• Shrnutí lekce hry „Vesmír. Synopse ucelené tematické lekce „Vesmír“ pro děti druhé juniorské skupiny Cesta do vesmíru 1. juniorská skupina

    30.10.2021

    Marina Topychkanová
    Shrnutí GCD ve druhé juniorské skupině na téma: „Prostor pro děti“

    Účel GCD: vytváření představ o prostoru.

    Obsah programu

    Vzdělávací cíle:

    Rozšířit znalosti dětí o profesi astronauta;

    Rozvinout zájem o průzkum vesmíru;

    Naučte se tvořit fráze;

    Aktivujte slovní zásobu předškoláků: vesmír, planety, satelit, vesmír, sluneční soustava, vesmírná stanice, trubice atd.

    Vývojové úkoly:

    Rozvíjet:

    Komunikační dovednosti;

    Schopnost myslet, uvažovat, reagovat úplnými odpověďmi;

    Vizuální paměť logické myšlení, pozornost, představivost, zrakové a sluchové vnímání.

    Vzdělávací úkoly:

    Vychovat:

    Milovat a opatrný postoj do našeho společného domova – Země;

    Přátelské vztahy;

    Pěstujte zájem a zvědavost

    Tvůrčí činnost a představivost.

    Přípravné práce: Seznámení s vesmírem, planetami, zeměkoulí. Čtení knih o vesmíru, prohlížení ilustrací. Vytváření hádanek.

    Materiál: prezentace „Prostor“, měkké bloky.

    Očekávaný výsledek:

    Zájem o téma „Vesmír“, aktivizace a obohacování slovní zásoby.

    Úcta k přírodě.

    Tajemství

    Na černém nebi až do svítání

    Lucerny svítí matně.

    Svítilny - Svítilny

    Menší než komáři.

    (hvězdy) (Snímek 2)

    Dalekohled vám pomůže zjistit, kolik hvězd je na obloze. (Snímek 3)

    - A největší hvězda je Slunce ( Snímek 4)

    Je hodně velký a každého zahřeje - neustále se tam dějí výbuchy a proto je od nich teplo.

    – Stále existují planety obíhající kolem Slunce. (Snímek 5)

    Báseň

    Každý z nás může pojmenovat všechny planety v pořadí:

    Jedna - Merkur, pět - Jupiter,

    Dvojka je Venuše, šestka je Saturn,

    Tři - Země, Sedm - Uran,

    Čtyři - Mars,

    Za ním je Neptun, je osmý v řadě,

    A už za ní pak devátá planeta jménem Pluto

    – A tomu všemu se říká Sluneční soustava.

    – Jak se jmenuje naše planeta? (Země) (Snímek 6)Říká se jí také Modrá planeta, proč? V celé sluneční soustavě, jen na naší planetě, žijí lidé, existuje život. Jak vypadá? (za míček).

    V blízkosti naší planety je vždy měsíc, je to satelit naší Země. (Snímek 7)

    – Místo, kde se nacházejí nejen planety, ale i komety, se nazývá vesmír. (Snímek 8).

    Kluci, chtěli byste do vesmíru? Na čem poletíme, jakou dopravou? (Raketa) (Snímek 9)

    Postavíme raketu z měkkých bloků. (děti postaví raketu, postaví židle)

    Hra "Pojďme létat do vesmíru"

    Úkol: rozvíjet zručnost, rychlost reakce, motoriku dětí.

    Všichni hráči stojí v kruhu, chytí se za ruce a jdou a říkají text:

    Rychlé rakety na nás čekají -

    Na procházky po planetách,

    Cokoli chceme

    Poletíme na tento.

    Ale ve hře je jedno tajemství:

    Není zde místo pro opozdilce.

    Řečeno poslední slova, děti to vzdávají a běží k raketám.

    – Brzy v dubnu bude svátek – Den kosmonautiky. Před mnoha lety náš člověk poprvé navštívil vesmír.

    Jmenoval se Yu.A. Gagarin (Snímek 10)

    A úplně prvními lidmi, kteří se dostali do vesmíru, byli psi Belka a Strelka. (Snímek 11)

    – Ve vesmíru je také vesmírná stanice. (Snímek 12) Kde je možné provádět experimenty a studovat život ve vesmíru.

    Ve vesmíru není vzduch a astronauti tam nechodí, ale létají. (Snímek 13)

    Ve vesmíru se astronauti také zahřívají, takže teď strávíme minutu cvičením,

    spolu s kosmonautem Yu A. Gagarinem. (Snímek 14)

    Zahřát

    Připravte se na zahřátí!

    Odbočte doprava - odbočte doleva,

    Počítejte otáčky

    Raz-dva-tři, nezůstávejte pozadu. (Otočte své tělo doprava a doleva.)

    Začneme dřepovat – Raz, dva, tři, čtyři, pět.

    Ten, kdo dělá cvičení

    Možná bychom si měli zatancovat na dřepu. (Dřepy.)

    Nyní zvedněme ruce

    A trhnutím je upustíme.

    Jako bychom skákali z útesu

    Letní slunečný den. (Děti zvednou rovné paže nad hlavu, pak je prudkým pohybem spustí a posunou dozadu, pak zase prudkým pohybem nahoru atd.)

    A teď kráčet na místě,

    Doleva-doprava, stop, jedna-dvě. (Jděte na místo.)

    Nyní můžete jíst, ale co jedí ve vesmíru? Pro astronauty existuje speciální jídlo a dávají ho do zkumavek (Snímek 15, aby nemohla obletět loď, protože ve vesmíru je stav beztíže (Snímek 16,17)

    Podívejme se na naši planetu znovu z vesmíru. Jak je krásná! (Snímek 18)

    Existuje jedna zahradní planeta.

    V tomto chladném prostoru.

    Jen tady jsou lesy hlučné,

    Volání ptáků, stěhovavých.

    Pouze na ní kvetou,

    Konvalinky v zelené trávě.

    A vážky jsou jen tady,

    Překvapeně se dívají do řeky...

    Postarej se o svou planetu -

    Koneckonců, nikdo jiný takový není!

    Ale je čas, abychom se vrátili domů. Jak poletíme domů? Pro vrácení jsou speciální kapsle. (Snímek 19,20,21)

    Tak a jsme doma! (Snímek 22,23,24)

    Měli jsme zajímavý výlet? Kdo z vás by se chtěl stát astronautem a proč? Co byste dělali ve vesmíru? Chtěli byste letět na jinou planetu, co byste tam dělali?

    Kdybyste potkali obyvatele jiné planety, co byste řekli?

    Výsledek:

    Jak bychom se měli chovat k naší planetě? Co je potřeba udělat, aby byla ještě krásnější?

    V volný čas Můžete vyzvat děti, aby kreslily vesmír nebo planety.

    Vzdělávací projekt

    "Prostor"

    obecní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce

    školka č. 3 "Beryozka"

    vesnice Peshkovo 20__

    Typ projektu: kognitivně-kreativní

    Doba realizace : krátkodobý (06.04.__-12.04.__)

    Účastníci projektu:děti různých věkových skupin nízký věk, pedagogové, rodiče.

    Relevance projektu: Zájem o vesmír se v člověku probouzí velmi brzy, doslova od prvních krůčků. Záhady vesmíru vždy vzrušují představivost raného dětství až do stáří. Slunce, měsíc, hvězdy jsou zároveň tak blízko a zároveň tak daleko. V tomto ohledu pro mladší školáci vyvinuli jsme tento projekt.

    Struktura projektu

    Cílová: Formování elementárních představ o prostoru, podpora kognitivních a kreativních schopností účastníků projektu.

    úkoly:

    1.Aktivujte si slovní zásobu: vesmír, hvězda, raketa, měsíc, astronaut.

    2. Aktivovat sluchové a zrakové analyzátory, rozvíjet řeč, představivost a myšlení u dětí.

    3. Vzbuďte zájem o prohlížení ilustrací o vesmíru.

    4. Rozvíjet schopnost vzájemné interakce, povzbuzovat děti ke spolupráci.

    Prioritní oblasti: Kognitivní vývoj, umělecký a estetický vývoj.

    Integrace s OO:

    Vývoj řeči;

    Fyzický vývoj;

    Sociální a komunikační rozvoj.

    Hlavní formy práce na projektu:

    • Konverzace
    • Zobrazit prezentaci
    • Didaktické hry
    • Individuální práce
    • Spolupráce s účastníky vzdělávacího procesu

    Předpokládané výsledky:

    • Zformováno elementární reprezentace o vesmíru
    • Aktivace slovní zásoby
    • Pokračujte v posilování svých dovedností ve vzájemné interakci

    Produkt projektu : kolektivní práce s dětmi „Ach, jaká raketa“

    Fáze práce:

    1. Přípravná fáze.

    a) Plánování práce na realizaci projektu.

    b) Spolupráce s rodiči:

    Konverzace: „Jaké formy práce lze použít k uvedení dětí do vesmíru“

    c) Příprava metodické příručky(tvorba prezentací, vytvoření banky her na toto téma, příprava ilustrací o vesmíru

    Použité zdroje: rodinná, beletristická a naučná literatura, internetové zdroje.

    2.Praktická etapa

    Kognitivní vývoj:

    1. Zkouška ilustrací na téma „Vesmír“;

    2. Konstrukce "Raketa" (konstruktor);

    3. Sledování karikatur „Belka a Strelka“, „Luntik“, „Nevím na Měsíci“.

    Vývoj řeči:

    1. Konverzace „Jaké je to nebe?“;

    2. Konverzace "Co je prostor?";

    3. Konverzace "Jaké jsou tam hvězdy?";

    4. Konverzace "Kdo je astronaut?"

    Fyzický vývoj:

    1. Venkovní hry: „Slunce a déšť“, „Letíme na raketě“;

    2. Prstová gymnastika„Kosmonaut“ „Mraky“, „Slunce svítí“;

    3. Dechová cvičení „Breeze“;

    4. Lekce tělesné výchovy „Raketa“.

    Umělecký a estetický vývoj:

    1. Kresba „Planeta Země!

    2.Čtení básní na téma „Vesmír“.

    3. Poslech písní „Pojďme malovat všechny planety“ (Barbariki), „Oblaky bílých koní“.

    Sociální a komunikační rozvoj:

    1. RPG "Let do vesmíru."

    Spolupráce s rodiči:

    Individuální rozhovory na téma „Jak seznámit děti s vesmírem!“

    3. Výsledek práce

    1. Týmová práce s dětmi"Ach, jaká raketa"

    Pšeničná lilie
    Projekt ve druhé juniorské skupině „Cesta do vesmíru“

    Projekt« Cesta do vesmíru»

    Provedeno:

    Psheničnaja L. Yu.

    Projekt« Cesta do vesmíru» .

    v druhý nejmladší 2

    Předmět projekt: « Cesta do vesmíru» . Dozorce projekt: vychovatel.

    Účastníci projekt: děti, učitel, rodiče. Doba realizace projekt: duben 2016 Typ projekt: krátkodobý, skupina, tvořivý. Relevantnost projekt. Nevědomost dětí o ruském svátku - den astronautika, o datu prvního letu Jurije Alekseeviče Gagarina v prostor. Odůvodnění Problémy:

    1. Nedostatek pozornosti rodičů k ruskému svátku - Den astronautika.

    2. Dětské povrchní znalosti o prostor, první člověk, který přiletěl prostor, o existenci svátku v Rusku - Den astronautika. cílová: Seznamte děti s ruským svátkem - Dnem astronautika. Rozšiřovat a prohlubovat znalosti dětí o prostor, o prvním muži, který přiletěl prostor, o dovolené. Aktivujte slovník k tématu ( prostor, kosmická loď, planety, stav beztíže). Pěstovat vlastenectví a lásku k vlasti.

    Plán implementace:

    1. Stanovení cíle.

    2. Hledání forem realizace projekt

    3. Vývoj výchovně vzdělávacího procesu.

    4. Organizace vývojového, kognitivního, předmětového prostředí.

    5. Stanovení směrů hledání a praktických činností.

    6. Organizace společných tvůrčích, objevných a praktických činností učitelů, rodičů a dětí.

    7. Práce na dílech projekt, oprava.

    8. Kolektivní realizace projekt, jeho demonstrace.

    9. Výsledek.

    Vzdělávací a vzdělávací proces.

    Formy práce. Předmět. Doba trvání.

    Přímá vzdělávací činnost.

    Básně, povídání, hádanky, příběhy.

    Poezie: A. Výška "V pořádku, všechny planety..." V. Orlov "Loď letí", S. Karpeev "Slunce".

    Příběhy: "Raketa je vedena za rukojeť", "Země opět vyplula z okénka", "Nula kilogramů". Hraní aktivita:

    DI: „Postavte si raketu“, "Najít stejné hvězdy". Hraní rolí hra: "My astronauti» , "mimozemšťané". Produktivní druh činnosti:

    Třída: Motiv nášivky "Raketa" cílová: Naučte děti lepit hotové díly, správně je pokládat na list papíru, rozvíjet Kreativní dovednosti, jemné motorické dovednosti ruce, vytvořit si představu prostor.

    Dnes chci jít s tebou cesta. Kam myslíte, že půjdeme? Pojďme prostor. Ale nevím, na čem tam můžeme létat. Poslechněte si hádanku. Na vzducholodi, prostor poslušní, my, předhánějící vítr, spěcháme dál (raketa). Jak říkáte lidem, kteří létají? prostor? Jaké by podle vás měly být? astronauti? Být silný a statečný jako skutečný astronaut, potřebujete každý den začít ležením na gauči a sledováním kreslených filmů? Samozřejmě ne, musíte cvičit každé ráno. Astronauti, začněte, protáhněte ruce a nohy. Až jednou vstanu, protáhnu se. Dva - ohnutý, narovnaný. Tři tlesknutí nad temeno hlavy a pak dva skoky. Nádech a výdech, nádech a výdech, zhluboka dýchejte. Tiše a snadno se posadili.

    Skvělí kluci, můžete se stát astronauti, ale letět do prostor potřebujeme hodně raket, podívejme se na obrázky a řekni nám, co ukazují. A teď ty a já, děti, odlétáme na raketě. Zvedli se na špičky a pak ruce dolů. Jednou, dvakrát se natáhli a pak raketa vyletěla nahoru. Prstová gymnastika před začátkem práce: "Slunce", "lunochod". Vyplnění přihlášky, pomoc učiteli s prací.

    A tak kluci, vyrobili jsme spoustu raket, teď půjdeme na prostor, líbilo se ti naše cesta?

    lekce FEMP. "Počítání do pěti".

    cílová: Opravte počet do pěti, procvičte si ordinální počítání. Posilte své znalosti geometrických tvarů a schopnost sestavit celek z dílů. Rozvíjet paměť, řeč, myšlení. Rozšiřte své chápání prostor.

    Lekce rozvoje řeči. « Cesta do vesmíru» .

    cílová: Pro upevnění správné výslovnosti hlásek, rozšíření slovní zásoby, rozvoj řečové paměti, rozšíření kognitivní zájem do okolní reality.

    Zábava « Raketový výlet» cílová: Rozvíjet logické myšlení, kreativitu, chuť hrát si spolu, schopnost sestavit celek z částí, rozvíjet obratnost a pohyblivost, upevňovat znalosti dětí o prostor. Zdravím děti.

    Pilot dovnitř prostor podíval se na raketu shora. Takovou krásu ještě nikdo na světě neviděl. Řekněte mi, kluci, kdo jako první spatřil Zemi? Přesně tak, naše první kosmonaut - Jurij Gagarin. Na čem letěl? prostor? Postavíme rakety, kam půjdeme cesta. Konstrukce rakety

    Účtování letu na Mars

    Stát se silným a agilním

    Poletíme na Mars.

    Hvězdy čekají na naši návštěvu. Tři, dva, jedna - letíme!

    Plujeme v nulové gravitaci, jsme přímo u stropu.

    Cesta na Mars byla velmi dlouhá, zastavte se! Opouštíme kabinu.

    Vše máme připraveno, jsme v nulové gravitaci. Podívej se z okna, co vidíš? Jak krásné prostor. Co je uvnitř prostor? Pojďme k planetám a otočme se kolem planet

    „Rotace planet kolem Slunce“

    Nyní jsme dorazili na planetu Mars, je zde tolik zajímavých věcí, ale podívejte se, co je rozptýleno po naší cestě? To jsou meteority, pojďme je sbírat (meteority se shromažďují podle hudby).

    Vzdálili jsme se tak daleko od lodi, že není vůbec vidět a ztratili jsme se navzájem, ať najdeme vše své astronauti.

    Sbíráte rádi hvězdičky? Shromážděme naše hvězdy na planetách.

    Rychlé planety na nás čekají,

    Na procházky po planetách,

    Cokoli chceme

    Poletíme na tento.

    Ve hře je ale jedno tajemství: pro opozdilce zde není místo.

    „Sbírejte hvězdy na planetách“

    A teď vy a já, děti, poletíme domů na raketě. A teď jsme děti, letíme na raketě, jsme připraveni k letu, startujeme motory. Vyleťte raketou, vydejte se na oběžnou dráhu. Obletěli planety a znovu přistáli na Zemi. S čím se raketa vrátila? S pěti skákacími zvedáky, třemi klapkami a čtyřmi dřepy.

    Kresba křídou na asfalt.

    Hudební a kreativní volný čas aktivita:

    1. Učení básniček a písniček.

    2. Prezentace projekt.

    Analýza implementace a organizace projekt.

    1. V důsledku plánování a provádění přípravných činností projekt, cíl definován projekt, na které upozornily děti, učitelé i rodiče.

    2. Hledání forem realizace projekt plánováno po dohodě s rodiči.

    3. Bylo vypracováno schéma vzdělávacího procesu.

    4. Organizace předmětu a vývojová životní prostředí: skupina a přijímací místnost jsou vyzdobeny materiálem podle tématu. Vizuální informace pro rodiče o společné účasti na realizaci projektové aktivity . Výběr beletristického, didaktického a demonstračního materiálu s přihlédnutím k tématu.

    5. Od okamžiku realizace projektové činnosti ve skupině, učitelé a odborníci z mateřských škol si s dětmi povídají, hrají se hry, učí se písničky a tance.

    6. Při realizaci projektové aktivity: zdobené skupinové a přijímací místnosti; byly vedeny rozhovory s dětmi; naučené básničky a písničky. Prezentace projekt« Cesta do vesmíru» , demonstrace novin « Prostor» . V MŠ byla na toto téma uspořádána velká výstava « Prostor» .

    Dnes bych vás rád upozornil na shrnutí tematická lekce, věnované Dni Kosmonautika ve druhé juniorské skupině MŠ.

    Děti jsou od přírody velmi zvídavé, přitahuje je vše tajemné a neznámé, proto toto téma v žácích vyvolá pozitivní emoce. Nyní, ve věku 3-5 let, se moderní děti zajímají o vesmírné lodě a mimozemšťany, ale jejich znalosti jsou povrchní, založené na prohlížení informací, které nejsou vždy dostatečně informativní a srozumitelné pro jejich věk. Někdy si vesmír spojují s Hvězdnými válkami, piráty atd. agrese, která je vysílána v médiích.

    Cíl: vytvoření základních znalostí o vesmíru, hvězdách, kosmonautech, jménech planet sluneční soustavy, svátku, který existuje v Rusku - Den letectví a kosmonautiky prostřednictvím integrace vzdělávacích oblastí: „Kognitivní rozvoj“, „Rozvoj řeči“ , „Umělecký a estetický rozvoj“, „Sociálně-komunikační rozvoj“, „Fyzický rozvoj“.

    Materiály: demonstrační materiál o vesmíru (fotografie, ilustrace).

    Předpráce: prohlížení názorných pomůcek znázorňujících dalekohled, výroba dalekohledu (role barvicích papírových ručníků).

    1. Vzdělávací:

    • Vysvětlete význam slov „kosmonaut“, „kosmická loď“, „kosmodrom“, „beztížný stav“, „skafandr“, „gravitační síla Země“, „sluneční soustava“, „hvězda“, „astronom“.
    • Rozvíjet schopnost používat nová slova v řeči, povzbuzovat děti, aby odpovídaly na otázky.

    2. Vývojové:

    • Rozvíjet jemnou a hrubou motoriku,
    • přispívají k utváření estetického vkusu
    • vytvářet podmínky pro emocionální reakci při učení se novým poznatkům
    • zavést smysl pro rytmus poslechem básní, rozvíjet paměť a řeč

    3. Vzdělávací:

    • Rozvíjet schopnost komunikovat a vyjednávat s vrstevníky v procesu společných aktivit
    • Podporovat respekt k lidem v zajímavých a nebezpečných profesích, pomáhat chápat význam jejich práce pro společnost i jednotlivce.

    Průběh lekce:

    Otázka: Kluci, dostali jsme dopis, který napsala Lisa Barboskina (hrdinka slavného animovaného seriálu „Barboskina“), je velmi naštvaná, protože její bratr Druzhok se chce stát astronautem a letět do vesmíru, ale ona ne. vědět, kdo je astronaut a co tam umí létat.

    Pedagog: Kluci, víte, kdo je astronaut? (odpovědi dětí)

    Q: Přesně tak, tohle je muž, který letěl do vesmíru na vesmírné lodi.

    Q: Chcete se stát astronautem a vydat se na vesmírnou cestu? Pak potřebujeme skafandr - to je speciální ochranný oděv pro práci ve vesmíru, protože tam není žádný vzduch a je velmi, velmi chladno:

    HRA "Kosmonaut":

    Chci se stát astronautem! (ruce na opasku)

    Oblékl jsem si skafandr (imitace oblékání)

    Poletím na raketě (zvedněte ruce a spojte se nad vaší hlavou)

    A otevřu všechny planety (udělej rukama velký kruh)

    Otázka: Kluci, první člověk, který letěl do vesmíru, byl náš krajan Jurij Gagarin, a před lidským letem psi jménem Belka a Strelka navštívili vesmír a o den později se bezpečně vrátili na Zemi.

    Q: 12. dubna 1961 obletěl naši planetu Zemi, kde žijeme, Jurij Gagarin na kosmické lodi Vostok-1 a od příštího roku se na návrh druhého kosmonauta země, Germana Titova, začal svátek slavit. u nás každý rok Den letectví a kosmonautiky.

    B: čte báseň V. Stepanova „Jurij Gagarin“, děti ji několikrát společně opakují (pak se děti postaví do kruhu):

    Ve vesmírné raketě (pohybujte se v kruhu, držte se navzájem za ruce)

    S názvem "Východ"

    Je první na planetě

    Dokázal jsem vystoupat ke hvězdám. (zvednout ruce nahoru)

    Zpívá o tom písně (paže zvednuté, tělo kymácející se)

    Jarní kapky: (sklopí ruce a drží se za ruce)

    Budou spolu navždy (konvergující do středu)

    Gagarin a April!

    Q: Tak, mladí kosmonauti, na čem poletíme do vesmíru?

    D: Na raketě!

    Otázka: Kde můžeme získat raketu, protože máme pouze moduly, ale žádnou kosmickou loď.

    Děti nabízejí, že si postaví raketu (na stojanu visí ilustrace rakety).

    Postavte HRU s raketou

    vychovatel:

    Letí ze Země do mraků

    Jako stříbrný šíp.

    Létá na jiné planety

    Rychle...

    Děti:. (raketa)

    Otázka: Je to tak, astronauti létají do vesmíru na raketě (kosmické lodi) a odkud startuje, víte? Raketa startuje z kosmodromu, jedná se o speciálně určené a vybavené místo, odkud se rakety vypouštějí do vesmíru (ukázat foto).

    Otázka: Nyní vezměte na cestu, podle vašeho názoru, vše, co potřebujete, a připravte se na let.

    Q: (Děti sedí na koberci kolem postavené rakety). 5, 4, 3, 2, 1 – START!

    Čekají nás rychlé rakety

    Létat na planety.

    Jakoukoli chceme -

    Pojďme letět na tohle!

    Q: Kluci, co myslíte, astronaut by měl mít výborné zdraví, být nebojácný, silný, chytrý, protože musí pracovat v neobvyklých podmínkách, v nulové gravitaci. Co to podle vás je – stav beztíže? (Odpovědi dětí). Zamysleme se nad tím, co to je?

    (Učitel ukazuje fotografii astronautů v zóně nulové gravitace).

    Ve Vesmíru na člověka nepůsobí gravitační síla Země, díky které stojíme pevně na nohou a nepadáme, není tam žádná gravitační síla, takže astronauti se nemohou postavit na nohy, jakoby „plavou“ “, ale ne ve vodě, ale ve vzduchu.

    HRA "Zero Gravity"

    Učitel vyzve děti, aby vstaly z koberce a vyskočily co nejvýše.

    Otázka: Když jste ve vzduchu, necítíte váhu svého těla. Stav beztíže můžete na Zemi pocítit i ve výtahu, ve chvíli, kdy se začne pohybovat dolů, když skočíte na trampolínu, když jedete autem a najednou spadnete do díry.

    vychovatel:

    Raketa má řidiče (zvedněte ruce a připojte se nad hlavu)

    Milovník nulové gravitace (dejte ruce do stran a zatřeste tělem)

    Anglicky astronaut (paže roztažené do stran a pokrčení ramen)

    a v ruštině... (Kosmonaut) (ruce na opasku)

    Děti napodobují pohyby astronautů ve vesmíru, hladce pohybují rukama, „vznášejí se ve vzduchu“

    Otázka: Nyní se podívejme, jaké předměty jste si s sebou vzali na cestu vesmírem. (Děti ukazují lžíce, vidličky, deku, ovoce)

    Otázka: Kluci, ve vesmíru nebudete moci jíst lžící a vidličkou. Proč myslíš, asi kvůli stavu beztíže, že? Jídlo nebude možné nakládat ani na talíře, protože se rozsype po celé vesmírné lodi, protože... neexistuje žádná gravitační síla země. Proto astronauti berou potravu do speciálních trubiček, podobně jako zubní pasta. A na polštářích se vám taky nebude spát, prostě vám uletí zpod hlavy. V prostoru nejsou ani postele. Astronauti spí ve speciálních spacích pytlích, které jsou připevněny ke stěnám rakety (Učitel ukazuje fotografii).

    Otázka: Kluci, zahrajeme si hru „Snídaně pro kosmonautiku“.

    HRA „Snídaně pro astronauty“.

    Děti jedí ovocné pyré z balení doy-pack od známé výrobní společnosti dětská strava. Mladým astronautům stačí přitlačit na sáček a sníst pyré sami, aniž by na sebe vylili kapku, poté, co nejprve odšroubovali víčka.

    V: No, kluci, osvěžili jsme se! Chutnala vám astronautská snídaně? Nyní nasedneme do rakety a letíme zpět do školky.

    Děti spojí ruce nad hlavou a „létají“ v několika kruzích po místnosti, doprovázejí svůj let charakteristickými zvuky a každý přistává na svém „kosmodromu“ – židli.

    Q: Tak jsme dorazili na Zemi. A teď jsme v laboratoři, připravte si dalekohledy na pozorování (jedná se o speciální zařízení, které umožňuje pozorovat hvězdy, značně zvětšuje a přibližuje obraz) nyní z nás budou astronomové (vědci, kteří pozorují nebeská tělesa: hvězdy, planety , tedy co se děje ve vesmíru).

    Učitel rozdává role papírových ručníků, které si děti předtím namalovaly různými barvami.

    Q: Astronomové, nyní budete pozorovat planety dalekohledem a já vám ukážu planety naší sluneční soustavy na flanelgrafu.

    HRA „Zkoumání planet“

    Otázka: Chlapi, všechny planety naší sluneční soustavy se točí kolem slunce (připevněte žlutý kruh a pak při čtení básně připevněte na stojan další planety různých barev a velikostí).

    Všechny planety v pořádku

    Každý z nás může jmenovat:

    Jedna - Merkur,

    Dva - Venuše,

    Tři - Země,

    Čtyři - Mars.

    Pět - Jupiter,

    šest - Saturn,

    sedm - Uran,

    Za ním je Neptun.

    Je osmý v řadě.

    A po něm,

    A devátá planeta

    Jmenuje se Pluto. (A. Výška)

    Otázka: Kluci, chcete udělat model naší sluneční soustavy? Jak to můžeme udělat, můžeš mi říct? Máme lepidlo, karton, modely planet (vystřižené kruhy různých barev), fotografii - ukázku Sluneční soustavy.

    APLIKACE „Planety sluneční soustavy“

    Materiály:

    černý nebo tmavě modrý karton, lepidlo, vatové tyčinky, červený, žlutý, modrý kvaš, předřezané kruhy z barevného papíru - planety:

    Merkur je malý hnědý kruh;

    Venuše – větší růžový kruh;

    Země je modrý kruh, o něco větší;

    Mars je červený kruh o velikosti růžového kruhu;

    Jupiter je šedý jako modrý;

    Saturn je bílý s prstencem velikosti šedé;

    Uran – modrý, stejně velký jako modrý;

    Neptun - fialová, jako modrá;

    Pluto (nepovinné, protože vědci mají tendenci souhlasit s tím, že Pluto není planeta) je bílé, přibližně o velikosti hnědé.

    Pokrok:

    1. Lepíme slunce - žlutý kruh.
    2. Kolem Slunce lepíme další planety.
    3. Kolem jedné z planet (Saturn) nalepíme předem vyříznutý prstenec.
    4. Pomocí vatových tamponů navrhovaných barev děláme tečky - to jsou hvězdy.

    Q: Kluci, díváte se na oblohu pozdě v noci? co tam vidíš? Asi hvězdy, měsíc, že? Víte, že dříve ve starověku si lidé mysleli, že hvězdy jsou stříbrné hřeby zaražené do nebe, ale ve skutečnosti to byly horké koule plynu a naše Slunce, které v létě tak jasně září, je také hvězda. A barva hvězdy závisí na teplotě jejího povrchu. Nejžhavější hvězdy jsou tedy hvězdy s modrou nebo bílou barvou, méně horké vyzařují žlutá, a prostě horké jsou červené. Pojďme kreslit s bavlněné tampóny vícebarevné hvězdy a získáme nádherný obraz vesmíru.

    Otázka: Kluci, Lisa Barboskina se velmi bojí a bojí se o svého bratra Družku, jak ji můžeme uklidnit, ukázat jí, jak je to zajímavé ve vesmíru, jak je to krásné? Podívejte se na obrázky, které jste vytvořili o vesmíru, a chcete ji ukázat? Dovolte nám udělat výstavu a ukázat ji všem, Lise Barboskina a vašim rodičům a prarodičům.

    (Druhý den zanechte dopis od Lisy Barboskinové a přečtěte jej dětem, až přijdou do školky:

    "Drazí kluci, jsem vám za to velmi vděčný." nadherna prace, teď už chápu, proč můj bratr Družok tak chce letět do vesmíru, protože je to tam tak zajímavé a krásné. Děkuji mnohokrát!!! Lisa Barboskina")

    Q: Líbilo se vám naše dnešní dobrodružství? Jaká nová slovíčka jste se naučili? Pamatujete si, jaké hry jsme dnes hráli? Na co nejraději vzpomínáte? Podařilo se vám postavit raketu hned nebo jste měli nějaké potíže? Co myslíte, kdyby neexistovali tak nádherné profese jako astronaut, věděli by lidé tolik o vesmíru jako astronom?

    Název: Shrnutí ucelené tematické lekce „Vesmír“ pro děti druhé juniorské skupiny
    Jmenování: Mateřská školka, Lekce, GCD, herní činnosti, 2. junior, střední skupina

    Pozice: učitel
    Místo výkonu práce: MBDOU „Mateřská škola č. 466 „Zhemchuzhinka“
    Místo: oblast Nižnij Novgorod, město Nižnij Novgorod

    Vzdělávací oblasti: Kognitivní vývoj, vývoj řeči

    Forma činnosti: cesta

    Druh aktivity: kognitivní, řeč

    cílová : Formovat u předškoláků základní představy o vesmíru, hvězdách a vesmíru.

    úkoly:

    Vzdělávací cíle:

    - rozvíjet zájem o průzkum vesmíru;

    - rozšířit znalosti dětí o profesi astronauta;

    - naučit se tvořit fráze;

    - aktivovat slovní zásobu předškoláků: Vesmír, astronaut, planetární skafandr, raketa, hvězda, sluneční soustava.

    Vývojové úkoly:

    Rozvíjet komunikační dovednosti; schopnost myslet, uvažovat, odpovídat úplnými odpověďmi;

    Vlak vizuální paměť, logické myšlení, pozornost, představivost, zrakové a sluchové vnímání.

    Vzdělávací úkoly:

    Pěstovat lásku a úctu k našemu společnému domovu – Zemi;

    Rozvíjet přátelské vztahy;

    Pěstovat zájem a zvědavost;

    Aktivujte kreativitu a představivost.

    Přípravné práce :

    Seznámení s vesmírem, planetami;

    Čtení knih o vesmíru;

    Zkoumání ilustrací a obrázků;

    Vytváření hádanek.

    Materiál:

    Ilustrace: kosmonaut, skafandr, kosmická loď Vostok,obrázek Jurije Gagarina, planeta sluneční soustavy, hvězda, tlačítka...

    Očekávaný výsledek:

    Rozvíjení zájmu o téma „Vesmír“;

    Aktivace a obohacování slovní zásoby;

    Vypěstujte si ohleduplný vztah k přírodě.

    Průběh vzdělávacích aktivit:

    vychovatelKluci, myslím, že jsem něco našel.co si myslíš, že to je? (Hvězda). odkud se vzala?(Spadl z nebe).Není to obyčejná hvězda, ale kouzelná. Zavři všechny oči(vesmírná hudba, objeví se hvězda).

    Ahoj hoši. Spadl jsem z nebe, můj domov je vesmír. A chci se vrátit domů.

    vychovatelChcete pomoci naší hvězdě vrátit se domů?

    Jak se může hvězdička vrátit domů?(odpovědi dětí)

    Chlapi, podívejte se prosím na obrazovku, je vidět odlišné typy doprava. Uveďte prosím, jaké druhy dopravy jsou na nich zobrazeny?(Letadlo, loď, vlak, autobus, raketa).

    Kluci, který z nich se můžete vydat na komickou cestu?(Na raketě).

    Slunce svítí na čistém nebi,

    Astronaut letí v raketě.

    A dole jsou lesy a pole

    Země se šíří.

    1. Dnes je 12. dubna – Den kosmonautiky. Toto je svátek především astronautů a těch, kteří se podílejí na vytváření vesmírných raket. Dnes zjistíme, kdo jsou astronauti.

    2. Bylo to 12. dubna, kdy náš kosmonaut Jurij Gagarin uskutečnil svůj první let (Photo show). Jeho let do vesmíru byl úplně prvníobtížné a nebezpečné.

    A teď nám Polina řekne báseň o prvním kosmonautovi

    Yu.A. Gagarin.

    Je to statečný a odvážný pilot(Pauline)

    Oslavil zemi po celém světě.

    Gagarin byl první na světě

    Kdo letěl do vesmíru

    Výborně!

    Jurij Gagarin letěl do vesmíru (ukazuje obrázek kosmické lodi Vostok).

    Pedagog: Faktem ale je, že ve vesmíru je velmi, velmi chladno. Pokud se vydáte do vesmíru bez speciálního obleku, můžete okamžitě zmrznout a proměnit se v led. Navíc je ve vesmíru velmi málo vzduchu a běžný člověk v něm nebude moci dýchat.

    Pedagog: Co si o tom myslíte: "Co bychom si měli obléct, abychom nezmrzli?" (Odpovědi dětí).

    A takhle vypadá skafandr astronautů, říká se tomu skafandr. Řekněte se mnou slovo SUITSUIT. Výborně!

    Pedagog: Skafandr je velmi teplý a chrání astronauta před chladem ve vesmíru. (Děti se podívají na nákres skafandru).

    Pedagog: A nyní vás požádám, abyste se posadili ke svým vesmírným stolům a poslouchali úkol.


    Pořádá se didaktická hra „Vyber si skafandr podle velikosti“.
    Před tebou vícebarevné obleky astronautů, prosím, pomozte mi je shromáždit.

    Ukažte nejvyšší, střední, nejkratší.Výborně chlapci!

    Pedagog: - Řeknu vám hádanku.

    Tajemství

    Pták nemůže dosáhnout Měsíce

    Leť a přistát na Měsíci,

    Ale umí to za to

    Udělej to rychle... (raketa)

    Chcete letět do vesmíru? (Odpovědi od kluků)

    Tělesná výchova minuta ( Zní to jako kosmická hudba)

    Nastartujte motory.

    (rotace natažených paží)

    Připojte kontakty.

    (Všechny děti dřepnou)

    Start!

    (Ostře se narovnejte a vyskočte, paže nahoru, natáhněte se se zvednutými pažemi).

    vychovatel: - Kluci, jsme ve vesmíru.

    Tady žije naše hvězda. (Odpovědi od kluků, ukaž obrázek)

    Hvězdička: Ano, lidi, tohle je můj domov.Podívej, nejsem tu sám.Pojďte blíž, abych se blíže podíval na mé sousedy (podívejte se na obrázek sluneční soustavy)

    Hvězda dává pozor na slunce – je největší.

    Kluci, podívejte se na modrou planetu -toto je naše planeta Země.

    Hvězda : Co si myslíte: „Proč je toho tolik? modré barvy? (Odpovědi dětí). Výborně! Jak zajímavé! Jak jsou barevné!

    Hra "Pade of Planets".

    vychovatel : Kluci, chcete si zahrát hru “Parade of Planets”?

    Požádám vás, abyste přišli ke stolu a podívali se na planety sluneční soustavy.

    vychovatel : Mám pro tebe překvapení. Podívejte se, kolik zajímavých a barevných tlačítek je zde.Tlačítka nejsou jednoduchá, ale kouzelná, velká i malá. Musíte je vyzvednout podle barvy a velikost. Podívejte se, jak se připevňují.

    Hvězda: Zvolil jsem knoflík – slunce, tady to žije. Kluci, vyberte si knoflík...

    vychovatel: Hvězdo, ukaž mi, kde je tvůj domov.Tady bydlím. Je čas, abych se s vámi rozloučil. Vždyť už jsem doma! Rozloučení!

    Výborně chlapci! Je čas, abychom se vrátili do školky.Kluci se loučí s naší hvězdou (Kluci se loučí).

    Tělesná výchova minuta ( Zní to jako kosmická hudba)

    Nastartujte motory.

    (rotace natažených paží)

    Připojte kontakty.

    (Spojte ruce a často se dotýkejte konečky prstů).

    Připravte se na start rakety.

    (Všechny děti dřepnou)

    Start!

    (Ostře se narovnejte a vyskočte, paže nahoru, natáhněte se se zvednutými pažemi).

    (Zní vesmírná hudba.)


    3. Závěrečná část.

    vychovatel:

    - Vy a já jsme se bezpečně vrátili do školky.

    Učitel se ptá dětí:

    Líbil se vám náš výlet?

    Pamatujete si, co bylo dnes zajímavé?

    Kde jsme navštívili jste ho?

    Koho jsi potkal?

    Komu povíš o naší cestě?

    kluci,splnili jste všechny úkoly a za to vám chci dát malé dárky (nálepky).


    Ve volném čase můžete vyzvat děti ke kreslení vesmíru, hvězd nebo planet.


    Podobné články