• Õppetund koolieelses rühmas "peretraditsioonid". Õppetunni kokkuvõte: „Mis on traditsioon? Miks on traditsioonid inimese, pere ja ühiskonna elus vajalikud? Traditsioonitund

    27.10.2019

    Teema: Peretraditsioonid. 4. klass

    Eesmärk: süvendada õpilaste arusaama pere väärtusest ning sugulasi ja sõpru ühendavate heade traditsioonide järgimist

    Ülesanded:

    Paljastada mõiste "peretraditsioonid" tähendus raske töö, külalislahkuse, lähedaste eest hoolitsemise, pühade pidamise ja ühise puhkuse korraldamise näitel.

    Arendada vastutustundliku perekäitumise oskusi

    Näidake vajadust perekonna ja sõprade austava kohtlemise järele.

    Tunni varustus : tekstide väljatrükid; Kollaaži tegemiseks A3 lehed; joonistused, lõiked tunni teemal, käärid, liim, väikesed päikesed igale osalejale, muusikaline saade tund: laul "Hea tee".

    Tundide ajal

    Rõõmu ring

    Püsti, ühendage rühmas käed ja tervitage üksteist sõnadega:

    Tere hommikust inimesed ja linnud!

    Tere hommikust naeratavatele nägudele!

    Täna räägime ka edaspidi kõige olulisemast asjast iga inimese elus. See on tema perekond.

    Kodus anti teile kodutöö - koostada väike essee - lugu teie perest ja selle traditsioonidest.

    (kodutööde uuring)

      Mis on teie jaoks perekond?

      Miks vajab inimene perekonda?

      Kas olete uhke oma pere üle? Miks?

    Tahvlile on kirjutatud sõnad. Kuidas saate sellest sissekandest aru?

    "I + I \u003d õnnelik ja sõbralik, usaldusväärne ja lojaalne perekond"

    Järeldus: perekonnas on kõik üksteisega mõnevõrra sarnased: nägu, hääl, välimus, iseloom; seal võivad olla ühised huvid, hobid.

    Igal perel on oma traditsioonid. - Mis see on? Mõelgem koos välja.

    Traditsioonid on vanematelt põlvkondadelt noorematele.

    Kõik teavad hästi selliseid rahvatraditsioone nagu Sabantoy.

    Sabantoy on traditsiooniline moslemipüha, kus pakutakse rahvuslikke mänge ja toitu.

    Shrovetide on iidsetest aegadest säilinud püha. See on kelmikas ja rõõmsameelne hüvastijätt talvega ja tere tulemast kevadesse.

    Paljudest rahvatraditsioonidest on nüüdseks saanud peretraditsioonid. Mis on peretraditsioonid?

    Peretraditsioonid on perereeglid, mida täiskasvanud ja lapsed pidevalt järgivad.

    Töö juhendajaga

    Lugesime lk 48-49 lugu "Mida tüübid rääkisid". Uurime, mis on peretraditsioonid.

    Milline traditsioon tundub teile perekonna sidususe jaoks kõige olulisem?

    Koosmõtlemine

    Igal perel on erinevad traditsioonid. Andsin teile mitte suured tekstid, loeme need läbi ja selgitame, mis peretraditsioon siin räägitakse.

    1. tekst - külalislahkus

    2. tekst - puhkus õues

    3. tekst - kevadpuhastus

    4. tekst - üksteisest hoolimine

    Üles soojenema

    Teile kõigile meeldib oma perega lõõgastuda. Ja soovitan teil nüüd soojenduse ajal puhata. Kuulake ülesandeid ja täitke.

    Need, kellel on vanem vend, löövad käsi

    Kellel on õde või õde, lehvitab teie käsi üle pea

    Kes aitab lähedasi kodus, löö käega

    Kellel on peres lemmikloomi, tõstke käed üles

    Plaksuta neid, kes armastavad oma perekonda väga

    Poisid, täna räägime palju peretraditsioonidest. Ja nüüd räägime oma riigi pühadest ja traditsioonidest.

    Mis sa arvad, miks inimesed puhkuse välja mõtlesid?

    Miks peame teadma iidsetest aegadest peetud pühade kohta?

    Järeldus: Rahvapühad ja traditsioonid on osa kultuuriloost. Seetõttu peaks iga haritud inimene püüdma tunda nii oma maa, kodumaa pühi kui ka traditsioone.

    Loovtöö

    Tehke kollaaž ja arvake "Mis siin see puhkus on?" ja peate sellest puhkusest rääkima, mida te sellest teate. (Nauryz; presidendipäev)

    Poisid, me rääkisime täna Perest. Pere on meie ühine kodu ja seetõttu on traditsioonid ühised. Rohkem traditsioone. Teemad huvitavam elu perekonnas.

    Kirjutage oma soovid oma laual päikese käes oma perele.

    Tekst nr 1

    Kauaoodatud külaline on saabunud

    Ta pole pikka aega meie majas olnud.

    Juhtusime temaga kokku saama

    Südamlikkusega, viisaka vibuga.

    Ja nad tõid maiuse

    Dostarkhan külalislahkusega.

    Bishparmak keeb katlas

    Rasvase oina lihast.

    Sel ajal kui meie lõunasöök küpsetas

    Tervitasime külalist koos,

    Teda soojendati hoolega

    Ja lõhnav tass teed.

    Ja vaagnal bishparmak,

    Jäär pea suitsetab ...

    Traditsioonitundmine pole tühiasi

    See on mulle elus kasulik!

    Tekst nr 2

    Meile meeldib väga õues tegutseda, nii et loodusretked on meie peretraditsioon. Kui imeline on jahedal augustihommikul selga panna jakk, saapad, jope, kätte võtta pulk, ämber ja nuga ning minna metsa seenele! Kunagi ei või teada, milliseid seeni ja kui palju korjate. Ja suvel jões ujumine, talvel koos vanematega mäesuusatamine. Mis võiks olla parem? Kas see on kalapüük?

    Tekst nr 3

    See võib mõnele tunduda naeruväärne, kuid korteri koristamine laupäeviti on ka meie traditsioon! Igal meist on oma vanusele vastavad kohustused. Kõik on tööga hõivatud - ema laulab põrandat, vend tolmutab tolmu ja mina pesen nõusid ja viin prügikasti välja. Teeme oma tööd alati sõbralikult, hoole ja toega.

    Tekst nr 4

    Meie pere kõige olulisem traditsioon on hoolitseda üksteise eest ja aidata neid, kes seda vajavad. Pole ime, et nad ütlevad, et sõber on hädas tuntud. Ja see on nii imeline, kui läheduses on sugulasi ja sõpru, kes saavad aidata ja aidata, pakkuda tuge igas olukorras. Üsna hiljuti oli mu vanaemal vaja läbi viia keeruline operatsioon. Ja sõna otseses mõttes mõne päeva jooksul kogusid sugulased vajaliku rahasumma ja andsid selle meile kõhklemata. Vanaema on juba kosunud ja ma olen oma omale väga tänulik suur pere abi, tuge ja üksteise eest hoolitsemist.

    1. Konkurss "Kes see on?"

    1) Naise vend.

    2) Abikaasa vend.

    3) mehe õde.

    4) Naise ema.

    5) Naise isa.

    6) Abikaasa ema.

    7) Abikaasa isa.

    8) venna või õe tütar.

    9) isa või ema vend.

    10) isa või ema õde.

    2. Töö vanasõnadega.

    Selgitage vanasõnade tähendust:

    Milline aare, kui perega on kõik korras.

    Terve pere on koos ja hing on paigas.

    Õun ei kuku kunagi puust kaugele.

    Heatahtlik pere ja lein ei võta.

    Pere on pliit: kui külm on, kõik lähevad tema juurde.

    Sõbralik perekond muudab maa kullaks.

    Peres armastus ja nõuanded ning pole vajadust.

    Milline vanasõna sobib teie perele?

    Nurtdinova Liliana Ramisovna

    Klassiväline tegevus teemal "Perekond ja peretraditsioonid"

    Rääkige oma perest sagedamini ...

    “Õige kasvatus on meie õnnelik vanadus; kehv kasvatus on meie tulevane lein, need on meie pisarad, see on meie süü teiste inimeste ees. "

    Makarenko

    Kasvatus on hariduse üks olulisemaid komponente inimese, ühiskonna ja riigi huvides. Hariduse põhiülesanded meie ühiskonna praeguses arenguetapis on järgmised: õpilaste kodanikuvastutuse ja juriidilise identiteedi, vaimsuse ja kultuuri kujundamine, algatusvõime, iseseisvus, võime ühiskonnas edukalt suhelda.

    Tunniväline tegevus on haridusprotsessi lahutamatu osa ja üks õpilaste vaba aja korraldamise vorme. Laste kasvatamine toimub igal nende tegevuse hetkel. Kõige produktiivsem on seda haridust siiski läbi viia koolitusest vabal ajal.

    Perekonnal on iga inimese elus suur tähtsus. Inimeste kõige olulisemate omaduste alus pannakse perekonda. Tunnusjoon pereharidus on see, et lapsed näevad oma vanemate isikus pidevalt eeskuju, mida järgida. See näide ei ole alati positiivne, vaid ka negatiivne. Täiskasvanuid jäljendades õpib laps oma suhteid looma mitte ainult sugulastega, vaid ka nendega, kes on väljaspool seda. Seetõttu on perehariduse positiivne kogemus väga oluline.

    Selle ürituse eesmärk: perehariduse positiivsete kogemuste vahetamine, selle levitamine. See võimaldab teil üksteist paremini tundma õppida, aitab kindlaks teha pereväärtusi.

    Klassiväline tegevus "Pere ja peretraditsioonid".

    Eesmärgid:

    1. Tunde, armastuse ja uhkuse tõstmine oma pere vastu, lugupidamine vanemate vastu, huvi suurendamine oma pere ajaloo vastu.
    2. Positiivse suhtumise kujundamine, austus klassikaaslaste perekondade vastu.
    3. Pereeluideaali ideede kujundamine.
    4. Klassikalise meeskonna loomine.

    Ürituse käik.

    1. Organisatsiooniline hetk.

    - Tere kallid kutid! Meil on täna ebatavaline tegevus. Täna räägime iga inimese elus kõige olulisematest asjadest. Igaüks teist peab kasvatama lille. Aga milline lill, seda saame nüüd teada.

    Vaata lauda. Lahenda mõistatus.

    7.

    Perekond.

    2. Vestlus "Mis on perekond"

    Mis on perekond? (vastusevalikud)

    Täna keskendutakse meie vestluses perekonnale ja suhetele selles, perepühadele ja traditsioonidele. Meie pere on kõige lähedasemad inimesed, kes aitavad rasketel aegadel ja naudivad teie edu rohkem kui keegi teine \u200b\u200bmaailmas.

    Sõnad tahvlil.

    Kuidas ilmus sõna "perekond"?

    Kunagi polnud maa temast kuulnud.

    Kuid enne pulmi ütles Adam Eevale:

    Nüüd esitan teile seitse küsimust:

    Kes sünnitab minu jaoks lapsi, mu jumalanna?

    Ja Eve vastas vaikselt: "Olen küll".

    Kes kleidi õmbleb, peseb linu.

    Kas ta paitab mind, kaunistab mu kodu?

    Vasta küsimusele mu sõber ..?

    - "Mina, mina, mina" - Eve ütles - "Mina".

    Ta ütles kuulsa seitsme "mina".

    Ja nii ilmus maa peale perekond.

    Inimesi, kes elavad koos ja on suguluses või abielus, nimetatakse perekonnaks. Perekond on väike osa ühiskonnast, kus inimene omandab esimesed teadmised ja oskused. Pere alus on armastus, austus ja üksteisele tähelepanu pööramine.

    Perekonna kohta võib leida palju ilusaid ridu. Kuid tahtsin teile tutvustada järgmisi ridu. Luuletus jagatakse lastele ette, rida-realt. Loe peast.

    1. Perekond on õnn, armastus ja õnn,

    Perekond on suvised maareisid.

    1. Perekond on puhkus, perepäevad,

    Kingitused, ostud, meeldivad kulutused.

    1. Laste saamine, esimene samm, esimene röökimine,

    Unistused heast, põnevusest ja aukartusest.

    1. Pere on töö, üksteisest hoolimine,

    Perekond on palju kodutöid.

    1. Pere on oluline!

    Perekond on raske!

    1. Ole alati koos, hoolitse armastuse eest,
    1. Ma tahan, et sõbrad räägiksid meist:

    Kui hea pere sa oled!

    Olete nimetanud 7 olulist rida. Mõtle selle üle. Millises reas võiksite näha oma perekonda.

    (nimetatakse luuletuse ridadeks)

    Ja kes tahab, et kõik need read puudutaksid teie perekonda.

    Milline rida ütleb, et üks inimene ei saa õnnelikult elada.

    Kuid üksi pole võimalik õnnelikult elada!

    Miks nad seda ütlevad?

    Ütle mulle, et 2 inimest on perekond.

    On olemas selline kontseptsioon -suur pere

    Voroneži oblastist pärit perekond, mis on Guinnessi rekordite raamatus märgitud Venemaa suurima perekonnana. Sellel on 20 oma last. See on Šiškini perekond.

    Teine suur pere.

    Nikolajevs - Tatjana Jevgenievna ja Sergei Ivanovitš.

    - Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas määruse Tatjana Nikolaeva autasustamise autasustamise kohta. Auhind anti 27 lapse kasvatamise eest. Varsti möödub täpselt 21 aastat, kui Nikolajevid - Tatjana Jevgenievna ja Sergei Ivanovitš - viis esimest orbud oma perre võtsid.

    Perekond on terve maailm, omaette universum, millel on oma põhikiri, oma reeglid ja kombed. Oma pere huvides on inimene võimeline mägesid liigutama. Ja kui tore on teada, et meie loodud ja hellitatud perekond on kõige õnnelikum ja tugevam, iseseisvam ja sõbralikum.

    3. Vestlus traditsioonidest.

    Kas kõik pered on ühesugused? (ei)

    - Pered on kõik erinevad. Kuidas need erinevad? Muidugi nende harjumuste, eluviisi, tavade, atmosfääri, koguse, rahvuse, suhete, traditsioonide järgi. Põlvest põlve edasi antud traditsioonid.

    Sõnad „peretraditsioonid“ põhjustavad inimestel tavaliselt suhtlemist vanade perede, suurte perede, mõnede jäigalt kehtestatud reeglite ja kummaliste kommetega. Tegelikult on peretraditsioonid kõik, millest inimesed oma pere ringis kinni peavad, ükskõik kui suur see ka pole. Kui teil on kombeks iga päev enne magamaminekut lapsele raamatuid lugeda ja pühapäeval lähete kogu perega loodusesse, siis hoiate ja järgite oma pere traditsioone. Neid saab väljendada kommetes, asjades, tähtpäevade tähistamises jm.

    Peretraditsioonid lähendavad kõiki lähisugulasi, muudavad perekonna perekonnaks ja mitte ainult veresugulaste kogukonnaks. Lisaks võimaldavad peretraditsioonid ja rituaalid lapsel tunnetada eluviisi stabiilsust: teie peres on "mis tahes ilm", mis on väljakujunenud; paku talle kindlustunnet ümbritseva maailma vastu ja turvatunnet;

    Vaata. Mis mäng see on. Pusled. (Valmistatud igalt ajakirjalehelt, mis kujutab perekonda. Leht on lõigatud)

    Peame lagunema väikesteks rühmadeks. (4 inimesele)

    Kui pusle kokku on pandud, mõelge, mis peretraditsioon siin on. Nimetage see ja rääkige sellest meile.

    (jalutuskäigud perega, teatrite külastamine, sportimine, perepuhkus, linnast väljas käimine, matk marjade või seente järele). Mõistatused liimitakse paberitükile, riputatakse tahvlile.

    4. Räägime peresuhetest.

    Heitke pilk oma tabelitele. Neil on palju kroonlehti. Valige kroonlehed, mis teie arvates näitavad pereliikmete suhet.

    Nimetage need: d venelane, kade, usaldav, ebaviisakas, kannatlik, kättemaksuhimuline, õiglane, armastav, lugupidav, lahke, huvitamatu, halb, südamlik ...

    Valige enda arvates 7 kõige olulisemat mõistet.

    Ühendame need kroonlehed. Sul on lill. Kroonlehed on liimitud. Lille joonistatakse.

    Öelge mulle, kui te rebite vähemalt ühe kroonlehe, mis saab lillest. (See ei ole täielik, mitte väga ilus).

    Iga meeskond saab kollase infolehe.

    Lugege küsimusi. Kõik peaksid vastama. Ärge kordage ennast.

    1. Mida on vaja teha, et suhe oleks sõbralik (kuuletuge oma vanematele, ärge karjuge üksteise peale ...)
    2. Kes perest peaks järele andma ja miks? (Nooremad annavad vanematele alati teed ....)
    3. Milline kroonleht sobib vanasõnale "Kokkulepitud peres lähevad asjad nii."
    4. Kes perest peaks aitama (kõik üksteist)
    5. Kuidas näidatakse peresuhetes austust?

    Fizminutka

    Teeme ühe suure ringi. Möödame palli ringis muusika saatel. Niipea kui muusika lakkab, peate kiiresti loendisse panema kõigi pereliikmete nimed ja nimetama, mida neile kõige rohkem teha meeldib. Õpetaja alustab.

    Siit saate teada, kui palju me üksteise kohta teada saime. Istu maha.

    1. Töö vanasõnadega

    Loe vanasõna.

    Perekond on tugev, kui selle kohal on üks katus.

    Mis perekonna kvaliteedist me räägime? Tugevusest.

    Füüsilise jõu kohta? Millal nad seda ütlevad?

    (Sõbralik pere, nad teevad kõike koos)

    Kas majas on palju katuseid? (ei)

    Mida sõnad võivad tähendada:kui selle kohal on ainult üks katus.

    (Kui perel on üks eesmärk, ühised vaated ja teha kõike koos)

    Proovige ja teete vanasõnad õigesti.

    Ümbrikud sõnadega. Kui kasutatakse interaktiivne tahvel, siis võite anda ülesande ühendada kaks poolt.

    • Puder on peres paksem.
    • Perekonna nõusolek on kõige kallim asi.
    • Ilma veeta maa on surnud, pereta inimene on viljatu lill.
    • Peres, kus valitseb harmoonia, ei unusta õnn teed.
    • Terve pere on koos ja hing on paigas.
    • Puud toetavad juured ja inimest perekond.
    • Lähedal, kuid igav.
    1. Tulemus

    Millised järeldused olete tänase õppetunni põhjal teinud.

    Millised traditsioonid teile kõige rohkem meeldisid?

    Mõelge, mis teie peres puudu on?

    Heitke pilk teie tehtud lillele. Pidage meeles, et sinust sõltub, millised suhted teie peres kujunevad.

    Poisid, räägime järgmises tunnissugupuu.

    Ma palun kõigil küsida vanematelt vanavanemate kohta. Uuri välja, mis nende nimed olid. Kui palju neil lapsi oli. Ja tunnis proovime välja mõelda, milline puu see on.

    Lähedal, kuid igav. Koju jõudes öelge kindlasti, kui väga igatsesite oma perekonda.


    Tunni kokkuvõte aastal vanem rühm "Peretraditsioonid"

    Vanema rühma "Peretraditsioonid" tunni kokkuvõte

    Tunni eesmärk:

    kasvatage armastust ja austust oma pereliikmete, sugulaste, sugulaste, esivanemate vastu, kujundage elementaarseid ideid sugupuu kohta oma pere ajaloo ja kuvandi, traditsioonide ja tavade kohta, arendage tunnetuslikku huvi loogiline mõtlemine.

    Ülesanded:

    Suunake lapsi mõistma sõna "traditsioon",

    Julgustage neid rääkima

    Õppige õigesti, koostage lihtsad ja keerulised laused.

    Sõnaraamatu aktiveerimine: perekond, traditsioon;

    omadussõnad: muusikaline, sportlik, hooliv, suur,

    Õpetage lapsi töötama rühmas, töötama kahekesi, analüüsima, leidma viisi probleemi lahendamiseks või probleemne olukord, suutma pidada läbirääkimisi.

    Eeltöö:

    Perepiltide vaatamine, vestlemine;

    Koostöö vanemate ja lastega.

    Materjal:

    nukk bi - ba - bo - karu; kaardid; lill - vanasõnad; laste joonistused; perekondade fotod, esitlus "Sugupuu".

    Metoodilised võtted: liigendvõimlemine, sõrm

    harjutused, mõistatus, mäng, vestlus, lugu.

    Tunni käik

    1. Sissejuhatav osa.

    Saatejuht: Poisid, meenutagem mängu "Maja".

    Sõrmeharjutus "Kodu"

    Niidul on maja

    Noh, tee majani on suletud.

    Avame värava

    Kutsume teid sellesse majja!

    2. Põhiosa.

    Kes selles majas elab?

    Kui mõistatuse ära arvate, saate teada!

    Pilt "pere"

    Miks otsustasite, et see sõna on "perekond"? (Laste vastused).

    Igal teist on oma pere.

    Saatejuht: Täna oleme kogunenud perekonnast rääkima. Mis on teie arvates perekond? (perekond on inimesed, kes armastavad üksteist, hoolitsevad üksteise eest, aitavad, kahetsevad, tunnevad kaasa, kohtlevad üksteist lugupidavalt, räägivad üksteisega hellalt). Pere ühendab sugulasi: vanemad ja lapsed, vanaemad, vanaisad, vennad, õed. Need on meie sugulased, sugulased, sugulased.

    Küsimus Vastus

    1) Kui kõik pereliikmed hoolivad üksteisest.

    Mis perekond see on? (vastused)

    Hooliv pere -

    2) - Peres on kõik omavahel sõbrad.

    Mis pere? (vastused) - Sõbralik pere -

    3) -Peres mängivad kõik muusikariistu, kuulavad muusikat.

    Mis pere? (vastused)

    Muusikaline perekond -

    4) - kõik pereliikmed tegelevad spordiga.

    Mis pere? (vastused)

    Spordipere,

    5) - peres on palju lapsi.

    Mis pere? (vastused)

    Suur pere -

    Sõrmeharjutus "Pere"

    Esimene sõrm on vanaisa

    Teine sõrm on vanaema

    Kolmas sõrm on issi

    Neljas sõrm on emme

    Viies sõrm on mina.

    See on kogu mu pere! "

    Vestlus: Peres elavad inimesed koos, sõbralikult samas korteris või majas, sama katuse all. Igal perel on oma traditsioonid. - Mis sõna sa kuulsid?

    "Traditsioon"

    Täna tuli Mishutka meile külla. Ta tahab teile rääkida oma perekonnast ja selle traditsioonidest.

    Ilmub tegelane Mishutka.

    Mishutka. Tere kutid. Tulin teie juurde muinasjutust kolmest karust. Mul on väike pere, kuid väga sõbralik. Minu isa nimi on Mihhailo Potapõtš, ema nimi on Nastasja Petrovna ja ma olen Mishutka.

    Me kõik armastame koos metsas jalutada, mu isa tutvustab mulle metsareegleid (ole ettevaatlik, osav, kiire jne), et õpetada mulle metsas jahti pidama. Ema räägib ravimtaimedest ja söödavatest marjadest, seentest ja juurtest. See on meie pere ja mis on teie pere?

    Näide: kõik kogunevad õhtuse tee juurde, nad räägivad.

    Minu peres on traditsioon: igal pühal küpsetame pirukaid või

    suur kook. Sõtku tainast, teeme erinevaid täidiseid: kapsast, õuntest.

    Juhtiv. Räägime poistele teie peredest ja nende karu traditsioonidest.

    Laste lood. (näitab esitlust "Sugupuu")

    Mishutka. Tänan lapsi - mulle meeldisid teie lood väga!

    3. Viimane osa.

    Üllatushetk:

    Juhtiv. Poisid, vaadake, kui me oma peredest rääkisime, saime lille. Kompleksne lill on maagiline! Selle kroonlehtedel on head ütlemised - vanasõnad perekonna kohta, kuulakem neid!

    Perekonna vanasõnad.

    Head lapsed kasvavad heas peres.

    Igal pool on hea, aga kodus on parem.

    Terve pere on koos ja hing on paigas.

    Puud hoiavad juured ja inimest hoiab perekond.

    Vendade ja õdedeta mees on üksildane puu.

    Pereta mees on nagu puu ilma viljata.

    Vennalik armastus on parem kui kiviseinad.

    Juhtiv. Kas teie arvates saab meie rühma nimetada perekonnaks? (Vastused)

    Mõelgem oma peregrupi jaoks välja oma traditsioonid.

    Ja ma mõtlesin teile välja traditsiooni.

    (Salv esemetega)

    Mis see on? Värvid.

    Kes nendega joonistab? Maalikunstnik.

    Sinust ja minust saavad kunstnikud ning loosime välja oma perele suure ilusa maja - rühma.

    Nõus!

    Kas teile meeldib see traditsioon?

    Tunni kokkuvõte:

    Kas teile meeldis see tegevus? Millest me rääkisime? Mis teile kõige rohkem meeldis?

    Head lapsed kasvavad heas peres.

    Igal pool on hea, aga kodus on parem.

    Terve pere on koos ja hing on paigas.

    Puud hoiavad juured ja inimest hoiab perekond.

    Vendade ja õdedeta mees on üksildane puu.

    Pereta mees on nagu puu ilma viljata.

    Vennalik armastus on parem kui kiviseinad.

    Tunni "Meie peretraditsioonid" tunni kokkuvõte.

    Tunni eesmärk:

    Laste tutvustamine pereväärtused ja traditsioonid.

    Ülesanded:

    Edasine tutvumine mõistetega "perekond", sugulus;

    Transbaikalia rahvaste peretraditsioonidega tutvumine;

    Laste kognitiivse ja loova tegevuse, mälu, kujutlusvõime arendamine;

    Armastuse ja austuse edendamine pere, pereväärtuste ja traditsioonide vastu.

    Varustus:

    Ülesandega kaardid, paber, seletav sõnastik, värvilised pliiatsid.

    Tunni käik

    I. Organisatsiooniline hetk.

    Laste tutvumine tunni teema ja eesmärgiga.

    Poisid, täna jätkame vestlust perekonnast, sellest, milline peaks perekond olema, millist rolli see iga inimese elus mängib. Saame teada, mis on peretraditsioonid ja mis need on.

    II. Edastatud materjali kordamine ja konsolideerimine.

    1) - meenutagem siis, millised sugulased on olemas (ema, isa, vanaema, vanaisa, poeg, tütar, vend, õde, tädi, onu jne).

    Kes neist elavad kõige sagedamini ühes majas, ühes korteris? (vanemad ja lapsed).

    2) Ülesannete 1, 2 täitmine paberil.

    1. ülesande õpetaja selgitus:

    Selle või selle sõna tähenduse võib leida seletavast sõnaraamatust. Kõik sõnastiku sõnad on paigutatud tähestiku järjekorda. Leiame sõnu, mis algavad tähega "C", otsime sõna "perekond", loeme: "Perekond on koos elavate lähisugulaste rühm (mees, naine, vanemad ja lapsed)." Lapsed panevad ülesandega paberile kirja sõna tähenduse.

    3) Viimases tunnis rääkisime teiega sellest, et igale inimesele antakse sündides nimi. Iga nimi kannab mingit tähendust, tähistab midagi. Nad ütlevad, et nimi mõjutab inimese edasist saatust, seetõttu tuleb nimevalikule läheneda tõsiselt ja vastutustundlikult.

    Ühele laste rühmale tehti ülesanne teada saada, mida nende nimed tähendavad. Paljud nimed tulid vene keelde teistest keeltest ja neil on oma tõlge. Uurime mõne neist tähendust.

    1. Aleksei (Kreeka) - kaitsja

    2. Aleksander (Kreeka) - inimeste kaitsja

    3. Anastasia (kreeka keel) - ülestõusmine

    4. Andrew (kreeka) - julge

    5. Anna (Egiptus) - armu

    6. Valery (lad.) - - terve, tugev

    7. Daria (pärsia) - võitja

    8. Jevgeni (kreeka) - üllas

    9. Katariina (kreeka keel) - laitmatu, puhas

    10. Elena (kreeka keel) - kerge

    11. Igor on võim

    12. Irina (kreeka keel) - maailm

    13. Constantine (lad.) - püsiv

    14. Ksenia (kreeka keel) - külalislahke

    15. Ljudmila (slaavi keel) - inimestele kallis

    16. Maxim (lat.) - suurim

    17. Marina (lat.) - meri

    18. Maria (Egiptus) - armuke

    19. Natalia (lad.) - emakeel

    20. Nikita (Kreeka) - võitja

    21. Tatiana (kreeka keel) - korraldaja

    Teised tüübid pidid välja selgitama, kuidas nende perekonnanimed ilmusid ja mida nad mõtlevad. Kes selle raske ülesandega toime tuli?

    III. Selgitus uus teema õppetunnid.

    Pea igal perel, eriti tugeval ja sõbralikul, on oma traditsioonid.

    Mida see sõna tähendab? Vaatame seletavas sõnastikus:

    "Peretraditsioonid on teatud käitumisnormid, kombed, hoiakud, mis peres aktsepteeritakse ja kanduvad ühelt põlvkonnalt teisele."

    Mida tähendab „ühest põlvkonnast teise”? (vanavanavanast ja vanavanaemast vanaisa ja vanaemani, vanaemast ja vanaisast isa ja emani, emast ja isast lasteni, lastest lapselasteni). See tähendab, et see osutub selliseks "ahelaks", mille kaudu peretraditsioonid kanduvad ühelt põlvkonnalt teisele.

    Kõige kauem on säilinud need peretraditsioonid, mis on seotud heade tegude, heade ja õilsate tegude, õnnelike mälestustega.

    Näiteks vanemate nooremate pereliikmete lugupidamine ja aukartus; meeste lugupidav suhtumine naistesse (mees - naisesse, poeg - emasse, vend - õde, lapselaps - vanaemasse).

    Neid traditsioone saab peredes hoida mitu aastat.

    Ja on traditsioone, mis pole nii iidsed ja märkimisväärsed ning mis on hiljuti ilmnenud ainult ühes perekonnas. Näiteks uue aasta tähistamine õues (metsas); ühine puhkusereis kogu perega külla; nädalavahetustel kinos, teatris, muuseumis käimine. See tähendab, et peretraditsioone võib olla väga-väga palju, väga erinevaid, vanu ja uusi, olulisi ja mitte eriti olulisi.

    Paljud peretraditsioonid on seotud rahvatraditsioonidega ja need ilmusid juba ammu. Meie piirkonnas - Transbaikalias - tulid peretraditsioonid nende inimeste elukommetest, kes siin elasid. Näiteks burjaatide perekondades on paljud peretraditsioonid juba mitu sajandit vanad. Burjaatidel on väga tugev perekondlikud sidemed: nad aitavad hädas ja ebaõnnes, aitavad vaeseid sugulasi, vaeslapsi ja leseid. Siiani ei hülga burjaadid peaaegu kunagi oma lapsi ning orbusid lastekodudesse ei saadeta, sugulased viivad nad kasvatusse. Iga burjaat peaks teadma oma esivanemat (st kes olid nende esivanemad: vanaisad, vanavanaisad, Vanavanavanavanemad jne, mis olid nende nimed, mida nad tegid). Seda traditsiooni järgides teavad mõned burjaadid oma esivanemaid kuni kümnenda põlvkonnani.

    Kahjuks on paljudes vene perekondades see traditsioon kadunud: mõned venelased ei tunne isegi oma lähisugulasi hästi, eriti kui nad pole elus.

    Nn “Semeyskie” järgis rangelt oma peretraditsioone - need on venelased, kes 18. sajandil pagendati oma usuliste veendumuste tõttu Transbaikaliasse.

    Esiteks, need olid ranged tervislik pilt elu: keelati suemeede seas suitsetada, alkoholi juua ja vanduda. Nad sõid ainult tervislikku, värsket, kodumaist toitu. Semeiski ütles: "Kes veini armastab, see rikub ennast ära", "Joo vähem, ela kauem" ja ütles suitsetajate kohta: "See, kes suitsetab tubakat, on halvem kui koerad."

    Teiseks olid Semeiskys väga töökad, nad töötasid palju: pidasid suurt farmi, tegelesid põllumajandusega, istutasid suuri köögiviljaaedu, pidasid veiseid, ketrasid ja kudusid ise, s.t. piirasid end täielikult, tegid kõike oma kätega.

    Seetõttu nägid Semeiskie alati väga head välja: nad olid pikad, ilusad ja mis kõige tähtsam - nende tervis oli suurepärane.

    Nad järgisid rangelt Semeiskie ja veel üht traditsiooni: hoidsid oma maju ja hoove korras.

    Tänapäeval püüavad paljud Semeiski järeltulijad jälgida esivanemate peretraditsioone.

    IV. Loovülesande täitmine.

    "Mis peaks olema heas sõbralikus peres"

    V. Tunni tulemuste kokkuvõtted.

    Mida uut sa tunnis õppisid?

    Mis on peretraditsioonid?

    Vi. Kodutöö

    Täitke ülesande number 3

    Svetlana Novikova
    Tunni "Vene rahvatraditsioonid" kokkuvõte

    eesmärk: Tekitada huvi eelkooliealiste laste esivanemate ajaloo ja kultuuri vastu.

    Ülesanded:

    1. Hariv: Jätkake laste tutvustamist majapidamistarvete, nende nimede, otstarbega. Kasutage vene rahvakeeli riimid, mõistatused, vanasõnad. Jätkake laste tutvustamist materiaalse kultuuri elementidega

    2. Arendamine: Arendage laste sidusat kõnet, rikastage nende sõnavara, kõrgemaid vaimseid funktsioone (loogiline mõtlemine, kõne, mälu, kujutlusvõime, peenmotoorika, kuulmis- ja visuaalne tähelepanu, arendada laste loovust ja kognitiivseid võimeid, võttes arvesse nende vanuselisi psühholoogilisi omadusi.

    3. Hariv: Sisendage huvi kultuuri vastu vene inimesed kombestiku tundmise kaudu rahvakunst, kunst. Reklaamida üldine areng laps, sisendades talle armastust kodumaa vastu.

    Integreerimine haridusega piirkondades: tunnetus, sotsialiseerumine, muusika, suhtlemine, kehakultuur, ilukirjanduse lugemine

    Eeltööd:

    1. Suuliste tööde lugemine rahvakunst,

    2. Suuliste tööde illustreerimise kaalumine rahvakunst(kunstnikud: Ju Vasnetsov, V. Pimenov,

    3. Tutvumine põlismaaga, selle käsitööga

    4. Õppimine rahvamängud,

    5. Majapidamistarvete arvestamine.

    Materjalid ja seadmed:

    1. Muusika kuulamine

    2. Toimikute kapid: « Vene rahva mänguasjad, "Lasteaia riimid",

    "kööginõud", "Kokoshniks", « rahvamängud» .

    4. Didaktika kasutamine mängud: ("Tee muster", "Izba")

    Tunni käik:

    Lapsed koos õpetajaga kuuluvad rühma. Nad istuvad maha.

    -Koolitaja:

    Kellatornis on hea

    Helistage kellad

    Et puhkus oleks avaram

    Et hing saaks laulda.

    Nagu ingellik laulmine

    See imeline kellamäng

    Pühapäeva helge hümn,

    See kõlas igast küljest. (Kõlab kellamäng)

    -Koolitaja: Poisid, mis on peamine Õigeusu püha kõik kristlased tähistavad?

    Laste vastus (Lihavõtted).

    -Koolitaja: õige. Igal kevadel tähistavad kristlased kogu maailmas lihavõtteid, Helge ülestõusmine Kristus. Kuulame Katya loetud luuletust.

    -Kate: Kuidas ma armastan lihavõtteid!

    Ole neljapäevaks valmis

    Vanaema värvib munandeid

    Ka mina aitan teda.

    Habras, õhuke kest.

    Inimeste jaoks, ilu pärast.

    Maalin pintsliga vaikselt:

    Rist, päike, lilled.

    -Koolitaja: Mida sa veel tead vene pühad?

    Laste vastusevariandid.

    -Koolitaja: on palju kalendri- ja rituaalipühi, need on Maslenitsa, kristlikud ülestõusmispühad, jõulud, Agrafena Kupalnitsa ja Ivan Kupala. Ja suurematele pühadele pühendatud tseremooniad hõlmasid palju erinevaid töid rahvakunst: laulud, laused, ümmargused tantsud, mängud, tantsud, dramaatilised stseenid, maskid, rahvariided... Niisiis valmistasid nad Shrovetide'is õlgedest või kaltsukatest Winterist topise, riietasid selle tavaliselt sisse naisteriided, mis viidi läbi kogu küla, külast lahkudes, kas hirmutaja kas uppus jääauku või põletati või rebiti lihtsalt tükkideks ja järelejäänud põhk puistati üle põllu laiali, nii tervitati kevadet. Ülestõusmispühade ajal on kombeks tervitada üksteist sõnadega "Kristus on üles tõusnud", kinkida lihavõttedeks värvilisi mune ning kaunistada lauda kookide ja kodujuustupühadega. Ja jõulud on puhkus, kui kogu pere koguneb ühise laua taha.

    -Koolitaja: on aeg lapsi mängida.

    R.N mäng "Maagiline sall!"

    -Koolitaja: Nad teadsid, kuidas vene inimesed töötavad, oskas lõõgastuda. Järgnev põhimõttel: "Äri - aeg, lõbu - tund", puhkasid talupojad peamiselt pühadel.

    Poisid, meenutagem venelased vanasõnad ja ütlused. Neid on palju.

    Lapsed hääldavad koos kasvataja:

    Eluelu pole valdkond, mida ületada

    Fordi teadmata, ära torka oma nina vette.

    Elu antakse heade tegude eest.

    Punane kõne on vanasõna.

    Usaldage Jumalat, kuid ärge tehke seda ise.

    Neid tervitavad riided, kuid vaim saadab neid.

    Külaliseks olemine on hea, aga kodus olemine on parem.

    -Koolitaja: poisid, ja mis lk. n. mänge sa tead?

    Laste vastused. ( "Karussell", "Pie", "Vanaema"

    Toimub ümmargune tantsumäng "Vanaema":

    Vanaema vanaema

    Küpseta pannkooke, pannkooke

    Kuum ja kurvikas

    Vaarikate ja kirssidega,

    Vaarikate ja kirssidega.

    Vanaema vanaema

    Küpseta pannkooke, pannkooke

    Lõhnav ja maitsev

    Seente ja kapsaga

    Seente ja kapsaga

    Vanaema vanaema

    Küpseta pannkooke, pannkooke

    Vaarikate, hapukoorega

    Nagu roosiline vanaema.

    -Koolitaja: Nüüd kutid, mõistatage mõistatusi.

    Nad vaatasid akent

    Lamab valge riie (Lumi)

    Pragisev jõuline

    Sillutas silla;

    Jooksin läbi hoovide

    Värvis kõik aknad (Härmatis)

    See voolas, voolas ja lebas klaasi all. (Jää)

    Ta lendab vabalt, kuid mitte lind. (Tuisk, tuisk)

    Käeshoitav didaktiline mäng "Tee muster".

    -Koolitaja: Poisid, rahvuskultuur on rahvuslik mälu inimesed, mis teeb antud inimesed teiste seas, võimaldab tal tunda aja ja põlvkondade vahelist sidet, saada vaimset tuge ja elutoetust.

    -Koolitaja: nii kutid, mida uut olete täna õppinud ametid?

    Laste vastusevariandid.

    Millistest pühadest me rääkisime? (Laste vastused)

    Milliseid kombeid olete õppinud? (laste vastused)

    Mis mänge ja vanasõnu meenutasite? (laste vastused)

    -Koolitaja: kutid, kui hästi te täna töötasite, kuulasite tähelepanelikult, vastasite küsimustele, mängisite koos. Tänan teid kõiki, hästi tehtud!

    Seotud väljaanded:

    Esitan teie tähelepanu tekstile oma teema tutvustamiseks eneseharimisest 1 slaid “Koolieelikute vaimne ja kõlbeline kasvatus läbi.

    Ettevalmistava rühma "Vene rahvamängud" integreeritud reisitunni kokkuvõte Eesmärk: tutvustada lastele vene rahvamänge. Eesmärgid: laiendada laste teadmisi vene rahvamängude kohta; arendada tähelepanu, osavust,.

    Haridustegevuse kokkuvõte vanemas rühmas „Vene rahvatraditsioonid ja folkloor. Kevad " Abstraktne otse harivad tegevused vanemas rühmas „Vene rahvatraditsioonid ja folkloor. Kevad »Hariduslik integratsioon.

    Kokkuvõte meelelahutusest lastele linna päeval "Vene rahvamängud vanaemadega Yozhki" Valla eelarve eelkool Haridusasutus Nr 21 " Lasteaed Kombineeritud tüüpi "Kuldne võti" "Šarypovo, Krasnojarsk.

    Lühikokkuvõte ühisest vaba aja veetmisest nooremas rühmas "Vene rahvajutud" Eesmärk: konsolideerida ja süstematiseerida lastel omandatud teadmisi, paljastada koos töötades laste ja vanemate andeid. Eesmärgid: laieneda.

    Sarnased artiklid