• Միջին խմբի հանգույցների ամփոփում աշխարհի «կենդանիների» ամբողջական պատկերների ձևավորման վերաբերյալ: OV Dybina դասեր մանկապարտեզի միջին խմբում արտաքին աշխարհի հետ ծանոթանալու մասին: Դասի ամփոփում Տեսողական մարմնամարզությունը քնկոտի հետ

    27.10.2019

    Ելենա Գադաբորշեւան

    Ձևավորման համար GCD ամփոփագիր ամբողջական պատկեր աշխարհը շարունակվում է«Ա.Տ. ապակու աշխարհ» ժամը միջին խումբ .

    Դաստիարակ Գադաբորշևա Է.Ս.

    Ուսումնական տարածք: ճանաչողական զարգացում:

    նպատակօգնեք բացահայտել հատկությունները ապակի(թափանցիկ, դիմացկուն, գունավոր, հարթ)

    Programրագրային առաջադրանքներ: -ձեւավորել հատկությունների հայեցակարգ ապակի;

    Զարգացնել հետաքրքրասիրությունը;

    Իրերի նկատմամբ հարգանք զարգացնել:

    Կրթական ինտեգրում տարածքներսոցիալական և հաղորդակցական զարգացում, խոսքի զարգացում, գեղարվեստական \u200b\u200bև գեղագիտական \u200b\u200bզարգացում:

    Նախնական աշխատանքդիտել թափանցիկ և գունավոր առարկաներ ապակի.

    Բառապաշարային աշխատանք: ապակի, գունավոր ապակի, թափանցիկ, անջրանցիկ, փխրուն:

    Նյութեր և սարքավորումներ: փոքր ապակե իրեր(օծանելիքի շշեր, գունավոր ապակե գնդակներ, ձողիկներ ՝ ձայնը ստուգելու համար ապակի, ապակե բաժակ.

    Երեխաների գործունեության տեսակներըխոսք, ճանաչողական հետազոտություն, հաղորդակցական:

    GCD շարժում:

    1. Կազմակերպչական պահ:

    Ուսուցիչը ծրագիր է կազմում երեխաների համար հանելուկ:

    Պատուհանների վրա պարզ

    Իսկ շշերը գունավոր են:

    Չի վազում, չի թափվում,

    Եվ եթե դուք հարվածեք դրան, այն կկոտրվի: (ապակի)

    2. Հիմնական մասը:

    Ուսուցիչը փոքր է դնում ապակի իրերը և խնդրում է անվանել դրանք: Երեխաները զանգահարում են, իսկ ուսուցիչը ամփոփում էայս իրերը պատրաստված են դրանից ապակի, այսինքն ՝ նրանք ապակի.

    Բ. - որոնք օբյեկտներ են գունավոր և թափանցիկ ապակի գիտես? (շշեր, սպասք, պատուհաններ)

    Բ. Գունավոր գնդիկները տեղադրում է թափանցիկ բաժակի մեջ ՝ ցույց տալով դա ապակի ունի թափանցիկության հատկություն:

    V. - նայեք ձեր շուրջը և անուն տվեք ապակե իրեր(էլեկտրական լամպ, սպասք, պատուհան)

    Քննություն երեխաների կողմից ապակու առարկաները դիպչելիս.

    Որի մեջ ապակու առարկաները դիպչելիս? (հարթ, սառը)

    Ֆիզիկական րոպե: Կրկին մենք ունենք ֆիզկուլտուրայի րոպե,

    Կռացավ, արի, արի՛:

    Ուղղված, ձգված,

    Եվ հիմա նրանք հետ կանգնեցին:

    Մենք ձգում ենք ձեռքերը, ուսերը,

    Որպեսզի մեզ ավելի հեշտ լինի նստելը:

    Գլուխն էլ է հոգնել:

    Ուրեմն եկեք օգնենք նրան:

    Ձախ ու աջ ՝ մեկ ու երկուս:

    Մտածեք, մտածեք, գլուխը:

    Չնայած գանձումը կարճ է

    Մի փոքր հանգստացանք

    Ուսուցչի կողմից անջրանցիկության ցուցադրություն ապակի: ջուրը լցնում է բաժակի մեջ, և երեխաները համոզվում են դրանում ապակին այն չի ներթափանցում, այսինքն ՝ անջրանցիկ է:

    Բ. - անվանել անոթները դրանից ապակի որի մեջ կարող եք հեղուկներ լցնել (շշեր, ծաղկամաններ, բաժակներ և այլն)

    Ուսուցչի պատմությունը, որ ապակի կարող է լինել տարբեր հաստությամբ; իրեր հաստից ապակի(պատուհան, ցուցափեղկ) պակաս փխրուն, քան բարակ առարկաները ապակի(ծաղկամաններ, բաժակներ, բայց ցանկացած ապակի կարող է ճեղքվել ազդեցությունից, ճնշումից, ընկնելուց, հետևաբար, դեպի օբյեկտներ ապակի դուք պետք է ուշադիր, զգույշ վերաբերվեք:

    Բ. Հրավիրում է երեխաներին թեթևակի հարվածել ապակի օբյեկտներ ՝ լսելու համար, թե ինչպես է դա հնչում ապակի... Երեխաներն արտահայտում են իրենցը կարծիք: թափանցիկ ապակիզանգը

    Բ. - կռահել հանելուկներ:

    Ապակե տուն պատուհանի վրա,

    Մաքուր ջրով:

    Ներքեւի մասում ավազով և խճաքարով

    Եվ ոսկե ձկով:

    Ահա ապակե մատիտ

    Նա դժվարությունների մեջ մեր օգնականն է:

    Որոշում է առանց բժիշկների

    Ով է հիվանդ, եւ ով առողջ:

    Հնչեղ, թափանցիկ,

    Ես չեմ վախենում ջրից

    Եվ հարվածիր, ես կընկնեմ:

    3. Վերջնական մասը:

    Վ. - ահա, թե ինչի մասին իմացանք այսօր ապակի... Դասը ձեզ ամենից շատ դուր եկավ: Ինչ հատկություններ ունի ապակի?



    Առնչվող հրապարակումներ.

    Աշխարհի ամբողջական պատկերի ձևավորում: Թեմա ՝ «Կենդանիներ»: 2 ավելի երիտասարդ խումբ... Նպատակները. Տնային կենդանիների մասին գիտելիքների ընդհանրացում և համակարգում;

    Աշխարհի ամբողջական պատկերացում կազմելու համար ուղղակի կրթական գործունեության ամփոփում նախապատրաստական \u200b\u200bխումբ «Անկախ այգում, գ.

    GCD- ի ամփոփում «Աշունը եկել է մեզ» միջին խմբում աշխարհի ամբողջական պատկերացում կազմելու վերաբերյալ «Աշունը եկել է մեզ մոտ. Նպատակը. Աշնան մասին երեխաների գիտելիքների ձևավորումը: Նպատակները.

    Աշխարհի ամբողջական պատկերացում կազմելու և «Աշխարհում ինչ-որ տեղ» երեխաների միջին խմբի երեխաների ֆիզիկական զարգացման վերաբերյալ GCD- ի ամփոփագիր GCD- ի ամփոփագիր աշխարհի ամբողջական պատկերացման ձևավորման վերաբերյալ և ֆիզիկական զարգացում միջին խմբի երեխաներ: «Ինչ-որ տեղ այս աշխարհում: , "Շաբաթվա թեմա.

    GCD- ի ամփոփագիր `աշխարհի« Տիեզերք »ամբողջական պատկերների ձևավորման վերաբերյալ Նպատակներ. 1. Ընդլայնել և հարստացնել երեխաների գիտելիքները տարածության և տիեզերագնացի մասնագիտության մասին:

    «Theառեր այցելության մասին» աշխարհի ամբողջական պատկերացում կազմելու նախապատրաստական \u200b\u200bխմբում GCD- ի ամփոփագիր Նպատակը ՝ երեխաների գիտելիքների համախմբում տարբեր ծառատեսակների, շրջակա միջավայրի հետ հարաբերությունների (հողի, ջրի, արևի, դրանց նշանակության մասին) մասին:

    Կրթական տարածքների ինտեգրում... Ognանաչողական զարգացում, սոցիալական - հաղորդակցական, խոսքային, գեղարվեստական \u200b\u200b- գեղագիտական, ֆիզիկական զարգացում:

    Նպատակներն ու խնդիրները... Ձևավորեք երեխաների գաղափարը տարածության մասին: Վալենտինա Տերեշկովային ներկայացրեք առաջին կին տիեզերագնացին: Ուժեղացնել կենդանի էակները առարկաներից տարբերելու ունակությունը, զարգացնել տրամաբանական մտածողություն: Ercորավարժություններ երկրաչափական ձևերի (շրջան, քառակուսի, եռանկյունի, ուղղանկյուն, օվալ) տարբերակման և անվանակարգման մեջ, գերադասելով ցանկալի չափի ձևերը ընտրելու ունակության մեջ: Developարգացնել տեսողական ընկալումը: Խթանել ուժեղ և համարձակ դառնալու ցանկությունը: Հիացմունքի զգացում առաջացրեք Վ. Տերեշկովայի համար, հպարտության զգացում մեր երկրի համար:

    Նյութեր և սարքավորումներ Գիշերային երկնքի պատկեր, աստղով գլխարկ, խենթի խաղալիք, նկարներով 4 քարտ, Վ. Տերեշկովայի դիմանկար դեղին գույն ֆիգուրների ուրվագծային տեղերով, ստվարաթղթից կտրված տարբեր չափերի երկրաչափական պատկերներով, սոսինձով, խոզանակով, ֆիգուրներ տարածելու յուղաներկով, երեխաների համար հյուրասիրությամբ:

    Դասի ընթացքը:

    Ուսուցիչը կարդում է Para.Պարամոնովայի բանաստեղծությունը.

    Եթե \u200b\u200bգիշերը չեք խռմփացնում

    Եվ նայիր երկնքին

    Այդ ժամանակ կտեսնեք

    Rousարմանալի գեղեցկության աստղեր:

    Համաստեղության աշխարհը լի է գույներով

    Նրա մասին շատ հեքիաթներ կան:

    Դաստիարակ... Տղաներին նայեք գիշերային երկնքին: Ի՞նչ է երեւում երկնքում:

    Երեխաներ Շատ աստղեր:

    Դաստիարակ Աստղերը շատ փոքր են հայտնվում, քանի որ նրանք հեռու են Երկրից: Ձեր կարծիքով ինչու՞ աստղերը ցերեկը չեն երեւում:

    Երեխաների ենթադրությունները.

    Դաստիարակ... Օրվա ընթացքում աստղերը չեն երեւում, քանի որ արեւը շատ ավելի պայծառ է փայլում: Մեր Արեգակը նույնպես աստղ է: Բացի աստղերից, կան մոլորակներ: Նրանք պտտվում են աստղերի շուրջ: Եկեք պատկերացնենք, որ Անյան աստղ է: Եվ մենք բոլորս ձեռք ձեռքի կտանք և մոլորակի պես կդառնանք աստղի շուրջ:

    Աղջկա գլխին դրվում է գլխարկ `աստղով: Երեխաները միանում են ձեռքերը և շրջում են աղջկա շուրջը:

    Դաստիարակ... Այն տարածությունը, որում գտնվում են աստղերն ու մոլորակները, կոչվում է տարածք:

    Երաժշտական \u200b\u200bհնչյուններ: Խմբում հայտնվում է անսովոր հյուր:

    Քնկոտ քայլող: Ողջույն տղաներ: Ես Քնկոտ քայլող եմ:

    Երեխաներ Ողջույն խենթ:

    Քնկոտ քայլող... Ես ձեզ թռա Լուսին մոլորակից և իսկապես ուզում եմ իմանալ ձեր մոլորակի մասին:

    Դաստիարակ... Երեխեք, պատմեք Lunatic- ին, թե ինչպես է կոչվում մեր մոլորակը:

    Երեխաներ Մեր մոլորակը Երկիր է:

    Դաստիարակ Կա մեկ մոլորակ ՝ այգի

    Այս ցուրտ տարածքում

    Միայն այստեղ են անտառները աղմկում

    Կառչելով թռչուններին,

    Միայն նրա մեկ ծաղկման վրա

    Հովտի շուշաններ կանաչ խոտի մեջ

    Իսկ ճպուռները հենց այստեղ են

    Նրանք զարմացած նայում են գետին:

    Հոգ տանել ձեր մոլորակի մասին

    Ի վերջո, նման այլ բան չկա: (Ak. Ակիմ)

    «Ապրել - ոչ կենդանի» դիդակտիկ խաղ:

    Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է հաշվի առնել չորս նկարներով քարտեր և բացառել ավելորդ նկարները: Խաղի նպատակը. Համախմբել կենդանի էակները անշունչ առարկաներից տարբերելու ունակությունը:

    Տեսողական մարմնամարզություն քնկոտի հետ:

    Մենք բարձրացնում ենք մեր աչքերը

    Մենք երազում ենք աստղ տեսնել:

    Մենք իջեցնում ենք մեր աչքերը ներքև

    Հետո նորից ենք բարձրացնում:

    Խելագարը թռավ աջ,

    Եվ հետո հեռացավ:

    Խելագարը նստեց պատուհանի մոտ, (հեռու-մոտիկ հայացքով հետևիր խելագարին)

    Ես համարյա թռա awayմ:

    Դաստիարակ... Տղաներ, մեր Երկիր մոլորակը հրաշալի է, գեղեցիկ: Բայց մարդը միշտ հետաքրքրվել է տիեզերքով, սա հսկայական տարածք է ՝ աստղերով և մոլորակներով: Գիտե՞ք ով էր առաջին մարդը, ով թռավ տիեզերք:

    Երեխաներ Յուրի Գագարին!

    Դաստիարակ Իսկ տիեզերք թռչող առաջին կինը Վալենտինա Տերեշկովան էր: (Դիմանկարային շոու): Այս համարձակ կինը գրեթե երեք օր անցկացրեց տիեզերքում միայնակ, առանց ընկերների: Տիեզերք թռչելու համար հարկավոր է առողջ լինել, շատ մարզվել: Վալենտինա Տերեշկովան զբաղվում էր սպորտով. Նա ցատկեց պարաշյուտով: Նա դարձավ մեր երկրում առաջին գեներալ-կինը և ստացավ հերոսի կոչում: Տղաներ, և թե ինչ են նրանք թռչում տիեզերք, դուք կիմանաք ՝ կապելով ձեր սավանների բոլոր կետերը:

    Երեխաները նստում են սեղանների մոտ և կետ առ կետ աշխատանքներ են կատարում:

    Դաստիարակ... Տղերք ի՞նչ եք արել

    Երեխաներ... Հրթիռ!

    Ուսուցիչը ցույց է տալիս հրթիռի մի մեծ նմուշ, որը պետք է ձեռք բերվեր սավանների բոլոր կետերը միացնելուց հետո և գովերգում էր այն երեխաներին, ովքեր կոկիկ ավարտել են աշխատանքը: Վալենտինա Տերեշկովան կցանկանար նման հրթիռ ունենալ:

    Ֆիզիկական րոպե: Մոլորակները շրջելու համար մեզ արագ հրթիռներ են սպասում:

    Ինչ ուզում ենք, մենք թռչելու ենք սրա վրա:

    Սկզբում, ձեռքերը բռնած, երեխաները շրջում են շրջանագծով: Հետո նրանք կռանում են, ցատկում (հրթիռի մեկնարկը) և վազում մեկը մյուսի ետևից:

    Դաստիարակ Ինչ-որ բան մեր հյուրը տխուր էր:

    Քնկոտ քայլող... Դժբախտություն պատահեց իմ մոլորակի հետ. Լուսնի կտորները կոտրվեցին, ընկան և ամեն ինչ խառնաշփոթ եղավ:

    Դաստիարակ... Տղաներ, եկեք օգնենք մեր հյուրին ՝ փրկել լուսինը:

    Երեխաները վերցնում են հարմար երկրաչափական ձև (շրջան, քառակուսի, եռանկյուն, ուղղանկյուն, օվալ) և դրանք կպցնում լուսնի մակերեսին (ձևերի համար նախանշված տեղերով մեծ շրջան):

    Քնկոտ քայլող:Շնորհակալություն տղաներ Պարզվեց շատ գեղեցիկ լուսին:

    Դաստիարակ Ձեզ դուր եկավ մեր դասը: Ինչպե՞ս ես հասկանում, թե ինչ է տարածությունը: Rightիշտ է, սա այն տարածությունն է, որում տեղակայված են աստղերն ու մոլորակները: Ինչ է կոչվում մեր մոլորակը: (Երկիր): Խնդրում եմ նշել առաջին կնոջ անունն ու ազգանունը, որը կթռչի տիեզերք: (Վալենտինա Տերեշկովա): Ինչի՞ վրա են նրանք թռչում տիեզերք: (Նրանք հրթիռով թռչում են տիեզերք):

    Քնկոտ քայլող... Հարգելի տղաներ: Ինձ համար շատ հետաքրքիր էր քեզ հետ: Բայց ժամանակն է, որ ես թռչեմ իմ մոլորակ: Քեզ համար հյուրասիրություն ունեմ:

    Քնկոտը սնունդ է բաժանում և հրաժեշտ տալիս:

    Երեխաներ... Bտեսություն, Քնկոտ քայլող: Նորից եկեք մեզ մոտ:


    Նյութի ամբողջական տեքստը «onանոթություն տարածության հետ. Առաջին կին տիեզերագնացը» միջին խմբում աշխարհի ամբողջական պատկերը կազմելու դաս: տե՛ս ներբեռնվող ֆայլը:
    Էջը ցույց է տալիս մի հատված:

    Նպատակը. Համախմբել և համակարգել օճառի վերաբերյալ գիտելիքները (դրա հատկությունները և որակները, ինչպես օգտագործել այն, ինչպես պաշտպանել):

    Առաջադրանքներ.

    Ուսումնական:

    Շարունակեք ուսուցանել ՝ նույնականացնելու և լուծելու համար խնդրահարույց իրավիճակներ, հակասություններ:

    Երեխաներին օճառի հատկություններին ծանոթացնելը; ցույց են տալիս շրջակա միջավայրի օճառի պայմանների բազմազանությունը: Ներկայացրե՛ք օճառի որոշ հատկություններ: Պատկեր տալ մարդու կյանքում օճառի դերի մասին

    Developարգացող

    Developարգացնել փոխաբերական և ասոցիատիվ մտածողությունը, ուշադրությունը, համահունչ մենախոսության խոսքը: Մշակել ստեղծագործականություն, երեւակայություն մի շարք արտադրական գործողություններում: Օճառով կտորների, գունավոր թղթի վրա նկարելու ունակություն ձեւավորելու համար:

    Ուսումնական:

    Aրի նկատմամբ հարգանք մշակել: Մշակել հետաքրքրություն իրենց իսկ հայտնագործությունների նկատմամբ ՝ որոնողական և հետազոտական \u200b\u200bգործունեության միջոցով: Էկոլոգիական մշակույթ խթանել:

    Նախնական աշխատանք Փորձեր անցկացրեք. Ե՞րբ է հայտնվում օճառ-փրփուրը: Ի՞նչ է պատահում օճառաջրին ջրի մեջ սպունգ մտցնելուց հետո: Ներկայացրեք փայտի մոխիրը, դրանից պատրաստեք ալկալային ջուր (հագուստը լվանալու, ձեռքերը լվանալու համար): Հարստացրեք բառապաշարը օճառի հատկություններն ու որակները մատնանշող բառերով: Խաղացեք «հակառակը» ՝ օճառի փուչիկներով: Կարդացեք Կ. Չուկովսկու «Միոիդոդիր» բանաստեղծությունը: Սովորեք օճառի մասին լեզու ոլորող սարքեր: Ներկիր օճառով:

    Նյութ և սարքավորում: Տարբեր գույնի, հոտի և վիճակի օճառով փոստարկղ: Velրար ՝ նամակով: Օճառի, փուչիկների, փրփուրի նկարներով համակարգիչ: Ջրի երեք կտորներ, անձեռոցիկներ (սրբեք ձեռքերը); սպունգեր; մի դույլ կավ; կոկտեյլ ծղոտներ: Funnyվարճալի ու տխուր դեմքի պատկերագրեր: Գունավոր ստվարաթուղթ; մնացորդներ:

    Մեթոդներ և տեխնիկա. Գեղարվեստական \u200b\u200bբառի օգտագործում, հստակություն; անակնկալ պահ; խաղեր; խնդրահարույց հարցեր երեխաների համար; գործնական (փորձառություններ); երեխաների պատմություններ:

    Դասընթացի ընթացքը.

    Ուսուցիչով երեխաները մտնում են խումբ: Սեղանի վրա մի տուփ կա `փաթեթ:

    Ուսուցիչ. «Տղաներ, չգիտեք, թե որտեղից է եկել այս տարօրինակ տուփը: Նայեք, և ահա մի քանի խորհրդավոր ծրար: Դե ինչ, եկեք բացենք: Ուսուցիչը կարդում է նամակը »:

    Վերցրեք ինձ, լվացեք, լվացեք, և այն, ինչ ես եմ, արագ գուշակեք: Եվ իմացեք. Դա մեծ փորձանք կլիներ, եթե ոչ ինձ, բայց ջուրը:

    Սիրելիս, իմ երեխաներ:

    Ես ձեզ նամակ եմ գրում.

    Ես ձեզ խնդրում եմ ավելի հաճախ լվանալ

    ձեր ձեռքերն ու դեմքը:

    Դուք ինքներդ պետք է լվանաք

    Առավոտյան, երեկոյան և կեսօրին -

    Ամեն ճաշից առաջ

    Քնից հետո և քնելուց առաջ:

    Քսել սպունգով և լվացքի կտորով:

    Եղեք համբերատար - նշանակություն չունի:

    Եվ թանաք ու ջեմ

    Լվանալ օճառից և ջրից

    Իմ սիրելի երեխաներ:

    Շատ, շատ եմ հարցնում ձեզ.

    Ավելի հաճախ լվանալ, ավելի հաճախ լվանալ -

    Ես չեմ կարող տանել կեղտոտ հնարք:

    Ես ձեռքս չեմ սեղմելու կեղտոտ մարդկանց հետ

    Ես չեմ գնա նրանց այցելելու:

    Ես շատ հաճախ եմ լվանում:

    Ցտեսություն!

    Միոիդոդիր

    Ուսուցիչ. «Տղե՛րք: Անկանու՞մ եք իմանալ օճառի գաղտնիքների մասին: Ապա եկեք ձեզ հետ գնանք հետազոտական \u200b\u200bլաբորատորիա: Բայց նախ, որպես իսկական գիտնական-հետազոտող, մենք հատուկ զգեստներ ենք հագնելու:

    - Արիշա, խնդրում եմ միացնել մեր համակարգիչը: - Տղաներ, ի՞նչ կա էկրանին: (Օճառ) - Ինչպե՞ս կռահեցիք, որ սա օճառ է:

    - Ո՞վ ավելին կասի օճառի մասին: Ինչի է դա նման? (Ուղղանկյուն, ծաղկային,

    կոշտ, զուգարան, բուրավետ, սայթաքուն և այլն)

    - Ինչու է օճառը բուրավետ: (պարունակում է ծաղկային օդեկոլոն):

    (Երեխաները որոշում են, թե ինչ հոտ է գալիս փաթեթի օճառը):

    - Ի՞նչ հոտ ունի ձեր զուգարանի օճառը:

    - Էլ ի՞նչ օճառ կա: (Հեղուկ)

    - Ի՞նչ են նրանք անում հեղուկ օճառի հետ: (լվանալ մազերը, մարմինը, օգտագործել վարսահարդարները և այլն) - Ե՞րբ է օճառը դառնում սայթաքուն: (Երբ թաց է, ջրով)

    Նայեք, նայեք. Օճառը լվացվում է գետում և գետի խորքում: Ինչու է դա միշտ միայն այնտեղ, որտեղ ջուր կա:

    Ես ու դու հայտնվեցինք «Համեմատությունների երկրում»:

    - Ասա ինձ, օճառը սահո՞ւմ է, ինչպե՞ս է դա: (ինչպես պերճ ձուկը, ինչպես սառույցը, ինչպես սառույցը, ինչպես մետաքսը և այլն)

    - Ո՞վ կկարդա Միլայի մասին լեզվի ոլորողը:

    Միլան օճառով օճառեց Միշկային, օճառն ընկավ Միլան: Միլան գցեց օճառը: Ես արջին օճառով չեմ լվացել:

    - Ինչո՞ւ Միլան չավարտեց Միշկան: - Ինչո՞ւ ընկավ օճառը: (Սայթաքուն)

    Ի՞նչ են նշանակում «լվանալ, լվանալ, լվանալ» բառերը. «Եվ ձանձրանում էր, և լինելով մի wasp,« լվանում »:

    - Ի՞նչ է նշանակում «փրփրել պարանոցը» արտահայտությունը (նախատել, նախատել):

    - Քեզ դա ասե՞լ են: Ինչի համար?

    - Ի՞նչ եք կարծում, հնարավո՞ր է հատապտուղները փրփրել:

    - Ազնվամորը լվացե՞լ եք: (Լվացվեց, բայց չլվացվեց): Ի՞նչ կլինի նրանց հետ, եթե հատապտուղները օճառվեն:

    - Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Գ. Օստերի խորհուրդներին.

    Երբեք մի լվացեք ձեռքերը, պարանոցը կամ դեմքը: Ձեռքերը, պարանոցը, ականջները և դեմքը կրկին կեղտոտվում են: Այս հիմար գործունեությունը ոչնչի չի հանգեցնում: Ուրեմն ինչու՞ վատնել էներգիան, ժամանակ վատնել:

    - Սա լա՞վ է, թե՞ վատ խորհուրդ: -Ինչու՞ վնասակար:

    - Ո՞վ է վախենում օճառից: (Միկրոբներ, կեղտոտ, վախկոտներ):

    - «Ի՞նչ խորհուրդ կտաք կեղտոտ մարդուն»:

    Եվ բանաստեղծ Յա.Աքիմը խորհուրդ տվեց սա.

    Բուրավետ, սպիտակ, օճառային օճառ: Օճառը քմծիծաղով նայում է կոպիտ աղջկան: Եթե \u200b\u200bկեղտոտ մարդը հիշեր օճառը, օճառը վերջապես լվանում էր նրան,

    - Եվ ես կասեի սա.

    Ապրելու պես սայթաքում է, բայց ես նրան բաց չեմ թողնի: Սպիտակ փրփուրով փրփուրներ, Ձեռքերը ծույլ չեն լվանում:

    - Տղե՛րք, եկեք ձեռքերը լվացվենք և ապացուցենք, որ կեղտոտ և ծույլ չենք:

    - Ի՞նչ է պետք ձեռքերը լվանալու համար: (,Ուր, օճառ): (Երեխաները սեղանին են գալիս ջրով և օճառով ջրամբարով):

    - Մենք լավ ենք օճառում ձեռքերը: Տեսեք, մեր ձեռքին օճառի «ձեռնոցներ» ունենք:

    - Ինչ են նրանք? (Սպիտակ, սեւ): -Ե՞րբ են դրանք սեւ: (Երբ ձեռքերը կեղտոտ են): -Ե՞րբ են դրանք սպիտակ: (Երբ ձեռքերը մաքուր են): -Որքա՞ն հաճախ պետք է ձեռքերը լվանաք: (Քանի որ այն կեղտոտվում է, ուտելուց առաջ):

    - Ո՞վ գիտի խնամել օճառը: (Պահել օճառի ամանի մեջ ՝ առանց ջրի դարակ, մագնիսով պատի վրա):

    - Եկեք անցնենք հաջորդ սեղանին:

    ՖԻMՄԻՆՈՒՏԿԱ

    - Եթե օճառը ջրի մեջ եք նետում, ի՞նչ է պատահում դրան: (Խորտակվում է, փնթփնթում, կաղում է):

    - Երբ սպունգը ընկղմվում է օճառաջրի մեջ, ի՞նչ է պատահում: (Նրանից օճառի փուչիկներ են բարձրանում):

    - Ինչո՞ւ (Այն օդով անցքեր ունի):

    - Ո՞ր մասնիկներից է բաղկացած օճառը: (Պինդ և օդային օճառի մասնիկներից)

    - Գուշակեք «Շատ օճառ. Ի՞նչ է սա» հանելուկը (խանութների ցուցափեղկեր; դարակներ ներսից)

    լվացարան, օճառի ամաններ բաղնիքում:)

    - Գիտե՞ք ինչպես էին նախկինում մարդիկ լվանում դեմքերը:

    Եկեք անցնենք մեր լաբորատորիայի հաջորդ սեղանին:

    ՖԻMՄԻՆՈՒՏԿԱ

    - Նախկինում մարդիկ լվանում և լվանում էին իրենցով: Փայտի մոխիրը լցվեց եռացող ջրով և շոգեխաշեց վառարանի մեջ: Մենք նաև լվացվեցինք կավով, որը հիանալի կերպով մաքրում է ձեռքերը և մարմինը կեղտից:

    - Փորձենք ձեռքերը լվանալ կավով:

    D / i. «Ես ուզում եմ, ես չեմ ուզում»: (ուրախ և տխուր դեմքի պատկերապատկեր):

    - Ուշադիր նայեք: Ինչպիսի՞ն է առաջին տղամարդու տրամադրությունը: Նա մեզ ասում է, որ ուզում է ձեռքերը լվանալ կավով: Ինչո՞ւ (Քանի որ նա օգտակար է, նա մաքուր լվանում է :) -Ի՞նչ տրամադրություն ունի երկրորդ տղամարդը: Գիտեք, նա ինձ ասաց, որ չի սիրում ձեռքերը կավով լվանալ: Ինչո՞ւ (Քանի որ դա կեղտոտ է, լվանալու համար շատ ջուր է պետք):

    - Տղաներ, նայեք, համակարգչի էկրանին հայտնվեց նոր նկար: Ինչ է դա (Փուչիկները) Որո՞նք են դրանք: (Օճառ)

    (Երեխաները գալիս են հարևան սեղան և ծղոտներ օգտագործում օճառը փչելու համար

    - Ինչպիսի՞ն են նրանք: Ի՞նչ է պատահում, եթե նրանց վրա նստեք: Նետե՞լ նրանց Խփե՞լ նրանց Փչե՞լ նրանց վրա: Ինչո՞ւ են ասում. «Երազները պայթում են օճառի պղպջակների պես»: (Սրանք խողովակային երազներ են):

    - Եկեք հիշենք մեր երազանքների իրականության ու չիրականացվածի մասին: -Ի՞նչից է բաղկացած օճառի փուչիկը: (Ռումբերն ու օդից)

    (Երեխաները կրկին դիմում են համակարգչի էկրանին: Կան շատ օճառի փուչիկներ `փրփուր):

    - Լսիր. «Օճառը փուչիկներ էր փչում, փրփուրը բարձրանում էր գագաթ, և այն վերանում էր, ամեն ինչ անհետացավ»:

    Ինչու՞ այն անհետացավ:

    Էլ որտե՞ղ եք տեսել փրփուրը: (Գետի վրա, ծովի մեջ, ափի մոտ, ալիքների վրա, բանկա, մի բաժակ հյութ, կաթ և այլն):

    D / i. «Ի՞նչը չի կարող պատահել առանց ինչի»: Մաքուր - առանց ... օճառի: Օճառ ՝ առանց ... ճարպի: Փրփուր - առանց ... ջրի փուչիկները - առանց ... սպունգի: Կատակներ - առանց ... ժպիտ:

    - Ի՞նչ եք կարծում, օճառը կարելի է միայն լվանալ և լվանալ: -Այլ ի՞նչ կարող են անել:

    (Նկարեք կտորի վրա, նկարեք գունավոր թղթի վրա, գործվածք:)

    (Դուք կարող եք երեխաներին տալ մնացորդներ և առաջարկել նկարել օճառի մոգություն):

    Արտացոլում:

    - Տղե՛րք, ինչ լավ գործընկերներ եք:

    - Եկեք հիշենք, թե ի՞նչ նոր բան եք իմացել օճառի մասին: Ի՞նչն եք ամենից շատ հիշում:

    Եվ հիմա ես առաջարկում եմ դիտել մուլտֆիլմ ֆիլմ այն \u200b\u200bաղջկա մասին, որը չէր սիրում լվանալ:

    Դիտելով «Այցելելով ատամի խոզանակի թագուհուն» մուլտֆիլմը

    Փոխհատուցող կողմնորոշման միջին խմբում «ognանաչողական զարգացում» կրթական տարածքի (աշխարհի ամբողջական պատկերացում կազմելը) կրթական տարածքի իրականացման շարունակական ամփոփագիր:

    Թեմա «Ընտանիք» «Ես սիրում եմ իմ ընտանիքը»
    Հեղինակ ՝ Ռոգաչկովա Տատյանա Նիկոլաևնա, MBDOU «Համակցված մանկապարտեզ թիվ 15» մանկավարժ, Չելյաբինսկի մարզի Սնեժինսկ քաղաք:
    Նյութի նկարագրություն. Ես ձեզ առաջարկում եմ «Բարեկամություն» թեմայով «ognանաչողական զարգացում» կրթական տարածքի իրականացման շարունակական կրթական գործունեության ամփոփում: Այս նյութը հարմար է երեխաների տարիքային կատեգորիայի համար նախադպրոցական տարիքը 4-5 տարեկան Այս կրթական գործունեության ընթացքում երեխաները համախմբում են գիտելիքները ընտանեկան կապերի, ազգակցական կապերի մասին: Սովորեք բարի լինել միմյանց հանդեպ:

    Նպատակը. ընտանիքի մասին երեխաների գիտելիքների համախմբում:
    Առաջադրանքներ.
    1. Ուսումնական:
    Ընդլայնել երեխաների գաղափարները ընտանիքի կազմի, ընտանեկան կապերի մասին:
    2. Developարգացող.
    Children'sարգացնել երեխաների հիշողությունը, տրամաբանական մտածողությունը և ստեղծագործական երեւակայությունը:
    3. Ուսումնական:
    Խթանեք ձեր ընտանիքի անդամների հանդեպ սերն ու հարգանքը.
    Ներկայացրե՛ք վարքի ընդհանուր ընդունված նորմերն ու կանոնները:
    4. Ելույթ:
    Համահունչ խոսք. շարունակել զարգացնել երկխոսական խոսքը:
    Բառարան: առարկա - տատիկ, պապիկ, քույր, եղբայր, ընտանիքի անդամ; բարձրորակ - զվարճալի, հոգատար, սիրալիր, մռայլ; բայ - եփել, հագնվել, նորոգել, կրթել:
    Քերականություն:շարունակել սովորեցնել երեխաներին գոյականների նոր բառեր կազմել ՝ նվազեցման ածանցով:
    Խոսքի ձայնային մշակույթ. զարգացնել բառերի արտասանությունը ըստ ռուս գրական լեզվի ուղղափառության նորմերի:
    Մեթոդներ և տեխնիկա.
    Գործնական:անակնկալ պահ ՝ ընտանիքի մասին երգ լսելը, «Ով է ապրում մեր բնակարանում» ֆիզիկական րոպե անցկացնելը, «Մեր գործողությունները» միմիկական վարժություն անցկացնելը:
    Տեսողական: «Ընտանիք» դիդակտիկ նկարների ուսումնասիրություն:
    Բանավոր:վարել դիդակտիկ խաղեր «Անունը սիրով», «Ո՞վ ինչ է անում»
    Անհատական \u200b\u200bաշխատանք: սովորել սովորել կարգավորել իրենց վարքը սովորած նորմերի և կանոնների հիման վրա, կամայական ջանքեր ցուցադրել ընտրության իրավիճակներում:
    Նյութեր:«Ընտանիքի մասին մանկական երգ» աուդիո ձայնագրություն (կատարում ՝ Լարիսա Գրիգորիևա. Ալեքսանդր Էրմոլովի խոսքերը և երաժշտությունը), ընտանիքների նկարներ տարբեր երկրներ աշխարհը; դիդակտիկ նկարներ «Ընտանիք»:

    Դասընթացի ընթացքը

    Ուսուցիչը հանգիստ միացնում է «Մանկական երգ ընտանիքի մասին» երգի աուդիո ձայնագրությունը ՝ Լարիսա Գրիգորիևայի կատարմամբ: Երեխաների ուշադրությունը հրավիրում է երգի վրա, հրավիրում է նրանց լսել այն: Երեխաները լսում են, ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է շրջանագծի մեջ նստել աթոռներին:
    Դաստիարակ ՝ Տղաներ և աղջիկներ, դուր եկավ այս երգը:
    Երեխաների պատասխանները (այո, ինձ դուր եկավ):
    Դաստիարակ ՝ և ի՞նչ է նա ՝ տխուր կամ ծիծաղելի:
    Երեխաների պատասխանները (նա զվարճալի է):
    Դաստիարակ ՝ ճիշտ է, զվարճալի երգ է: Ո՞ւմ մասին է նա:
    Երեխաների պատասխանները (մայրիկի, հայրիկի, տատիկի ու պապիկի մասին):
    Դաստիարակ ՝ ճիշտ տղաներ: Ինչպե՞ս եք մեկ բառով զանգահարում բոլորին, ում թվարկել եք:
    Երեխաների պատասխանները (ընտանիք):
    Դաստիարակ ՝ ճիշտ! Ընտանիքի մասին է, որ մենք հիմա լսել ենք երգը: Նա շատ զվարճալի է, քանի որ շատ հիանալի է, երբ մարդը ընտանիք ունի, երբ մտերիմ մարդիկ միշտ այնտեղ են: Դիտեք ընտանիքի որոշ նկարներ:
    Ուսուցիչը ցույց է տալիս նկարներ, որոնք պատկերում են տարբեր ընտանիքներ, աշխարհի տարբեր երկրներ:
    Դաստիարակ ՝ տղաներ, տեսեք ինչ երջանիկ ընտանիքներ են պատկերված այստեղ: Որտեղի՞ց իմացա, որ նրանք երջանիկ են:
    Երեխաների պատասխանները (քանի որ նրանք ժպտում են):
    Դաստիարակ ՝ Այո դա ճիշտ է. Երբ մարդը երջանիկ է, նա ժպտում է: Երբ ընտանիք կա ՝ մայրիկ, հայրիկ, եղբայր կամ քույր, տատիկ և պապիկ, դա իրական երջանկություն է: Տղաներ, սիրու՞մ եք ձեր ընտանիքը:
    Երեխաների պատասխանները (այո, մենք սիրում ենք):
    Դաստիարակ: դա շատ լավ է! Կասկած չունեմ, որ ձեր ընտանիքն էլ է ձեզ սիրում: Եկեք ձեզ հետ խաղանք մի խաղ, որը կոչվում է «Անվանեք այն սիրով»: Ես ձեզ ցույց եմ տալիս նկարներ, և դուք ասում եք, թե ով է դա և որքան սիրով կարող եք զանգահարել ընտանիքի անդամներին: Համաձա՞յն եք:
    Երեխաների պատասխանները (այո, մենք համաձայն ենք):
    «Անվանեք այն սիրով» խաղն անցկացվում է «Ընտանիք» դիդակտիկ նկարների ցուցադրմամբ:
    Դուստր - դուստր, դուստր
    Որդի - որդի, որդի
    Հայրիկ հայրիկ հայրիկ
    Պապիկ - պապիկ, պապիկ
    Տատիկ - տատիկ, տատիկ
    Քույր - փոքր քույր, փոքր քույր
    Թոռ - թոռնուհի
    Թոռնուհի - թոռնուհի
    Եղբայր - եղբայր

    Դաստիարակ ՝ լավ գործընկերներ, տղաներ և աղջիկներ, բոլորը սիրով կոչված էին: Անմիջապես ակնհայտ է, որ դուք սիրում եք ձեր ընտանիքը և տանը սիրալիր եք վերաբերվում հարազատներին: Եվ հիմա ես առաջարկում եմ հաշվել մեկ ընկերական ընտանիքի անդամներին: Այս ընտանիքը միշտ ապրում է շատ սիրալիր, նրանք օգնում են միմյանց, և նրանք շատ-շատ մեծ են: Անկանու՞մ եք իմանալ այս ընտանիքի մասին:
    Երեխաների պատասխանները (այո, մենք ուզում ենք):
    Ուսուցիչ. Ապա ես առաջարկում եմ կանգնել իմ կողքին և ուշադիր լսել բանաստեղծությունը, նայել իմ շարժումներին և հետո բոլորը միասին կրկնել իմ ետևից:

    Ֆիզիկական րոպե անցկացնել «Ո՞վ է ապրում մեր բնակարանում»:

    Ֆիզմինուտկա
    Մեկ երկու երեք չորս. (Claափահարեք մեր ձեռքերը):
    Ո՞վ է ապրում մեր բնակարանում: (Մենք քայլում ենք տեղում):
    Մեկ երկու երեք չորս հինգ. (Տեղում նետվելով)
    Ես կարող եմ հաշվել բոլորին. (Մենք քայլում ենք տեղում):
    Հայրիկ, մայրիկ, եղբայր, քույրիկ (ծափ տվեք մեր ձեռքերը):
    Կատու Կարկա, երկու կատու, (մարմնի թեքությունները աջից և ձախից)
    Իմ ծղրիդը, ոսկե ճարմանդը և ես. (Իրանը շրջում է ձախ և աջ):
    Դա իմ ամբողջ ընտանիքն է: (Claափահարեք մեր ձեռքերը):

    Դաստիարակ ՝ դուր եկավ խաղը
    Երեխաների պատասխանները (այո, ինձ դուր եկավ):
    Դաստիարակ: հրաշալի է. Ինձ շատ դուր եկավ նաև ձեզ հետ խաղալը: Նստեք ձեր աթոռներին: Եվ դեռ ուզում եք խաղալ?
    Դաստիարակ ՝ շատ լավ տղաներ և աղջիկներ են, որ դուք սիրում եք խաղալ: Էլ ի՞նչ եք սիրում անել:
    Երեխաների պատասխանները (վազել, ցատկել, ուրախանալ):
    Դաստիարակ ՝ վայ, ինչքան հոյակապ է: Ի՞նչ են սիրում անել ձեր ընտանիքի անդամները: Ինձ համար դա շատ հետաքրքիր է: Թույլ տվեք ձեզ զանգահարել ընտանիքի անդամներ, և դուք ինձ հերթով կասեք, թե ինչ են սիրում անել ձեր մայրերը կամ հայրերը, տատիկները կամ պապերը, եղբայրները կամ քույրերը: Կամ ասեք, թե ձեր ընտանիքն ամենաշատն ինչ է անում:
    Ուսուցիչը զանգահարում է մայրիկին, հայրիկին, տատիկին, պապիկին, եղբորը, քրոջը և շղթայված երեխաներին ասում են, որ ընտանիքի անդամը սիրում է անել կամ հաճախ անում է այն գործողությունը (մայրիկը հագնվում է, կարդում է գրքեր, աշխատում է, սնունդ է պատրաստում. Հայրիկը մեքենա է վարում, շտկում է Կենցաղային տեխնիկա և այլն):
    Դաստիարակ ՝ հոյակապ տղաներ Որքա՞ն գիտեն և սիրում են անել ձեր սիրելիները: Youանկանու՞մ եք մեկ այլ հետաքրքիր խաղ սովորել:
    Երեխաների պատասխանները (իհարկե մենք ուզում ենք):
    Դաստիարակ ՝ Դե ուրեմն, եկեք հիմա պարզապես տաքանանք: Խոժոռվել գիտե՞ս: Showույց տվեք, թե ինչպես կարող եք:
    Երեխաները խոժոռվում են:
    Ուսուցիչ. Հիմա եկեք ժպտանք:
    Երեխաները ժպտում են:
    Դաստիարակ ՝ գերազանց! Հիմա եկեք սկսենք խաղը: Ուշադիր լսեք, ես ձեզ կպատմեմ իրավիճակը ընտանիքում, և եթե դա վատ արարք է, ապա դուք կնճռոտեք, և եթե այս արարքը շատ լավն է, և այն հաճելի կլինի ձեր ընտանիքին, ապա դուք կժպտաք: Համաձա՞յն եք:
    Երեխաների պատասխանները (այո, համաձայն եմ):
    Խաղացվում է դեմքի արտահայտությունների խաղ:
    Դուք կոտրեցիք բաժակը;
    Դուք օգնեցիք ձեր մայրիկին փոշեկուլով;
    Դուք չեք հանել խաղալիքները.
    Դուք գրկել եք ձեր տատիկին;
    Դուք օգնեցիք պապիկին հեռուստացույցը շտկելուն
    Ձեր փոքրիկ եղբորը խաղալիք եք խլել
    Քրոջդ քաղցրավենիք տվեցիր:
    Դաստիարակ. Լավ արա, տղաներ և աղջիկներ, գիտեք. Որտե՞ղ է լավ արարքը, և որտե՞ղ այդքան էլ չկա: Հուսով եմ, որ տանը դուք միայն բարի գործեր եք անում. Օգնո՞ւմ եք մեծերին, տրվել փոքրերին:
    Երեխաների պատասխանները (այո, մենք միայն բարի գործեր ենք անում):
    Դաստիարակ ՝ ի goodնչ լավ երեխաներ ունենք մեր խմբում: Տղաներ, հիմա ասեք խնդրում եմ. Ի՞նչ է ընտանիքը:
    Երեխաների պատասխանները (սրանք մայրիկն ու հայրիկն են, տատիկն ու պապիկը, քույրն ու եղբայրը):
    Դաստիարակ. Ճիշտ է Այժմ ես հրավիրում եմ ձեզ նկարել ձեր սիրելիներին ինչ-որ նկար:
    Անվճար նկարում են երեխաները:

    GCD Աշխարհի պատկերի ամբողջականության ձևավորումը «Դելֆին» միջին խմբում `« Սպասք »թեմայով

    Կատարված է ՝ առաջին կարգի մանկավարժ Zամյատինա Սվետլանա Ալեքսանդրովնա:

    Նպատակը. Ընդլայնել երեխաների գաղափարները շրջակա օբյեկտների վերաբերյալ:

    Կրթական առաջադրանքներ. Dishesաշատեսակների, դրանց տեսակների և նպատակների մասին գաղափարների ընդլայնում:

    Tasksարգացման առաջադրանքներ. Համահունչ խոսքի, հնչյունական ընկալման, խոսքի լսողության զարգացում; տեսողական ուշադրություն; տրամաբանական մտածողություն; նուրբ և ընդհանուր շարժիչ հմտություններ:

    Կրթական առաջադրանքներ. Համագործակցության հմտությունների ձևավորում, դրական վերաբերմունք դասին մասնակցության նկատմամբ, հարգալից վերաբերմունք ուտեստներին: Աշխատասիրության կրթությունը, աշխատանքը բերելու ցանկությունը սկսվեց մինչև վերջ:

    Սարքավորումներ: խոհանոցի, ճաշի և թեյի պարագաների պատկերներ, առարկաների նկարներ ուտեստների պատկերներով, կտրված նկարներ, սպասքի իրեր:

    Բառապաշարային աշխատանք: շաքարավազ, կոնֆետի աման, ճենապակյա, խոհանոց, թեյ:

    Նախնական աշխատանք Կարդալով Կ. Չուկովսկու «Ֆեդորինոյի վիշտը» աշխատանքը, ուսումնասիրել նկարազարդումներ, սպասք, դիդակտիկ խաղ «Ի՞նչն ինչի՞ համար: », Սպասքի իրերի մասին պատմությունների-նկարագրությունների հավաքում, հանելուկներ գուշակություն,« Մայրիկի օգնականներ »վարժության համար բառեր սովորելը:

    Դասընթացի ընթացքը.

    Դաստիարակ ՝ Տղաները եկան մեզ մոտ: Բարեւենք նրանց էլ:

    «Բարև՛» հաղորդակցական վարժություն, շրջանագծում կանգնած

    Առավոտյան եկել եմ այստեղ

    Բարև իմ ընկերներին

    Բարև արև և երկիր

    Ես եմ ... (երեխաները հերթով իրենց անվանում են)

    Բարեւ!

    Դաստիարակ ՝ Տղանե՛ր, սիրում եք այցելել:

    Երեխաներ. Այո

    Դաստիարակ ՝ ում ես այցելել

    Երեխաներ : տատիկ, պապիկ: Ընկերներ. Հարազատների մոտ և այլն:

    Դաստիարակ ՝ Երբևէ այցելե՞լ եք հեքիաթի հերոսի:

    Երեխաներ. Ոչ

    Դաստիարակ ՝ Այսօր առաջարկում եմ այցելել հեքիաթային հերոսին, որին կգնանք, կիմանաք ՝ կռահո՞ւմ եք իմ հանելուկը:

    Ես չեմ անի, չեմ վիրավորի սպասքը,

    Ես կանեմ, ես կլինեմ սպասք և սեր և հարգանք

    Երեխաներ. սա Ֆյոդորի տատիկն է:

    Դաստիարակ ՝ ճիշտ. Մենք կգնանք այցելելու Ֆեդորա տատիկին: Բայց ինչպե՞ս ընկնել հեքիաթի մեջ:

    Երեխաներ. Կախարդական փայտիկի օգնությամբ եկեք ասենք կախարդական բառեր:

    Դաստիարակ ՝ Ես առաջարկում եմ ձեզ փակել ձեր աչքերը, շրջվել և արտասանել կախարդական բառերը. Օրորել, խորտակվել, բում:

    (ուսուցիչը շարֆ ու գոգնոց է դնում, ստանձնում է Ֆեդորայի դերը)

    Ֆեդոր: Ողջույն սիրելի հյուրեր:

    Երեխաներ. Ողջույն, Ֆյոդորի տատիկ: Մենք եկել ենք ձեզ այցելելու:

    Ֆեդոր: Որքա gladն ուրախ եմ, որ տեսնում եմ ձեզ: Ես իսկապես սիրում եմ հյուրերին: Տղաներ, այս առավոտ փոստատար Պեչկինը ինձ հաղորդագրություն բերեց, որտեղ նա խնդրում է գուշակել հանելուկներ: Կօգնե՞ք ինձ:

    Ֆեդոր: Գնացեք աթոռներին և ուշադիր լսեք:

    Հանելուկներ պատրաստելը:

    Գդալների մեջ ես գնդապետ եմ: Եվ իմ անունն է ... (շերեփ)

    Ապուր, աղցան, կարտոֆիլի պյուրե, կոտլետներ միշտ ընկնում են ... (ափսե)

    Եվ իմ ընկերոջը փոխարինիր թեյով և թթու կաթով ... (բաժակ)

    Վառարանի վրա կա ճարպ, երկար քթով կաթսա ... (թեյնիկ)

    Նավակ է լողում ափսեի վրա: Նավակը ափսեով դրեցի բերանում ... (գդալ)

    Ոսկե ընդերքով համեղ սնունդ կլինի, եթե օգտագործեք ... Rightիշտ ՝ տապակ:

    Պատկերներով նկարները ցուցադրվում են տիպի կարգավորման կտավի վրա:

    Ֆեդոր: Տղաներ, ինչպե՞ս կարող եք այս բոլոր իրերը մեկ բառով անվանել: (Ուտեստներ)

    Ֆեդոր: Եվ ինչի՞ համար են ուտեստները: (Երեխաների պատասխանները)

    Պատմություն կա

    Ֆեդորա. Կար մի ժամանակ, երբ սպասքը փախչում էր ինձանից, բայց հետո հասկացա, որ նրան պետք է սիրել և խնամել: Ինչպե՞ս պետք է հոգ տանել նրա մասին: Տղաներ, ես ուզում եմ ձեզ ասել, որ ուտեստները նպատակների համար տարբեր են: Ուտեստները, որոնց մեջ եփում են սնունդը, կոչվում են սնունդխոհանոց Այն կերակրատեսակները, որոնցից նրանք ուտում են, կոչվում ենճաշասենյակ ... Այն ուտեստները, որոնցից խմում են թեյը, կոչվում ենթեյ

    (Displayedուցադրվում են նկարներ ուտեստների հավաքածուներով)

    Ֆեդոր: Ուտեստները պատրաստվում են տարբեր նյութերից

    Թեյն ու սպասքը պատրաստված են ճենապակուց: Նրանք այն անվանում են ճենապակյա:

    Խոհանոցային պարագաները պատրաստված են մետաղից: Ինչպե՞ս կարելի է այն անվանել: - մետաղ:

    Կան այլ նյութերից պատրաստված ուտեստներ (ես առաջարկում եմ երեխաներին գալ սեղան ՝ ուտեստները զննելու և ձեռք տալու համար).

    • Սա կավե ափսե է (շագանակագույն և կոպիտ) - այն պատրաստված է կավից;
    • Գդալը փայտից է `փայտե;
    • Ապակի ապակի (բարակ և փխրուն նյութ) - ապակի;
    • Բաժակ ՝ պլաստմասե, ոչ կոտրվող ՝ պլաստմասե:

    - Մենք իմացել ենք, թե ինչ նյութից են ճաշատեսակները: Կրկին կրկնենք. Ճենապակուց - ճենապակյա և այլն:

    Ֆեդոր: Տղանե՛ր, ի՞նչ գիտեք խոհարարական պարագաների մասին: Անվանեք նկարներում պատկերված ուտեստները, պատմեք, թե ինչի համար է դա և որ տեսակի է այն պատկանում:

    Օրինակ ՝ Բաժակ, այն պատրաստված է ճենապակուց, ինչը նշանակում է, որ ճենապակյա է, դրանից թեյ են խմում, սա թեյի սպասք է:

    Fedora- ն շնորհակալություն է հայտնում երեխաներին և առաջարկում է մատների մարմնամարզություն անել:

    «Մայրիկի օգնականները»:

    Մեկ, երկու, երեք, չորս, (բռունցքներով ռիթմիկ հարվածներ).

    Մենք լվանում ենք սպասքը. (

    Թեյնիկ, բաժակ, շերեփ, գդալ և մեծ շերեփ: (

    Մենք լվանում ենք սպասքը, (մի ափը սահում է մյուսի վրա):

    Մենք միայն բաժակը կոտրեցինք, (մատները թեքեք ՝ սկսած բութ մատից):

    Շերեփն էլ ընկավ

    Թեյնիկի քիթը շեղվեց:

    Մենք մի փոքր կոտրեցինք գդալը,

    Այսպիսով, մենք օգնեցինք մայրիկին: (ռիթմիկտեսախցիկներ):

    Ֆեդոր: Եվ հիմա ես առաջարկում եմ խաղալ: Համաձայն ես?

    Գնդակով խաղ

    Գոյականների կազմավորում ՝ փոքրաթիվ ածանցով. Բաժակ-բաժակ, գդալ-գդալ և այլն:

    Տղե՛րք, որտե՞ղ են պահվում ուտեստները: (խոհանոցում). Եվ այդպիսի տարբեր ուտեստներում տարբեր ապրանքներ են պահվում:

    Ֆեդոր Տղաներ, հիշու՞մ եք, ինչպես հեքիաթում ամանները փախան ինձանից: Եվ մինչ ինձնից վիրավորված սպասքը փախչում էր, կոտրվում էր, կտոր-կտոր էր լինում, ես հավաքում էի բոլոր բեկորները, և կօգնե՞ք ինձ հավաքել այս բեկորները: (Ես առաջարկում եմ հավաքել կտրված նկարներ):

    «Կոտրված ուտեստներ» խաղը. (երեխաները նկարներ են հավաքում և անվանում են, թե որ խմբի ուտեստներից է պատկանում իրենց նկարը)

    Դասի ամփոփում

    - Հիշեք, թե ինչ տեսակի ուտեստներ են, ինչպե՞ս են դրանք օգտագործվում:

    • Խոհանոցում անհրաժեշտ են այն պարագաները, որոնց մեջ եփում են սնունդը. Դրանք կոչվում են խոհանոցային պարագաներ:
    • Ուտեստները, որոնք օգտագործվում են սեղանի շուրջ ընթրիքի ժամանակ, սպասք են:
    • Թեյ խմելու ուտեստները կոչվում են թեյ:

    Մայրիկը խոհանոցում շատ ուտեստներ ունի.

    Ահա թեյնիկ, շերեփ, սուրճի կաթսա և սպասք,

    Կաթսաները բարձրության վրա դարակներում են,

    Դույլերն ու թիակները կախված են պատերի երկայնքով:

    Ընթրիքի հավաքածուն պատրաստ է ընթրիքի

    Եվ թեյի տունը գեղեցիկ է դարակում:

    Իսկ հացի տուփի մեջ գեղեցիկ անձեռոցիկի տակ հաց կա

    Բուրավետ և համեղ ընթրիքի սուտի համար:

    Աղը լցվում է ներկված աղի խառնիչի մեջ,

    Կարագը կոկիկորեն լցրեք յուղի մեջ,

    Բոլոր բանջարեղենները կտրված են աղցանի ամանի մեջ

    Եվ tureen- ն արդեն սեղանին է:

    Dishesաշատեսակներում սնունդը պահվում և պատրաստվում է,

    Տանտիրուհիները չորացնում և լվանում են սպասքը:

    Եվ, ինչպես Ֆեդորան, նա չի փախչի, եթե դարակից մաքուր լինի:


    Նմանատիպ հոդվածներ
     
    Կատեգորիաներ