly;
      • vertikální - nahoru a dolů, ruka se pohybuje na stranu čáry;
      • úhlopříčka - šikmá.
    • Bod, rytmický tah štětcem, přilnavost technikou malby. Techniky pro práci se štětcem: na konci štětce a na celé ploše štětce je důležité naučit postupný přechod od kreslení koncem k pohybu s celou hromadou, aby se nakreslily zesílené čáry. Poloha štětce ve vztahu k povrchu listu papíru závisí na tloušťce čáry:
      • tenké čáry jsou nakresleny koncem kartáče ve svislé poloze;
      • při naklonění ruky se dosáhne širokých čar.

    Kolektivní kompozice mnoha prvků jsou vytvářeny společným úsilím. V procesu kolektivní kreativity si děti rozvíjejí schopnosti prostorového myšlení, dovednosti koordinovaných akcí i osobní vlastnosti vzájemného porozumění a spolupráce.

    Kolektivní skladby (fotogalerie)

    Složení v dlaňové technice Kreslení v dlaňové technice Kreslení v dlaňové technice Kreslení s vatovými tampony Složení v dlaňové technice Kreslení v dlani a technika píchání Kreslení mýdlovými bublinami Kreslení teček štětcem Kompozice v dlani Technika barevné kompozice technikou postříkání

    Témata pro třídy - různobarevná kolečka, hračky, větvičky, bobule atd.

    Svět objektů (studujeme geometrické tvary)

    "Barevné kuličky"Naučte se kreslit zaoblené předměty, správně držet štětec s veškerým zdřímnutím v barvě; rozvíjejte schopnost malovat štětcem, vyberte si barvu barvy sami, pojmenujte ji správně.
    "Vícebarevné obruče"Cvičení při kreslení objektů kulatých tvarů; nadále správně učit, držet při kreslení tužku, rozlišovat zaoblené předměty; rozvíjet vnímání barev.
    "Talíř na mléko"Naučte se správné techniky malování barvou. Aniž byste opustili obrys, poznejte barvu a pojmenujte ji.
    „Můj veselý zvonící míč“Formujte dětské představy o kulatém tvaru předmětů a jejich velikosti; upevnit myšlenku na barvu; naučit se malovat přes kresby štětcem, kreslit čáry v jednom směru; rozvíjet zájem o výsledky své práce.
    "Plot pro kohouta"Povzbuďte děti, aby vytvořily zápletku a hrály nápad; zlepšit schopnost kreslit rovné čáry shora dolů a zleva doprava, kartáčovat pouze podél hromádky, správně umístit kresbu na list papíru, držet štětec pravou rukou a držet list levou rukou, úhledně opláchnout štětec ve vodě a blot ubrouskem, kreslit barvu přes celou hromádku, přebytek odstranit na okraji sklenice; upevnit znalosti o barvách; rozvíjet pozornost, myšlení, oči.
    „Vícebarevná kola“Rozvíjejte vnímání barev, naučte se rozlišovat barvy, malovat kulaté předměty štětcem.
    "Vyhodit do vzduchu bublinu"Upevnit znalosti barev, naučit přenos obrazu venkovní hry, upevnit dovednosti kreslení štětcem a malování přes obraz.
    "Prsteny pro koťata"Chcete-li upevnit schopnost správně držet štětec třemi prsty, pokračujte v učení, jak kreslit zaoblené objekty.
    "Barevné kuličky pro babičku"Naučte se kreslit čáru krouživým pohybem, aniž byste zvedali tužku z papíru, kreslete tužkami různých barev.
    "Bagely-bagely"Naučte se kreslit kroužky různé tloušťky a tvaru (kulaté a oválné), nezávisle si vyberte štětec o tloušťce (široký - pro rohlíky, tenký - pro rohlíky).
    "Dům pro psa"Naučte se kreslit objekty skládající se z obdélníkového tvaru, kruhu, trojúhelníku.
    Naučte se kreslit geometrické tvary; nadále se učit navigovat na kousku papíru; naučit techniku \u200b\u200bkreslení voskovými pastelkami.
    "Žebřík"Rozvíjejte schopnost kreslit rovné dlouhé vertikální a krátké horizontální protínající se čáry pomocí štětce a kvaše; vyvolat u dětí pocit soucitu a schopnosti reagovat.

    Dekorace předmětů, nádobí (šálky, talíře), oblečení, obuvi

    "Krásný pruhovaný koberec"Představte barvy a štětec; naučit se kreslit rovné čáry štětcem, držet štětec správně při kreslení; dát dětem příležitost vybrat si barvu své oblíbené barvy; rozvíjet zájem o kreslení.
    „Vyzdobme dům rukavicí“Upevněte znalosti žluté a červené; naučit se kreslit rovné čáry štětcem a vytvářet nejjednodušší ornament střídáním pruhů různých barev; rozvíjet schopnost pracovat s barvami, obdivovat svou práci.
    "Zástěra pro mladou dámu" (Dymkovo vzory)Naučte se zvýrazňovat a pojmenovávat jednotlivé prvky vzoru, jejich barvu. Chcete-li naučit malířské dovednosti, umístěte vzor na celý list. Rozvíjejte oko, smysl pro barvu, tvar. Naučit sebevědomě (bez oddělení) kreslit rovné a vlnité čáry. Použijte prvky malby Dymkovo ve vzoru: kruhy, čáry, prsteny. Podporovat lásku k ruskému lidovému umění.
    "Seznámení s hřebenem"Upevněte si znalosti o výrobcích pro péči o vlasy. Podporujte touhu být krásná, čistá a upravená.
    "Hrášek na deštníku"Poskytněte dětem základní představy o účelu deštníku; upevňování znalostí dětí o charakteristických rysech podzimního počasí; naučit děti kreslit dojmy z okolního života; naučte děti aplikovat rytmické údery prstem pouze na povrch deštníku, nepřekračujte obrys; nadále seznamovat s barvou (červená, žlutá, zelená, modrá); rozvíjet jemnou motoriku, samostatnost.
    „Boty pro matriošky“Pokračujte v seznamování dětí s netradičními technikami malování prstů na botách matryoshka; naučit se rozlišovat objekty podle velikosti "velký", "malý", opravit název zimní boty (plstěné boty, boty).
    „Šaty pro panenku“Naučte děti kreslit šaty pro Katyinu panenku (technika připevňování, umisťování skvrn na danou siluetu, kreslení čar nejprve shora dolů a poté zleva doprava); nadále učit děti, jak správně držet kartáč, ponořit veškerou zdřímnutí do barvy, odstranit další kapku na okraji nádoby.
    „Vyzdobme si panenku Mášu kapesníkem“Naučte děti kreslit rovné čáry shora dolů a zleva doprava, aniž by sundaly ruce z listu; k upevnění dovedností dětí správně držet štětec, ponořit jej do barvy s veškerým zdřímnutím, odstranit další kapku na okraji nádoby; rozvíjet znalosti v rozlišování základních barev (zelená, červená, modrá).
    "Krásné talíře"Naučte se pracovat špičkou štětce; ozdobit předmět uvnitř, aniž by vyčníval přes okraje; ponořte štětec s veškerým zdřímnutím do nádoby s barvou a poté lehkým dotykem zdřímnutí odstraňte přebytečnou barvu na okraji nádoby; držte ruku třemi prsty, aniž byste namáhali svaly, aniž byste ji silně stiskli; na konci práce opláchněte kartáč; umytý kartáč osušte na měkkém hadříku.
    „Vybarvi pohár“Pokračujte v seznamování dětí s objekty bezprostředního prostředí, čajového zboží, jeho názvu a účelu, abyste aktivovali slovník k tomuto tématu. Posilujte znalosti dětí o barvě, pokračujte v rozvoji schopnosti kreslit prsty a vatovými tampony.

    Kresby v rámci cyklu „Svět předmětů“ a „Dekorace předmětů, oděvů a obuvi“ (fotogalerie)

    Prsteny - kresba s barvami Plot pro kohouta - kresba s barvami Bagely - kresba s prsty Obruče - kresba s barvami Vyhodit bublinu - kresba s barvami Birdhouse - kresba s barvami Dekorace siluety rukavice s pruhy Dekorace siluety hřebenu Malování siluety šatů s linkami Malování siluety šálku boty technikou malování prstem silueta plstěné boty se štětcem Výzdoba siluety plstěné boty s tečkami Malování koberce Malování koberce se vzorem čar a teček Kreslení kusů nábytku prstem Dekorace ručníků s kruhy Výroba deštníku Malování siluety šatů Obrázek pomocí metody ražení Kreslení barevných kuliček štětcem Kreslení v kvaše pomocí malby a techniky razítka

    Svět přírody (zvířata, hmyz, rostliny, přírodní úkazy)

    Téma lekceÚčel lekce
    "Vícebarevný koberec z listí"Rozšiřte chápání dětí o přirozeném jevu opadávání listů; naučit se identifikovat žluté, zelené, červené barvy, kreslit listy metodou smáčení, rovnoměrně umístit kresbu po celé ploše listu papíru; rozvíjet schopnost pracovat s kartáčem. Nabídněte dětem, aby na výkresech sdělily krásu okolní přírody své rodné země.
    „Stromy na našem webu“Naučte se rozlišovat mezi kmenem, větvemi, kreslit větve stromů; zlepšit schopnost správně držet tužku.
    "Yolochka"Pokračujte v učení, jak správně umístit výkres na list papíru, nakreslit strom (vánoční stromek); upevnit schopnost malovat barvami.
    "Slunce svítí"Naučte se přenášet obraz jasného slunce barevnou skvrnou, umístěte kresbu doprostřed listu, malovat přes kulatý tvar
    souvislé čáry shora dolů nebo zleva doprava celým zdřímnutím štětce; upevnit schopnost správně držet štětec.
    "Stromy ve sněhu"Rozšířit chápání přírodních jevů sněžení dětmi; naučit identifikovat bílý sníh, nakreslit „sněhové čepice“ na předem nakreslené větve stromů, procházet obrázkem.
    „Všechny rampouchy plakaly“Učte se rytmicky, aplikujte tahy a pokládejte je na list papíru podle směru rampouchů; rozvíjet dovednosti práce s kartáčem, rozlišování předmětů podle velikosti, schopnost obrazně vnímat barevné skvrny; vychovávat emocionální vnímání přírodních jevů, zájem o kresbu.
    Posilte schopnost správně držet štětec, při výměně barvy hromadu štětce dobře opláchněte; naučit se rozlišovat barvy podle barev; seznámit pampelišku s rostlinou, její strukturou; podporovat touhu obdivovat květiny.
    Chick-chick-chick, moje kuřataNaučte se rozmazávat barvy rukou, kreslit detaily tužkou nebo fixou; vytvořit si představu o kulatém nebo oválném tvaru předmětů, obecné motorice; rozvíjet představivost a představivost pomocí blotografie.
    „Květiny pro maminku“Seznámit děti s netradiční technikou kreslení - malířský otisk (malířský tisk); upevnit schopnost dětí používat štětec, barvy, ubrousek; budovat sebevědomí.
    "Ovoce. Hrušky pro medvěda "Upevnit znalosti o různých druzích ovoce, jak se jim říká, jak vypadají, kde rostou; doporučujeme vybrat a pojmenovat položku; procvičování dovedností práce s barvami prstů metodou poke; upevnit znalosti o barvě.
    Naučte děti vylíčit jeřábovou větev pomocí dostupných prostředků; zafixovat příjem obrazu bobulí vatovým tamponem; konsolidovat pravidla pro používání vizuálního materiálu; probudit u dětí touhu zapojit se do tvůrčí činnosti; upevnit základní představy o životě ptáků v zimě.
    Zvyšování zájmu dětí o přírodu; vytvářet podmínky pro rozvoj tvůrčích schopností; naučit se aplikovat body, body v dané vrstvě; procvičujte sebevědomé pohyby a volný pohyb ruky.
    "Zrna pro kachny"Pokračujte v učení dětí malovat štětcem, držte štětec třemi prsty; naučit se jednat společně, dodržovat určitý směr pohybu na základě vizuálních referenčních bodů; vytvořit počáteční představu o množství: mnoho, jeden; upevnění žluté.
    "Svítící červ"Představte fenomén kontrastu; naučit se kreslit světlušku bílou barvou na tmavý papír (fialový, černý, tmavě modrý); rozvíjet představivost; podporovat zájem o zvládnutí vizuální techniky.
    Naučte děti kreslit expresivní obraz hmyzu; nadále se učit, jak vytvořit kompozici založenou na zeleném listu; zdokonalit techniku \u200b\u200bmalování kvašem, schopnost kombinovat dva kreslicí nástroje - štětec a vatový tampon; rozvíjet smysl pro tvar a barvu, zájem o hmyz.
    "Akvarijní ryby"Rozvíjejte dětskou představivost pomocí izoterapeutických technik; naučit se vytvářet obraz akvarijní ryby, vyjádřit její tvar, části těla ve výkresu; pokračovat v zavádění netradičních vizuálních technik; opravit techniku \u200b\u200bmalby mýdlovými bublinami; vychovat přesnost, schopnost najít nestandardní řešení kreativní úkoly.
    „Berry by berry“Naučte děti vytvářet rytmické skladby „Bobule na křoví“; ukázat možnost kombinace vizuálních technik: kreslení větviček barevnými tužkami a bobulemi - vatovými tampony.
    „Šťastný déšť“Naučte děti používat rytmické tahy vatovým tamponem; naučit zprostředkovat ve výkresu dojem okolního života; upevnit znalosti dětí o charakteristických rysech podzimního počasí; ukázat techniky pro získávání bodů pomocí bodu jako výrazového prostředku.

    Kresby v rámci cyklu „Svět přírody“ (fotogalerie)

    Kresba štětcem a barvami Kresba vatovými tampony Malba konturového obrazu ovoce pomocí bavlněných tamponů Kresba štětcem a barvami Kresba bobulí s vatovými tampony Malování sýkorovců a hejna Prsa kreslení vatovými tampony Kreslení do prstů a dlaní tečky na siluety Kresba duhy štětcem a barvami Kresba květin slunéčko sedmitečné pomocí techniky poke Obrázek potisku listů Obrázek jablka s vatovými tampony Obrázek akvarijních ryb s barvami Kreslení květin technikou poke Kreslení květin pomocí zmačkaného papíru Obrázek kuřat technikou poke Kreslení pampelišky technikou prstu Kreslení na mokro Kreslení technikou poke Kreslení bavlněným tamponem a technikou ražení

    Prázdniny, hračky, doprava

    "Vánoční stromeček se světly a míčky"Chcete-li upevnit znalosti o barvě, schopnost zobrazovat objekty kulatého tvaru; rozvíjet schopnost kreslit tužkou; rozvíjet touhu používat při kreslení různé barvy.
    "Dymkovo kachna"Pokračujte v seznámení s hračkou Dymkovo, vlastnostmi vzoru; naučit se rozlišovat prvky malířství Dymkovo, kreslit kruhy pomocí zařízení (pokes).
    „Ruský kulatý tanec Matryoshka“Naučte se kreslit body a čáry různé tloušťky štětcem; rozvíjet schopnost pracovat s kvašem, rozlišovat objekty podle velikosti; vzdělávat estetický vkus a dávat dětem příležitost samostatně si vybrat barvu kresby.
    "Tumblers"Rozvíjet schopnost vytvářet obraz z postav stejného tvaru, ale různých velikostí; upevnit koncept „velký - menší - malý“; rozvíjet schopnost samostatně správně polohovat části těl a obličej stavítka; rozvíjet jemnou motoriku a aktivovat slovní zásobu; evokujte pozitivní emoce při netradičním vytváření obrazu sklenice - prsty.
    „Den laskavosti a přátelství“Formace morální vlastnosti mladší děti předškolní věk (laskavost, láska, přátelství) prostřednictvím integrace vzdělávacích oblastí.
    Vzbudit u dětí zájem o obraz sněhuláka; nadále seznamovat děti s technikou kreslení tvrdým štětcem; naučit se ve výkresu vyjádřit strukturu objektu, skládající se z několika částí; rozvíjet jemnou motoriku prstů, pozornosti, paměti, představivosti; podporovat empatii, přesnost při práci s kvašem.
    "Auto"Naučte děti, aby opatrně malovaly prostor uvnitř uzavřené čáry (přímé čáry shora dolů a zleva doprava, aniž by ruce sundaly z listu); nezávisle zvolit barvu barvy pro práci; Chcete-li upevnit schopnost správně držet štětec, ponořte jej do barvy s veškerým zdřímnutím a odstraňte další kapku na okraji nádoby.
    Naučte se vybrat uměleckou techniku \u200b\u200bv souladu s tématem kresby; rozvíjet smysl pro kompozici a barvu, rytmus, kreativní myšlení, představivost; vzdělávat estetický vkus, lásku a úctu k vlasti.
    Naučte se pojmenovat leteckou dopravu, upevněte schopnost kreslit objekty skládající se z několika částí. Rozvíjejte vnímání, estetický přístup ke světu kolem. Pěstujte zájem o kreslení letadla.

    Moje země, město, domov, rodina, přátelé, já (bezpečnost a ochrana zdraví)

    Rozvíjejte představivost. Naučte se správně držet kartáč, opláchněte ho. Zlepšete své kreslicí schopnosti.
    "Veselý mužíček"Pokračujte v učení dětí používat nekonvenční způsob kreslení - malování prsty; vytvořit obraz osoby z částí; opravit techniky lepení hotových formulářů.
    "Kočičí dům" (požární bezpečnost)Kresba dlaněmi: „Tili-bom, tili-bom! Kočičí dům hoří! “ ( nekonvenční technika výkres).
    „Jsem semafor“Pokračujte v zavádění dětí do kvašových barev; rozvíjet dovednost zdobení objektu kvašovými barvami; pamatovat a upevňovat pravidla chování na silnici, s nimiž jsou děti již obeznámeny.
    Rozvíjet u dětí schopnost emocionálního a estetického vnímání okolního světa, podporovat potřebu poznávat kulturní hodnoty jejich rodného města, pečovat o ně a chránit je; nadále seznamovat děti s jejich malou domovinou; schopnost expresivně předávat obrazy objektů okolního světa, zobrazovat typické a některé jednotlivé, charakteristické znaky předměty a jevy.
    „Město, ve kterém žiji“Rozšiřte znalosti dětí o městě; naučit malovat špičkou štětce, rozvíjet představivost, touhu malovat; podporovat úctu k malé vlasti.
    „Přechod pro chodce“Naučte děti používat barvy a štětec: držte štětec správně, aniž byste namáhali svaly, aniž byste pevně mačkali prsty; dosáhnout volného pohybu ruky štětcem při kreslení; upevnit schopnost kreslit rovné vodorovné čáry v nepřetržitém pohybu; vytvořit si představu o přechodu pro chodce.

    Práce pro děti (fotogalerie)

    Kresba technikou lepení s prvky nášivky Malování kontury kresbou štětcem Dekorativní dekorace siluety matriošky technikou malování štětcem Malba technikou lepení Kresba technikou lepení Kresba technikou lepení Malba siluetu srdce technikou malování štětcem Dekorace siluety matriošky technikou kreslení bavlněnými tampony Malba technikou razítka Kresba štětcem a barvami Kresba technikou vyvolávací kresby (vosková pastelka a akvarely) Kresba metodou poke Kreslení metodou razítka Kreslení detailů (vlasy, rysy obličeje) vatovými tampony Malování siluety letadla technikou prstu

    Organizace a průběh lekce

    Třídy vizuální aktivity ve druhé juniorské skupině se konají každý týden, doba by neměla přesáhnout 15 minut.

    Osnova lekce

    1. Organizační fáze (3-5 minut). Jako motivační technika se nejčastěji používá umělecký popis obrazu ve verbální podobě k aktivaci pozornosti, probuzení zájmu a vytvoření příznivé emoční nálady, která stimuluje aktivitu dětí. Učitel zahajuje úvodní část hodiny aktivní nebo didaktickou hrou, hádankou, čtením čtyřverší. Úkoly by měly být v moci dětí ve věku tří nebo čtyř let, jinak by psychický a psychický stres vedl ke ztrátě jejich živého zájmu a pozitivní emoční nálady.
    2. Praktická fáze (2-3 minuty). Demonstrace metod kreslení přímek a elementárních forem (jak držet tužku nebo štětec třemi prsty, kreslit barvou, kreslit štětcem po ploše listu) je doprovázena společnou herní výslovností každého pohybu s dětmi a opakuje se v každé lekci, dokud není správné provedení pohybu plně konsolidováno. Imitace hraje klíčovou roli ve výuce, ale postupně se úkoly komplikují (například je třeba dokončit kreslení detailů předmětu, sestavit formulář z jednotlivých prvků) a vyžadovat větší nezávislost na dětech. Až děti dostatečně zvládnou technické dovednosti, můžete pokračovat v samostatné práci. Pomocí dalších otázek učitel přivede žáky k porozumění algoritmu akcí. Učitel předvede jednotlivé učitele techniky celé skupině najednou, poté každé dítě individuálně vyzve, v závislosti na složitosti manuálních operací. Demonstrace objektu je doprovázena výslovností tvarových a barevných znaků. Techniky práce s dětmi:
    3. Samostatná práce dětí (10 minut). Učitel pomáhá dětem, které mají potíže s procesem vizuální činnosti.
    4. Shrnutí, analýza (2–3 minuty). Výstava dětských děl a elementární analýza podporuje schopnost popsat a esteticky posoudit tvůrčí díla. Učitel společně s dětmi zkoumá vybranou kresbu, všímá si jejích silných stránek, úspěšných kreativních nestandardních nálezů a také prostřednictvím hlavních otázek upozorňuje na rozpor se vzorkem nebo předmětem a diskutuje o možných způsobech, jak chybu opravit. Je důležité nezničit víru dětí v jejich vlastní silné stránky, stimulovat zájem o tvůrčí činnost, takže by neměly být diskutovány slabé neúspěšné kresby. Dětem, které mají potíže s kreslením, by měla být během lekce věnována větší pozornost, měla by jim pomáhat a povzbuzovat iniciativu a touhu kreslit. Individuální přístup také pomůže identifikovat a rozvíjet schopnosti nadaných dětí.

    Problém: na základě nezávislých akcí má dítě nesprávný způsob technického provedení. Bohužel i starší předškoláci kreslí celým tělem bez cílevědomého tréninku. V tomto případě trpí nejen kvalita obrazu, ale také poloha dítěte.

    Video: Nafoukněte bublinovou venkovní hru

    Shrnutí lekce na téma „Krásný pruhovaný koberec“ (autor Gadzhieva R. K.)

    Účel: naučit kreslit vodorovné čáry, upevnit schopnost správně držet štětec, upevnit barvy: modrou a červenou, navodit estetické pocity.
    Práce se slovníkem: vodorovné čáry, dlouhé, zleva doprava.
    Vybavení: listy papíru, štětce pro každé dítě, barvy (modré, červené), voskované utěrky podle počtu dětí, hračka - plyšový medvídek.
    Demo materiál: vzorek koberce.
    Předchozí práce: povídání s dětmi o koberci, moment překvapení.
    Organizace dětí: lekce se koná u stolu.
    1. Organizační moment.
    Zaklepání na dveře.
    Pedagog: někdo na nás klepá.
    Podívejte, lidi, kdo nás přišel navštívit?
    Máte pravdu, je to medvěd. A medvěd k nám přišel z nějakého důvodu. Medvěd mi řekl do ucha, že chce, abys mu nakreslil koberec. Rád leží na koberci, ale žádný nemá. Bude velmi rád, když mu dáte malovaný koberec. Bear má rád různé koberce, ale opravdu chce pruhovaný. Dnes nakreslíme pro medvěda pruhovaný koberec. Lidi, můžeme dát medvědovi koberec?
    Odpovědi dětí
    2. Praktická část.
    Pedagog: vy, Mishenka, posaďte se a posaďte se na židli a já ukážu dětem, jaký koberec budeme kreslit. Podívej, co držím v rukou, nakreslil jsem koberec. Podívejte se, jak dlouhé jsou vodorovné čáry. Vezměte kartáč do pravé ruky a ukažte, jak jej správně držet. Zvedněte pravou ruku nahoru, stejně jako já, a nakreslete ve vzduchu vodorovnou dlouhou čáru zleva doprava. Opakuj po mě. Výborně, lidi, děláte správnou věc.
    Každý z nich má na stole kousek papíru, sklenice s modrou a červenou barvou, voskovaný hadřík.
    3. Samostatná práce dětí.
    Pedagog: chlapci, začneme kreslit a já vám pomůžu. Medvěd bude sledovat, kdo kreslí správně. Ponořte štětec do červené barvy a nakreslete přímku zleva doprava, od jednoho okraje listu k druhému okraji listu. Opakuj po mě. Krok zpět, jak jsem udělal, a nakreslete další vodorovnou čáru níže. Nyní opláchněte kartáč a vezměte modrou barvu. Mezi červenými pruhy nakreslete vodorovnou modrou čáru. Kreslete opatrně, krásně, aby se medvědovi koberec líbil. Alternativní červené a modré pruhy až do konce listu. Na konci práce kartáč důkladně opláchněte, nenechávejte jej ve sklenici.
    V průběhu práce přistupuji k dětem, pro které je obtížné kreslit, a uplatňují techniku \u200b\u200b„pasivního kreslení“, dávají pokyny, povzbuzují.
    4. Závěrečná část.
    Pedagog: No, to je hotovo. Odložte kartáče, vstaňte od stolů, zvedněte ruce nahoru, ohněte a uvolněte prsty:
    Kreslil, kreslil
    Naše prsty jsou unavené
    Trochu si odpočineme
    A pojďme si hrát s medvědem.
    Pedagog: Dobrá práce, hoši!
    Naše práce trochu vyschla, vezmeme je a vydáme se medvědovi představit.
    Mishka říká, že koberce jsou velmi krásné, opravdu se jim líbí, všechny je vezme a dá nějaké koberce svým přátelům v lese.
    Dnes v lekci jste byli všichni skvělí, všichni se snažili a kreslili krásné pruhované koberce.
    Lekce skončila.

    Video: lekce na téma „Kuře“

    Soubor karet didaktických her pro hodiny kreslení

    • rozvíjet koordinaci a synchronizaci pohybů rukou;
    • trénovat jemnou motoriku a manuální dovednosti;
    • studovat základní barvy a geometrické tvary, kvantitativní počítání;
    • naučit se přidávat postavy z jednoduchých geometrických tvarů;
    • naučit se korelovat postavy podle jejich charakteristik (velikost, tvar, barva);
    • zlepšit smyslové vnímání;
    • rozvíjet prostorové, logické a abstraktní myšlení;
    • rozvíjet pozornost a pozorování.
    1. „Vyrobit květinu, motýla“ - složte tvar objektu z geometrických tvarů, vyberte barvy.
    2. „Sbírejte korálky“ - navlékněte barevné špunty na provázek, sbírejte korálky.
    3. „Slunečná louka“, „Klaun“ - barevně přizpůsobte korky kuličkám a květinám.
    4. „Skrýt myš v domě“ - vyberte figurky požadované barvy, velikosti a tvaru.
    5. „Slunce“ - horké slunce vyrobené z červených paprsků (kancelářské sponky), teplé od žluté, ne horké, vyrobené ze střídajících se červených a žlutých sponek. Natalia Fominykh Sdílej se svými přáteli!

      Rogonova Julia Vladimirovna

      MBDOU "Mateřská škola č. 134"

      dzeržinsk, oblast Nižnij Novgorod

      Pedagog

      Abstrakt GCD pro kreslení ve druhé juniorské skupině: "Žlutá pampeliška"

      Účel: naučit kreslit pampelišku prsty.

      Úkoly:
      1. Vzdělávací oblast „Sociální a komunikační rozvoj“:
      Rozvíjet expresivní řeč, paměť, pozornost; vyvolat emocionální a estetickou reakci na toto téma;
      2. Vzdělávací oblast „Kognitivní rozvoj“: upevnit znalosti o jaru, o prvních květinách, jejich struktuře; upevňovat znalosti o hmyzu (včelách); pěstovat úctu k přírodě.
      3. Vzdělávací oblast „Vývoj řeči“: rozvíjet schopnost poslouchat báseň, odpovídat na otázky, učit se volit popisná adjektiva pro podstatné jméno; vyvinout správnou výslovnost zvuku.
      4. Vzdělávací oblast „Umělecký a estetický vývoj“:naučit se přenášet obraz květiny, její strukturu a tvar pomocí prstů; upevnit znalosti základních barev; podporovat zájem o kreativitu.
      5. Vzdělávací oblast " Fyzický vývoj»: rozvíjet jemnou motoriku ruky, koordinaci pohybů; podporovat touhu účastnit se venkovních her.
      Přípravné práce:pozorování trávy a květin, hmyzu na procházce, prohlížení alb „Květiny“, „Hmyz“; hádání hádanek o jaře, květinách.

      Metody: poslech práce, mluvení, individuální odpovědi dětí, využití momentu překvapení, problémová situace, ukazující způsob akce, vysvětlení, venkovní hra, povzbuzení.

      Vybavení:albumové listy, žlutý a zelený kvaš, model pampelišky a včel podle počtu dětí, ubrousky.


      Obsah vzdělávacích aktivit:

      1. Organizace času.
      Pedagog: Lidi, je to skvělé období roku - jaro. Celá příroda se probouzí z dlouhého spánku. Které květiny jsou jedny z prvních, které kvetou?
      Děti: Pampelišky.
      Pedagog:Přečtu ti krásnou báseň o pampelišce!
      „Slunce kleslo
      Zlatý paprsek.
      Pampeliška vyrostla -
      První mladý!
      Má úžasný
      Zlatá barva,
      Je to velké slunce
      Malý portrét! “
      - Podívej, jaká krásná pampeliška. Jak tato květina vypadá jako slunce?
      Děti: Stejné kulaté a žluté.
      Pedagog: Co má pampeliška? (stonek, listy, květ) Slyšte někoho bzučet. Kdo je to?
      Okřídlený módy, pruhované šaty!
      Růst, i když drobeček, kousne, bude to špatné!
      Děti: Včela.
      (Do skupiny je přidána včela)
      Pedagog: Ahoj včela! Jak se jmenuješ? (Maya) Včela zjistila, že se v naší skupině objevila pampeliška. Probudila se brzy a květiny nikde nekvetly. Včela chce tolik ochutnat nektar. Odletěla tedy k nám, ale neletěla k nám sama, se svými přáteli - včelami.
      Pedagog: (přináší včely)
      Venkovní hra "Pampeliška"
      Pampeliška, pampeliška!
      (Dřep, pak pomalu stoupej)
      Stonek je tenký jako prst.
      Pokud je vítr rychlý, rychlý
      (Rozptyl v různých směrech)
      Bude létat na mýtinu
      Všechno kolem bude šustit.
      (Říkají „sh-sh-sh-sh-sh“)
      Pampeliška tyčinka
      Odletí pryč v kulatém tanci
      (Držte se za ruce a chodte v kruzích)
      A splynout s oblohou.

      2. Problematická situace.
      - Lidi, je tam mnoho včel, jedna květina. Hmyz nebude mít dostatek květinového nektaru. Kde to můžeme získat?
      Děti: Kreslete.
      2. Pedagog: Čím budeme malovat? Nemáme štětce.
      Pro děti je těžké odpovědět.
      Pedagog: To nevadí, vždy máme připravených 10 kartáčů, které jsou vždy s námi. Co jsou to štětce? Hádali jste? Samozřejmě to jsou naše prsty! Každý prst má svůj vlastní štětec. A teď vás naučím, jak malovat prsty štětce. Vyberte si jakýkoli list, kterou barvu máte nejraději. Dejme si na prst žlutou barvu, na list položme jasnou tečku a pak kolem ní bude v kruhu mnoho teček.
      Pedagog: (doprovází vysvětlení hrubou ukázkou) Takže květina je žlutá, načechraná. Co jiného jsme zapomněli nakreslit?
      Děti: Stonek a list.
      Pedagog: Mohou být nakresleny přímkami. Kdo se chce ukázat? (dítě čerpá ze vzorku) Podívej, v naší skupině vyrostla další pampeliška. Nyní si sami nakreslete pampelišky pro každou včelu.
      Děti kreslí.
      3. Shrnutí.
      Pedagog: Jaké nádherné květiny se ukázaly. Nyní dát pampelišky dohromady - dostanete zlatou louku. Naše včely na něm budou sedět a pít sladký nektar! Lidi, můžete sbírat květiny? (dětské odpovědi). Proč? (dětské odpovědi).
      Všichni se snažili, včely jsou velmi šťastní. Výborně!

    Podobné články