Դասի նպատակը ՝ developարգացնել թիմային աշխատանքի զգացումը, երեխաների համար հուզական տրամադրություն ստեղծել:
Առաջադրանքներ.
Կրթական:
- Շարունակել դասավանդել կոլեկտիվ գործունեության մեջ ներգրավվելու համար.
- համախմբել կազմ ստեղծելու հմտությունները.
Developարգացող:
- զարգացնել գեղագիտական ճաշակ, նավարկել թղթի թերթիկ;
- զարգացնել երևակայությունը, ստեղծագործական մտածողությունը.
կրթելով.
- երեխաների մոտ դաստիարակել գեղեցկության, բնության հանդեպ սիրո ընկալում:
Սարքավորումներ:
Պ.Ի.Չայկովսկու «Տարվա եղանակները» «Գարուն» ստեղծագործության ձայնագրում;
Ծաղիկներ պատկերող նկարներ;
Whatman հավելվածի հիմքի համար ( ծաղկային մարգագետին, որի վրա ամրացված է ծաղկի նմուշը);
Դասի համար նախատեսված նյութ.
տարբեր գույների շերտեր; քառակուսիներ դեղին գույնծաղկի միջուկի համար;
Սոսինձ, խոզանակ; կանգնել խոզանակի, մկրատի, անձեռոցիկների համար:
Մեթոդական տեխնիկա.
անակնկալ պահ երաժշտական նվագակցում, հոգեմարմնամարզություն, զրույց, հարցեր, սխեմա (աշխատող մարդու կանոններ), խրախուսում, հրահանգներ, ամփոփում.
Անակնկալ պահ.
Ուսուցիչը խմբում ընդգրկված է ծաղկի Փերիի տեսքով։
Դասի ընթացքը.
Գարունն այն ժամանակն է, երբ բնությունը արթնանում է ձմեռային քունից: Բոլոր կենդանի արարածները ձգվում են դեպի ջերմություն, դեպի արևի լույս: Գարնան մի փոքր հոտ էր գալիս, իսկ ծաղկանոցների վրա հայտնվեցին կանաչ սուր բողբոջների կույտեր։ Նրանք սարսափահար տղաների պես կուչ են գալիս:
Հոգե-մարմնամարզություն «Գարնանային ծաղիկներ»
(Չայկովսկու երաժշտության ներքո)
- Պատկերացրեք, որ դուք փոքրիկ ծաղկի սերմեր եք: Դուք տնկվել եք գետնին ծաղկի մահճակալի վրա: Արևի տաք ճառագայթը հարվածեց գետնին և տաքացրեց սերմերը: Փոքր ծիլեր են ծլել նրանցից ՝ շատ թույլ, փխրուն, անպաշտպան: Բայց հիմա գարնան արևը տաքացել է, և փոքր ծիլերը սկսում են արագ աճել: Ահա մի բողբոջ, ուժ ստացավ, վերջապես դուրս եկավ մաքուր օդ։ Ձեր տերևները մեծացել են, ցողունը դարձել է ամուր, դուք ձգվում եք դեպի լույսը, դեպի արևը: Ինչ լավ է: Smallողունի վրա հայտնվեց մի փոքրիկ բողբոջ: Այն աճում է, ուռչում և վերջապես բացում է թերթիկները, այնպես որ նրանք ուղղվեցին, և շուրջբոլորը տեսան մի գեղեցիկ գարնանային ծաղիկ: Եվ հիմա ես առաջարկում եմ, որ դուք պատրաստեք շերտերի հավելված, կպցրեք թերթիկները թղթի շրջանակի վրա, որպեսզի ծաղիկ ստանաք: Կպչեք կատարված ծաղիկները քլիրինգի վրա:
- Երեխաներին ցույց տվեք «Ծաղկի մարգագետնում» հավելվածի հիմքը, որի վրա ամրացված է մեկ նմուշ ծաղիկ:
- Տեսեք, մենք ունենք կախարդական մարգագետին: Ձեր կարծիքով, ի՞նչ պետք է անենք, որպեսզի դրա վրա աճեն առասպելական ծաղիկներ: (դուք պետք է ծաղիկներ պատրաստեք թղթից):
- Հիշենք աշխատող մարդու կանոնները ըստ սխեմայի
- Աշխատանքը սկսելուց առաջ պատշաճ կերպով պատրաստեք ձեր աշխատանքային տարածքը:
- Աշխատանքի ընթացքում ձեր տեղը կարգի բերեք. Որտեղ եք վերցրել, այնտեղ և տեղադրել
- Միշտ մտածեք, թե ինչպես ավելի լավ կատարել աշխատանքը. Խնայել նյութերը, խնայել գործիքները:
- Ավարտեցիր աշխատանքը, արագ և կոկիկ մաքրիր նստատեղդ:
- Աշխատել միասին.
- Եվ հիմա ես առաջարկում եմ, որ դուք պատրաստեք շերտերի հավելված, կպցրեք թերթիկները թղթի շրջանակի վրա, որպեսզի ծաղիկ ստանաք: Կատարված ծաղիկները կպցրեք բացատին։
Հեքիաթը երեխաներին հիշեցնում է, որ նրանք գտնվում են մի կախարդական մարգագետնում, որը նրանք մինչ այժմ միայն պատկերացրել էին: Առաջարկում է մարգագետինը զարդարել ծաղիկներով: Մտածեք, թե ինչ ծաղիկներ կլինեն, ինչ գույն, ինչպես դրանք պետք է տեղադրվեն, որպեսզի գեղեցիկ լինի, գույները համակցված են:
- Կարդացեք բանաստեղծություններ ծաղիկների մասին.
Քամոտ մարտին
Անձրև է գալիս ապրիլին -
Մայիսին երիցուկներ
և սպասիր հովտի շուշաններին։
- Դասի վերջում հարցրեք երեխաներին, թե արդյոք նրանցից յուրաքանչյուրը միայնակ կարո՞ղ է ավարտել այսպիսի մեծ ու հետաքրքիր պատկերը:
- Ընդգծեք, որ դա հնարավոր է անել միայն միասին։
- Գովաբանեք երեխաներին իրենց ջանքերի համար:
- Երեխաներին ծաղիկներով կպչուն պիտակներ տվեք:
Կրասնոդար, 2013
Թեմա:«Զարդարել մարգագետինը ծաղիկներով»
Softwareրագրային ապահովման բովանդակություն.
1. Ընդլայնել երեխաների պատկերացումները սեզոնի մասին `գարուն, դրա նշաններ, առաջին գարնանային ծաղիկների մասին:
2. Մշակել շրջապատող աշխարհի ընկալում, ճանաչողական և Ստեղծագործական հմտություններերեխաներ:
3. Սովորեք ճմլվել, անձեռոցիկներից գնդակներ ձեւավորել եւ պլանին համապատասխան կպչել:
4. Մշակել ձեռքերի նուրբ շարժիչ հմտություններ:
5. Խթանել բնության հանդեպ սերը, անկախությունը, աշխատանքի կատարման ճշգրտությունը:
Դասի ընթացքը.
Մանկավարժ: Այսօր մենք զբոսնելու ենք գարնանային անտառում:
Կանգնեք, մեկը մյուսի հետևից, մենք կգնանք մի նեղ ճանապարհով, որպեսզի չտրորենք խոտը, չկոտրենք ծաղիկը և չոտնահարենք վրիպակը:
Ռիթմիկ վարժություն (ուսուցչի հետևից քայլելը)
Մենք քայլում ենք ոլորապտույտ ճանապարհով դեպի գարնան անտառ:
Տեսեք, տեսեք, թե որքան հրաշքներ կան:
Նապաստակը արագ ցատկում է դաշտում, բնության մեջ շատ զվարճալի է: (Ցատկել)
Մենք քայլում ենք, քայլում ենք, ոտքերն ավելի բարձր ենք բարձրացնում։ (Շրջանաձև քայլում)
Մենք շնչում ենք համաչափ, խորը, մեզ համար շատ հեշտ է քայլելը: (Կանգ առնել)
Մանկավարժ. Այսպիսով, մենք եկանք անտառ, որքան լավ է այստեղ: Գարունը գետնին է, այն կրում է իր երաժշտությունը:
Հնչում է «Թռչունների երգ» ձայնագրություն
Մանկավարժ. Կաթիլները զնգում են: Գլխարկ! (մատով թակեք ափի մեջ)
Վրիպակները դուրս են եկել կեղևի տակից (f-f-f - ցածր ձայնով, Bugs (z-z-z - բարձր ձայնով,
Հանկարծ, խոզանակի կույտի տակ, ինչ -որ բան խշշաց (շշշշ - ձեռքերով քսում) Ոզնին դուրս եկավ (քթով հոտոտելով):
Մեծ թռչուն-ճնճղուկները բարձրաձայն երգում էին. Chուտ-ծլվլա! "
Փոքրիկ ձագերը կրկնում էին նրանց. Chուտ-ծլվլա! "
Դաստիարակ. Եկավ գարունը։ Արեւը դուրս եկավ: Թռչունները ժամանել են:
Առաջանում են առաջինը (ծաղիկները):
Ինչպե՞ս են դրանք կոչվում: (ձնծաղիկներ, դանդելիոններ, կակաչներ, նարգիլիներ, միմոզաներ): --- rightիշտ է, լավ արված:
Գուշակիր հանելուկը, ի՞նչ ծաղկի մասին է խոսքը:
Կա մեկ այդպիսի ծաղիկ
Թեթև հարվածեք դրա վրա.
Aաղիկ կար, և ծաղիկ չկա: (Dandelion)
Տղերք, տեսեք, թե ինչ գեղեցիկ դանդելիոն է (կարդացեք բանաստեղծությունը):
Արևը գցեց
Ոսկե ճառագայթ.
Դանդելիոն է աճել
Նախ, երիտասարդ.
Նա ունի հրաշալի
Ոսկե գույն.
Նա մեծ արև է
Փոքր դիմանկար:
(Օ. Վիսոցկայա)
Ինչպե՞ս է այս ծաղիկը նման արևին: (Նույն կլոր և դեղին): Ճիշտ.
Տղերք, դուք գիտե՞ք դանդելիոնի բանաստեղծությունը: (Այո): Եկեք կարդանք (երեխաները բանաստեղծություն են կարդում)
Տանում է դանդելիոն
Դեղին սարաֆան:
Մեծանալ հագնվելու համար
Մի փոքր սպիտակ զգեստով:
Թեթև, օդային,
Հնազանդ քամուն:
(Սերով):
Ահա մի դեղին սարաֆանի մի դանդելիոն (երեխաները հաշվի են առնում): Ի՞նչ ունի դանդիլը: (ցողուն, տերև, արմատ, ծաղիկ)
Հոգե-մարմնամարզություն
(Երաժշտության ներքո)
Պատկերացրեք, որ դուք փոքրիկ դանդիլներ եք: Theիլերը շատ թույլ են, փխրուն, անպաշտպան: Բայց հետո տաք գարնանային արևը տաքացավ, և խատուտիկները սկսեցին աճել: Ձեր տերևները մեծացել են, ցողունը դարձել է ամուր, դուք ձգվում եք դեպի լույսը, դեպի արևը: Ինչ լավ է: Ինչ գեղեցիկ է: Ցողունի վրա հայտնվեց փոքրիկ բողբոջ։ Այն աճում է, ուռչում, և ծաղկաթերթիկները սկսում են բացվել։ Այսպիսով, նրանք ուղղվեցին, և բոլորը տեսան մի փափուկ դեղին ծաղիկ, որը նման էր արևի:
Dandelion- ը զարմանալի ծաղիկ է: Արթնանում է արևի հետ: Ամպամած, անձրևոտ եղանակին դանդելիոնը չի բացում իր թերթիկները, այն փակ է պահում:
Մատների մարմնամարզություն «Ծաղիկ»
Dandelion աճեց քլիրինգում
(Ձեռքերդ միացրեք իրար՝ ընդօրինակելով «բողբոջը»):
Գարնան առավոտյան նա բացեց ծաղկաթերթերը:
(Բացեք ձեր ձեռքերը, բացեք ձեր մատները):
Բոլոր ծաղկաթերթերը գեղեցկություն և սնուցում են
(Բառերի ռիթմի համաձայն, մատները տարածեք և միացրեք):
Նրանք միասին արմատներ են տալիս ստորգետնյա:
(Ձեռքերը միացրեք իրար,
շարժեք ձեր մատները՝ «արմատներ»)
Երեկո. Դեղին ծաղիկները ծածկում են թերթիկները:
(Սերտորեն սեղմեք ձեր միահյուսված մատները):
Նրանք հանգիստ քուն են մտնում, գլուխներն իջած են:
(Ձեռքերը դրեք ձեր ծնկներին):
Դանդելիոնը բուժիչ բույս է: Բուժիչ բույսը այն բույսն է, որն օգտագործվում է բժշկության մեջ բուժման համար: Dandelion-ը կոչվում է «կյանքի էլիքսիր»: Այս բույսի բոլոր մասերը `արմատները, տերևները և ծաղիկները, ունեն բուժիչ հատկություններ... Դանդելիոնի տերևներից և արմատներից պատրաստում են թուրմ և այս թուրմն օգտագործում են հազը բուժելու համար։ Ախորժակը բարելավելու համար օգտագործվում է նաև դանդելիոնի տերևների թուրմ: Մարդիկ դանդելիոնի ծաղիկներից պատրաստում են համեղ անուշաբույր ջեմ:
Մեղուները, իշամեղուները և թիթեռները սիրում են թռչել դանդելիոններին: Նրանք խմում են դանդելիոն քաղցր նեկտար: Մեղուները ուտում են ծաղկափոշի, նեկտար և պատրաստում են դանդելիոնի մեղր `հաստ և անուշաբույր:
(Հնչում է Ռիմսկի-Կորսակովի «Իշամեղու թռիչքը» երաժշտությունը)
Օ՜, երեխաներ, լսու՞մ եք ինչ-որ մեկի բզզոցը: Ով է սա?
Տնային տնտեսուհի
Թռչում է սիզամարգի վրայով
Կխանգարի ծաղկի վրա-
Եվ նա կկիսվի medkom- ով:
Rightիշտ է, մեղու:
Բարև մեղու:
Բարև երեխաներ: Ինչ հրաշալի ծաղիկ ունեք: Ես և իմ ընկերուհիները ՝ մեղուները, արթնացանք ձմեռումից, բայց դեռ ծաղիկներ չկան, միայն ես քեզ տեսա, ցավալի է, որ կա միայն մեկ դանդելիոն:
Իմ ընկերուհիներն էլ կցանկանային ուտել մի քանի հատիկ խտուտիկի նեկտար: Այո, ահա նրանք: (Մեղուները հայտնվում են)
Տղերք, մեղուները շատ են, բայց մեկ ծաղիկ կա: Ինչ ենք անում: (Երեխաների պատասխանները)
Գնացեք ձեր տեղերը և հարմարավետ եղեք (երեխաները նստում են):
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ ձեր խատուտիկներն ունեն տերևներ և ցողուն, և ի՞նչն է պակասում:
Ինչպե՞ս ենք մենք պատրաստվում դա անել:
Lyիշտ է, դուք պետք է անձեռոցիկ վերցնեք, դրանից գնդիկ գլորեք, մի փոքր թաթախեք սոսինձի մեջ և կպցրեք այն: (Երեխաներն աշխատում են երաժշտությունը հանգստացնելու համար):
Ինչ հրաշալի ծաղիկներ են հայտնվել: Այժմ միասին դանդելիոնները միասին հավաքեք. Դուք ստանում եք դանդելիոնի մարգագետին (աշխատանքը միասին դրված է գորգի վրա)
Անձեռոցիկները հանկարծ ծաղիկներ դարձան,
Լուսավորեց շուրջը ամեն ինչ:
Նոր դեղին արևայրուքով
Դանդելիոնի մարգագետին:
Մեր մեղուները կնստեն դրա վրա և քաղցր նեկտար կհավաքեն:
Մեղուները նստած են փեթակներում,
Նրանք նայում են ծաղիկներին
Մեղուներ, դուրս թռե՛ք փեթակներից։
Շուտով մեղր հավաքեք:
Երեխաները մեղուները ձեռքներին թռչում են երաժշտության տակ՝ խատուտիկների արանքում: Երաժշտության վերջում մեղուները նստում են ծաղիկների վրա։ Երեխաների խնդրանքով խաղը կատարվում է 2-3 անգամ:
Կանաչ խոտի վրա դեղին խտուտիկները շատ գեղեցիկ են: Թեեւ դրանք շատ են, սակայն պետք չէ դրանք պոկել։ Դանդելիոնները ծաղկամանի մեջ չեն կանգնի, անմիջապես կթառամեն։ Դանդելիոնի ծաղկեպսակը արագ կկորցնի իր գեղեցկությունը:
Եկեք չամաքենք դանդելիոններ և պահպանենք գեղեցկությունը: Իսկ մեղուները մեզ անուշահոտ մեղրով շնորհակալություն կհայտնեն իրենց համար ծաղիկներ փրկելու համար։ Բոլոր տղաներն ամեն ինչ արեցին, մեղուները շատ ուրախ են: ԼԱՎ Տ MԱՄԱՐԴ! Եվ հիմա ժամանակն է, որ մենք անտառից տուն վերադառնանք:
Դասը սկսվեց հեքիաթ պատմելով բազմագույն երկրի և բարի Faաղիկների մասին: Մի օր անձրև եկավ այս երկրում և լվաց բոլոր գույները: Եվ երեխաներին խնդրեցին այս սեւ ու սպիտակ երկիրը դարձնել ծաղկային: Դասի ընթացքում հնչեց երաժշտությունը Պ.Ի. Չայկովսկին: Անցկացվեց «Ծաղիկներ» ֆիզիկայի սեանսը։
Ներբեռնել:
Նախադիտում:
Ռուսաստանի Դաշնության Ռոստովի մարզի քաղաքային բյուջետային նախադպրոցական հաստատություն ուսումնական հաստատություն«Կազակ» կարգավիճակով: Zhիրնովսկու անվան «Իվուշկա» մանկապարտեզ `ընդհանուր զարգացման տիպի, աշակերտների գեղարվեստական \ u200b \ u200b և գեղագիտական \ u200b \ u200b առաջնահերթ զարգացում
Տեսողական գործունեության դաս՝ երեխաների գեղարվեստական և գեղագիտական ճաշակի զարգացման համար
«Erաղկի անձրև»
(թիմային աշխատանք)
MBDOU d / s միջին խումբ «Իվուշկա»
Մանկավարժ Ալթուխովա Ս.Ա.
Թիրախ: Մշակել կոլեկտիվիզմի զգացում, երեխաների հուզական տրամադրություն:
Առաջադրանքներ.
Կրթական:
Շարունակեք ուսուցումը ՝ կոլեկտիվ գործունեությամբ զբաղվելու համար
Ամրապնդել կազմավորման հմտությունները
Developարգացող:
Մշակել գեղագիտական ճաշակ, նավարկել թղթի թերթիկ
Մշակել երևակայություն, ստեղծագործական մտածողություն:
Կրթական:
Երեխաների մոտ կրթել գեղեցկության, բնության հանդեպ սերը:
Սարքավորումներ:
Աշխատանքի ձայնագրում Պ.Ի. Չայկովսկի «Ծաղիկների վալսը»
Picturesաղիկներ պատկերող նկարներ »
Whatman թուղթ `կիրառման հիմքի համար` գետի ուրվագծով,
Ծառեր, տներ, ամպեր, արև, կենդանիներ, թռչուններ:
Դասի համար նախատեսված նյութ.- սոսինձ, խոզանակներ, մկրատ, անձեռոցիկներ, ծաղիկներ սոսնձման համար:
Մեթոդական տեխնիկա.
Անակնկալ պահ
Երաժշտական ուղեկցում
Ֆիզմնուտկա
Նախնական աշխատանք.
Exաղիկներ պատկերող պատկերազարդերի ուսումնասիրություն
Երաժշտություն լսել Պ.Ի. Չայկովսկի «Wաղիկների վալս»
Գունավոր թղթից ծաղիկներ կտրելը.
Դասի ընթացքը:
(PI Չայկովսկու երաժշտությունը «Wաղիկների վալս» հանգիստ է հնչում)
Մանկավարժ: Երեխաներ, այսօր ես ձեզ մի պատմություն կպատմեմ.
Ինչ-որ թագավորությունում, մի հեռավոր նահանգում, բարձր լեռներից այն կողմ,
մութ անտառներից այն կողմ կախարդական երկիր է: Սրանում
երկիրը մի ժամանակ շատ գեղեցիկ էր, ծաղիկները ծաղկեցին, թռչունները երգեցին,
Կենդանիները քայլում էին արեւոտ սիզամարգերով: Մարդիկ ապրում էին տարբեր գույներով
Նոր տներ, շուրջը ամեն ինչ պայծառ ու գունեղ էր:
Բայց մի օր ամպը թռավ այս երկրի վրայով, և դրանից
Անձրևը տեղաց, որը մաքրեց բոլոր գույները: Շուրջը ամեն ինչ դարձավ
Անգույն ու տխուր: Այսպես կմնար երկիրը, եթե
Goodաղիկների բարի Հեքիաթը չանցավ: Նա զարմացավ, թե ինչու
Նա դա արեց ՝ կախարդական երկիրը վերակենդանացնելու համար և որոշեց.
Հավաքեց իր բոլոր ծաղիկները
անուշահոտ ամպ (ցույց է տալիս ներկված ամպ) և
Փչեց նրա վրա: Flowerաղկի անձրևը տեղաց երկրի վրա:
Շուրջը ամեն ինչ լի էր վառ գույներով ՝ ծառեր ու թփեր,
Տներ և կամուրջներ, նույնիսկ կենդանիներ և թռչուններ երկնքում `ամեն ինչ ծածկված էր
Ծաղիկներ. Այդ ժամանակից ի վեր բոլորը սկսեցին անվանել այս կախարդական երկիրը
«Ծաղիկների երկիր», և հենց ինքը՝ փերին որոշեց բնակություն հաստատել այնտեղ,
Որովհետեւ այնտեղ շատ գեղեցիկ է դարձել:
Երեխեք, կուզենայի՞ք, որ erաղկի հեքիաթը սև ու սպիտակ երկիրը վերածեր ծաղկի երկրի: (երեխաների պատասխանները)
Մանկավարժ: Ի՞նչ ծաղիկներ գիտեք:
Երեխաներ: Երիցուկ, դանդելիոն, վարդ, եգիպտացորեն, աստեր և այլն:
(Ուսուցիչը ցույց է տալիս «erաղկի անձրև» հավելվածի հիմքը ՝
որը ամրացված է մեկ նմուշի ծաղիկով):
Մանկավարժ. Տղերք, նայեք, ձեր առջև Սեւ եւ սպիտակերկիր։ Ինչպես
Կարծում եք, թե ինչ պետք է անենք, որ այն վերածվի
Ծաղկակա՞ն:
Երեխաներ: Զարդարեք այն թղթի տարբեր գույներով։
Մանկավարժ: Եվ հիմա `մեկ, երկու, երեք - ես քեզ ծաղիկներ եմ դարձնում:
(ֆիզիկական րոպե «ersաղիկներ»)
Եզրագծերի միջև ընկած եզրին
Flowաղիկները աճում էին գիշերվա ընթացքում
Երկչոտ բարձրացրեց տերևները.
«Բարև, արև»: ասաց
Թեթև տաք քամի
Ես վազեցի եզրով
Առաջին նուրբ ցեցը
Թռավ ծաղիկների վրայով
Դեպի մաքրում, դեպի եզր,
Դուրս եկեք ազնիվ մարդիկ։
Առաջին ծաղիկների հետ միասին
Սկսելու ենք շուրջպար
Զեփյուռը հազիվ է շնչում
Ծաղկաթերթիկները օրորվում են
Նրանք գլխով են անում
Քնել ծաղիկներով:
Մանկավարժ: Մեկ, երկու, երեք նորից երեխաներ դարձաք:
Խնդրում եմ, եկեք սեղանների մոտ և ձեզ հետ սև և
Սպիտակ երկիր ծաղկի մեջ, կպցրեք ծաղիկները ըստ գույնի
Հարմար է ամպի, արևի, ծառերի, տների, թռչունների համար,
Կենդանիներին՝ գետը (Ուսուցչի կողմից սոսնձման մեթոդի ցուցադրումը
Ersաղիկներ)
Աշխատանքի ընթացքում P.I.- ի երաժշտությունը հանգիստ է հնչում: Չայկովսկի «Wաղիկների վալս»:
Ուսուցիչը հանգիստ մոտենում է յուրաքանչյուր երեխայի, ով կորցնում է
օգնում է.
Մանկավարժ: Ձեզանից յուրաքանչյուրը կախարդ է դարձել. Դուք զարդարել եք
Երկիր, և այն դարձավ erաղիկ: Ինչ անուններ կարելի է տալ
Գետ, անտառ, տներ, փողոցներ: (Եգիպտացորեն-կապույտ գետ, դանդելիոն
Արև, երիցուկի տներ և այլն)
Հիմա եկեք դուրս գանք և նայենք, թե ինչ ծաղիկներ կան մեր Երեխաների երկրում:
Մատենագիտություն:
1. Նախադպրոցականների հավաքական ստեղծագործական կարողությունները
(Խմբ. A.A. Գրիբովսկի. - M. 2004 թ.
2. Նախադպրոցական տարիքի երեխայի սենսոմոտորիկ զարգացում դասարանում
Կերպարվեստ. ուղեցույց ուսուցիչների համար, Նախադպրոցական հաստատությունների կենտրոն.- Մ. հումանիտար. Հրատարակչություն VLADOS, 2001 թ
3. Լիկովա Ի.Ա.: Տեսողական գործունեություն մանկապարտեզում. - Մ
.: Կարապուզ-Դիդակտիկա, 2007:
4. Մանկություն. Ծրագիր մանկապարտեզում երեխաների զարգացման և դաստիարակության համար.
ՄԵՋ ԵՎ. Լոգինովա, Տ.Ի. Բաբաևա, Ն.Ա. Նոտկին.
(T.I. Babaeva- ի, Z.A. Միխայլովայի խմբագրությամբ, L.M. Gurovich. Aksident, 1996)
Յուլիա Իլյուշկինա
Վերացականտեսողական գործունեության վերաբերյալ միջին խումբ .
Դիմում. Թիմային աշխատանք.
Թեմա: « Աղկի մարգագետին»
Թիրախ դասարաններ:
Մշակել զգացում կոլեկտիվիզմ, ստեղծել երեխաների հուզական տրամադրություն:
Առաջադրանքներ:
Ուսումնական:
Շարունակեք զարգացնել երեխաների մեջ ներգրավվածությունը վայելելու ցանկությունը կոլեկտիվ գործողություն;
Ամրապնդել կոմպոզիցիա ստեղծելու հմտությունները;
Զարգացող:
Մշակել էսթետիկ ճաշակ, նավարկել թղթի թերթիկով;
Զարգացնել երևակայությունը, ստեղծագործական մտածողությունը:
կրթող:
Երեխաներին դաստիարակել գեղեցկության ըմբռնում, բնության հանդեպ սեր:
Սարքավորումներ:
Անտոնիո Վիվալդիի «Ամառ»-ի ձայնագրությունը
Նկարներ նկարով ծաղիկներ;
Whatman հիմնականի համար հավելվածներ(ծաղկի մարգագետնումորի վրա նմուշ ծաղիկ);
Նյութը դեպի զբաղմունք:
Քառակուսիներ, եռանկյուններ, բազմանկյուններ, ծաղկաթերթերի նախշեր, շրջանակներ սկսած գունավոր թուղթ.
Սոսինձ, խոզանակ; կանգնել խոզանակի, մկրատի, անձեռոցիկների համար:
Մեթոդական տեխնիկա:
անակնկալ պահ, երաժշտական ուղեկցություն, հոգեմարմնամարզություն, զրույց, հարցեր, խրախուսում, հրահանգներ, ամփոփում.
Անակնկալ պահ:
Ուսուցիչը տիկնիկը բերում է տեսքով ծաղկի փերի.
Դասի ընթացքը.
Եկավ ամառը, տարվա հիանալի ժամանակ: Շուրջբոլորը ծաղկում և հոտ է գալիս, թռչունները երգում են, արևը տաքանում է, և ամեն օր նման է տոնի, դրսում գեղեցիկ և հարմարավետ է, դու ուզում ես լողալ և անընդհատ խաղալ դրսում:
Ամառը արևի, լույսի, ջերմության ծով է:
It'sամանակն է ուրախության:
Սա արևն է երկնքում:
Եվ պայծառ փայլ իմ աչքերում:
Հոգե-մարմնամարզություն «Ամառ ծաղիկներ»
(Վիվալդիի երաժշտության ներքո)
Պատկերացրեք, որ դուք փոքր սերմեր եք ծաղիկներ... Դուք տնկվել եք գետնին ծաղկի մահճակալի վրա: Արևի տաք ճառագայթը հարվածեց գետնին և տաքացրեց սերմերը: Փոքր ծիլեր են ծլել նրանցից ՝ շատ թույլ, փխրուն, անպաշտպան: Բայց հիմա ամառային արևը տաքացել է, և փոքր ծիլերը սկսում են արագ աճել: Ահա մի ծիլ, ուժ ստացավ, վերջապես դուրս եկավ մաքուր օդ: Տերևներդ մեծացել են, ցողունը ուժեղացել է, ձգվում ես դեպի լույսը, դեպի արևը։ Ինչ լավ է: Ցողունի վրա հայտնվեց փոքրիկ բողբոջ։ Այն աճում, ուռչում և վերջապես բացում է ծաղկաթերթերը, այնպես որ դրանք ուղղվեցին, և շուրջբոլորը տեսան մի գեղեցիկ աղբյուր ծաղիկ... (Երեխաները կանգնած են շրջանագծի մեջ, ուսուցիչը ցույց է տալիս բողբոջող շարժումների իմիտացիա ծաղիկ գետնից, երեխաները կրկնում են)
Ուսուցիչը երեխաներին ցույց է տալիս դրա հիմքը հավելվածներ« Աղկի մարգագետին» , որի վրա նմուշ ծաղիկ.
Տեսեք, մենք կախարդանք ունենք քլիրինգ.
Ձեր կարծիքով, ինչ պետք է անենք, որ առասպելական լինի ծաղիկներ? (պետք է անել թղթե ծաղիկներ) .
Հիշենք կատարման կանոնները հավելվածներ?
Նախքան սկսելը աշխատանքը ճիշտ պատրաստեք ձեր աշխատավայրը.
Ընթացքում աշխատանքպահիր քո տեղը լավ: որտեղ եք տարել - այնտեղ և տեղադրել
Միշտ մտածեք, թե ինչպես վարվել ավելի լավ աշխատել: խնայել նյութերը, խնայել գործիքները:
Ավարտվեց աշխատանք, կարգի բերեք ձեր տեղը արագ և կոկիկ:
Աշխատել միասին.
Եվ հիմա ես առաջարկում եմ ձեզ անել գունավոր թղթի հավելված, կպցրեք թերթիկները թղթի շրջանակի վրա, որպեսզի ստացվի ծաղիկ... Ավարտված կպցրեք ծաղիկներ քլիրինգի վրա.
Փերին հիշեցնում է երեխաներին, որ նրանք կախարդության մեջ են բացատ, որը միայն պատկերացվել էր մինչ այժմ: Առաջարկում է զարդարել ծաղիկների մարգագետին... Մտածեք ինչ ծաղիկներ կլինենինչ գույներըինչպես դրանք պետք է տեղադրվեն գեղեցիկ լինելու համար, համակցված գույները.
ԶԱՆԳ
Նորաձև կապույտ գլխարկով
Զանգը չարաճճի է։
Ով չի հանդիպի -
Թեքվում է գետնին:
DANDELION
Դանդելիոնը բոլորին ծիծաղեցրեց -
Բարձրացել է փափկամազ սարաֆանի վրա,
Նա պտտվեց մրրիկի պես,
Սարաֆանը ցրվեց:
Մեծ աչքերով երիցուկ,
Երեքնուկի և շիլայի ընկերներ:
Զվարճանալ բաց,
Փախչում է անտառ, բայց դաշտ:
Ասացեք տղերք, ձեզ դուր եկավ ստեղծագործելը ծաղկային մարգագետին? Ի՞նչն եք ամենից շատ հիշում: Ինչպիսի ծաղիկներքեզ ամենաշատը դուր եկավ?
Տղերք, ինչ մեծ եք, դուք իրական եք ստացել ծաղկային մարգագետին ամառային ծաղիկներով, դու հիանալի աշխատանք ես կատարել:
Առնչվող հրապարակումներ.
Ամառը հիանալի ժամանակ է Գույների խռովություն և ծաղիկների բույր: Ծաղիկների դիտում մեր խմբի տարածքում՝ ծաղկե մահճակալներում մանկապարտեզ, և պարզապես,.
Դասի ընթացքում ուսուցիչը բարելավում է երեխաների ՝ նախապես պատրաստված ծաղիկներից կազմություն կազմելու ունակությունը. տարածման ունակության համախմբում:
Այս աշխատանքի նպատակներն ու խնդիրները ՝ 1) նկարչության նկատմամբ հետաքրքրության և դրական վերաբերմունքի ձևավորում. 2) հստակեցնել և համախմբել գույների գիտելիքները. 3) զարգացնել:
Առաջին կրտսեր խմբում նկարչության բաց դասի ամփոփագիր «Ծաղկի մարգագետնում»Առաջադրանքներ. Սովորեք նկարել ներկերով՝ օգտագործելով ափերը և մատները: Համախմբել կարմիր, դեղին և կանաչ գույների գիտելիքները: Մշակել տեսնելու ունակություն:
Ելենա Կանդակովա
Բարի օր իմ էջի հյուրեր և ընկերներ:
Ես և իմ փոքրիկ ստեղծագործողները ամառվա սկզբի համար դիմակ պատրաստեցինք: Որի կատարումը կքննարկվի իմ հրապարակման մեջ։
Քանի որ մենք ապրում ենք Հյուսիսում, ամառը մեզ մոտ գալիս է մեծ ուշացումով: Միայն վերջերս ծառերի վրա տերևներ հայտնվեցին, խոտը սկսեց կանաչել: Մեր առաջին հյուսիսային ծաղիկներն են ՝ դանդելիոնները, մանուշակները և գորտնուկները, որոնք առաջինն են բացում իրենց բողբոջները: Բայց ծաղիկները նույնպես արագորեն մարում են: Եվ մենք ցանկանում ենք, որ ծաղիկները լինեն պայծառ, երկար ծաղկեն, և դրանք շատ էին: Այսպիսով, միտք ծագեց գունավոր թղթից գեղեցիկ ծաղիկներով մարգագետին պատրաստել:
Դիմումը կատարվել է երկու փուլով.
Առաջին փուլը նախապատրաստական է,որտեղ երեխաների հետ միասին, ազատ գործունեության ընթացքում, նրանք պատրաստեցին բլանկներ և մասեր մեր աշխատանքի համար:
1. Վառ գույների գունավոր թղթից շերտեր են կտրել (5-7 մմ լայնությամբ և 8-10 սմ երկարությամբ);
2. Օգտագործելով շրջանակների նախշերը, մենք հետագծեցինք և կտրեցինք ծաղիկների կենտրոնները (դեղին և սպիտակ);
3. Տերեւներն ու ցողունները կտրված են կանաչ թղթից և գանգուր մկրատից;
4. Տարբեր ծաղիկներ ուրվագծվեցին և կտրվեցին ըստ ծաղիկների նախշերի;
5. Պաստառի կտորից ( Կանաչ գույն, մնալով վերանորոգումից հետո, հիմք ստեղծեց մարգագետնի համար:
6. Նկարների և գծանկարների շուրջ նկատառում և զրույց, ծաղիկների մասին բանաստեղծությունների ընթերցում:
Դիմումը կատարելիս ՝ առաջադրանքներ:
1. Խրախուսեք տեսնել ծաղկած մարգագետնի, սափորի գեղեցկությունը;
2. Կարողանալ հասկանալ, որ բանաստեղծները պոեզիայում, իսկ նկարիչները գծանկարներում, նկարներում փոխանցում են բնության գեղեցկությունը.
3. Համախմբել գիտելիքները ծաղիկների կառուցվածքի վերաբերյալ;
4. Արթնացնել ցանկությունը փոխանցել այն գեղեցկությունը, ինչ տեսել է կոլեկտիվ աշխատանքում;
5. Կրթել հարգանքբույսերին:
Իմ ստեղծողները հիանալի կերպով հաղթահարեցին առաջադրանքները: Խելացի աղջիկներ! Սա երևում է ավարտված աշխատանքից:
Իսկ հիմա խնդրում եմ տեսնել, թե ինչպես են երեխաները փորձել կատարել հանձնարարված առաջադրանքները։
Մենք ապագա ծաղիկների կտրված շերտերից «օղակներ» ենք պատրաստում: Մենք սոսնձում ենք «օղակները» ծաղիկների մեջտեղում:
Քանի որ տղաները հոգնած էին, Մաքսիմկան որոշեց ուրախացնել բոլորին և ուրախացնել նրանց՝ հարմոնիկա նվագելով։
Ամառ, ամառ եկավ մեզ մոտ:
Այն դարձավ չոր և տաք:
Ուղիղ ճանապարհով
Ոտքերը բոբիկ են քայլում:
Մեղուները պտտվում են, թռչունները սավառնում են:
Եվ Մաքսիմը զվարճանում է: (Վ. Բերեստով)
Տղաները պատրաստի ծաղիկները սոսնձեցին մարգագետնի հիմքին:
Մենք կպչում ենք խոտը և տերևները:
Ինչու՞ է այդքան լույս:
Ինչու՞ է հանկարծ այդքան տաք:
Նրանից, որ ամառ է
Ամբողջ ամառը եկել է մեզ մոտ: (Ի. Մազնին)
Առնչվող հրապարակումներ.
ԵՐԵԽԱՅԻ ՎԱՐՊԵՏ - ԴԱՍ «ORԱORԿԻ ՊՈԼՅԱՆԱ» ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԽՄԲՈ DearՄ Հարգելի գործընկերներ, ընկերներ և բոլորը, ովքեր նայել են մեր էջը: Մենք առաջարկում ենք.
Սա դիդակտիկ ձեռնարկնպատակ ունի զարգացնել նուրբ շարժիչ հմտություններեւ տրամաբանական մտածողություն... Նախադպրոցական տարիքի երեխաների ձեռքերի նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացում.
«Ծաղկի մարգագետնում» կոլեկտիվ հավելվածի ամփոփագիրՆպատակը ՝ Մշակել կոլեկտիվիզմի զգացում, երեխաների մոտ ձևավորել հուզական տրամադրություն: Նպատակները ՝ 1. Շարունակել ուսուցումը ՝ կոլեկտիվ գործունեությամբ զբաղվելու համար.
Երիտասարդ խմբում «erաղկի մարգագետին» անմիջական կրթական գործունեության ամփոփումՎերացական ուղղակիորեն կրթական գործունեությունգեղարվեստական և գեղագիտական զարգացում։ Թեմա ՝ «erաղկի մարգագետին» Տարիքային խումբ.
GCD- ի ամփոփում դպրոցին նախապատրաստական խմբի երեխաների համար: Հավաքական ծրագիր «Glade with snowdrops» Contentրագրի բովանդակությունը. Կրթական առաջադրանքներ. 1. Հետաքրքրություն առաջացնել կոլեկտիվ կազմ ստեղծելու նկատմամբ: 2. Ձևավորել երեխաների մարմնավորման ունակությունը: