• Конспект (нод) з розвитку мовлення з використанням елементів ТРВЗ - технології. старша група. Конспект відкритою нод з використанням ТРВЗ Нод з використанням ТРВЗ

    11.10.2019

    ПЕДАГОГІЧНА ЗНАХІДКА.
    Формування у дітей творчого мислення, т.е.воспітаніе творчої особистості, вміння вирішувати нестандартні завдання в різних областях діяльності і в життєвих сітуаціях- ось пріоритетна мета застосування ТРВЗ в роботі з дітьми. Методику ТРИЗ можна назвати школою творчої особистості, оскільки її девіз - творчість у всьому: в постановці питання, в прийомах його рішення, в подачі матеріалу. Тому заняття в дитячому саду із застосуванням технології ТРВЗ, я вважаю, обов'язково повинні бути. Так ми і використовуємо їх часом самі того не підозрюючи. Але якщо спробувати вникнути в технологію, зануритися в її світ творчості і фантазії, то стане зрозумілим її велика сила перетворення дитини в особистість.
    Застосування ТРВЗ в різних видах дитячої діяльності: ігровий, мовної, художній творчості і т.д. дозволяє виростити з дітей справжніх вигадників, які під дорослому житті стають винахідниками, генераторами нових ідей. А так же, що не менш важливо, розвиваються такі моральні якості, Як уміння радіти успіхам інших, бажання допомогти, прагнення знайти вихід зі скрутного становища.
    Головна відмінність технології ТРВЗ від класичного підходу до дошкільного розвитку - це дати дітям можливість самостійно знаходити відповіді на питання, вирішувати завдання, аналізувати, а не повторювати сказане дорослими.
    У своїй роботі я щодня намагаюся використовувати ті чи інші елементи ТРВЗ в різних видах дитячої діяльності. У безпосередній освітньої діяльності я часто беру відразу кілька методів технології, це цікаво і мені і, як показав досвід, моїм дітям. Мені подобається слухати дітей, стежити за їх розвитком, дивуватися їх сміливим фантазіям. Спробувавши застосувати в роботі з дітьми чисто ТРІЗовскіе заняття, побачила хороший результат: дітям було цікаво, пізнавально, не втомлюючись вони проходили завдання, вирішуючи їх з легкістю.
    КОНСПЕКТ безпосередньо ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ З ВИКОРИСТАННЯМ ТРИЗ-ТЕХНОЛОГІЇ НА ТЕМУ «ПОДОРОЖ У МИНУЛЕ ЛЯЛЬКИ» ( старша група)
    МЕТА: активізувати словниковий запас дітей; розвивати зв'язне мовлення дошкільнят; сприяти розвитку інтересу дітей до навколишнього світу; систематизувати знання дітей про ляльку; розвивати вміння знаходити нестандартні підходи до вирішення завдань; тренувати аналітичне мислення, увагу, вчиться виділяти характерні ознаки шляхом порівняння, знаходити оригінальні рішення. Виховувати якості толерантності: прийняття людини таким, яким він є, співпереживання, бажання допомогти.
    ХІД ДІЯЛЬНОСТІ:
    Вихователь пропонує розповісти про свою улюблену іграшку. Потім розповідає про свою іграшці з дитинства, показує стару пошарпану ляльку. Продовжуючи розповідь про ляльок показує презентацію «Такі різні ляльки».
    - Сьогодні моя лялька Катя хоче з вами пограти, ви їй дуже сподобалися, і вона приготувала для вас цікаві завдання, але, щоб їх виконати, потрібно прочитати незвичайне лист (план з геометричними фігурами).
    Діти підходять до столу де лежить план групи і блоки Дьенеша. Потрібно знайти з їх допомогою геометричну фігуру з позначенням номера завдання. На плані відзначені точками секретні місця, де в групі заховані завдання. (Такі завдання знаходять так само за допомогою блоків Дьенеша).
    Перше завдання: розповісти в чому схожість і відмінність ляльки і дитини, а потім складете загадку про ляльку за допомогою протиріч: є ..., але ....
    Друге завдання: за допомогою системного оператора «Чарівні віконця» потрібно розповісти про ляльку минулого, сьогодення і майбутнього.
    Третє завдання: потрібно порівняти традиційну ляльку і ляльку Барбі з допомогою гри «добре-погано».
    Психогимнастика «Я- лялька». За допомогою методу емпатії.
    Четверте завдання: діти знаходять скриньку з різними предметами, розглянувши їх потрібно придумати історію, яка трапилася з лялькою Катею. Мотивація: лялька потрапила в біду і їй потрібна допомога. Використовуючи метод «мозкового штурму» потрібно врятувати ляльку.
    П'яте завдання: діти знаходять еліксир чаклунства, випивши який, вони перетворюються в чарівників і малюють ляльку Катю оновленої, красивою, непотрёпанной і зовсім в незвичайному вбранні, Використовуючи метод нетрадиційного малювання (За вибором педагога).


    вкладені файли

    Конспект НСД по пізнавальному розвитку в старшій групі із застосуванням технології ТРВЗ на тему: «Мурашина історія».

    Опис матеріалу: Пропоную Вам конспект НСД по пізнавальному розвитку в старшій групі із застосуванням технології ТРВЗ на тему: «Мурашина історія». Використання в роботі з дітьми методів і прийомів ТРВЗ допомагає активізувати розумову діяльність дошкільнят, а проведення з дітьми моделювання дає можливість закріпити отримані знання, розвиває фантазію, уяву.
    Даний матеріал буде корисний вихователям старших і підготовчих до школи груп.
    Інтеграція освітніх областей: « пізнавальний розвиток»,« Соціально-комунікативний
    розвиток »,« Художньо-естетичний розвиток »,« Фізичний розвиток »
    завдання:
    1.Сістематізіровать знання про загальні і відмітні ознаки комах;
    2.Познакоміть дітей з правилами та ходом ігор за технологією ТРВЗ.
    3.Закрепіть види моделювання: модель - слова (загадки, опис); модель - обсяг
    (Моделювання конструкцій з паперу, природного матеріалу).
    4.Упражнять в умінні знаходити аналогії, зв'язку між предметами, вміння класифікувати предмети.
    5.Развівать у дошкільнят мова, творча уява, а також такі якості мислення, як гнучкість,
    рухливість, системність, диалектичность, пошукова активність, прагнення до новизни.
    6.Воспітивать цілеспрямованість в пошуку вирішення виникаючих проблем, добре ставлення до комах.
    Предметно-просторова розвиваюче середовище: екологічна кімната; телевізор, аудіозаписи звуків природи, фрагмент мультфільму «Мурашка-хвалько», магнітна дошка, ширма «Теремок», предметні картинки, чарівна паличка, блакитний матеріал, палички-брёвнишкі для містка, прут з прив'язаним картонним «комаром», палички-олівці для мурашника , частини комах на магнітах.

    хід НСД
    (Діти входять в екологічну кімнату і встають в коло)
    Здрастуй, небо. (руки вгору),
    Здрастуй, Земля. (Присідають)
    Привіт, мої друзі. (Руки вперед),
    Один, два, три, чотири, п'ять (загинають пальці)
    Разом ми в колі знову. (Беруться за руки),
    Будемо дружно ми грати,
    У подорож хочемо знову (йдуть по колу).
    вихователь: Хлопці, сьогодні вранці до нас приповз мураха. З ним сталася неприємна історія. Подивіться і скажіть, що трапилося з Мурашка? (Діти дивляться уривок мультфільму «Мурашка-хвалько» (3 хв))

    -В яку ситуацію потрапив мураха? (Відповіді дітей)
    Далеко від дому, гнаний вітром на березовому листі, як на парашуті, до нас прилетів мураха. Та ще при посадці пошкодив собі ніжки. Що нам потрібно зробити в такій ситуації?
    діти: - Допомогти мурашки повернутися додому в ліс.
    мураха (Іграшка): Дякую, що не залишили мене в біді. У ліс зі мною піде той, хто пограє зі мною в мою улюблену гру «Теремок»
    Правила гри: Кожна дитина отримує свою картинку і грає за намальований об'єкт. Мураха-господар Теремка, діти по черзі підходять до Теремків і проводять з мурахою діалог: -Тук, тук, хто в теремочке живе? -Я, мураха, а ти хто? - А я - (називає себе, то, що намальовано на картинці). Пустиш мене в теремок?
    -Якщо зможеш сказати, чим схожий на мене, мурашки, то пущу.
    Діти повинні порівняти обидва предмети, виявити загальні ознаки і назвати їх. Після цього дитина заходить в теремок, а до мурашки звертається наступний учасник гри. Якщо хтось не зможе відповісти, інші діти можуть йому допомогти.
    картинки: Метелик-комаха, 6 лапок, як у мурашки; комар-маленький, як мураха; курка з яйцом- мурахи як і кури відкладають яйця; Гора-мурашник схожий на гору; бабка - як і мураха головний герой в байці І. Крилова «Бабка й мураха»; дятел - як і мураха санітар лісу; ведмідь - сильний і коричневий як мураха; тарган - коричневе комаха, як мураха; і т.д)

    мураха:
    -Молодци! Добре пограли! А в теремку лежала чарівна паличка. Вона-то нам і допоможе швидко опинитися в лісі. Закрийте очі. Покружляли, покружлявши і в лісі ми опинилися.
    (Під музику діти кружляють. На екрані проектується зображення лісу).
    мураха: Ой! Дізнаюся свій рідний ліс! Але до мого мурашника ще далеко.
    вихователь:Хлопці, на нашому шляху річка. Мурашка не вміє плавати, як і ми. Як же нам переправитися на інший берег?
    Відповіді дітей.
    вихователь: Для того, щоб перебратися на інший берег, нам потрібно побудувати місток, а для цього нам потрібно зіграти в гру «Ти мій шматочок»
    Правила гри: Дітям лунають брёвнишкі. Потрібно викласти їх так, щоб вийшов суцільний, рівний, гарний місток. По містку діти проходять на інший берег.


    (Проектується на екран квітковий луг. Звучать звуки річного луки)
    Вихователь. А ось і галявина. На ній красиві квіти. А який запах! Відчуйте його. Тут на галявині живуть друзі муравьишки, але вони сховалися, а дізнатися, хто сховався на цій галявині, ми зможемо, отгадав загадки-дражнилки.
    (Діти відгадують загадки, на екрані з'являються комахи.)
    Кружілочка, красоточка, порхаліща, цветочіще, пестрілка. (Метелик.)
    Трескучка, пригуніще, скакаліще, зеленушка, кузечка. (Коник.)
    Крилаточка, вертолётіще, охотніще, жужжалочка, лупоглазочка. (Стрекоза.)
    Строіліще, крохотулечка, трудолюбівчік, таскаліще, сілачіще. (Мураха.)
    Медоносочка, кусаліще, гуделочка, собіралочка, полосатіще. (Бджола)
    (Звучить запис писку комара)
    вихователь: Ось високо летить комар. Спробуйте його зловити.
    Рухлива гра "Злови комара"


    Правила гри: Гравці стають по колу, на відстані витягнутих рук, обличчям до центру. Вихователь знаходиться в середині кола. Він тримає в руках паличку з прив'язаним на шнурі картонним «комаром». Вихователь обводить паличкою (кружляє комара) трохи вище голови грають. Коли комар летить над головою, діти підстрибують, намагаючись його спіймати. Ловити комара можна тільки обома руками і підстрибуючи на двох ногах.
    Вихователь. Комарик, чи не знаєш ти, де будинок нашого улюбленого мурашки? Він знаходиться близько високою берези?
    Комар: Як він виглядає? З чого він зроблений? Як він називається?
    Комар. Мурашник я бачив, тільки його хтось зламав!
    Діти знаходять розкидані палички -карандаші.
    Вихователь.Хто ж це зробив?
    Припущення дітей.
    Вихователь.Що ж робити?
    Діти пропонують побудувати новий будиночок для муравьишки і його друзей.Собірают розкидані олівці і приступають до будівництва.


    мураха: Спасибі хлопці! Дуже гарне вийшло мурашник! Але я боюся, що хтось знову зламає наш новий мурашник. Що робити?
    Відповіді дітей.
    Вихователь. Я згодна з вами - потрібен сторож. Але комах має охороняти комаха. Яке воно повинно бути, як ви думаєте? Давайте придумаємо фантастичне комаха і поставимо його для охорони мурашника.
    дидактична гра "Чудо Юдо " (Моделювання на магнітній дошці)
    Правила гри: Діти складають фантастичне комаха за принципом «Фоторобот»: з'єднують частини різних комах, при цьому пояснюють, з якою метою вони беруть цю частину.


    Вихователь. Які частини від інших комах ми візьмемо?
    діти: Жало від оси, великі очі від бабки, крила від метелики, ноги від коника, роги від жука, тулуб від бджоли.
    вихователь:Ось яке казкове комаха у нас вийшло. Як його назвемо?
    Відповіді дітей.


    мураха: Спасибі, діти! Тепер мій будинок під надійною охороною. Ось вам від мене і моїх друзів комах гостинець.
    Діти дякують мурашки.
    вихователь: Хлопці, ми допомогли Мурашка повернутися додому і нам пора повертатися в дитячий садок.Где наша чарівна паличка? Закриваємо очі. Покружляли, покружлявши і в дитячому садку ми опинилися.
    Сподобалося вам наша подорож? Які добрі справи ми з вами зробили? Комахи - в більшості наші друзі!
    Послухайте вірш (читає дитина)
    Не ображайте лісових комах!
    У лісі літають метелики,
    Повзуть комашки і жуки ...
    У них у всіх свої справи.
    Ти їх побачиш на шляху -
    Не будеш гнобити, а відійди!
    Без комах ліс, друже мій,
    І самотній, і порожній ...
    вихователь: А зараз будемо пробувати гостинці нашого муравьишки і його друзів.

    Мозгова Валентина Володимирівна
    МБДОУ дитячий садок №40 "Бджілка", п.Щепкін
    вихователь

    Конспект НСД з розвитку мовлення

    з використанням технології ТРВЗ

    у старшій групі

    Тема: «Врятувати зачаровану принцесу»

    СКАЧАТИ (презентація)

    мета: Закріпити вміння дітей відгадувати назву казки за коротким уривку, називати автора; активізувати словниковий запас дітей; розвивати зв'язне мовлення дошкільнят; сприяти розвитку інтересу дітей до навколишнього світу; систематизувати знання дітей про явища природи; розвивати вміння знаходити нестандартні підходи до вирішення завдань; тренувати аналітичне мислення, увагу, вчиться виділяти характерні ознаки шляхом порівняння, знаходити оригінальні рішення; виховувати інтерес до художньої літератури.

    Хід заняття:

    На столі стоїть іграшковий будиночок з закритими вікнами і дверима. Будиночок повністю накритий шматком тканини, так щоб дітям не було видно. За будиночком захована лялька.

    В .: Діти подивіться, як ви думаєте, що там під тканиною? Давайте пограємо в гру «данеткі». Для того, щоб відгадати що там заховано, ви будете мені задавати питання, а я буду відповідати на них або так чи ні. Підказка - це неживий предмет.

    Гра «данеткі»

    Д: Це книга?

    В .: немає

    Д: Це іграшка?

    В.: Так

    Д .: Може лялька?

    В.: Ні.

    Варіанти відповідей дітей ...

    Д: Це будиночок?

    В .: Так

    Вихователь знімає тканину.

    В .: В одному казковому замку жила-була принцеса. Зачарувала її зла чаклунка. Заснула принцеса міцним сном і ніхто не може її розбудити. Закрилися всі вікна і двері міцно-міцно і навіть промінь сонця не може потрапити туди.

    В .: Хлопці, а як ви думаєте, що можна зробити, щоб врятувати принцесу.

    Відповіді дітей. (Приклад: «перемогти злу чаклунку», «вирішити завдання»

    В .: Щоб відкрилися двері і вікна і принцеса прокинулася, необхідно вирішити складні завдання. Хлопці, спробуємо зняти чари принцесу?

    Д .: Так.

    В .: Дивіться, все завдання у мене заховані в чарівній скриньці. Але, щоб дізнатися яке перше завдання, треба відгадати загадку:

    Хто полохливі всіх звірів?

    Вуха у кого - довший?

    У городі їсть морквину і капустяну листя,

    тікати вміє вправно,

    Якщо зустріне раптом лисицю ...

    Сильно очками косить,

    всіх боїться і тремтить ...

    Д .: заєць

    В .: Правильно. Молодці хлопці. Як в казках називають зайця? (Косою, боягуз, зайка-попригайка) А тепер давайте спробуємо описати зайчика. Що ви можете сказати про його шерстці? (М'яка, пухнаста, сіра). Розкажіть мені про хвості зайця? (Короткий, м'який, пухнастий). А що можна сказати про характер зайця? Який він в казках? (Боягузливий)

    Вихователь із скриньки дістає мокру іграшку зайця.

    В .: Тут мокрий і сумний заєць. Якщо ми зможемо йому допомогти, то відкриється перше віконце в замку.

    В .: Хлопці як ви думаєте, чому заєць мокрий?

    Д .: Він купався, в калюжу настав, звалився в річку, потрапив під дощ.

    Обговорення з дітьми протиріч в погоді

    В.: Хлопці, як по-вашому, дощ - хороший чи поганий?
    В.: Що хорошого в дощі?
    (Відповіді дітей: все росте, свіже повітря після дощу ...)
    В.: А що поганого в дощі?
    Д .: Можна захворіти

    В.: Значить, виходить, що в дощі є і хороше і погане. Ми говоримо, що дощ - це добре тоді, коли ..., і дощ для нас це погано, коли ...

    В .: А сонце яке, добре чи погане?
    В.: Дивлячись коли, дивлячись для кого і для чого. Хлопці, що хорошого в сонце?
    (Відповіді дітей: воно ласкаве, тепле, від нього світло ...)
    В.: А що поганого може бути в сонце?
    Д .: Коли жарко - голова болить і пити хочеться; всі квіти зів'януть.

    В.: Виходить, в сонце теж є щось хороше і щось погане.

    В .: Як ми можемо допомогти зайцю?

    Д .: Висушити, зігріти ковдру, покласти на сонечко.

    В .: Давайте її укутати теплим ковдрою і зігріємо. А поки вона гріється, він попросив, щоб ви допомогли йому. Виявляється він зовсім забув з якої казки він до нас потрапив. Згадайте, які казки ви знаєте, де головний герой заєць?

    Д .: «Теремок», «Зайчикова хатинка» і т.д.

    Поки діти згадують казки, вихователь непомітно відкриває одне віконце.

    В .: Хлопці, зачекайте, зайчик щось говорить. Він згадав, що прийшов з казки «Зайчикова хатинка», і на жаль йому пора повертатися. Давайте попрощаємося з ним.

    В .: Ми допомогли зайчику, зігріли його, згадали казки, де він був головним героєм і, подивіться, що сталося, верхнє віконце у замку стало зрозумілим.

    В.: А, що у нас ще є в скриньці? плакат «Казкова плутанина».

    В: Подивіться, що тут изображенно.

    В: А які казки переплуталися? Назвіть їх.

    В: Вірно. А що переплутано на картині?

    В .: Ось і ще одне віконце відкрилося. А тепер давайте відпочинемо і пограємо в гру «Слово навпаки»

    - Веселий - сумний,

    - добрий злий,

    - Сміливий - боягузливий,

    Старий - молодий,

    Сильний - слабкий,

    Здоровий - хворий,

    Розумний - дурний,

    - Важливий - грубий,

    - Ситий - голодний,

    - Могутній - слабкий,

    - Озорной - слухняний,

    - Лінивий - працьовитий.

    В:Молодці, тепер подивіться на дошку - «тіні» казкових персонажів, нам необхідно їх розгадати.
    Називаємо тінь, перевертаємо, чи правильно вгадали.

    В: Всіх героїв ви дізналися молодці.

    Физминутку «Чарівні рослини»

    Встаньте на ноги і уявіть, що ми опинилися в чарівному лісі, біля чарівного замку з нашої зачарованою принцесою і ви перетворилися в рослини. Подумайте, хто яким рослиною хотів би стати? Хтось дубом, хтось травичкою, може хтось хоче бути квіточкою. А тепер уявіть собі що подув теплий вітерець, як ваше рослина буде реагувати (варіанти: сильний вітер, дощ, сніг і т.д).

    В: Молодці! Повертаємося на свої стільці.

    В .: Ось і пограли. Подивіться, ви все посміхаєтеся. Який у вас настрій.

    Д .: Гарне.

    В .:Хлопці, а де може жити посмішка (Приклад: на обличчі, на кофті, в душі і т.д.)

    В .:Подивіться, ще одне віконце відкрилося.

    В .:Що у нас ще залишилося в скриньці.

    А тут казка «Червона шапочка». Але по-моєму щось неправильно в цій казці. Слухайте уважно, і виправляйте мене, якщо тут є помилки.

    Жила-була дівчинка, яку звали Жовта Шапочка:

    Чи не Жовта, а Червона

    Ах да, Червона. Так ось, покликав її тато і:

    Та ні ж, не тато, а мама.

    Правильно. Покликала її мама і каже: піди-но до тітки Марини і віднеси їй:

    До бабусі вона веліла їй сходити, а не до тітки:

    І пішла Червона шапочка до бабусі віднести пиріжки. А дорога пролягла через міську площу.

    Чи не площа, а ліс.

    І зустріла вона ведмедя.

    Чи не ведмедя, а вовка.

    В .: Ось і відкрилися всі двері і вікна замку, але що б розбудити принцесу, треба згадати назви всіх казок, які я вам зараз буду загадувати.

    З танцзалу короля
    Дівчинка додому втекла,
    Туфельку з кришталю
    На сходинках втратила.
    Гарбузом стала знову карета ...
    Хто, скажи, дівчинка ця (Попелюшка)

    Лікує маленьких дітей,
    Лікує пташок і звірів,
    Крізь окуляри свої дивиться
    Добрий доктор ...
    Айболить

    Товстун живе на даху,

    Літає він всіх вище.

    йому набридло

    Сидіти на віконці

    І він покотився

    У ліс по доріжці.

    (Колобок.)

    Дід і баба разом жили,

    Доньку з сніжку зліпили,

    Але багаття гарячий жар

    Перетворив дівчинка в пар.

    Дід і бабуся в печалі.

    Як же дівчинку ту звали? (Снігуронька)

    Цю як звуть бабусю?

    Просить бабуся хатинку:

    «Розверни-ка свій фасад:

    До мене - перед, до лісу - зад! »

    Топнет кістяний ногою.

    Звати бабулечку .... (Яга)

    У батька був хлопчик дивний,

    Незвичайний, дерев'яний,

    Він мав довжелезний ніс.

    Що за казка? - Ось питання. (Буратіно)

    Відповідайте на питання:
    Хто в кошику Машу ніс,
    Хто сідав на пеньок
    І хотів з'їсти пиріжок?
    Казочку ти знаєш адже?
    Хто ж це був? ... (Ведмідь)

    В .: Ой, хлопці, подивіться, хто прокинувся. Це ж наша принцеса. Промені сонця освітили весь її замок і вона прокинулася. Давайте привітаємося з нею. Принцеса дуже вдячна вам за допомогу, за старання, за любов до росіян народних казок і дарує вам подарунки, пропоную вам самостійно розфарбувати їх будинку.

    На цьому наша казка закінчилася. Дякую вам за увагу! Приходьте до нас ще!


    Андронова Марина Олександрівна, вихователь МКДОУ Гаврілово Посадський дитячий садок №1 Іванівській області
    Опис матеріалу:пропоную вам конспект НСД з елементами ТРВЗ і РТВ в середній групі «В гостях у принцеси Крапельки». Цей конспект спрямований на закріплення знань і умінь дітей в таких областях, як « Мовний розвиток»І« Пізнавальний розвиток ».
    Матеріал буде корисний вихователям дитячих садків.

    Конспект НСД по освітній галузі «Пізнавальний розвиток» в середній групі з елементами ТРВЗ і РТВ.
    Тема: «В гостях у принцеси Крапельки»

    Інтеграція освітніх областей:«Мовний розвиток», «Пізнавальний розвиток», «Художньо естетичний розвиток», «Соціально - комунікативний розвиток», «Фізичний розвиток».
    мета: показати дітям значення води в житті людини;
    завдання:
    уточнити і розширити знання дітей про властивості води, про те, що вода може перебувати в різних агрегатних станах в залежності від температури;
    формувати основи системного мислення і логічного аналізу.
    закріпити навички узгодження прикметників з іменниками;
    виховувати у дітей екологічні поняття про воду, як джерело життя на Землі;
    дати дітям відчути свою значимість і тепле ставлення до себе оточуючих.
    Матеріал до заняття: мультимедійне обладнання, глобус, судини з питною і солоною водою, кубики льоду, судини з гарячою і холодною водою, Аудіозапис музики, що нагадує шум води, великий аркуш ватману блакитного кольору, на якому намальовані риби з відсутніми окремими частинами тіла (плавники, хвіст, очі та ін.).
    Попередня робота: розглядання карти, глобуси, альбомів по темі "Морські тварини", "Риби", прогулянки до водойми, спостереження за станом води в залежності від температури.
    Подальша робота: придумування і малювання чарівної рибки за допомогою гри "Чудові речі" (метод фокальних об'єктів).
    ХІД освітньої діяльності
    вихователь:Подивіться, хлопці, до нас в гості прийшла принцеса «Краплинка».
    (На екрані з'являється слайд з картинкою принцеси «Крапельки»)

    Вона, чому то, дуже схвильована. Може щось трапилося? Я зараз послухаю, що вона хоче сказати.
    (Вихователь прикладає руку до вуха, імітуючи розмову з принцесою крапельки »)
    вихователь:В її королівстві сталася біда: зла Чарівниця зачарувала мешканців королівства. Допоможемо зняти чари?
    діти:Так.
    вихователь: Але як же нам знайти королівство, де живе принцеса Капелька?
    діти:Принцеса Капелька живе в воді.
    (Вихователь пропонує дітям розглянути глобус, звертає увагу дітей, що на глобусі більше синього кольору).
    вихователь: синім і блакитним кольором на глобусі позначені моря, озера, сині лінії - це річки.
    вихователь: Де ми ще зустрічали воду в нашому місті?
    діти:В калюжі, в річці, дощик і т.д.
    вихователь:Де зустрічали воду в дитячому садку?
    діти: В умивальних кімнаті.
    вихователь:А де можна зустріти воду в вашій квартирі?
    діти: У крані, у ванній, в умивальнику і т.д.
    вихователь: Для чого потрібна вода?
    діти:Вода потрібна для того, щоб пити, вмиватися, мити посуд, готувати їжу, поливати рослини і т.д.
    вихователь:Людина без їжі може прожити кілька днів, а без води - немає. Так і все живе на Землі не може жити від води.
    - Як ми бачимо на глобусі, води на землі багато. Але чому ж кажуть "Воду треба берегти"?
    Міркування дітей.
    вихователь:У морях і океанах вода дуже солона. Подивіться, я приготувала 2 склянки з водою.
    (Вихователь пропонує дітям спробувати воду на смак).
    вихователь: Скажіть в стаканах вода однакова чи ні?
    діти: Однакова.

    вихователь:У мене є морська сіль, Зараз я додам її в один з склянок і розмішати. Як ви думаєте, що трапиться з водою?
    діти: Вона стане солона.
    (Вихователь пропонує дітям спробувати прісну і солону приблизно до морської воду).
    вихователь: Як ви думаєте можна пити морську воду?
    діти: Ні, тому що вона солона.
    вихователь: Прісної, несоленой води на Землі мало, і її запаси зменшуються, тому-то й кажуть: "Воду треба берегти".
    - Солона, морська вода теж потрібна. Як ви, діти, думаєте для чого?
    діти:Морська вода потрібна тому, що в морях і океанах живуть риби.
    вихователь: Там живуть не тільки риби, багато інших жителів. А хто вони - дивіться принцеса «Краплинка» вам показує.
    (На екрані з'являється слайд з картинками краби, морські зірки, медузи, водорості і т.д.)


    вихователь:Давайте подивимося, хто це?
    (Діти за допомогою вихователя називають морських жителів)
    вихователь: А ще, хлопці, по морях і океанах плавають кораблі, вони перевозять людей, вантажі.
    вихователь: Чи завжди вода добре?
    Дидактична гра: "Добре - погано: вода". Діти по черзі називають "хороші" і "погані" якості води.
    вихователь:Як багато всього ми з вами дізналися про воду. Ну що, хлопці, допоможемо принцесі «крапельки» і її королівству?
    діти:да.
    вихователь: Тільки шлях у нас буде не простий, напевно зла чарівниця буде нам заважати. Ви готові подолати всі перешкоди?
    діти: Так. Ми сильні і багато всього знаємо і вміємо.
    вихователь: Ну, тоді - в путь.
    (Під веселу музику діти крокують по "стежці".
    На шляху зустрічають перешкоди - загадки злий Чарівниці. Далі можна просуватися тільки після того, як відгадає ці загадки).

    вихователь: А ось і перша перешкода. Що це за казка?
    (На екрані з'являється слайд з картинкою з казки «сестричка Оленка і братик Іванко»)


    діти:Це казка «Сестричка Оленка та братик Іванко».
    вихователь: А що сталося з Иванушкой в \u200b\u200bцій казці?
    діти:Він випив воду з козячого копитця і перетворився в козеня.
    вихователь: Як допомогти Иванушке з казки "Сестричка Оленка та братик Іванко" напитися в шляху води і не стати козленочком?
    діти:Напитися з сліду залишеного самим Иванушкой, потрібно було взяти воду з собою ....
    вихователь: Молодці, хлопці. Чи можемо рухатися далі.
    (Під музику діти йдуть далі по стежці і підходять до екрану, на якому з'являється слайд з картинкою «Снігова Королева»)


    вихователь: Діти, хто це?
    діти: Сніжна королева.
    вихователь: У Снігової Королеви була дуже красивий посуд. На Новорічному святі вона подарувала її своїм гостям. Коли гості повернулися додому, посуд почала зникати. Чому? Як врятувати посуд?
    діти: Посуд була зроблена з льоду, тому вона в теплі танула. Врятувати її можна, помістивши в холодильник.
    вихователь:У що перетворюється вода на морозі?
    діти: Вода на морозі перетворюється на лід.
    вихователь:Що відбувається з льодом в теплі?
    діти: Він тане.
    вихователь: Де швидше розтане лід в гарячій або холодній воді?
    діти:Напевно, в гарячій.
    вихователь: Дивіться, у мене 2 склянки з водою. В одному вода гаряча (Помацайте стакан), А в іншому - холодна (Помацайте стакан). Я кину кубики льоду спочатку в один стакан, потім в інший. Дивіться, в якій воді лід розтанув швидше?
    діти: У гарячої.
    вихователь: Чому, коли лід розтанув, води в склянці стало більше?
    діти:Коли лід розтанув, він перетворився в воду.
    вихователь: Молодці, хлопці, тепер ми можемо рухатися далі.
    (Під музику діти йдуть далі по стежці і підходять до екрану, на якому з'являється слайд з картинкою річки)


    вихователь:Хлоп'ята, а це що таке?
    діти:Це річка.
    вихователь: Як можна подолати річку?
    діти:можна з дощечки побудувати місток, листя паперу перетворити в пліт, кубики - в великі камені і т.д.
    вихователь: Коли і як можна перейти ріку, не замочивши ноги, не використовуючи ніяких підручних засобів? У що перетворюється вода на морозі?
    діти: Вода перетворюється в лід. Це буває взимку. Треба почекати поки вода замерзне і перейти річку по льоду.
    вихователь: Правильно, хлопці, по льоду теж можна перейти річку, але чекати треба довго. Може можна якось ще подолати річку?
    діти: Можна перетворитися в пташок і перелетіти її.
    вихователь:Добре, тоді закривайте очі, я вас перетворю в пташок.

    вихователь: Відкривайте очі, хто ви тепер?
    діти:Ми пташки.
    вихователь:Ну, тоді машите крильцями і перелітає через річку.
    (Діти махають руками, імітуючи птахів)
    вихователь: Ну, ось перелетіли річку, тепер закривайте очі, я знову перетворю вас в хлопчиків і дівчаток.
    (Діти закривають очі, вихователь промовляє чарівні слова)
    вихователь: Відкривайте очі, ну хто ви тепер?
    діти: Ми хлопці.
    (Звучить спокійна музика)
    вихователь: Хлопці, ви чуєте? Що це?
    діти: Музика, ми граємо в гру «Море хвилюється»
    вихователь: Давайте відпочинемо і пограємо в цю гру.
    (Діти разом з вихователем грають в гру «Море хвилюється»)
    вихователь: Ось і прийшли ми в королівство принцеси Крапельки.
    (На екрані з'являється слайд з картинкою королівства)


    вихователь: Подивіться, що накоїла лиха Чарівниця.
    На великому аркуші ватману, пофарбованого в блакитний колір, намальовані риби, у яких відсутні окремі частини тіла (плавники, хвіст, очі). А втрачені частини лежать поруч.
    вихователь: Спробуємо, хлопці, чар цих риб. Дивіться, від якої риби ось цей плавник, А цей хвостик чий? ...
    (Діти разом з вихователем приклеюють відсутні частини)
    По закінченню роботи принцеса Капелька дякує дітей.
    вихователь: Молодці, хлопці, чар королівство принцеси «Крапельки». Тепер нам пора повертатися додому в дитячий сад.
    Скажіть принцесі «Крапельки» до побачення і ми з вами по стежці підемо додому.
    (Під веселу музику діти крокують по "стежці".)
    вихователь: Ось ми з вами і прийшли додому (В кінці заняття з дітьми проводитися мозковий штурм). Хто нас покликав в гості? Де живе принцеса Капелька? Що було потім? ...

    Освітня область: пізнавальний розвиток

    Інтеграція освітніх областей:

    Пізнавальний розвиток;

    Мовленнєвий розвиток;

    Фізичний розвиток;

    Соціально - комунікативний розвиток;

    Художньо - естетичний розвиток.

    мета: Створення умов для природного рішення доступних пізнавальних завдань за допомогою ігрових прийомів і елементів методики ТРВЗ.

    завдання

    Освітні: Вчити дітей впізнавати знайомі казки, казкових героїв.

    Формувати вміння вирішувати логічні завдання; активізувати словниковий запас дітей,

    Формувати комунікативні навички (діалогічну мова через спільне обговорення; правильне слово вимова, ситуативно-ділове спілкування в роботі над казками, зв'язне мовлення).

    Розвиваючі: Продовжувати розвивати вміння дітей мислити за допомогою прийомів аналізу, синтезу, порівняння.

    Розвивати пізнавальну активність, увагу, пам'ять, творчі можливості за допомогою елементів методики ТРВЗ.

    Виховні: Виховувати допитливість, дружелюбність, бажання прийти на допомогу, викликати у тіткою позитивні емоції.

    Словникова робота: активізувати в мові дітей слова-ознаки предметів, властивості предметів (прикметники, дії, дієслова).

    Матеріал до НСД: м'яч, «Чарівна скринька», - в ньому Колобок. Картки-схеми до казки «Колобок», рукавичка, ілюстрації до казки «Коза з козенятами», «Зайчикова хатинка», аркуші паперу (з попередньо намальованими воском повітряними кулями, пензлики, фарби.

    Попередня робота: читання казок, мовні ігри на підбір прикметників до іменників, робота зі схемами, рішення проблемних ситуацій, Розглядання предметів (з чого зроблено, що з нього можна зробити, ніж він був раніше).

    Форма роботи: групова (індивідуально-колективна).

    Методи і прийоми: наочні та ігрові методи в поєднанні зі словесними методами.

    I етап. організаційний

    вихователь:-Хлопці, сьогодні ми вирушимо в невелику подорож до лісу. Але наш ліс не звичайний - він чарівний. І жителі цього лісу теж не звичайні, а казкові звірі, вони приготували для нас багато цікавих завдань і сюрпризів. Але перш, послухайте загадку:

    Листя з гілок облітають,
    Птахи на південь відлітають.
    «Що за час року?» - запитаємо.
    Нам скажуть: «Це ...»
    (Осінь)

    вихователь:Правильно, осінь. А це значить, що ми з вами вирушимо в осінній ліс! А чим відрізняється осінній ліс від річного? (Відповіді дітей).

    вихователь: - Правильно в осінньому лісі на деревах багато різнокольорових листочків: зелених, червоних, жовті. Ось і ми з вами зараз давайте пограємо з осінніми листочками.

    1 . Гра "Осінь в гості до нас прийшла" ...

    Зібрали різнокольорові листочки, помилувалися, подули на них.

    Що листочки роблять? (Шелестять, гойдаються, нахиляються, шепочуть)

    Підкинули їх вгору, нехай листочки летять, вкриють різнобарвним килимом

    всю землю.

    Осінь дощ нам принесла. Як крапельки стукають? (По черзі бити

    пальцями по долоньці)

    Ліс, лісок варто багатий, пригощає всіх хлопців:

    Дівчат - суницею, чорницею,

    Хлопчаків - горішками, грибами - сироїжками.

    II етап. мотиваційний

    вихователь:- Хлопці, сьогодні я хочу запропонувати вам здійснити подорож по казках. Ви любите казки? А ви знаєте їх? Ось я зараз і перевірю! (Вихователь кидає м'яч дітям, задає питання, діти ловлять м'яч і відповідають на питання вихователя)

    (Метод «Мозковий штурм»).

    Хто від бабусі пішов і від дідуся пішов?

    Хто з'їв козенят?

    Хто прийшов в гості до ведмедів?

    В якій казці дід бив, бив яєчко і не розбив?

    Що виросла «Велика - превелика»?

    Що трапилося з крижаної хатинкою?

    В якій казці кіт рятував півника?

    Хто ніс кошик з пиріжками бабусі і дідуся?

    Вихователь: молодці хлопці, казки добре знаєте. Тепер ми з вами можемо вирушати в дорогу.

    III етап. практичний

    Дивіться хлопці, казковий, «чудовий мішечок»!

    Подивимося, що ж нам сьогодні приготував в подарунок "чудовий мішечок".

    Послухайте, що він говорить:

    Я мішечок не простий

    Я мішок - з секретом,

    Як дізнаєшся, що у мене-

    Розкажи про це.

    2. Гра "чудовий мішечок".

    Що лежить в нашому мішечку, нам допоможуть дізнатися наші помічники.

    Назвіть їх: руки, вуха, ніс, очі, язик.

    (Виставляються картинки).

    Розв'язуємо мішечок, по черзі виймаємо, називаємо, що там.

    Подивимося, що там лежить (вихователь заглядає в скриньку).

    Тут лежать речі з казок (дістає Колобка).

    Це хто? (Колобок)

    А Колобок який? (Круглий, рум'яний, неслухняний).

    А що ще буває таке ж? (Метод аналізу).

    (Куля, м'яч, яблуко, булка, цукерка)

    Що трапилося з колобком? (Відповіді дітей).

    Як би ти врятував Колобка? (Творче завдання - метод проб і помилок)

    3. Вихователь дістає з «чудового мішечка» листи-схеми

    Завдання: подивитися на схеми і сказати, яка казка в них сховалася?

    ( «Колобок»)

    А лисичка яка в казці? (Хитра, лукава, руда, пухнаста).

    А півник, який? (Цікавий, довірливий, голосистий).

    А котик який? (Сміливий, відважний, швидкий, спритний).

    4. Вихователь дістає зі скриньки рукавичку.

    Що це? (Рукавичка)

    А рукавичка яка? (Тепла, вовняна, яскрава, красива, барвиста).

    А з чого вона зроблена? (З ниток, з тканини).

    А що ще роблять з ниток і тканини? (Відповіді дітей).

    Для чого потрібна рукавичка (руки гріти, щось витерти, взяти гаряче).

    А хто жив в рукавичці?

    Чому вони там жили?

    Давайте уявимо себе тваринами, які жили в рукавичці.

    Вихователь запитує у дитини:

    Ти хто? Як тебе звати? Де ти живеш? Чим харчуєшся? Що любиш робити? Кого ти боїшся? З ким ти дружиш? (Дитина відповідає від імені тварини). Молодці, хлопці, ну а тепер ми трошки відпочинемо!

    5. Физкультминутка.

    Рівним колом один за одним

    Ми йдемо за кроком крок.

    Стій на місці, дружно разом зробіть ось так:

    Раз - ми встали, розпрямилися,

    Два - зігнулися, нахилилися.

    Три - руками три бавовни,

    А чотири - під боки.

    П'ять - руками помахати,

    Шість - на місце швидко сісти.

    6. Вихователь дістає з «чудового мішечка» ілюстрації до казки «Коза з козенятами»

    Хто тут живе? (Коза з козенятами)

    У мами Кози було троє козенят? (Немає семеро)

    Чому козенята потрапили в біду? (Були неслухняними)

    А який був сірий вовк? (Сірий, злий, зубастий).

    А яка була мама Коза? (Добра, турботлива).

    А добре чи погано, що мама Коза йшла в ліс? (Метод «Добре-погано»). (Добре-поїсть, козенята буде молоко, погано - залишала козенят одних).

    7. Дидактична гра «Хто чим буде».

    Вихователь дістає з «чудового мішечка»:

    Дощечка - стіл, стілець, теремок ...

    Яйце - курча, курочка, омлет ...

    Клубочок - шапочкою, рукавичкою, шарфиком ...

    Насіння - квіточкою, редискою ...

    8. Вихователь дістає з «чудового мішечка» зайчика - він плаче.

    Як ви думаєте, що могло трапитися з зайчиком, хто його міг образити?

    (Його лисиця вигнала з дому).

    А давайте підкажемо лисичку з чого ще можна побудувати будинок.

    (метод спроб та помилок)

    А як можна розвеселити зайчика? (Відповіді дітей).

    IV етап. рефлексивний

    Наша подорож добігає кінця. Мені з вами було дуже весело і цікаво. Давайте згадаємо, де ми з вами побували? А що робили? Що вам сподобалося найбільше? А що не сподобалося? (Відповіді дітей). А мені сподобалося, як ви старалися, були активними (назвати позитивні моменти).

    А зараз я хочу вам запропонувати розвеселити нашого зайчика. Подивіться, який він сумний. Для цього ми з вами перетворимося в маленьких чарівників. А допоможуть нам в цьому ці чарівні пензлики і аркуші паперу. Потрібно зафарбувати ці листи фарбою і ви побачите, що вийде.

    (Діти починають працювати. На аркуші з'являється зображення повітряних куль. Вони різнокольорові, яскраві, веселі. Діти дарують зайчику свої роботи. Зайчик радісний. Дякує дітей. Тікає в казку).

    Схожі статті